home o nas WBP księgozbiór usługi archiwum regulamin katalog online galeria kontakt linki

Wojewódzka Biblioteka
Publiczna w Opolu
Biblioteka Austriacka
Plac Piłsudskiego 5
tel. 77/ 47 47 085

GODZINY OTWARCIA

poniedziałek 10.00-18.00
wtorek 10.00-16.00
środa 10.00-18.00
czwartek 10.00-16.00
piątek 10.00-18.00

Muzyczno-literackie
przedstawienie sceniczne
z tekstami Manesa Sperbera
MEHR ALS EINE TRÄNE IM OZEAN
/ WIĘCEJ NIŻ ŁZA W OCEANIE

w j. niemieckim
z tłumaczeniem na j. polski

9 marca 2016, godz. 11.00
Studenckie Centrum Kultury UO
ul. Katowicka 95

kolaż: Gerhard M. Dienes
wystąpią: Gerhard Balluch,
Roland Knie i Gerhard M.Dienes

muzyka: Peter Kunsek

Jak łza w oceanie to tytuł autobiograficznej trylogii Manesa Sperbera (1905-1984). Cykl powieści pisarza i eseisty pochodzącego z typowego galicyjskiego sztetl, przedstawia losy wywodzących się z takich miasteczek komunistycznych intelektualistów pochodzenia żydowskiego.

Sperber we wczesnej młodości związał się z ruchem komunistycznym, jako agent Kominternu (III Międzynarodówki Komunistycznej) działał w różnych krajach. W okresie procesów moskiewskich (1937) zerwał z komunizmem i próbował go analizować (studium społ.-psychologiczne Die Analyse der Tyrannis).

Powstała w latach 1940-52 trylogia Sperbera krytykuje przerodzenie się komunizmu w stalinizm. Cykl powieści jest rozrachunkiem nie tylko z komunizmem, ale i wszystkimi innymi zgubnymi ideologiami XX wieku.

Opublikowany w latach pięćdziesiątych najpierw w Francji, a później w Niemczech cykl zyskał popularność dopiero w latach 70-tych i 80-tych XX wieku wśród uczestników protestów studenckich w Niemczech w latach 1967-1968, którzy po kilku latach, podobnie jak i wcześniej Sperber, zawiedli się na komunizmie. Trylogia Jak łza w oceanie stała się kultową lekturą niemieckiej lewicy.

Odczyt sceniczny fragmentów z dzieła Sperbera w wykonaniu aktora teatralnego Gerharda Ballucha oraz dziennikarza radiowego Ö1 Rolanda Knie, uzupełniony będzie komentarzem historyka Gerharda M. Dienes. Muzyk i wykładowca z Wyższej Szkoły Muzycznej i Teatralnej w Grazu Peter Kunsek zagra na klarnecie.

Projekt powstał w Grazu w ramach współpracy Joanneum Graz i Styryjskiego Towarzystwa Kulturalnego. W Opolu będzie prezentowany przez WBP w Opolu - Bibliotekę Austriacką w ramach 16. Wiosny Austriackiej we współpracy z Austriackim Forum Kultury w Warszawie oraz Uniwersytetem Opolskim.

Zobacz pełny program 16. Wiosny Austriackiej

W 16. edycji Wiosny na muzyczne-literackie przedstawienie sceniczne z tekstami Manesa Sperbera pt.Więcej niż jedna łza w oceanie konkurs Austria - kraj i mieszkańcy oraz na koncert TRIO ALBA. Zachęcamy do zapoznania sie z programem.

SPONSORZY
PARTNERZY
ODWIEDŹ STRONY
Wojewódzka Biblioteka Publiczna Biblioteka Austriacka w Opolu
Plac Piłsudskiego 5, 45-706 Opole
tel.: 77 47 47 085
E-mail: ba@wbp.opole.pl