home o nas WBP księgozbiór usługi archiwum regulamin katalog online galeria kontakt linki

Wojewódzka Biblioteka
Publiczna w Opolu
Biblioteka Austriacka
Plac Piłsudskiego 5
tel. 77/ 47 47 085

GODZINY OTWARCIA

poniedziałek 10.00-18.00
wtorek 10.00-16.00
środa 10.00-18.00
czwartek 10.00-16.00
piątek 10.00-18.00

Austriacki Przekładaniec
seria wykładów online

w ramach:
21. Wiosny Austriackiej
oraz w cyklu
Biblioteka z Klasą online

Przez cały okres trwania 21. Wiosny Austriackiej 'serwowany' będzie Austriacki przekładaniec. Pod tym kulinarnie brzmiącym tytułem serii spotkań prezentowane będą prelekcje o wybranych aspektach związanych z Austrią. Będą to kolejne warstwy austriackiego tortu, na które złożą się solidna podstawa z informacjami o tym kraju, kilka różnych warstw tematycznych, przekładanych pysznym kremem wymieszanym z ciekawostek i ... nie zabraknie oczywiście wisienki na torcie! Będzie to sporych rozmiarów przekładaniec złożonej historii, bogatej tradycji, zachwycających zabytków i zapierających dech widoków. Przedstawimy ogólne informacje o Austrii, jej położeniu, dziejach i aktualnej sytuacji. Nie będzie to jednak kompendium wiedzy o historii, systemie społeczno-politycznym i gospodarce, co raczej próba skupienia się na kilku wybranych informacjach i przełomowych wydarzeniach wraz z głównymi ich aktorami. Tytuły poszczególnych spotkań będą w części nawiązywać do słów hymnu narodowego Austrii. Serwowanym przekładańcem nie chcemy jednak zaspokoić całego głodu wiedzy o Austrii, co rozbudzić apetyt na jej zgłębianie. A pożywką do tego niech będą liczne książki i filmy o Austrii dostępne w zbiorach WBP w Opolu - Biblioteki Austriackiej mieszczącej się przy placu Piłsudskiego 5. Spotkania organizowane będą przez Facebook, natomiast w ramach cyklu "Biblioteka z Klasą online", skierowanym dla nauczycieli różnych typów szkół oraz ich uczniów, będzie je można zamawiać w dowolnym terminie. Zainteresowanych odsyłamy na stronę internetową Biblioteki Austriackiej w Opolu www.ba.wbp.opole.pl lub prosimy o kontakt telefoniczny 77/ 47 47 085.

Zaplanowane tematy:

16 marca 2021
online
Austria - kraj w centrum globu? Ogólne informacje o Austrii (28 minut)

Biblioteka Austriacka w Opolu zaprasza na prelekcję Austria - kraj w centrum globu?, podczas której przedstawione zostaną nie tylko ogólne informacje o współczesnej Austrii lecz także zasygnalizowane przełomowe wydarzenia mające wpływ na ponad tysiącletnie dzieje Austrii. Zamierzeniem nie jest przedstawienie kompletnej wiedzy o historii, systemie społeczno-politycznym i gospodarce, co raczej skupienie się na wybranych informacjach i faktach wraz z głównymi ich aktorami. Jest to pierwszy z zaplanowanego cyklu Austriacki przekładaniec wykład przybliżający Austrię.

6 kwietnia 2021
online
Tyś ojczyzną wielkich synów (i córek)
- o znanych Austriaczkach i Austriakach

Sissi, Franciszek Józef czy też inny Habsburgowie, to postacie, które przychodzą nam do głowy gdy chcemy przypomnieć sobie znane postacie z Austrii. Austria to jednak nie tylko blask dawnej monarchii. Austria może się również poszczycić wybitnymi naukowcami, literatami, artystami, sportowcami oraz gwiazdami show biznesu. Wykład przedstawia subiektywny wybór znanych i zasłużonych Austriaków i Austriaczek.

22 kwietnia 2021
online

Kraju gór, kraju rzek
- o dziewięciu krajach związkowych, landach Austrii

Na prelekcji przedstawione zostaną informacje i ciekawoski o austriackich landach, czyli o Burgenlandzie, Dolnej Austrii, Górnej Austri, Karyntii, Salzburgu, Styrii i Tyrolu, Vorarlbergu i Wiedniu.

14 maja 2021
online

Ukochany Wiedeń
Wiedeń uchodzi w rankingach za miasto najlepsze do życia. Wielokrotnie znalazł się na szczycie rankingu Quality of Living, a w 2020 roku został zwycięzcą w rankingu 10 najbardziej zielonych miast na świecie. Walory miasta doceniają nie tylko jego mieszkańcy, ale także licznie odwiedzający go goście. Wiedeńczycy do perfekcji opanowali umiejętność wykorzystania swojej bogatej tradycji oraz dziedzictwa kulturowego i naturalnego, a poprzez połączenie tych walorów z nowoczesnością potrafią przyciągać do siebie zwolenników nawet najbardziej wyszukanych gustów. Przy tym dostęp do dóbr kultury i miejsc aktywnego spędzania czasu wolnego jest w Wiedniu tak duży, że trudno z wszystkich atrakcji skorzystać. Podczas prelekcji Ukochany Wiedeń pragniemy zabrać was na majówkę do austriackiej stolicy, pokazać wybrane subiektywnie wiedeńskie ABC i zainspirować do zgłębienia wiedzy o tym naddunajskiej metropolii, a może nawet do wybrania się na kilka dni do Wiednia.

7 czerwca 2021
online

Kulinarna Austria
W prelekcji Kulinarna Austria przedstawione zostaną informacje o kuchni austriackiej. Jest ona połączeniem tradycji kulinarnych narodowości wchodzących dawniej w skład monarchii, stąd zauważalne są nie tylko wpływy alpejskie, ale także czeskie, węgierskie, słoweńskie, włoskie. Ta smaczna spuścizna po dawnym imperium Habsburgów sprawia, że sąsiadujące z Austrią państwa toczą nawet spory o prawo do uznania wielu smakołyków za regionalne. Przy tym należy podkreślić, że w Austrii kładzie się duży nacisk na tradycję i wiedzę przekazywaną z pokolenia na pokolenie, ale łącząc ją z nowoczesnością. Tradycyjne receptury z wysokiej jakości ekologicznych produktów przygotowuje się z wykorzystaniem innowacyjnych pomysłów. Typowa dla Kuchni austriackiej jest duża ilość potraw mącznych, nabiału, serów, mięsa i ziemniaków oraz różnorodnych słodkości, które Austriacy uwielbiają.

Zobacz pełny program 21. Wiosny Austriackiej

Program jest w trakcie ustalania. Będziemy go na bieżąco uzupełniać.

SPONSORZY
PARTNERZY
ODWIEDŹ STRONY
Wojewódzka Biblioteka Publiczna Biblioteka Austriacka w Opolu
Plac Piłsudskiego 5, 45-706 Opole
tel.: 77 47 47 085
E-mail: ba@wbp.opole.pl