home o nas WBP księgozbiór usługi archiwum regulamin katalog online galeria kontakt linki

Wojewódzka Biblioteka
Publiczna w Opolu
Biblioteka Austriacka
Plac Piłsudskiego 5
tel. 77/ 47 47 085

GODZINY OTWARCIA

poniedziałek 10.00-18.00
wtorek 10.00-16.00
środa 10.00-18.00
czwartek 10.00-16.00
piątek 10.00-18.00

2022
2021
2020
2019
2018
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
projekt AUSTRIA BLIŻEJ

wystawa "Osobliwości Austrii",
multimedialna prelekcja,
quiz,
filmy o Austrii.

Wystawa czynna:
pn-pią 8.30-16.00
styczeń-marzec 2008

Warsztaty teatralne w języku niemieckim
Austria bliżej - Österreich - eine Annäherung
Birte Brudermann / Bartek Kubiak

Podczas dwudniowych warsztatów omówione zostany przez prowadzących i uczestników problemy związane z prozesem integracji Wspólnot Europejskich, ponadto studenci przyjrzeli się bliżej wspólnym korzeniom. Była okazja do porównania naszych krajów. Efekty dyskusji zostały przełożone na multimedialną formę teatralną i przedstawione przed publicznością.

Udział w warsztatach był bezpłatny.

5 - 26.02.2008
Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych w Opolu
ul. Hallera 9

Solo-Performance wg utworów Ingerborg Bachmann
Auf diesem dunkelnden Stern
(Na ciemniejącej gwieździe)

w wykonaniu Maren Rahmann
Fleischerei - Projekt Theater Studio Phase 2, Wien

w ramach projektu Austriacka Literatura Kobieca

2.03.2008 godz.12.00
Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych w Opolu,
ul. Hallera 9

wystawa
Współczesna austriacka literatura kobieca w zbiorach Biblioteki Austriackiej w Opolu

25.03-03.04. 2008
Biblioteka Austriacka
w Opolu, pl. Piłsudskiego 5

koncert
Affaire Viennoise - Stringtango
muzyka na gitarę i skrzypce

Stringtango to młody duet austriacki: Florian Wilscher - skrzypce i Martin Wesely - gitara. Mimo różnic stylistycznych i muzycznej samodzielności artystów w wyrafinowanych aranżacjach utworów usłyszeć można jedną całość.

W programie m.in.: F. Schubert, muzyka wiedeńskiej winiarni, klezmer, Gipsy & Latin.

więcej o artystach

08.04.2008, godz.17.00
Galeria WuBePe, ul. Piastowska 20

wystawa malarstwa
Lucji Radwan

www.radwan.at

Lucja Radwan, ur. dn. 9 lipca 1951 r. w Tuchowie, córka małopolskiego malarza i rzeźbiarza Tadeusza Radwana i pochodzącej z Austrii (Unterach am Attersee) Józefy Radwan, z domu Scheichl. Lucja Radwan maluje już od wczesnej młodości. Jej edukacja artystyczna przebiegała początkowo pod okiem ojca w Polsce. Następnie, już po wyjeździe do Austrii (1975 r.) pobierała nauki u uznanych malarzy Krayema, oraz György'a Kornisa.

Lucja Radwan jest zamiłowaną akwarelistką. Akwarela daje możliwości ekspresji, których nie oferują jej inne techniki malarskie. Akwarele Lucji Radwan są utkane z świateł i kolorów, koncentrują się na istotnych detalach wziętych z przyrody, próbują leczyć krajobrazy, którym nasza cywilizacja zadała liczne rany.

W ten sposób powstają pod jej pędzlem urocze krajobrazy i pejzaże miejskie, ale również imponujące formy grotowych stalaktytów i stalagmitów (speleo), wprowadzające oglądających w tajemniczy podziemny świat wielorakich barw i kształtów.

Chcąc wyeksponować różnorodność form grotowych artystka sięga również po farby olejne, redukując przy tym kształty i dodając kolory. Oglądający jej płótna mogą dzięki temu obcować z cudownymi światami płynnych granic i proporcji.

Artystka pracuje także w akrylu, przy czym obrazy w tej technice tworzone są spontanicznie, w przeciwieństwie do prac z gatunku speleo, które są efektem starannej realizacji wyjściowej koncepcji - wizji artystycznej.

Lucja Radwan jest członkiem Związku Zawodowego Artystów Steiermark, ściśle współpracuje także ze Stowarzyszeniem Kulturalnym Initiative Währing. Jest też członkiem Speleo Art USA.

Na wystawie pokazane jest ponad 40 prac: głównie akwarele, ale także malarstwo olejne na płótnie oraz akrylowe na papierze.

08.04. - 25.04.2008

wt - pt 10.00-16.00
so 11.00-18.00

Galeria WuBePe, ul. Piastowska 20

wystawa grafiki (monotypia)
Słowackie impresje
Gerald Pechoc - GrafikArtDesign

www.pechoc.com

15.04. - 03.05.2008
wt - pt 10.00-16.00
so 11.00-17.00
Galeria WuBePe, ul. Piastowska 20

Finał XI edycji konkursu Austria - kraj i mieszkańcy

Konkurs wiedzy o Austrii Austria - kraj i mieszkańcy cieszył się i w tym roku niezmiennie dużym powodzeniem. Otrzymaliśmy ok. 400 zgłoszeń, więc konkurencja była duża i do finałowej dziesiątki zakwalikowali się tylko najlepsi z najlepszych. Tegoroczny finał konkursu odbył się 17. kwietnia w naszej siedzibie przy pl. Piłsudskiego 5 w Opolu.

Pierwsze miejsce zdobyła uczennica II Liceum Ogólnokształcącego w Opolu Justyna Piłko. W nagodę otzymała wycieczkę do stolicy Austrii - Wiednia, ufundowaną przez opolskie biuro turystyczne Almatur. Drugie i trzecie miejsce uhonorowane została bezpłatnym kursem j.niemieckiego na dowolnym poziomie w naszej placówce

koncert
Cztery ręce na fortepian
recital fortepianowy w wykonaniu duetu Theiner & Breitner

Duet fortepianowy THEINER & BREITNER istnieje od początku lat dziewięćdziesiątych. W ich repertuarze jest głównie muzyka współczesna austriacka i francuska, a ostatnio operetkowy crossing over. Mają za sobą liczne występy w Europie, a wielu kompozytorów pisze utwory specjalnie dla nich.

21.04.2008, godz.18.00
Filharmonia Opolska
wstęp wolny

Spotkanie z pisarzem austriackim Karlem-Markusem Gauß
promocja książek wydanych przez Wydawnictwo Czarne
www.czarne.com.pl

Karl-Markus Gauß (1954) pisarz, eseista, krytyk literacki, wydawca i zarazem redaktor naczelny wychodzącego w Salzburgu dwumiesięcznika "Literatur und Kritik", współpracuje m.in. z pismami "Die Presse", "Der Standard" i "Die Zeit". Znawca środkowoeuropejskich mniejszości narodowych, a także (zapomnianej) literatury Europy Środkowej z czasów monarchii austro-węgierskiej. Autor wielu książek (w Polsce, nakładem Czarnego, ukazały się dwie: "Psożercy ze Svini" oraz "Umierający Europejczycy") i laureat licznych nagród, m. in. Austriackiej Nagrody Państwowej w dziedzinie publicystyki kulturalnej (1994), Europejskiej Nagrody im. Charles`a Veillona w dziedzinie eseistyki (1997), Nagrody im. Brunona Kreisky`ego (1998), The Vilenica International Literary Prize (2005), Mannes-Sperber-Preis (2005) . Mieszka i pracuje w Salzburgu.

23.04.2008, godz. 17.00
WBP w Opolu, ul. Piastowska 20

Wystawa książek
DER ANDERE BLICK

Wystawa daje możliwość poznania najciekawszych nowości ostatnich lat, które zyskały uznanie i pokazują różnorodność kulturową literatury niemieckojęzycznej współtworzonej przez emigrantów lub ich potomków.

Ekspozycja Inne spojrzenie przygotowana została przez placówki Goethe-Institut w Europie Środkowo-Wschodniej. Wielu z prezentowanych autorów jak Artur Becker, Radek Knapp, Wladimir Kaminer, Herta Müller, Ilma Rakusa, Rafik Schami... . jest laureatami prestiżowych nagród literackich, m.in. Nagrody Lipskich Targów Książki, Stypendium Villi Massimo i Nagrody im. Adelberta von Chamisso. Książkom towarzyszy wystawa o autorach. Więcej iniformacji o autorach i ich książkach na stronach Goethe-Institutu

Dla zwiedzających przygotowano równiez QUIZ do wystawy. Spośród poprawnych odpowiedzi 30 maja wylosowane zostaną NAGRODY książkowe, m.in. prezentowanych autorów.

Ekspozycja:
5 - 30 maj 2008
czynna w godz. otwarcia biblioteki

w ramach Tygodnia Bibliotek 2008

wystawa
Żydowski Wiedeń w obiektywie Iwony Schmidt

Żyjąca w Austrii, artystka fotograf Iwona Schmidt od lat, z ogromną pasją, penetruje tajemnicze uliczki, z ich niepowtarzalnymi restauracjami, kabaretami, zapomnianymi zaułkami i żydowskie cmentarze.

Utrwala na zdjęciach przemilczane w przewodnikach kamienice,świątynie, reliefy, rzeźby. Fascynuje się detalami architektonicznymi - oknami, drzwiami, napisami, symbolami sakralnymi.

zobacz plakat

2-20 czerca 2008
Biblioteka Austriacka w Opolu, pl. Piłsudskiego 5

DIE FUSSBALL-KURZFILMROLLE - FOOTBALL SHORT FILM REEL
90 minutowy projekt filmu krótkometrażowego austriackich i szwajcarskich reżyserów

strona internetowa projektu

DWIE POŁOWY, JEDEN MECZ
Idea jest prosta: każdy z czterech filmowców austriackich zrobił 11-minutowy film krótkometrażowy o Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej (EURO 2008) w Austrii i Szwajcarii. Do tego przyłączyło się 4 Szwajcarów z filmami krótkometrażowymi o piłce nożnej w Szwajcarii. Każda połowa filmu uzupełniona jednominutowym przerywnikiem trwa w sumie 45 minut a publiczność decyduje kto wygra pojedynek.

24 czerwiec 2008, godz. 20.30
Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu, ul. Strzelców Bytomskich 1

Oryginalni czytają w oryginale - 25 wrzesnia 2008
Wystawa
DIALOG zwierciadłem sąsiedztwa między Polakami i Niemcami

otwarcie wystawy 30.09.2009 o godz. 13.00

DIALOG, dwujęzyczny magazyn polsko-niemiecki, wydawany jest od roku 1987 przez Federalny Związek Towarzystw Niemiecko-Polskich we współpracy z Towarzystwami Polsko-Niemieckimi w Polsce. DIALOG chce wnieść własny wkład do polsko-niemieckiej wymiany informacji i poglądów. Przy czym DIALOG nie jest organem jednej lub drugiej strony, lecz pragnie przyczynić się do zmniejszenia uprzedzeń i wypełnienia wciąż istniejącej luki informacyjnej. Wydawcy i redakcja pisma chcą zajmować stanowisko ponadpartyjne i niezależne, szczere, ale nie drażniące, krytyczne, ale nie napastliwe, zaangażowane, ale nie jednostronne.

Współorganizatorzy :
Goethe Institut Krakau
TSKN na Śląsku Opolskim

Ekspozycja do 31.10.2009
Wystawa organizowana w ramach V Dni Kultury Niemieckiej na Ślasku Opolskim.

Do 14 listopada można oglądać wystawę ilustracji oraz książek Helmego Heinego, jednego z najbardziej uznanych na świecie współczesnych ilustratorów i autorów bajek dla dzieci. Wystawę adresujemy do dzieci przedszkolnych nieznających języka niemieckiego oraz uczniów szkół podstawowych uczących się języka niemieckiego. Oprócz plakatów z rysunkami Heinego i książek tego autora oferujemy kącik gier (gra planszowa "Na szczęście są przyjaciele"), kącik filmowy z filmami animowanymi w języku niemieckim oraz kącik literacki w języku polskim lub niemieckim. Dla dzieci uczących się języka niemieckiego przygotowaliśmy gry i zabawy językowe. Zwiedzanie wystawy wraz z zabawami trwa około jednej godziny lekcyjnej. Po wystawie oprowadza i zabawy moderuje opiekunka.

Helme Heine urodził się w 1941 r.w Berlinie, studiował m.in. sztukę, a od 1976 r. pisze i ilustruje bajki dla dzieci. Większość z nich opowiada o przygodach trójki przyjaciół: Franciszka Koguta, Johnny'ego Myszora i grubego Waldemara. Helme Heine mieszka z rodziną w Nowej Zelandii. Jego książki zostały przetłumaczone na 35 języków i zdobyły wiele międzynarodowych nagród, m.in. Premio Grafico, kilkakrotnie nagrodę dla najpiękniejszej książki niemieckiej, Europejską Nagrodę Literacką (w kategorii książek dla dzieci i młodzieży), Wielką Nagrodę Niemieckiej Akademii Literatury dla Dzieci i Młodzieży (za całokształt twórczości) oraz trzykrotnie zostały wyróżnione przez New York Times jako najlepsza książka roku dla dzieci. Nakład jego książek na całym świecie przekroczył już 25 milionów egzemplarzy. Helme Heine pisze także książki dla dorosłej publiczności. W Niemczech jego utwory ukazują się w wydawnictwie Beltz.

Helme Heine w wydawnictwie Beltz
Helme Heine w wydawnictwie Hanser

Wystawa organizowana w ramach V Dni Kultury Niemieckiej na Ślasku Opolskim.

wystawa
W DOLINIE RENU
ze zbiorów Landesbibliothekszentrum Nadrenii-Palatynatu w Koblencji

15.10.2008 o godz. 17.00 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu w Galerii WuBePe odbyło się otwarcie wystawy W DOLINIE RENU w ramach V Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim.

patronat honorowy:
Józef Sebesta - Marszałek Województwa Opolskiego
Ludwig Neudorfer - Konsul republiki Federalnej Niemiec w Opolu

ekspozycja 15.10 - 14.11.2008
Galeria WuBePe, ul. Piastowska 20

Austria Czyta 2008

wystapili Irene Colin i Klaus Haberl
muzykę skomponował i zagrał Richard Graf

program:

"Der junge Herr und die junge Frau" ("Der Reigen", 4.scena)
"Fräulein Else"
"Die überspannte Person"

przerwa

"Sylvesternacht"
"Halbzwei"
kompozycje na gitarę

więcej o przedstawieniu na stronie projektu

13.11.2008, godz. 11.30
Nauczycielskie Kolegoum Języków Obcych w Opolu,
ul.Hallera 9

Helmut Qualtinger - legenda za życia
otwarcie wystawy i wykład 26.11.2008

11.00 w Bibliotece Austriackiej w Opolu, pl. Piłsudskiego 5
Helmut Qualtinger. Er war alles, was man nicht lernen kann<br> wygłosił Peter Langkammer

Helmut Qualtinger jest uważany za najwybitniejszego austriackiego satyryka po 1945 roku, który jeszcze za życia stał się legendą. Sławę i popularność zyskał za pomocą mediów, ale również dzięki umiejętnej autoprezentacji, w Wiedniu szybko zaczął uchodzić za gwiazdę. Wystawa nakreśla zawiłą drogę życiową tego multitalentu: z dobrego domu, po II wojnie występuje w roli rewolucjonisty i intelektualnego anarchisty. Po próbach dziennikarskich i scenicznych z dnia na dzień staje się znany jako satyryk. Sukcesy teatralne i filmowe przyczyniają się do jego rozpoznawalności w całym kraju, a jako pisarz i recytator staje się sumieniem Austrii. Występując jako "Trav nicek" lub jako "Herr Karl" (postacie, przez niego wykreowane) zyskuje ogromną popularność. Wystawa dokumentuje zarówno oficjalną stronę Qualtingera, artysty i prowokatora, jak i bardziej ukrytą, prywatną, jako człowieka rodzinnego oraz jego skomplikowany stosunek do swojego miasta rodzinnego.

2007
2006
SPONSORZY
PARTNERZY
ODWIEDŹ STRONY
Wojewódzka Biblioteka Publiczna Biblioteka Austriacka w Opolu
Plac Piłsudskiego 5, 45-706 Opole
tel.: 77 47 47 085
E-mail: ba@wbp.opole.pl