home o nas WBP księgozbiór usługi archiwum regulamin katalog online galeria kontakt linki

Wojewódzka Biblioteka
Publiczna w Opolu
Biblioteka Austriacka
Plac Piłsudskiego 5
tel. 77/ 47 47 085

GODZINY OTWARCIA

poniedziałek 10.00-18.00
wtorek 10.00-16.00
środa 10.00-18.00
czwartek 10.00-16.00
piątek 10.00-18.00

2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
Wystawa
Thomas Bernhard (1931-1989) w zbiorach WBP w Opolu - Biblioteki Austriackiej

Z okazji 20 rocznicy śmierci pisarza w Bibliotece Austriackiej wystawione zostały utwory Thomasa Bernharda.

Thomas Bernhard (1931-1989) - austriacki pisarz i dramaturg, uważany za jednego z najwybitniejszych reprezentantów literatury niemieckojęzycznej. W Polsce twórczość Thomasa Bernharda została rozpowszechniona głównie dzięki spektaklom Krystiana Lupy. Po polsku ukazały się m.in.: Wymazywanie, Dawni mistrzowie, Beton,Bratanek Wittgensteina, Mróz, i Plac Bohaterów.

18 lutego - 20 marca 2009
Biblioteka Austriacka w Opolu

Zjazd Bibliotek i Lektorów Austriackich

W dniach 17 i 18 marca 2009 r. Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu zorganizowała Zjazd Bibliotek i Lektorów Austriackich. Podczas dwudniowej imprezy podpisane zostało porozumienie o dalszej działalności Biblioteki Austriackiej w Opolu, zaprezentowana została działalność sześciu Bibliotek Austriackich w Polsce i jednej z czeskiej Opawy oraz lektorów austriackich , a podczas spotkania roboczego wymieniono doświadczenia i zarysowano plan działalności na przyszłość. W zjeździe -oprócz władz lokalnych - wzięli udział: Ambasador Republiki Austrii, Konsul Generalny Republiki Austrii, przedstawiciel Ministerstwa do Spraw Europejskich i Międzynarodowych Austrii, Dyrektor Austriackiego Forum Kultury oraz wiele innych osobistości

Wystawa dokumentalna
Joseph HAYDN - uniwersalny geniusz muzyczny

Wystawa dokumentalna, która powstała z okazji 200 rocznicy śmierci Józefa Haydna, pozwoliła poznać sylwetkę Józefa Haydna, człowieka i kompozytora. Podczas zwiedzania można było znaleźć odpowiedzi na pytania: Kim był Józef Haydn? Jakie utwory komponował? Gdzie mieszkał i pracował? Kim byli jego przyjaciele i mecenasi?

20 marca - 10 kwietnia 2009
hol Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu, ul. Piastowska 18

Finał XII edycji konkursu Austria: kraj i mieszkańcy

Tegoroczny konkurs wiedzy o Austrii Austria: kraj i mieszkańcy cieszył się tradycyjnie dużym powodzeniem. W I etapie konkursu, który przeprowadzono w dniu 3 marca 2009, udział wzięło 367 uczestników z 23 szkół gimnazjalnych, średnich i wyższych województwa opolskiego i śląskiego oraz 4 uczestników indywidualnych.

Finał konkursu, do którego zakwalifikowało się 20 uczestników, odbył się natomiast 24 marca. Uczestnicy finału mieli za zadanie udzielenie poprawnej odpowiedzi na 4 pytania z wylosowanego zestawu.

Pierwsze miejsce zdobyła uczennica ZS nr 3 w Kłobucku Maja Orłowska. W nagrodę otrzymała wycieczkę do stolicy Austrii - Wiednia, ufundowaną przez opolskie biuro turystyczne Almatur. Drugie i trzecie miejsce, które zdobyli Piotr Marcinek z ZSM w Namysłowie oraz Aleksandra Woźniak z II PLO w Opolu, uhonorowane zostało bezpłatnym kursem języka niemieckiego organizowanym przez Bibliotekę Austriacką.

Recital fortepianowy
Hommage á Joseph HAYDN
z okazji 200 rocznicy śmierci kompozytora
Manfred Wagner-Artzt (Austria)

www.wagnerartzt.com

25 marca 2009 o godz. 18.00 w ramach Wiosny Austriackiej 2009 w sali koncertowej Filharmonii Opolskiej odbył się recital fortepianowy Manfreda Wagnera-Artzta (Austria) Hommage a Joseph Haydn z okazji 200 rocznicy śmierci kompozytora. Organizatorem koncertu była Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu - Biblioteka Austriacka przy wsparciu Filharmonii Opolskiej i Austriackiego Konsulatu Generalnego w Krakowie. W programie znalazły się utwory J. Haydna, L. van Beethovena, M. Ravela, C. Debussy'ego i innych. Bardzo licznie przybyła na koncert publiczność owacjami na stojąco podziękowała pianiście za wyśmienity recital.

Podczas imprezy odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu o Austrii oraz inauguracja niemieckojęzycznego Dyskusyjnego Klubu Książki, działającego przy Bibliotece Austriackiej.

W ramach Wiosny Austriackiej 2009 2 kwietnia 2009 w Instytucie Politologii Uniwersytetu Opolskiego

Christophe CESKA
Konsul Generalny Republiki Austrii w Krakowie

wygłosił wykład
Herausforderungen für Europa aus der österreichischen Perspektive
Aktualne wyzwania dla Europy z perspektywy austriackiej

Wernisaż fotografii Heinza Cibulki

obraz # digitals collage - picture poems

www.h-cibulka.com

oprawa muzyczna:
Katarzyna Wybraniec (sopran) i Joanna Wąsiak (fortepian)
FILHARMONIA OPOLSKA

W ramach Wiosny Austriackiej 2009 odbyła się prezentacja prac znanego austriackiego fotografika, Heinza Cebulki, dokumentalisty akcji Hermanna Nitscha. Pokazany został cykl związany z Polską. Głównym obiektem zainteresowania dla autora jest człowiek i jego relacje z otaczającą rzeczywistością. Na cykl obraz złożyły się kolaże fotograficzne zbudowane z poetyckich aluzji i metafor oraz najbardziej dla Cibulki charakterystyczne, czteroczęściowe Bildgedichte, tym razem poświęcone Polsce - jej mieszkańcom, krajobrazom i atmosferze.

Wernisaż 2 kwietnia 2009, godz. 17.00
Galeria WuBePe w Opolu, ul. Piastowska 20
ekspozycja do 30 kwietnia 2009

Wystawa
akwareli Angeli Kaisermayer

Malarstwo Kaisermayer można scharakteryzować następująco: wszędzie kolory. Żywy ruch pędzla i zmieniające się sekwencje formy obrazują poczucie ciągłych zmian. Dzięki odpowiednio utrzymanym proporcjom między światłem, a ciemnością oraz w wyważonym użyciu ciepłych i zimnych barw zachowana zostaje równowaga.

Ekspozycja w ramach Wiosny Austriackiej 2009 od 2 do 30 kwietnia 2009 w Galerii WuBePe w Opolu, ul. Piastowska 20.

Spotkanie autorskie z Wolfem Wondratschkiem

www.wolf-wondratschek.de

Z inicjatywy Biblioteki Austriackiej w Opolu i Austriackiego Konsulatu Generalnego w Krakowie 22 kwietnia 2009 r. w Instytucie Filologii Germańskiej Uniwersytetu Opolskiego odbyło się spotkanie z Wolfem Wondratschkiem, niemieckim pisarzem, od początku lat dziewięćdziesiątych mieszkającym w Wiedniu. Wondratschek rozpoczynał swoją karierę jako autor wierszy i opowiadań. W latach 70-tych opublikował kilka tomików wierszy. Od lat osiemdziesiątych coraz większy udział w twórczości Wondratschka zyskuje proza. Do najczęstszych tematów należą stosunki damsko-męskie i świat showbusinessu, który jest bogatym źródłem inspiracji. Pisarz stworzył także kilka słuchowisk i scenariuszy filmowych. Wydał m.in. : Die große Beleidigung, Mozarts Friseur oraz Mara.

HUNDERTWASSER ręką dziecka

8 maja 2009 r. w ramach Tygodnia Bibliotek 2009 w Bibliotece Austriackiej w Opolu odbyło się spotkanie, podczas którego przedstawiono rysunki inspirowane twórczością austriackiego malarza HUNDERTWASSERA wykonane przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 31 w Zabrzu.

Friedensreich Hundertwasser, zwany lekarzem architektury, to słynny austriacki malarz, grafik, rzeźbiarz, performer, wybitny aktywista ochrony środowiska, znany przede wszystkim z realizacji budowlanych.
Styl jego charakteryzuje unikanie regularności, symetrii i prostych linii. Do swoich budowli wprowadzał zieleń. Stosował odważne zestawienia kolorów. Bardzo często urozmaicał projekty charakterystycznymi unikatowymi w formie i kolorystyce kolumnami.

Dla grup zorganizowanych przygotowano prezentację multimedialną oraz quiz z nagrodami o życiu i twórczości Hundertwassera.

Ekspozycja 8.05. do 17.06.2009 - WBP Opole - Biblioteka Austriacka

Scena fotograficzna w Niemczech - wystawa albumów współczesnej fotografii niemieckiej
Wystawa zorganizowana jest dzięki wsparciu Goethe-Institut w Krakowie.

W ostatnich latach fotografia zdobyła pozycję jednego z najważniejszych gatunków sztuki, a żadne liczące się muzeum nie pozwoli sobie jej zignorować. Szczególne osiągnięcia fotografii niemieckiej ostatniej dekady stały się udziałem nie tylko Gursky'ego. Nazwiska wielu cenionych artystów - Candidy Höfer, Wolfganga Tillmansa czy Jürgena Tellera - bardzo szybko zyskały status fotograficznych marek na międzynarodowym rynku.

8-28 maja 2009 - WBP Opole - Biblioteka Austriacka

Wystawa
Niemieckie książki dla dzieci ilustrowane przez polskich artystów
m.in. przez Józefa Wilkonia, Jana Lenicę czy Antoniego Boratyńskiego.

Prezentowana w Opolu w ramach Tygodnia Bibliotek wystawa książek zorganizowana została we współpracy z Instytutem Goethego w Krakowie.

8-28 maja 2009 - WBP Opole - Biblioteka Austriacka

Spotkanie autorskie z Martinem Pollackiem
Promocja zbioru reportaży Dlaczego rozstrzelali Stanisławów

informacje o autorze na stronie wyd. Czarne

Martin Pollack, austriacki tłumacz, eseista i publicysta. Studiował literaturę słowiańską i historię Europy Wschodniej w Wiedniu i Warszawie. Do 1998 roku pracował jako redaktor i korespondent czasopisma Der Spiegel, obecnie pisze i tłumaczy (przełożył m. in. na niemiecki wszystkie książki Ryszarda Kapuścińskiego). Polskim czytelnikom znana jest książka Po Galicji. O chasydach, Hucułach, Polakach i Rusinach. Imaginacyjna podróż po Galicji Wschodniej i Bukowinie, czyli wyprawa w świat, którego nie ma (Olsztyn 2000), Ojcobójca. Przypadek Filipa Halsmanna (Wołowiec 2005) oraz Śmierć w bunkrze. Opowieść o moim ojcu (Wołowiec 2006), za którą otrzymał Literacką Nagrodę Europy Środkowej ANGELUS 2007.

Prowadzenie : dr Maciej Borkowski
Oprawa muzyczna: uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej w Opolu

14 maja 2009, godz. 18.00, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu
CHAT z Martinem Pollackiem.

Noc Języków

25 września 2009 r. od 10.00 do 21.00 w ramach Europejskiego Dnia Języków oraz Europejskiego Roku 2009 Kreatywność i Innowacja, firmującego tę akcję m.in. w Austrii, w oddziałach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu - Bibliotece Austriackiej i Oddziale Zbiorów Obcojęzycznych odbyła się wyjątkowa impreza - Noc Języków.

Biblioteki, poszukując nowych form pracy i promocji swoich zbiorów, oferowały tym razem atrakcyjny program Nocy Języków pokazujący, jak, z czego i po co uczyć się języków obcych. Impreza była skierowana szczególnie do osób, które nie korzystały dotąd z naszych zbiorów, chciałyby uczyć się języków obcych, a nie stać ich na kupno podręczników lub opłacenie kursów.

Naszym gościom zaproponowaliśmy m.in.:
- rozmowy z native speakerem, z którym można było - być może po raz pierwszy - porozmawiać w języku niemieckim,
- spotkania warsztatowe z prezentacjami multimedialnymi: Techniki i metody szybkiego uczenia się języków, Musik.de, Jugendsprache - top secret,
- konsultacje dla samouków,
- przedstawienie oferty materiałów dla uczących się języków,
- multimedialny test sprawdzający znajomość języka niemieckiego na poziomie B1,
- quiz o krajach niemieckojęzycznych, którego nagrodą główną był kurs języka niemieckiego.


ŻYĆ! KOCHAĆ!! CZYTAĆ!!!

Prezentowana kolekcja ciekawych książek skierowana była do młodzieży i nauczycieli języka niemieckiego. W prezentowanych książkach przedstawiony jest współczesny obraz młodzieży w Niemczech : Jak żyje? Jakie tematy ją poruszają? Co kocha? Po jakie książki sięga? Jaki ma stosunek do otaczającego świata i jak jest odbierana w społeczeństwie?
Wystawie towarzyszył bezpłatny katalog z omówieniem prezentowanych książek.

Książki dla dzieci i młodzieży 2009

Na wystawie pokazano największe hity literatury dla dzieci i młodzieży z 15 niemieckich wydawnictw, dzięki którym można było zapoznać się z aktualnymi tematami i kierunkami rozwoju tej literatury w Niemczech.

Wystawy powstały we współpracy z Instytutem Goethego w Krakowie w ramach VI Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim.

6.10.-13.11.2009 w godz. 10.00-18.00
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu - Biblioteka Austriacka

AUSTRIA CZYTA - Spotkajmy się w bibliotece Biblioteka Austriacka w Opolu 19-26 pażdziernika 2009

W programie odbyły się m.in.:

19.10. - wykład multimedialny AUSTRIA BLIŻEJ
20.10. - wykład MARIA TERESA I ŚLĄSK - Brigitte Hamann
22.10. - wykład multimedialny Hundertwasser
23.10.- dyskusja w ramach Niemieckojęzycznego Dyskusyjnego Klubu Książki Rachuba świata / Die Vermessung der Welt Daniela Kehlmanna
26.10. - w Filharmonii Opolskiej koncert zespołu HAYDN TRIO EISENSTADT z okazji Święta Narodowego Austrii

Wykład Brigitte Hamann Maria Teresa i Śląsk

W ramach akcji Austria czyta Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu - Biblioteka Austriacka we współpracy z Ministerstwem Spraw Europejskich i Międzynarodowych Republiki Austrii w Wiedniu 20 października 2009 r. zorganizowały wykład Brigitte Hamann Maria Teresa i Śląsk.

Brigitte Hamann jest historykiem, jedną z najbardziej cenionych specjalistek z dziedziny historii Austrii i Wiednia schyłku XIX wieku, autorką wielu poczytnych książek, m.in. leksykonów biograficznych ostatnich Habsburgów: Marii Teresy, Sisi, Franciszka Józefa, Rudolfa oraz biografii pierwszej laureatki pokojowej Nagrody Nobla Berthy von Suttner. Sensacją czytelniczą stała się jej książka Wiedeń Hitlera - lata nauki pewnego dyktatora.

20 października 2009 o godz. 17.00
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu, ul.Piastowska 20

Koncert zespołu HAYDN TRIO EISENSTADT
z okazji Święta Narodowego Austrii

26 października 2009 o godz. 19.00 w Filharmonii Opolsiej

Wystawa
Wiosna jesienią. Od polskiego listopada do niemieckiego maja. Europa narodów 1830-1832

4 listopada 2009 r. w Galerii WuBePe Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu odbyło się uroczyste otwarcie wystawy Wiosna jesienią / Frühling im Herbst / Le printemps en automne. Od polskiego listopada do niemieckiego maja. Europa Narodów 1830-1832 zorganizowanej w ramach VI Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Opolu, Towarzystwo Społeczno- Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim oraz Muzeum Kultur Europejskich przy Muzeach Państwowych w Berlinie w ramach Federalnego Programu Fundacji Pruskiego Dziedzictwa Kulturowego.

Wystawa nawiązywała do prawie już zapomnianych wydarzeń, kiedy to po upadku powstania listopadowego tysiące Polaków musiało opuścić ojczyznę, a w drodze na emigrację do Francji czy Szwajcarii entuzjastycznie przyjmowani byli przez mieszkańców niemieckich miast i wiosek. Spontanicznie zakładano stowarzyszenia, zbierano pieniądze, organizowano bale na rzecz powstańców, a ich obecność spowodowała wzmocnienie dążeń liberalno-demokratycznych w samych Niemczech.

Wykład wygłosiła dr Małgorzata Świder z Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego.
Wstęp do wystawy przedstawił prof. Konrad Vanja, dyrektor Muzeum Kultur Europejskich przy Muzeach Państwowych w Berlinie.
Oprawa muzyczna: Aleksandra Gwóźdź (akordeon) i Maria Strzelczyk (skrzypce), uczennice Państwowej Szkoły Muzycznej w Opolu.

Folder z informacjami dotyczącymi wystawy

ekspozycja 4-28 listopada 2009 - Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu - Galeria WuBePe

Otwarcie wystawy fotograficznej
KURT KAINDL (Austria)
Podróż po kraju niczyim - od Lubeki po Triest.
Zdjęcia wzdłuż dawnej Żelaznej Kurtyny

19 listopada 2009 r. odbyło się uroczyste otwarcie wystawy w ramach konferencji Polityka i humanitaryzm. Kontakty międzyrządowe rządu i opozycji w Polsce w latach 1980-1989 zorganizowanej przez Instytut Historii UO.

Wystawa powstała z inicjatywy Austriackiego Konsulatu Generalnego w Krakowie - Austriackiego Forum Kultury, zorganizowana została przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Opolu - Bibliotekę Austriacką w Instytucie Historii Uniwersytetu Opolskiego.

Kurt Kaindl podążając wzdłuż linii dawnej Żelaznej Kurtyny, dzielącej Europę na dwa bloki, łapie za pomocą obiektywu aktualne nastroje, tworząc swoistą atmosferę artystyczną. Pokazuje nie tylko krajobrazy i obiekty, ale także ludzi ciągle jeszcze mieszkających na tym historycznym pograniczu. Niektórzy z nich odizolowali się od reszty, inni z kolei widzą w tym miejscu szansę w znaczeniu kulturowym i gospodarczym. Kaindl ciekawie interpretuje historię, dając za pomocą zdjęć jej dobrą lekcję szczególnie młodej generacji nie pamiętającej tych wydarzeń.

Podróż przez Niemcy. Prezentacja pamiętników Józefa Potrykowskiego

25 listopada 2009 r. o godz. 10.00 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu odbyła się prezentacja fragmentów pamiętników uczestnika powstania listopadowego Józefa Potrykowskiego pt. Podróż przez Niemcy w wykonaniu dr Gabrieli Jelitto-Piechulik i Weroniki Kulig, pracowników naukowych Instytutu Filologii Germańskiej Uniwersytetu Opolskiego. Fragmenty pamiętników odczytał Łukasz Twardawa. Spotkanie związane było z wystawą Wiosna jesienią. Od polskiego listopada do niemieckiego maja.

Spotkanie z Markiem Krajewskim

25 listopada 2009 r. o godz. 17.00 odbyło się spotkanie autorskie z Markiem Krajewskim w ramach Niemieckojęzycznego Dyskusyjnego Klubu Książki, działającego przy Bibliotece Austriackiej w Opolu.

Urodzony w 1966 roku Marek Krajewski to najbardziej dziś znany polski autor kryminałów. Z wykształcenia filolog klasyczny. W 1999 roku debiutował Śmiercią w Breslau, pierwszą z serii powieści z Eberhardem Mockiem, których akcja rozgrywa się w dawnym Wrocławiu. Kolejne tomy bestsellerowego cyklu to Koniec świata w Breslau (2003), Widma w mieście Breslau (2005), Festung Breslau (2006) oraz Dżuma w Breslau (2007). Razem z Mariuszem Czubajem opublikował dwa kryminały z cyklu, którego bohaterem jest nadkomisarz Jarosław Pater, pracujący w trójmiejskiej policji: Aleję samobójców (2008) oraz Róże cmentarne (2009). Marek Krajewski otrzymał Paszport Polityki za rok 2005, Nagrodę Księgarzy Witryna za najlepszą książkę roku 2005 oraz honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru 2007.
Jego powieści są tłumaczone na osiemnaście języków, w tym angielski, hiszpański, niemiecki, francuski, włoski, czeski, duński, grecki i hebrajski.

2008
2007
2006
SPONSORZY
PARTNERZY
ODWIEDŹ STRONY
Wojewódzka Biblioteka Publiczna Biblioteka Austriacka w Opolu
Plac Piłsudskiego 5, 45-706 Opole
tel.: 77 47 47 085
E-mail: ba@wbp.opole.pl