home o nas WBP księgozbiór usługi archiwum regulamin katalog online galeria kontakt linki

Wojewódzka Biblioteka
Publiczna w Opolu
Biblioteka Austriacka
Plac Piłsudskiego 5
tel. 77/ 47 47 085

GODZINY OTWARCIA

poniedziałek 10.00-18.00
wtorek 10.00-16.00
środa 10.00-18.00
czwartek 10.00-16.00
piątek 10.00-18.00

2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
Spotkanie nauczycieli języka niemieckiego w Bibliotece Austriackiej

18 lutego 2010 r. o godz.16.00 w Bibliotece Austriackiej w Opolu (pl. Piłsudskiego 5) odbyło się spotkanie członków opolskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego.

W programie zaprezentowano:
- formy edukacji bibliotecznej: spotkania poświęcone Austrii, lekcje tematyczne i konkurs o Austrii;
- nowości metodyczne, bogatą ofertę zbiorów multimedialnych oraz filmów;
- program 10. Wiosny Austriackiej: m.in. warsztaty dla nauczycieli języka niemieckiego.

Spotkanie Niemieckojęzycznego Dyskusyjnego Klubu Książki

W czwartek 25 lutego 2010 r. o godz. 17.00 w Bibliotece Austriackiej odbyła się inauguracja kolejnej edycji projektu Niemieckojęzycny Dyskusyjny Klub Książki.

Na pierwszym spotkaniu przedstawiona została oferta czytelnicza klubu na rok 2010. W programie były takie pozycje jak powieść zeszłorocznej noblistki Herty Müller czy jeden z najgłośniejszych kryminałów na niemieckojęzycznym rynku wydawniczym ostatnich lat - Dom na pustkowiu autorstwa Andrei Marii Schenkel. Na uwagę zasługuje również pełna humoru powieść miłosna austriackiego dziennikarza i pisarza Daniela Glattauera Napisz do mnie.

Wernisaż wystawy malarstwa KURTA ZISLERA Spotkanie. Obrazy w tradycji ikon

2 marca 2010 r. o godz. 17.00 w Galerii WuBePe w Opolu przy ul. Piastowskiej 20 odbył się wernisaż wystawy malarstwa KURTA ZISLERA Spotkanie. Obrazy w tradycji ikon, zorganizowany przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Opolu - Bibliotekę Austriacką w ramach 10. Wiosny Austriackiej pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Opolskiego Józefa Sebesty i Konsula Generalnego Republiki Austrii Christophe Ceski.
Do tematyki wystawy wprowadził sam artysta oraz zaproszona na imprezę historyk sztuki - dr Kazimiera Wawrzynów z Wrocławia, natomiast oprawę muzyczną imprezy zapewnił kwintet instrumentów dętych Junior Opole Brass z Państwowej Szkoły Muzycznej w Opolu w składzie: Marcin Nowak, Patryk Barton, Robert Bartocha, Krystian Kern, Mateusz Kurek z klasy Piotra Waloszczyka.

Wystawa prezentowana była do 31 marca.

Wystawa fotografii Barbary Zeidler EUROPE - WORK IN PROGRESS
(Biblioteka Austriacka 15.03.-12.04.2010)

Od 15 marca do 12 kwietnia 2010 r. w Bibliotece Austriackiej w Opolu można było oglądać wystawę fotografii Barbary Zeidler EUROPE - WORK IN PROGRESS.

Wystawa poświęcona była kulturowej różnorodności oraz społecznym zmianom zachodzącym w procesie rozszerzenia Europy, która poszukuje swojej nowej tożsamości. Zdjęcia były różnym spojrzeniem na "plac budowy", jakim jest Europa, oraz na proces jednoczenia się kontynentu po dwudziestu latach od upadku żelaznej kurtyny. Cykl obejmował 500 pojedynczych czarno-białych fotografii. Celowo dokonano takiego wyboru, aby zwiedzający wystawę nie mógł rozpoznać miejsca pochodzenia zdjęcia. Miało to wywołać wrażenie, że każde prezentowane zdjęcie mogło być wykonane w dowolnym miejscu w Europie. Taki zabieg miał skłonić do refleksji, a także sprzyjać pokonywaniu uprzedzeń w stosunku do innych i obcych w Europie.

Barbara Zeidler (ur. 1974) - fotografka, kuratorka wystaw i projektów multikulturalnych. Wraz z Abbe Libansky stworzyła Das Institut für kulturresistente Güter inicjujący m.in. badania naukowe oraz projekty kulturalne poświęcone kulturze Europy Środkowej i Wschodniej.

Wykład Konsula Generalnego Republiki Austrii CHRISTOPHE CESKI

18 marca 2010 o godz. 11.00 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu CHRISTOPHE CESKA - Konsul Generalny Republiki Austrii w Krakowie wygłosił wykład w jezyku angielskim Is the EU with the Lisbon Treaty better equipped to meet global challenges? (Czy Unia Europejska, posiadając Traktat Lizboński, będzie lepiej przygotowana na globalne wyzwania? )

Impreza odbyła się w ramach 10. Wiosny Austriackiej w Opolu.

Otwarcie wystawy 10 LAT WIOSNY AUSTRIACKIEJ W OPOLU oraz koncert gitarowy JULII MALISCHNIG HEARTS STRINGS Dźwięczna zmysłowość i namiętność

18 marca 2010 o godz. 17.00 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu (ul. Piastowska 18, czytelnia) otwarto wystawę 10 LAT WIOSNY AUSTRIACKIEJ W OPOLU oraz odbył się koncert gitarowy JULII MALISCHNIG HEARTS STRINGS Dźwięczna zmysłowość i namiętność Artystka zagrała utwory: J. Malischnig, A. Piazzolli, R. Townera, A.Tansmana, C. Domeniconiego i J. Zawinula.

Podczas uroczystości Christophe Ceska, konsul generalny Republiki Austrii w Krakowie odznaczył kierowniczkę Biblioteki Austriackiej w Opolu - Monikę Wójcik-Bednarz Srebrnym Krzyżem Honorowym "Za Zasługi Na Rzecz Republiki Austrii".

Julia Malischnig (ur. 1976 r.) w Villach - austriacka gitarzystka i kompozytorka. Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego w Wiedniu. Umiejętności kształciła także za granicą: w Bazylei u Oscara Ghiglia, a także u Pepe Romero, Franka Bungartena, Aniello Desiderio i in. Od 2003 r. uczy gry w Oberösterreicher Musikwerk i w Konserwatorium Schuberta w Wiedniu, a od 2005 kieruje kursami gitarowymi w Instituto Superior del Arte w Hawanie. Artystka ma za sobą liczne występy nie tylko w Austrii i na terenie Europy, ale także w Afryce, na Kubie, w Korei i Argentynie.

www.juliamalischnig.com

Finał XIII edycji konkursu AUSTRIA - KRAJ I MIESZKAŃCY

W ramach 10. WIOSNY AUSTRIACKIEJ w dniu 23 marca 2010 r. w Bibliotece Austriackiej w Opolu odbył się FINAŁ XIII edycji konkursu Austria - kraj i mieszkańcy. W finale konkursu udział wzięło 14 osób, które walczyły o główną nagrodę, czyli wycieczkę do Wiednia ufundowaną przez opolski oddział Biura Podróży Almatur w Opolu.

Uczestnicy musieli odpowiedzieć na cztery pytania, dotyczące m.in. historii, geografii, kultury oraz życia społeczno-politycznego Austrii. Najwięcej problemów sprawiły im te dotyczące spraw aktualnych, np. tego ile medali zdobyli Austriacy podczas Zimowej Olimiady w Vancouver (odpowiedź to 16), czy jaki aktor austriacki zdobył oscara za rolę w "Bekartach wojny" (odpowiedź to Christoph Waltz). Odpowiedzi oceniane były przez jury w składzie: Joanna Czarkowska-Pasierbińska i Joanna Waleska (przedstawicielki WBP) oraz wiceprezes Biura Podróży Almatur w Opolu - Janusz Wróbel. Pytania przygotowała i konkurs prowadziła Monika Wójcik-Bednarz.

Największą wiedzą wykazała się MONIKA HEILER z Zespołu Szkół w Kłobucku i to ona zajęła I MIEJSCE i w nagrode pojedzie na - wycieczkę do Wiednia ufundowaną przez Biuro Podróży ALMATUR. Nagrodę wręczył jej wiceprezes BP Almatur w Opolu - Janusz Wróbel.

2 miejsce zdobyła Katarzyna Jacek z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Strzelcach Opolskich wygrywając kurs języka niemieckiego w Bibliotece Austriackiej (2 sem. nauki - 120 godz. lekc.) 3 miejsce zdobył gimnazjalista Arkadiusz Gajos z Zespołu Szkół w Zimnicach Wielkich , a w nagrodę wygrał kurs języka niemieckiego w Bibliotece Austriackiej (1 sem. nauki - 60 godz. lekc.) Nagrody za 2 i 3 miejsce ufundował organizator - Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu - Biblioteka Austriacka.

Wszyscy finaliści otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez Biuro Podróży Almatur w Opolu oraz Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Opolu.

Finalistom serdecznie gratulujemy!

Warsztaty dla nauczycieli języka niemieckiego

Biblioteka Austriacka w Opolu zorganizowała w dniu 8 kwietnia 2010 r. w godzinach 15.30-18.30 warsztaty dla nauczycieli języka niemieckiego Język niemiecki w Austrii. Aspekty różnorodności języka niemieckiego.

Warsztaty poprowadził dr Alexander Burka - w latach 2005-2008 był dyrektorem Instytutu Austriackiego - Österreich Institut w Krakowie, od 2008 r. współpracuje z WOM-em w Krakowie.

Wystawa monograficzna ALEXANDER LERNET-HOLENIA - austriacki pisarz, dramaturg, poeta
(19.04-14.05.2010)

Alexander Lernet-Holenia - austriacki pisarz, dramaturg, poeta, eseista i tłumacz. Na język polski przetłumaczona jest jedna z najgłośniejszych jego powieści Mars w znaku Barana (tyt. niemiecki Mars im Widder z roku 1941).

Biblioteka Austriacka oferuje duży wybór (wszystkie w języku niemieckim) książek i ekranizację Die Standarte (DVD) autora.

Członkowie opolskiego Koła Naukowego Germanistów działającego przy Instytucie Filologii Germańskiej UO prezentowali wykład multimedialny wprowadzający do życia i twórczości Alexandra Lernet-Holenii.

PATRONAT HONOROWY:
pana Józefa Sebesty - Marszałka Województwa Opolskiego
i pana Christophe Ceska - Konsula Generalnego Republiki Austrii w Krakowie

ORGANIZATOR:
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu - Biblioteka Austriacka

PARTNERZY:
Austriacki Konsulat Generalny w Krakowie - Austriackie Forum Kultury,
Uniwersytet Opolski
Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im Fryderyka Chopina w Opolu

PATRONAT MEDIALNY:
TVP Opole, TVO, Radio Opole, Radio Plus, PRO FUTURA,
Gazeta Wyborcza i Schlesisches Wochenblatt.

SPONSOR:
Biuro Podróży ALMATUR w Opolu


Spotkanie Niemieckojęzycznego Dyskusyjnego Klubu Książki

Niemieckojęzyczny Dyskusyjny Klub Książki omawiał 9 kwietnia o godz. 17.00 powieść Thomasa Brussiga Aleja Słoneczna.

Książka urzekła czytelników na całym świecie, doczekała się już przekładów na większość języków europejskich oraz chiński i japoński. W tej pełnej nostalgii i ciepłego humoru opowieści o dorastaniu grupki przyjaciół, mieszkających tuż przy murze dzielącym Berlin, nie ma miejsca na rozprawę z historią czy bolesną groteskę. Brussig stara się ocalić jasne strony niedawnej przeszłości. Okazuje się, że nad zgrzebną i szarą codziennością schyłkowej NRD także świeciło słońce, absurdy realnego socjalizmu próbowano traktować z dystansem i humorem, a młodzi ludzie mieli takie same problemy jak wszędzie, przeżywali pierwsze miłości czy fascynacje muzyką rockową - byli po prostu młodzi.
Lektura przypomniała większości klubowiczom ich wspomnienia związane z komunistycznymi Niemcami. Wymiana owych doświadczeń zdominowała dyskusję. Moderatorka DKK przedstawiła prezentację multimedialną o języku niemieckim w NRD - jego przesłankom politycznym i odpowiednikom w języku używanym w RFN.

artykuł o spotkaniu w NTO

Quiz o Austrii

Biblioteka Austriacka włączając się w program Międzynarodowych Targów Turystyki w Opolu, zorganizowała 7 maja 2010 na opolskim Rynku quiz o Austrii. Każdy uczestnik quizu musiał odpowiedzieć pisemnie na dziesięć pytań. Spośród poprawnie wypełnionych kart konkursowych wyłonieni zostali zwycięzcy. Główną nagrodę - kurs języka niemieckiego w Bibliotece Austriackiej - wylosowała Milena Majewska. Spośród pozostałych uczestników wylosowano dziesięć zestawów nagród rzeczowych.

Korzystając z możliwości biblioteka przedstawiła opolanom również formy swojej działalności oraz zaprezentowała miasta i regiony Austrii.

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Spotkanie odbyło się w ramach TYGODNIA BIBLIOTEK 2010 (8-15 maja). studentki z Koła Naukowego Germanistów przy Uniwersytecie Opolskim: Agnieszka Roziewska i Marlena Nadolna przedstawiły wykład multimedialny na temat austriackiego pisarza Alexandra Lernet-Holenia, a w szczególności jego głośnej powieści Die Standarte. Całości dopełniła prezentowana w galerii naszej placówki wystawa monograficzna o autorze.

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

10 czerca klubowicze Niemieckojęzycznego Dyskusyjnego Klubu Książki dyskutowali o przyprawiającej o gęsią skórkę powieści kryminalnej autorstwa słynnej niemieckiej autorki Charlotte Link pt. Przerwane milczenie.

Spośród 17 powieści Charlotte Link Przerwane milczenie spotkała się z najlepszym echem u krytyków literackich - książka została nominowana do prestiżowej Nagrody Büchnera. Wszystkie powieści Charlotte Link były i są dużym sukcesem komercyjnym nie tylko w ojczyźnie autorki, ale i w tłumaczeniu na kilkanaście języków na całym świecie. Na ich podstawie niemiecka telewizja nakręciła nawet kilka filmów telewizyjnych.
Charlotte Link jest również w naszym kraju bardzo popularna. Przerwane milczenie to już trzecia powieść tej autorki, którą pomożemy przeczytać w tłumaczeniu na język polski.

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

23 września Biblioteka Austriacka w Opolu zaprosiła na dyskusję o głośnej powieści obyczajowej pt. Leyla Feriduna Zaimoglu, niemieckiego pisarza z tureckimi korzeniami.

Anatolia, lata pięćdziesiąte. Tytułowa Leyla - najmłodsza z pięciorga rodzeństwa - marzy o ucieczce z klaustrofobicznego, biednego miasteczka, gdzie celem jest po prostu przetrwanie i od rodziny, której nędzną egzystencję zatruwa despotyczny ojciec.
Feridun Zaimoglu wraca Leylą do świata swojego dzieciństwa. Przygląda się krajowi, z którego wraz z rodzicami wyjechał, jego patriarchalnej codziennoości zdeterminowanej przez surową religijność, lecz przede wszystkim kobietom podporządkowanym ojcom, braciom i mężom, rozpaczliwie szukającym własnej drogi. Niemiecka krytyka przyjęła powieść entuzjastycznie, doceniając kunszt, z jakim jej autor odtworzył zupełnie nieznaną europejskiemu czytelnikowi rzeczywistoość wschodniej Turcji, "z miłością do szczegółu" i "panoramicznym realizmem".

II NOC JĘZYKÓW w Bibliotece Austriackiej

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu - Biblioteka Austriacka z okazji Europejskiego Dnia Języków 27 września 2010 r., po raz drugi włączyła się w akcję NOC JĘZYKÓW organizowaną przez Ministerstwo Oświaty, Kultury i Sztuki Republiki Austrii w ramach Europejskiego Roku Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym.

W trakcie Nocy Języków można było sprawdzić poziom znajomości języka za pomocą testu komputerowego. Ciekawostki o muzyce niemieckojęzycznej zaprezentowano podczas prelekcji Musik.de - hip-hop, pop i rock w Niemczech. Podobieństwo języka angielskiego i niemieckiego oraz możliwości jego wykorzystania w nauce niemieckiego można było poznać w trakcie prelekcji German for Beginners. Wszyscy zainteresowani mieli możliwość wylosowania atrakcyjnych nagród w loterii.

Austria czyta 2010

W dniach 18-22 października 2010 Biblioteka Austriacka wzięła udział w akcji promocji czytelnictwa Austria czyta. Spotkajmy się w Bibliotece Austriackiej (www.oesterreichliest.at) organizowanej od 5 lat przez Stowarzyszenie Bibliotek Austriackich pod patronatem honorowym Prezydenta Republiki Austrii.
W poniedziałek 18. października odbył się wykład "Austria bliżej" oraz oficjalny start strony internetowej "Test wiedzy o Austrii". W czwartek 21. października w ramach spotkań Niemieckojęzycznego Dyskusyjnego Klubu Książki członkowie KOŁA NAUKOWEGO GERMANISTÓW przy Uniwersytecie Opolskim przedstawili ODCZYT SCENICZNY fragmentów z GUT GEGEN NORDWIND / NAPISZ DO MNIE Daniela Glattauera.

Otwarcie wystawy "Czarna sztuka na białym papierze - Maria Louise Kaempffe (1892-1963), śląska mistrzyni wycinanek"

8 listopada 20010 r. o godz. 17:00 w Galerii WuPePe odbyło się otwarcie wystawy "CZARNA SZTUKA NA BIAŁYM PAPIERZE - Maria Louise Kaempffe (1892-1963) , śląska mistrzyni wycinanek" sprowadzonej do Opola przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną - Bibliotekę Austriacką z Muzeum Kultur Europejskich - Muzea Państwowe w Berlinie w ramach VII Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim.

Zaprezentowano rzadko występujące wycinanki, fotografie rodzinne i inne eksponaty artystki urodzonej pod Strzelinem na Dolnym Śląsku. Subtelnie wypracowane prace to m.in. ilustracje do Josepha von Eichendorffa, siluetty portretowe czy rośliny. Znakomitą większość prac zajęła tematyka religijna, jak np. sceny z Nowego Testamentu. Pokazano oryginalne prace śląskiej artystki Marii Louise Kaempffe, przedstawiając ją również poprzez pryzmat jej kulturowo-historycznych związków ze współczesnym Śląskiem. Wykład o artystce wygłosił dyrektor Muzeum Kultur Europejskich w Berlinie - prof. Konrad Vanja. Odbyły się także warsztaty wycinankarskie prowadzone przez artystkę Zofię Tomeczek z Jastrzębia Zdroju. Prezentowaną do 11.12. wystawę i warsztaty odwiedziło ponad 450 gości.

Strona poświęcona wystawie

Spotkanie z wybitnym tłumaczem literatury niemieckojęzycznej Ryszardem WOJNAKOWSKIM

Ryszard Wojnakowski, który otrzymał w roku 2009 prestiżową Nagrodę im. Karla Dedeciusa za wybitne przekłady l iteratury niemieckojęzycznej na język polski i działalność na rzecz zbliżenia Polaków i Niemców, przybył na zaproszenie Niemieckojęzycznego Dyskusyjnego Klubu Książki.

Spotkanie odbyło się w ramach 7 Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim.

2009
2008
2007
2006
SPONSORZY
PARTNERZY
ODWIEDŹ STRONY
Wojewódzka Biblioteka Publiczna Biblioteka Austriacka w Opolu
Plac Piłsudskiego 5, 45-706 Opole
tel.: 77 47 47 085
E-mail: ba@wbp.opole.pl