home o nas WBP księgozbiór archiwum regulamin katalog online galeria kontakt linki

Wojewódzka Biblioteka
Publiczna w Opolu
Biblioteka Austriacka
Plac Piłsudskiego 5
tel. 77/ 47 47 085

GODZINY OTWARCIA

poniedziałek 10.00-18.00
wtorek 10.00-16.00
środa 10.00-18.00
czwartek 10.00-16.00
piątek 10.00-18.00

2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
Spotkanie Niemieckojęzycznego Dyskusyjnego Klubu Książki

27 stycznia 2011 odbyło się pierwsze spotkanie Niemieckojęzycznego DKK w nowym roku kalendarzowym. Spotkanie poświęcone było powieści "Lis już wtedy był myśliwym" niemieckiej noblistki Herty Müller.

Omawiana na spotkaniu książka Herty Müller wywołała szereg emocji wśród klubowiczów. Rozwinęła się żywa dyskusja na temat stylu pisania autorki, przedstawionych w książce czasów i własnych doświadczeń klubowiczów z tajną policją w czasie komunizmu.

Wernisaż malarstwa Christiana Edera

1 marca 2011 o godz. 17.00 w Galerii WuBePe w Opolu odbył sie wernisaż malarstwa Christiana Edera Wibrujące cienie - zrównoważone powierzchnie zorganizowany przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Opolu - Bibliotekę Austriacką w ramach 11. Wiosny Austriackiej pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Opolskiego Józefa Sebesty i Konsula Generalnego Austrii Christophe Ceski.

Obecny na wernisażu artysta chętnie odpowiadał na pytania zainteresowanej publiczności. Oprawę muzyczną imprezy zapewnili uczniowe Państwowej Szkoły Muzycznej w Opolu - zespół akordeonowy w składzie: Marta Siewińska, Aleksandra Gwóźdź, Marta Wawrzynek, Marek Czerner, Szymon Banach, Tomasz Zwoliński (zespół przygotowała p. Olga Strelć)

Wystawa prezentowana była do 31 marca 2011.

Zawsze sama Herta Müller - wykład multimedialny
Spotkanie Niemieckojęzycznego Dyskusyjnego Klubu Książki

W ramach spotkań Niemieckojęzycznego DKK 10 marca 2011 odbył się wykład multimedialny o życiu i twórczości niemieckiej noblistki. Wykład przygotowali członkowie Naukowego Koła Germanistów UO. Prezentacji dokonała główna autorka i przewodnicząca Koła - Agnieszka Roziewska.

W ramach 11. Wiosny Austriackiej.

Herlinde Koelbl : Zadomowieni w pisaniu - pisarze przy pracy
Wystawa fotografii

Od 8 do 25 marca 2011 w galerii Biblioteki Austriackiej w Opolu zobaczyć można było wystawę niemieckiej artystki fotografik Herlinde Koelbl. Wystawa przedstawiała portrety 13 współczesnych niemieckojęzycznych pisarzy, w tym trzech noblistów : Herty Müller, Elfriede Jelinek i Güntera Grassa. Fotografie uzupełnione zostały wywiadami z autorami.

We współpracy z Instytutem Goethego w Krakowie.
W ramach 11. Wiosny Austriackiej.

Finał XIV konkursu "Austria - kraj i mieszkańcy"

29 marca 2011 r. o godz. 14.00 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu trzynastu finalistów eliminacji szkolnych XIV konkursu "Austria - kraj i mieszkańcy" stanęło do walki o zdobycie głównej nagrody - wycieczki do Wiednia, ufundowanej przez Biuro Podróży Almatur w Opolu.

Laureatką tegorocznego konkursu została PATRYCJA BANACH, uczennnica Publicznego Gimnazjum nr 1 w Opolu, która jako jedyna poprawnie odpowiedziała na wszystkie pytania oraz w ciekawy sposób zaprezentowała Wiedeń.

Zdobywcą 2 miejsca został natomiast ARKADIUSZ GAJOS, gimnazjalista z Zespołu Szkół w Zimnicach Wielkich ( w ubiegłym roku zdobył 3 miejsce), który oprócz poprawnych odpowiedzi w bardzo ciekawy sposób przedstawił osiągnięcia austriackich skoczków narciarskich. 3 miejsce zdobył pan RYSZARD RYBICKI, który przystąpił do konkursu indywidualnego i przedstawił temat "Wkład Gustawa Mahlera do dorobku kulturalnego Europy". Obydwaj panowie otrzymali bon na kurs języka niemieckiego w Bibliotece Austriackiej. Wszyscy finaliści otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

Uroczystość uświetniły pieśni kompozytorów austriackich - pytania do nich były niełatwą częścią konkursu - wykonane przez profesora Państwowej Szkoły Muzycznej w Opolu - tenora Rafała Żurakowskiego wraz z uczniami : Aleksandrą Sipel oraz Damianem Szczepaniakiem z akompaniamentem Joanny Wąsiak oraz Jakuba Matuszka na gitarze. Uczestnicy odpowiadali na pytania związane z Austrią, rozpoznawali utwory muzyczne i prezentowane fotografie oraz - po raz pierwszy w konkursie - przedstawili krótką wypowiedź na dowolny temat o Austrii.

Finaliści wyłonieni zostali z grupy 461 uczestników, którzy 8 marca w Bibliotece Austriackiej oraz 33 szkołach województw opolskiego, śląskiego i dolnośląskiego przystąpili do I etapu konkursu.

W jury zasiedli : Joanna Czarkowska-Pasierbińska, przewodnicząca komisji z ramienia organizatorów, aktorka Teatru im. J. Kochanowskiego w Opolu Aleksandra Cwen, redaktor Polskiego Radia Opole Mariusz Majeran, aktor austriacki Erol Nowak, redaktor Leszek Myczka z Telewizji Polskiej Opole oraz Janusz Wróbel, wiceprezes Biura Podróży "Almatur" w Opolu, sponsor głównej nagrody. Pytania konkursowe i scenariusz przygotowała i prowadziła Monika Wójcik-Bednarz przy pomocy technicznej Joanny Waleska.

Konkurs "Austria - kraj i mieszkańcy" organizowany jest przez Bibliotekę Austriacką od 1998 r. Tegoroczna impreza odbyła się w ramach 11. Wiosny Austriackiej pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Opolskiego i Konsula Generalnego Republiki Austrii w Krakowie.

Bienvenido Seńor Chopin! Koncert fortepianowy na cztery gitary
w wykonaniu zespołu
Guitar4mation

4 kwietnia 2011 o godz. 18.00 w sali koncertowej Filharmoni Opolskiej odbył się koncert międzynarodowego kwartetu gitarowego Quitar4mation pt. Bienvenido Seńor Chopin! Koncert fortepianowy na cztery gitary. Zespół w składzie Michał Nagy (Polska), Peter Saidl (Czechy), Martin Schwarz (Szwajcaria) i Martin Wesely (Austria) grał przy pełnej sali utwory Chopina oraz kompozytorów latynoamerykańskich. Zaaranżowane przez muzyków utwory spotkały sie z ogromnym entuzjazmem publiczności, która podziękowała gitarzystom owacjami na stojąco.

Koncert zorganizowała Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu - Biblioteka Austriacka w ramach 11. Wiosny Austriackiej pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Opolskiego Józefa Sebesty i Konsula Generalnego Austrii Christophe Ceski.

Gustav Mahler i Wiedeń (100. rocznica śmierci kompozytora)
wystawa

W dniach od 4 do 30 kwietnia 2011 roku w Małej Galerii WBP w Opolu zobaczyć można było wystawę poświęconą austriackiemu kompozytorowi Gustavowi Mahlerowi. Wystawa powstała z okazji 100. rocznicy śmierci kompozytora.


W ramach 11. Wiosny Austriackiej.

Na falach wyobraźni
Spotkanie Niemieckojęzycznego Dyskusyjnego Klubu Książki

14 kwietnia 2011 o godz. 17.00 odbyło się trzecie już spotkanie Niemieckojęzycznego DKK w tym roku. Dyskusja poświęcona była nowatorskiej powieści o morskich podróżach niemieckiej pisarki Felicitas Hoppe pt. Pigafetta.

Przybyli na spotkanie klubowicze rozmawiali o realiźmie magicznym, którym przesiąknięta jest omawiana książka oraz o przedstawionych w Pigafecie wątkach z historii żeglugi morskiej.

W ramach 11. Wiosny Austriackiej.

Gruppe Krokodil - warsztaty teatralne dla młodzieży
Barbara Wild i Julia Rudolph

15 kwietnia 2011 w godz. 8.00 do 16.00 odbyły się warsztaty teatralne dla młodzieży. Dwudziestu licealistów z Opolszczyzny wzięło udział w zajęciach prowadzonych przez austriackie lektorki Barbarę Wild i Julię Rudolph.


W ramach 11. Wiosny Austriackiej.

Nobel dla Jelinek w zwierciadle prasy światowej
wykład multimedialny w ramach spotkań Niemieckojęzycznego DKK
10 maja 2011, 17.00 w Bibliotece Austriackiej

11. Wiosna Austriacka zakończyła się spotkaniem Niemieckojęzycznego DKK. Spotkanie poświęcone było austriackiej laureatce nagrody Nobla z 2004 roku - Elfriede Jelinek. Anita Rojek z Naukowego Koła Germanistów Uniwersytetu Opolskiego przedstawiła rezultat swojej pracy licencjackiej. W około półgodzinnym wykładzie multimedialnym germanistka przybliżyła słuchaczom życie i twórczość austriackiej pisarki, jak i przekrój przez echo medialne, jakie wywołało kontrowersyjne przyznanie jej Nobla.

Spotkanie Niemieckojęzycznego Dyskusyjnego Klubu Książki

16 czerwca 2011 o godz. 17.00 w Bibliotece Austriackiej w Opolu odbyło się ostatnie przed przerwą letnią spotkanie klubu. Tematem dyskusji była powieść niemieckiego autora Waltera Moersa Kot alchemika (Der Schrecksenmeister). Odnoszący sukcesy na całym świecie autor komiksów i powieści dla dzieci i dorosłych - Walter Moers - znany jest z niezwykłej fantazji, kreatywności oraz ... niepoprawności politycznej. Kot alchemika to piąta książka z Cyklu Camońskiego. Powieść oparta jest na bajce Gottfrieda Kellera Kotek Lusterko. Dzieje kota sprzedającego swój własny tłuszcz przeniosione są w "realia" Camonii.

Wakacyjne poranki z niemieckim
11-20 lipca, 1-10 sierpnia 2011

Biblioteka Austriacka zaprosiła w letnie poranki chętnych do poznania podstaw języka niemieckiego. Dwa cykle po 5 spotkań (45 minut), cieszyły się bardzo dużym powodzeniem. W lipcu odbyły sie lekcje Niemiecki od podstaw, a w sierpniu Niemiecki w podróży.

III NOC JĘZYKÓW w Bibliotece Austriackiej
26 września 2011

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu - Biblioteka Austriacka z okazji Europejskiego Dnia Języków 26 września 2011 r., po raz trzeci włączyła się w akcję NOC JĘZYKÓW organizowaną przez Ministerstwo Oświaty, Kultury i Sztuki Republiki Austrii.

W trakcie Nocy Języków można było sprawdzić poziom znajomości języka za pomocą testu komputerowego. Gwiazdy i trendy niemieckiej sceny muzycznej zaprezentowano podczas prelekcji Sound of Germany. Podobieństwo języka angielskiego i niemieckiego oraz możliwości jego wykorzystania w nauce niemieckiego można było poznać w trakcie prelekcji German for Beginners. W godzinach popołudniowych można było wziąć udział w nietypowej lekcji języka niemieckiego Krimi-Deutsch oraz posłuchać fragmentów thrillera Sebastiana Fitzka "Klinika" podczas odczytu scenicznego pt. Mroczna lektura przad zmrokiem. Odczyt odbył sie w ramach spotkań Niemieckojęzycznego DKK.
Wszyscy zainteresowani mieli możliwość wylosowania atrakcyjnych nagród w loterii.

Dorastać z KIRSTEN BOIE / Aufwachsen mit KIRSTEN BOIE
wystawa
5 - 31 października 2011

W październiku Biblioteka Austriacka zaprosiła do swojej siedziby przy Placu Piłsudskiego 5 na wystawę książek i plakatów o niemieckiej pisarce.
Kirsten Boie jest jedną z najwybitniejszych współczesnych niemieckich autorek powieści dla dzieci i młodzieży, laureatką szeregu nagród. Była już trzykrotnie nominowana do Nagrody im. Hansa Christiana Andersena, najważniejszego międzynarodowego odznaczenia, przyznawanego za twórczość dla dzieci (1999, 2001, 2003).
Wystawa zorganizowana została we współpracy z Goethe-Institut w Krakowie w ramach VIII Dni Kultury Niemieckiej.

AUSTRIA CZYTA 2011
Spotkajmy się w Bibliotece Austriackiej w Opolu
17-25 października 2011

W dniach 17-25 października 2011 Biblioteka Austriacka wzięła udział w akcji promocji czytelnictwa Austria czyta. Spotkajmy się w Bibliotece Austriackiej (www.oesterreichliest.at) organizowanej od 6 lat przez Stowarzyszenie Bibliotek Austriackich pod patronatem honorowym Prezydenta Republiki Austrii.
W poniedziałek (17.10.) biblioteka zaprosiła na prelekcję o Austrii Austria bliżej, w czwartek (20.10.) można było zapoznać się z twórczością austriackiej pisarki Christine Nöstlinger podczas spotkania Eine Stunde mit Nöstlinger (z okazji 75. urodzin autorki). W wtorek (25.10.) w ramach spotkań Niemieckojęzycznego DKK odbył się wykład multimedialny o życiu i twórczości austriackiego poety Ernsta Jandla Der Wortspieler Ernst Jandl w wykonaniu Agnieszki Roziewskiej z Koła Naukowego Germanistów przy Uniwersytecie Opolskim.
W czasie trwania akcji można było zapoznać się z nowościami wydawniczymi z Austrii.

Wystawa UPRAWA WINOROŚLI I KULTURA WINA W NADRENII-PALATYNACIE
ze zbiorów Landowego Centrum Bibliotek w Koblencji
19 października - 26 listopada 2011
Galeria WuBePe, ul. Piastowska 20

19 października 2011 o godz. 17.00 odbył się uroczysty wernisaż wystawy Uprawa winorośli i kultura wina w Nadrenii-Palatynacie. Wystawa powstała we współpracy z Landowym Centum Bibliotek w Koblencji.
Prezentowała przekrój piśmiennictwa o winie pochodzącego ze zbiorów Landowego Centrum Bibliotek w Koblencji od XV w. do współczesności obejmując wszystkie regiony i aspekty uprawy winorośli. Wystawie towarzyszyły cenne przedmioty obrazujące liczącą prawie 2000 lat historię uprawy wina w Nadrenii-Palatynatu.

Goście mieli okazję zasmakować win z 6 regionów winiarskich Nadrenii-Palatynatu. Wernisaż uświetnił muzycznie Dominik Tomasiak, nauczyciel w klasie gitary Państwowej Szkoły Muzycznej w Opolu. Na wernisażu można było również zapoznać sie z działanością winnicy Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Winów.
W ramach VIII Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim

Wykład
LITERATURA SAMONEGACJI - literatura niemieckojęzyczna przełomu XX i XXI w
dr hab. Andrzej Kopacki

16 listopada 2011 Niemieckojęzyczny DKK zaprosił klubowiczów i wszystkich zainteresowanych na wykład warszawskiego germanisty i tłumacza literatury niemieckojezycznej dra hab. Andrzeja Kopackiego. Znany literaturoznawca przedstawił na podstawie lektury i szczegółowych badań wybranych powieści kondycję, ambicje poznawcze, postawy etyczne i uderzające cechy estetyczne współczesnej prozy niemieckojęzycznej.

W ramach VIII Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim

Spotkanie Niemieckojęzycznego Dyskusyjnego Klubu Książki
13 grudnia 2011

Ostatnie juz w tym roku spotkanie DKK poświęcone było powieści Martina Sutera Lila, Lila.
Główny bohater David, młody kelner, kupuje stary, nocny stoliczek. Znajduje w nim rękopis pięknego romansu, napisanego przed półwieczem. By zaimponować Marii, w której się zakochał, oświadcza, że jest autorem książki. Zachwycona dziewczyna potajemnie wysyła tekst do wydawnictwa, uruchamiając lawinę zaskakujących zdarzeń..

wykłady multimedialne
ADWENT I BOŻE NARODZENIE w krajach niemieckojęzycznych
29 listopada 2011 - 6 stycznia 2012

29 listopada 2011 o godz. 12.00 odbył sie pierwszy z serii wykładów o tradycjach adwentowych i bożonarodzeniowych w Austrii, Niemczech i Szwajcarii. Spotkania cieszyły się ogromnym powodzeniem. Do Świąt Bożego Narodzenia odwiedziło je prawie 500 osób. okazję wysłuchać barwnego i dźwięcznego wykładu.

2010
2009
2008
2007
2006
SPONSORZY
PARTNERZY
ODWIEDŹ STRONY
Wojewódzka Biblioteka Publiczna Biblioteka Austriacka w Opolu
Plac Piłsudskiego 5, 45-706 Opole
tel.: 77 47 47 085
E-mail: ba@wbp.opole.pl