home o nas WBP księgozbiór usługi archiwum regulamin katalog online galeria kontakt linki

Wojewódzka Biblioteka
Publiczna w Opolu
Biblioteka Austriacka
Plac Piłsudskiego 5
tel. 77/ 47 47 085

GODZINY OTWARCIA

poniedziałek 10.00-18.00
wtorek 10.00-16.00
środa 10.00-18.00
czwartek 10.00-16.00
piątek 10.00-18.00

2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
Od bestsellera do blockbustera
Spotkanie Niemieckojęzycznego Dyskusyjnego Klubu Książki
7 lutego 2012

Na pierwszym spotkaniu moderatorka przedstawiła ofertę czytelniczą klubu na ten rok. W programie są następujące pozycje: Wolf Hass Kostucha, Barbara Frischmuth Die Klosterschule, F. Ch. Delius Der Sonntag an dem ich Weltmeister wurde, Arno Geiger U nas wszystko dobrze i Reinhard Jirgl Niedopełnieni.
Ofertę klubu uzupełniają wykłady multimedialne o pisarzach niemieckojęzycznych przygotowywane przez współpracujące z biblioteką Naukowe Koło Germanistów. W planie są dwa wykłady, wiosną o Barbarze Frischmuth oraz jesienią o Georgu Traklu.

Klubowicze rozmawiali o lekturze wieczoru - Nierządnicy Iny Lorentz. Bestssellerowa powieść niemieckiego duetu pisarskiego została w zeszłym roku adaptowana na mały ekran. Film okazał się również dużym sukcesem.

Literatura z dreszczykiem - niemieckojęzyczna powieść kryminalna
Wystawa

Od 5 do 28 marca 2012 w WBP w Opolu, przy ul. Piastowskiej 18 zobaczyć można było wystawę przedstawiającą książki i portrety szesnastu najlepszych i najbardziej oryginalnych współczesnych autorów powieści kryminalnych z Niemiec i Austrii, z których wielu otrzymało nagrody literackie.

We współpracy z Instytutem Goethego w Krakowie.
W ramach 12. Wiosny Austriackiej.

więcej

Alpejski Columbo
Spotkanie Niemieckojęzycznego Dyskusyjnego Klubu Książki
poświęcone książce Wolfa Haasa Kostucha

Dyskusja skoncentrowała się na drugim z cyklu kryminałów osnutych wokół Simona Brennera - Kostucha, w którym to główny bohater Brenner zostaje wezwany do rozwikłania zagadki na austriackiej prowincji.
Kryminał austriackiego pisarza zachwycił klubowiczów oryginalnym językiem i nietuzinkowym, miejscami czarnym, humorem.

Spotkanie odbyło się w ramach 12. Wiosny Austriackiej

Finał XV konkursu "Austria - kraj i mieszkańcy"

27 marca 2012 r. o godz. 13.00 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu 16 finalistów eliminacji szkolnych XV konkursu Austria - kraj i mieszkańcy stanęło do walki o zdobycie głównej nagrody - wycieczki do Wiednia, ufundowanej przez Biuro Podróży Almatur w Opolu.

Laureatem został Michał Różyczka, uczeń Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr 2 w Opolu.
Zdobywczynią 2 miejsca została Katarzyna Jendrzok, uczennica Zespołu Szkół w Lublińcu.

Wyróżnienie za najlepszą prezentację o Austrii otrzymał Piotr Herud, uczeń Publicznego Gimnazjum w Walcach.

Wszyscy finaliści otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

Finaliści wyłonieni zostali z rekordowo dużej z grupy 570 uczestników, którzy 6 marca w
Bibliotece Austriackiej oraz 34 szkołach województw opolskiego, śląskiego, dolnośląskiego i zachodniopomorskiego przystąpili do I etapu konkursu.
Uczestnicy odpowiadali na pytania związane z Austrią, rozpoznawali utwory muzyczne
i prezentowane fotografie oraz przedstawili krótką wypowiedź na dowolny temat o Austrii. Wypowiedzi oceniało jury, w którym zasiedli przedstawiciele organizatora, sponsora, mediów i naukowców.

Dużym powodzeniem cieszy się także Test wiedzy o Austrii na stronie Biblioteki Austriackiej, który rozwiązało ponad 700 osób.

Konkurs Austria - kraj i mieszkańcy organizowany jest przez Bibliotekę Austriacką od 1998 r. Tegoroczna impreza odbywa się w ramach 12. Wiosny Austriackiej pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Opolskiego i Konsula Generalnego Republiki Austrii w Krakowie

Podpisanie porozumienia o współpracy oraz wykład i wystawa"Galicja Leopolda von Sacher -Masocha"

Uroczyste podpisanie POROZUMIENIA O WSPÓŁPRACY pomiędzy Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Opolu a Instytutem Filologii Germańskiej Uniwersytetu Opolskiego odbyło się 12 kwietnia 2012 w siedzibie WBP w Opolu przy ul. Piastowskiej 20.

Galeria zdjęć z uroczystości wraz z komentarzem na facebooku
zaproszenie w PDF
podpisane Porozumienie o Współpracy

Uroczystości towarzyszyła prezentacja projektu pod opieką naukową mgr Weroniki Kulig z Inst. Filologii Germańskiej UO : wykład Literaryzacja krajobrazu galicyjskiego w nowelach Don Juanz Kołomyi, Księżycowa noc i Kapitulant Leopolda von Sacher-Masocha oraz otwarcie wystawy Galicja Leopolda von Sacher-Masocha.

Sygnatariuszami byli dyrektor Instytutu Filologii Germańskiej dr hab. prof. UO Maria Katarzyna Lasatowicz i dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu Tadeusz Chrobak.
Porozumieniem o współpracy Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu i Instytut Filologii Germańskiej Uniwersytetu Opolskiego wyrażają wolę kontynuacji i zacieśnienia współpracy naukowej, dydaktycznej i kulturalnej.

W uroczystości udział wzięło wiele ważnych gości, jak dr Dorota Brzozowska - prodziekan Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Opolskiego, dr Zina Jarmoszuk - dyrektor Departamentu Mecenatu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. UO dr hab. Andrea Rudolph oraz Norbert Rasch - przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim.

Imprezę uświetniła "Sonata księżycowa" Ludwiga van Beethovena w wykonaniu studentki Sabiny Ćwieląg. Licznie przybyła publiczność mogła skorzystać z poczęstunku przygotowanego przez studentów germanistyki.

Impreza zorganizowana została w ramach 12. Wiosny Austriackiej pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Opolskiego - Józefa Sebesty i Konsula Generalnego Republiki Austrii w Krakowie - Christophe Ceska

Wystawa Secesyjna architektura Otto Wagnera i jego uczniów
2-30 kwietnia 2012
Galeria WuBePe, ul. Piastowska 20

Na wystawie można było podziwiać projekty i szkice architektoniczne Otto Wagnera i jego uczniów, do których zaliczali się m.in. Josef Hoffmann, Max Fabiani, Koloman Moser, Joseph Maria Olbrich i Rudolf Schindler.

Impreza zorganizowana została w ramach 12. Wiosny Austriackiej pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Opolskiego - Józefa Sebesty i Konsula Generalnego Republiki Austrii w Krakowie - Christophe Ceska

Spotkanie autorskie z Barbarą Frischmuth
17 kwietnia 2012, godz. 12.00
Studenckie Centrum Kultury UO, ul. Oleska 48

Spotkanie zrealizowane zostało we współpracy z Instytutem Filologii Germańskiej UO. Studenci I roku studiów magisterskich przygotowali w ramach zajęć z "Analizy i krytyki przekładu" tłumaczenia fragmentów prozy autorki. Przedstawiali je na przemian z "oryginałami" czytanymi przez autorkę. W dalszej części spotkania studenci I roku studiów licencjackich przeprowadzili wywiad z autorką. Imprezę uświetniły: występ muzyczny Anny Skrzypiec (flet poprzeczny) z akompaniamentem Jadwigi Prochota (fortepian) oraz obrazy absolwentki Instytutu Sztuki UO Joanny Mysłek-Kapkowskiej, nawiązujące do wybranych dzieł literackich pisarki.

Impreza zorganizowana została w ramach 12. Wiosny Austriackiej pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Opolskiego - Józefa Sebesty i Konsula Generalnego Republiki Austrii w Krakowie - Christophe Ceska

Fotoreportaż z spotkania na facebooku

Warsztaty literackie
Leopold von Sacher-Masoch Wenus w futrze czyli masochizm na kresach cesarstwa albo o erotyce w literaturze
24 kwietnia 2012, godz. 12.00-15.00
WBP w Opolu, ul. Piastowska 20

Warsztaty poprowadził Rafał Grzenia - filolog, krytyk literacki i filmowy. Uczestnicy warsztatów przyjrzeli się kultowej książce Sacher-Masocha w niespodziewanym kontekście - zestawiając ją z drzemiącym w kulturze mizoginizmem, który najradykalniej opisał Otto Weininger w swojej najsłynniejszej pracy Płęć i charakter.

Warsztaty odbyły się w ramach spotkań Niemieckojęzycznego DKK.

Impreza zorganizowana została w ramach 12. Wiosny Austriackiej pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Opolskiego - Józefa Sebesty i Konsula Generalnego Republiki Austrii w Krakowie - Christophe Ceska

Fotoreportaż z spotkania na facebooku

Warsztaty językowe
Österreich international

Na zakończenie 12. Wiosny Austriackiej 12 maja w Bibliotece Austriackiej odbyły się warsztaty językowe. Prowadził je dr Alexander Burka, austriacki politolog specjalizujacy się w problematyce międzykulturowej. Uczestnicy warsztatów mieli możliwość pogłębić swoją wiedzę z zakreu kompetencji interkulturowej.

Impreza zorganizowana została w ramach 12. Wiosny Austriackiej pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Opolskiego - Józefa Sebesty i Konsula Generalnego Republiki Austrii w Krakowie - Christophe Ceska

Fotoreportaż z spotkania na facebooku

Akcja promocji czytelnictwa
Rozgrzewka w bibliotece
w ramach
IX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek (8-15 maja 2012)

Nawiązując do turnieju piłkarskiego Euro 2012 - IX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek odbył się pod hasłem Biblioteka ciągle w grze! Biblioteka Austriacka przyjęła podanie i zaprosiła piłkarzy, kibiców i wszystkich innych na rozgrzewkę w bibliotece.

Od 8 do 15 maja można było zaznajomić się z literaturą piłkarską, wziąść udział w quizie o piłce nożnej w krajach niemieckojęzycznych DACH Quiz i zakwalifikować się do losowania. Losowanie nagród odbyło się 15 maja na początku spotkania działającego przy bibliotece klubu DKK, które było również poświęcone piłce. Uczestnicy zabawy losowali książki, gadżety DKK i ine nagrody rzeczowe.

Pytania z quizu są teraz dostępne na portalu FunTest.pl.

Fotoreportaż z losawania i spotkania DKK na facebooku

Spotkanie Niemieckojęzycznego DKK
Cud w Bernie
15 maja o godz. 16.00

Tematem spotkania klubu była książka Der Sonntag, an dem Weltmeister wurde Friedricha Christiana Deliusa. W książce autor opisuje wygranie przez Niemców Mistrzostw Świata w Szwajcarii w 1954 roku i ich wpływ na niemieckie społeczeństwo. To historyczne wydarzenie pokazane jest z perspektywy nastolatka z niemieckiej prowincji.
Na spotkaniu można było również zaznajomić się z życiem i dotychczasowym dorobkiem autora.

Fotoreportaż z losawania i spotkania DKK na facebooku

Spotkanie Niemieckojęzycznego DKK
Nigdzie w Afryce
12 czerwca o godz. 16.00

Tematem ostatniego spotkanie DKK przed przerwa letnią była bestsellerowa powieść autorki urodzonej w Głubczycach. Klubowicze nie tylko dyskutowali o książce ale i zapoznali się z życiem i twórczością autorki.

Urodzona w Głubczycach niemiecka pisarka żydowskiego pochodzenia Stefanie Zweig opisała w swej autobiograficznej powieści historię swojej rodziny, która uciekając przed represjami nazistowskich Niemiec, emigruje w 1938 roku do Kenii. Nigdzie w Afryce jest największym sukcesem wydawniczym autorki, książka szybko stała się bestsellerem a jej późniejsza adaptacja filmowa została uhonorowana Oscarem.

Wakacyjne poranki z niemieckim
9-13 oraz 23-27 lipca 2012

Po dużym sukcesie premierowej edycji Poranków w 2011 roku, Biblioteka Austriacka ponownie zaprosiła wszystkich chętnych na darmowe spotkania z językiem niemieckim. Spotkania Niemiecki od podstaw (9-13.07.) przeznaczone były dla osób, które nigdy nie uczyły się języka niemieckiego, natomiast spotkania Niemiecki w podróży (23-27.07.) dla wszystkim, którzy chcieliby powtórzyć i sprawdzić zdobytą wiedzę, potrzebną do wyjazdów za granicę. Obydwa cykle składały się z 5 spotkań po 45 minut.

Wakacyjne poranki z niemieckim - aktualna oferta

EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW w Bibliotece Austriackiej
26 września 2012

Europejski Dzień Języków w Bibliotece Austriackiej w 2012 roku odbył się pod hasłem Szwajcaria w Opolu. W programie były m.in. otwarcie wystawy Osobliwości Szwajcarii, premiera wykładu multimedialnego Szwajcaria bliżej oraz warsztaty z używanego przez większość Szwajcarów dialektu alemańskiego Schwiizertüütsch. Wszyscy, którzy w ten dzień odwiedzili Bibliotekę Austriacką mieli możliwość wzięcia udziału w quizie wiedzy o Szwajcarii. Losowanie nagród odbyło się o godz. 16-stej. Po losowaniu na spotkaniu niemieckojęzycznego DKK można było podyskutować o jednej z najgłośniejszych powieści szwajcarskich XX wieku Homo Faber Maxa Frischa.

Europejski Dzień Jezyków - ostatnia edycja

Wystawa
GUSTAV KLIMT. Prekursor modernizmu
W 150-tą rocznicę urodzin

17 września - 20 października 2012
Czytelnia WBP w Opolu, ul. Piastowska 18

W ramach obchodów ROKU GUSTAVA KLIMTA (150 rocznica urodzin) Biblioteka Austriacka pokazała wystawę poświęconą temu światowej sławy malarzowi z Wiednia epoki modernizmu.

Podstrona poświęcona wystawie

AUSTRIA CZYTA 2012
Spotkajmy się w Bibliotece Austriackiej w Opolu
15-20 października 2012

Akcja promocji czytelnictwa Austria czyta (www.oesterreichliest.at) organizowana jest od 7 lat przez Stowarzyszenie Bibliotek Austriackich pod patronatem honorowym Prezydenta Republiki Austrii. Biblioteka Austriacka w Opolu już po raz kolejny bierze udział w tej akcji.

W ramach Austria czyta można było przyjść do biblioteki na prelekcję Austria bliżej, wziąć udział w quizie o Austrii, zwiedzić wystawę o Gustavie Klimcie (patrz powyżej) i wysłuchać wykładu o tym nietuzinkowym artyście (patrz poniżej). W środę (18.10.) zaprosiliśmy naszych najmłodszych czytelników na warsztaty literackie z bajkami Janoscha (patrz poniżej). W czwartek zaś (19.10.) w ramach spotkań Niemieckojęzycznego DKK można było podyskutować o znanej powieśći Arno Geigera U nas wszystko dobrze.

W czasie trwania akcji czytelnicy mieli okazję zapoznać się z nowościami wydawniczymi i filmami z Austrii oraz zaznajomić się z nową ofertą biblioteki dla nauczycieli - KLASOPAKAMI.

Podstrona poświęcona projektowi

Warsztaty literackie dla młodszych dzieci
Kino obrazkowe - motto PISZEMY LISTY
Poczta dla tygryska Janoscha

17 października 2012, godz. 12.00

Na warsztatach dzieci zapoznały się z bohaterami książki Janoscha, zobaczyły w kinie obrazkowym jak Misiek i Tygrysek wynaleźli pocztę, telegram i telefon, zagrały w memory z bohaterami bajki oraz zaprojektowały własną kartkę pocztową.
W ramach akcji promocji czytelnictwa AUSTRIA CZYTA 2012 - Spotkajmy się w Bibliotece Austriackiej w Opolu.

Podstrona poświęcona warsztatom

Wykład
GUSTAV KLIMT I KOBIETY - muza, mecenas, modelka
dr Lisa Fischer (Austria)

19 października 2012, godz. 10.30
Czytelnia WBP w Opolu, ul. Piastowska 18

Dr Lisa Fischer - historyk kultury, dziennikarka i kuratorka wystaw w Wiedniu - zaprezentowała współczesne spojrzenie na życie i twórczość malarza Belle Epoque, w której Nuda veritas - naga prawda, odegrała decydującą rolę.

Impreza towarzysząca do wystawy Gustav Klimt. Prekursor modernizmu.
W ramach obchodów ROKU GUSTAVA KLIMTA oraz akcji promocji czytelnictwa AUSTRIA CZYTA 2012 - Spotkajmy się w Bibliotece Austriackiej w Opolu.

Podstrona poświęcona wykładowi

Warsztaty literackie dla młodszych dzieci
BARDZO GŁODNA GĄSIENICA Erica Carle

25 października 2012, godz. 10.00

W warsztatach udział wzięły dzieci z Publicznego Przedszkola nr 25 w Opolu. Dzieci poznały historię bardzo głodnej gąsienicy, a także miały okazję zapoznać się z piosenką i filmikiem o gąsienicy. W części praktycznej warsztatów dzieci robiły gąsienice z kolorowego papieru i kartonu lub kolorowały rysunki do bajki.
W ramach IX Dni Kultuty Niemieckiej na Śląsku Opolskim.

Podstrona poświęcona warsztatom

Otwarcie wystawy
100 lat kalendarzy adwentowych

ze zbiorów Muzeum Kultur Europejskich - Muzeów Państwowych w Berlinie
8 listopada 2012, godz. 17.00

Wystawa pokazywana jest po raz pierwszy w Polsce i po raz pierwszy poza granicami Niemiec. Prezentuje ponad 100-letnią historię kalendarzy adwentowych. Na wystawie zobaczyć można najstarsze drukowane kalendarze adwentowe. Dowiemy się, w jakim celu powstały, kto jest wynalazcą kalendarza adwentowego i jak zmieniała się jego forma na przełomie stulecia, a także czym kalendarze były wypełniane. Ciekawostką jest, jak kalendarze adwentowe podbiły Stany Zjednoczone Ameryki. Zobaczyć można także, jakie elementy tradycji narodowych występują na kalendarzach adwentowych w Danii czy Szwecji.

Imprezę prowadził dyrektor WBP w Opolu, Tadeusz Chrobak. Wykład o kalendarzach adwentowych wygłosił prof. Konrad Vanja, dyrektor Muzeum Kultur Europejskich w Berlinie, a tłumaczyła na język polski Monika Wójcik-Bednarz. Otwarcia dokonali także Norbert Rasch, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim - organizator IX Dni Kultury Niemieckiej oraz Roman Kolek, wicemarszałek Województwa Opolskiego. Podczas otwarcia wystąpił chór Canthaliles z Kątów Opolskich pod dyrekcją Zygfryda Maczurka.

W ramach IX Dni Kultuty Niemieckiej na Śląsku Opolskim, zorganizowanych pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Opolskiego - Józefa Sebesty i Konsula Generalnego RFN w Opolu - Petera Ecka

Ekspozycja do 10 stycznia 2013.

Podstrona poświęcona wystawie

Warsztaty literackie dla młodszych dzieci
Kino obrazkowe - motto PISZEMY LISTY
Poczta dla tygryska Janoscha

15 listopada 2012, godz. 10.00 i 11.30

Na warsztaty przybyły dzieci z Szkoły Podstawowej z Kosorowic oraz grupa przedszkolaków z PP nr 11 w Opolu. Dzieci zapoznały się z bohaterami książki Janoscha i samym autorem, zobaczyły w kinie obrazkowym jak Misiek i Tygrysek wynaleźli pocztę, telegram i telefon, zagrały w memory z bohaterami bajki oraz namalowały nowo poznane postacie.

W ramach IX Dni Kultuty Niemieckiej na Śląsku Opolskim, zorganizowanych pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Opolskiego - Józefa Sebesty i Konsula Generalnego RFN w Opolu - Petera Ecka

Podstrona poświęcona warsztatom

Warsztaty literackie w ramach spotkań DKK
Max Frisch i Homo Faber - o tragiczności
12 grudnia 2012, godz. 9.30

Na warsztatach, które poprowadził Rafał Grzenia, uczestnicy przyjrzeli się świetnej, kultowej powieści Frischa od nieoczekiwanej strony. W splątanych perypetiach egzystencjalnych głównego bohatera próbowali odnaleźć elementy klasycznej greckiej tragedii, by zastanowić się nad tym, czym jest tragizm, jak przejawia się w literaturze i czemu właściwie służy.

Podstrona poświęcona DKK

2011
2010
2009
2008
2007
2006
SPONSORZY
PARTNERZY
ODWIEDŹ STRONY
Wojewódzka Biblioteka Publiczna Biblioteka Austriacka w Opolu
Plac Piłsudskiego 5, 45-706 Opole
tel.: 77 47 47 085
E-mail: ba@wbp.opole.pl