home o nas WBP księgozbiór archiwum regulamin katalog online galeria kontakt linki

Wojewódzka Biblioteka
Publiczna w Opolu
Biblioteka Austriacka
Plac Piłsudskiego 5
tel. 77/ 47 47 085

GODZINY OTWARCIA

poniedziałek 10.00-18.00
wtorek 10.00-16.00
środa 10.00-18.00
czwartek 10.00-16.00
piątek 10.00-18.00

2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
Wykład
Zwyczaje adwentowe, bożonarodzeniowe
i noworoczne w Niemczech i Austrii

na finisaż wystawy
Sto lat kalendarzy adwentowych

10 stycznia 2013, godz. 10.00

W ostatni dzień ekspozycji wystawy "Sto lat kalendarzy adwentowych" odbył się na barwny i dźwięczny wykład przygotowany przez Bibliotekę Austriacką w Opolu. Na wykładzie można było dowiedzieć się nie tylko kiedy powstał pierwszy kalnedarz adwentowy ale i kto przynosi dzieciom prezenty, co można znaleźć na świątecznym stole w Niemczech i skąd pochodzi najsłynniejsza kolęda na świecie.

Spotkanie Niemieckojęzycznego DKK dla dzieci
"Poczta dla Tygryska" Janoscha

24 stycznia 2013, godz. 08.30

Z początkiem 2013 roku zaprosiliśmy do nowo powstałego Niemieckojęzycznego DKK dla dzieci. Pierwszą lekturą była "Poczta dla Tygryska" Janoscha. Podczas spotkania dzieci posłuchały odczytu książki, zobaczyły kino obrazkowe i namalowały pocztówki z bohaterami bajek Janoscha.

Akcja promocji edukacji bibliotecznej
Biblioteka z klasą

18-22 lutego 2013

W ramach akcji Biblioteka Austriacka zaprosiła na spotkania promujące różne formy edukacji bibliotecznej, które biblioteka ma w swojej stałej ofercie dla grup szkolnych: wykłady multimedialne Austria blizej, Szwajcaria bliżej i Sound of Germany , warsztaty literackie dla dzieci Kleine Raupe Nimmersatt i Poczta dla Tygryska. Spotkania odbywały się codziennie o godz. 10-tej.

Podstrona poświęcona akcji
Zdjęcia z zakończenia akcji 22 lutego 2013 na naszej stronie na facebooku

Spotkanie autorskie z Sabine Gruber

6 marca 2013, godz. 10.30

Spotkanie w ramach 13. Wiosny Austriackiej odbyło się w Studenckim Centrum Kultury Uniwersytetu Opolskiego. Licznie przybyła publiczność miała możliwość poznać autorkę pochodzącą z Tyrolu Południowego - regionu we Włoszech, który zamieszkuje mniejszość niemieckojęzyczna. Sabine Gruber pisze po niemiecku i zaliczana jest do pisarzy austriackich. Na spotkaniu została zaprezentowana jej najnowsza książka Stillbach oder Die Sehnsucht.

Podstrona poświęcona spotkaniu
Zdjęcia z spotkania na naszej stronie na facebooku

Warsztaty literackie w ramach projektu Comenius

7 marca 2013

W ramach projektu Comenius pt. Bajki uczą nas żyć młodzież z trzech szkół z Polski (PG nr 1 w Oleśnie), Austrii (Hauptschule und Musikschule z miasta Weissenbach an der Triesting) i Węgier (Móra Ferenc Általános Iskola és Alapfokú Müvészeti Iskola z miasta Zalakaros) uczestniczyła w Bibliotece Austriackiej w warsztatach z bajką Janoscha Poczta dla Tygryska. W trzech grupach po 20 osób młodzież zapoznała się z sylwetką autora i jedną z jego najbardziej znanych książek.

Spotkanie Niemieckojęzycznego DKK dla dzieci
"Stups, der kleine Osterhase" Rolfa Zuckowskiego

19 marca 2013, godz. 08.30

Na spotkaniu krótko przed Wielkanocą Niemieckojęzyczny DKK zaprosił na pogadankę o "Stups, der kleine Osterhase" Rolfa Zuckowskiego - książce, która opowiada zabawne perypetie małego zajączka Stups, który ciągle wpada z tarapaty. Na zakończenie spotkania dzieci zrobiły kieliszki do jajek z tekturki

Wykład
Czym jest Austriacka Szkoła Ekonomii i co może nam dziś zaoferować?

19 marca 2013, godz. 16.00

Wykład wygłosił Grzegorz Jaeger, szef Klubu Austriackiej Szkoły Ekonomii w Opolu. Klub należy do ogólnopolskiej sieci Klubów ASE. Kluby Austriackiej Szkoły Ekonomii działają pod patronatem Instytutu Misesa.
Spotkanie odbyło się w ramach 13. Wiosny Austriackiej.

Podstrona poświęcona spotkaniu
Zdjęcia z spotkania na facebooku

Finał XVI konkursu "Austria - kraj i mieszkańcy"

26 marca 2013, godz. 12.00

Finał konkursu odbył się w głównej siedzibie Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu (ul. Piastwka 20). 19 z 20 finalistów wyłonionych podczas eliminacji szkolnych XVI konkursu "Austria - kraj i mieszkańcy" stanęło do walki o zdobycie głównej nagrody - wycieczki do Wiednia, ufundowanej przez Biuro Podróży Almatur w Opolu.
Laureatem konkursu został gimnazjalista, MARCIN GANZERA z Zespołu Szkół w Lubecku (woj. śląskie). Zdobywcą 2 miejsca został ARKADIUSZ GAJOS z PLO Nr III w Opolu (4 udział w konkursie). Zdobywczynią 3 miejsca została NATALIA OPAS z Gimnazjum nr 2 w Namysłowie. Wyróżnienie za najlepsze prezentacje otrzymali: Krzysztof Król (ZS nr 3 w Kłobucku, woj. śląskie - Różne oblicza Hundertwassera) oraz Marta Gomolla (ZSO nr II w Opolu - Gustav Klimt). Wszyscy finaliści otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe.
Finaliści wyłonieni zostali z grupy 490 uczestników, którzy 5 marca 2013 r. w Bibliotece Austriackiej oraz 42 szkołach województw opolskiego i śląskiego przystąpili do I etapu konkursu.
W finale uczestnicy konkursu odpowiadali na pytania związane z Austrią, rozpoznawali utwory muzyczne i prezentowane fotografie oraz przedstawili krótką wypowiedź na dowolny temat o Austrii. Wypowiedzi oceniało jury, w którym zasiedli przedstawiciele organizatora, sponsora, mediów i naukowców.
Dużym powodzeniem - szczególnie wśród osób uczestniczących w konkursie - cieszy się Test wiedzy o Austrii na stronie Biblioteki Austriackiej. Konkurs Austria - kraj i mieszkańcy organizowany jest przez Bibliotekę Austriacką od 1998 r. Tegoroczna impreza odbyła się w ramach 13. Wiosny Austriackiej pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Opolskiego i Konsula Generalnego Republiki Austrii w Krakowie.

Dowiedz się więcej o konkursie
Zdjęcia z finału konkursu na facebooku

JUBILEUSZ 20-LECIA BIBLIOTEKI AUSTRIACKIEJ W OPOLU

4 kwietnia 2013, godz. 11.00 WBP w Opolu, ul. Piastowska 18

W 2013 roku Biblioteka Austriacka w Opolu obchodzi jubileusz dwudziestolecia swojej działalności. Dzięki wszechstronnym działaniom kulturotwórczym i realizowanym projektom, w tym również o zasięgu międzynarodowym, placówka stała się integralną częścią opolskiego życia kulturalnego. Na uroczystość zaproszeni zostali partnerzy i przyjaciele biblioteki. Przybył m.in. Konsul Generalny Republiki Austrii w Krakowie - Christophe Ceska oraz Małgorzata Lelito z Austriackiego Forum Kultury w Krakowie. Swoją obecnością zaszczyciła bibliotekę pani wicemarszałek Barbara Kamińska. Ponadto obecni byli przedstawiciele urzędów, dyrektorzy wszystkich bibliotek opolskich, instytucji kultury i nauki.
W programie obchodów jubileuszu odbyło się m.in. otwarcie wystawy Z FOTOTEKI BIBLIOTEKI - 20 LAT BIBLIOTEKI AUSTRIACKIEJ W OPOLU, prezentującej różnorodność form działalności biblioteki, a Monika Wójcik-Bednarz wygłosiła wykład 20 LAT BIBLIOTEKI AUSTRIACKIEJ W OPOLU.
Fragment nagrania z otwarcia Biblioteki Austriackiej przeniósł obecnych w czasie do 1993 r. Uroczystego otwarcia dokonali 29 maja 1993 r. ówczesny wicekanclerz Republiki Austrii Erhard Busek wraz z wojewodą opolskim Ryszardem Zembaczyńskim. Było to wówczas bardzo ważne wydarzenie, o czym świadczy obecność wicekanclerza, ambasadora Austrii w Polsce Gerharda Wagnera oraz austriackiego konsula generalnego z Krakowa Emila Brixa, z którego inicjatywy doszło do otwarcia Biblioteki Austriackiej w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Na otwarcie przybyli także wszyscy przedstawiciele władz administracyjnych, samorządowych województwa i miasta, reprezentanci Kościoła, środowisk naukowych i kulturalnych Opola.
Jubileusz uświetnił występ MUZYKA Z KRAJU MOZARTA w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Opolu : Pawła Jarosza - skrzypce z klasy p. Marii Ołdak przy akompaniamencie fortepianu p. Agnieszki Gryźlak-Röhrich oraz zespół Junior Opole Brass w składzie: Marcin Wróbel - trąbka, Patryk Barton - trąbka, Paweł Leżoch - trąbka, Paweł Mikołajczyk - waltornia, Paweł Hadasik - eufoniom, Rafał Piechotta - puzon, Szymon Kogut - tuba.

Program uroczystości jubileuszowych
Listy gratulacyjne
Zdjęcia z uroczystości na facebooku

Wykład
JULYA, RADEK, MICHIKO. AKTUALNE RUCHY MIGRACYJNE W LITERATURZE AUSTRIACKIEJ
dr Irene Suchy

4 kwietnia 2013, WBP w Opolu, ul. Piastowska 18

Wykład został wygłoszony w ramach uroczystości JUBILEUSZU 20-LECIA BIBLIOTEKI AUSTRIACKIEJ W OPOLU.
Spotkanie odbyło się w ramach projektu PRZEKRACZANIE GRANIC I RUCHY MIGRACYJNE. Doświadczenie obcości i zjawisko integracji w literaturze oraz w życiu codziennym Austrii, Niemiec, Szwajcarii i Polski zorganizowanych we współpracy przez Instytut Filologii Germańskiej Uniwersytetu Opolskiego i Bibliotekę Austriacka Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu w ramach 13. Wiosny Austriackiej.

Strona poświęcona wykładowi
Program 13. WIOSNY AUSTRIACKIEJ

Sesja naukowa
PRZEKRACZANIE GRANIC I RUCHY MIGRACYJNE.
Doświadczenie obcości i zjawisko integracji w literaturze oraz w życiu codziennym Austrii, Niemiec, Szwajcarii i Polski /
GRENZÜBERSCHREITUNGEN UND MIGRATIONSBEWEGUNGEN.
Fremdheits- und Integrationserfahrungen in der österreichischen, deutschen, schweizerischen und polnischen Literatur und Lebenswelt

zorganizowana przez Instytut Filologii Germańskiej Uniwersytetu Opolskiego i WBP w Opolu - Bibliotekę Austriacką.

5 kwietnia 2013, godz. 9.00-15.00 WBP w Opolu, ul. Piastowska 20

Sesja naukowa odbyła sie w ramach obchodów JUBILEUSZU 20-LECIA BIBLIOTEKI AUSTRIACKIEJ W OPOLU.

Opis projektu i program sesji naukowej
Zdjęcia z sesji naukowej na facebooku

Spotkanie autorskie z
GRZEGORZEM KIELAWSKIM

10 kwietnia 2013, godz. 9.00, Studenckie Centrum Kultury UO, ul. Katowicka 95

Spotkanie w języku polskim i niemieckim prowadziła dr Małgorzata Jokiel z Instytutu Filologii Germańskiej Uniwersytetu Opolskiego. Autor zaprezentował fragmenty swojej twórczości, m.in. książki So wie du kann jeder aussehen oraz najnowszych tekstów pisanych równocześnie w języku polskim i niemieckim. Bohaterami tekstów są głównie młodzi Polacy, mieszkający za granicą. Grzegorz Kielawski należy do nielicznych autorów, którzy sami tłumaczą swoje teksty.

Wybrane publikacje autora:
Opowiadania. W: Twórczość. Rok LXIII, nr 9 (742), Warszawa 2007;
Die Übertragene.W: Literatur und Kritik (445, 446). Otto Müller Verlag, Salzburg 2010;
So wie du kann jeder aussehen. Opowiadania i fotografie, edition exil, Wiedeń 2010;
Küss mich, ich bin ein Pole. W: Mein Leben mit 20. Das fröhliche Wohnzimmer,
Wiedeń 2012.

Prace wizualne: http://flickr.com/photos/grzegorz_k/
Prace dźwiękowe: http://soundcloud.com/grzegorz_k

Strona poświęcona spotkaniu z autorem

Spotkanie odbyło się w ramach warsztatów PRZEKRACZANIE GRANIC I RUCHY MIGRACYJNE. Doświadczenie obcości i zjawisko integracji w literaturze oraz w życiu codziennym Austrii, Niemiec, Szwajcarii i Polski zorganizowanych we współpracy przez Instytut Filologii Germańskiej Uniwersytetu Opolskiego i Bibliotekę Austriacka Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu w ramach 13. Wiosny Austriackiej.

Zdjęcia z spotkania autorskiego na facebooku

Wykład
MIGRACJA DO I Z AUSTRII DAWNIEJI DZISIAJ

10 kwietnia 2013, godz. 11.00, Studenckie Centrum Kultury UO, ul. Katowicka 95

Wykład wygłosił dr Alexander Burka, austriacki politolog z Instytutu Kształcenia Międzynarodowego CIVIC w Wiedniu, specjalizujący się w problematyce międzykulturowej.
Spotkanie odbyło się w ramach warsztatów PRZEKRACZANIE GRANIC I RUCHY MIGRACYJNE. Doświadczenie obcości i zjawisko integracji w literaturze oraz w życiu codziennym Austrii, Niemiec, Szwajcarii i Polski zorganizowanych we współpracy przez Instytut Filologii Germańskiej Uniwersytetu Opolskiego i Bibliotekę Austriacka Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu w ramach 13. Wiosny Austriackiej

Strona poświęcona wykładowi

Zdjęcia z wykładu na facebooku

Koncert jubileuszowy
MUZYKA KAMERALNA Z SALZBURGA
z okazji 20-lecia Biblioteki Austriackiej w Opolu

11 kwietnia 2013, godz. 18.00, Filharmonia Opolska

Wystąpiło międzynarodowe trio muzyków, w składzie: Michaela Girardi - skrzypce, Jeremy Findlay - wiolonczela i Per Rundberg - fortepian.
W programie koncertu usłyszeć można było Trio fortepianowe A-dur (Hob. XV:18) Josepha Haydna, Trio fortepianowe Es-dur op. 100 Franza Schuberta oraz Cztery utwory na skrzypce op. 11 HK Grubera i Wariacje na temat Dvořaka na wiolonczelę i fortepian Jiri Gemrota.

Koncert w ramach 13. WIOSNY AUSTRIACKIEJ

Program koncertu i biografie artystów

Zdjęcia z koncertu na facebooku

Spotkanie Niemieckojęzycznego DKK dla dzieci
"Die schönsten Märchen der Gebrüder Grimm"

23 maja 2013, godz. 08.30

Jaś i Małgosia, Roszpunka czy też Śpiąca królewna. Bajek braci Grimm, które znamy i kochamy jest bardzo dużo. Na spotkaniu przypomnieliśmy sobie kilka z nich i spróbowaliśmy rozstrzygnąć, która jest najpiękniejsza.
Dzieci czytając przed spotkaniem książkę z bajkami, pierwszy raz poznały mniej znaną w Polsce bajkę Titelitury (oryg. Rumpelstilzchen). Bardzo im się spodobała, tak że została przez nich wybrana za najładniejszą.
W drugiej połowie spotkania dzieci zagrały bajkowe memory z postaciami z bajek braci Grimm. W zabawie dzieci musiały połączyć w pary obrazki bohaterów z ich nazwami po niemiecku, a w dalszej części zabawy przyporządkować im cechy charakteru i wyglądu.

Wystawa fotografii
Wiedeń inaczej Barbary Zeidler 6 maja - 1 czerwca 2013

Wystawa prezentowała prace fotografki, kuratorki wystaw i projektów multikulturalnych Barbary Zeidler. Fotografie Barbary Zeidler zaprosiły nas na niekonwencjonalną wycieczkę po nieznanych często muzeach wiedeńskich, znajdujacych się daleko od szlaków turystycznych, takich ja kMuzeum Kapeluszy cesarza Franciszka Józefa, Muzeum Pogrzebowe czy też Muzeum Wódek.
Grupy zwiedzających były oprowadzanie i przygotowano dla nich quiz.

Więcej informacji o wystawie
Wystawa w ramach 13. WIOSNY AUSTRIACKIEJ

Wystawa
COMICS, MANGA & CO.
współczesna kultura komiksowa w Niemczech

15 maja - 1 czerwca 2013

Wystawa prezentowała najważniejszych niemieckich twórców komiksów, którzy w ostatnich latach dzierżą prym w tej dziedzinie.
Kiedy w 1830 roku Johann Wolfgang von Goethe zobaczył historię obrazkową genewskiego mistrza Rodolphe Töpffera, zachwycił się nowym gatunkiem i nakłaniał autora do opublikowania swoich rysunków. Wówczas nie istniało jeszcze pojęcie określające twórczość takich artystów jak Töpffer, więc utwory składające się z rysunku i tekstu zwano littérature en estampes (literaturą graficzną) lub roman dessiné (rysowaną powieścią). Obecnie takie prace zwie się komiksem, a Töpffer uchodzi za jednego z ojców gatunku.
Od tego czasu komiks awansował do rangi dziedziny sztuki mówiącej własnym językiem, znajdującej inspiracje w malarstwie, fotografii i sztuce wideo. Tematem komiksów stały się różne dziedziny życia: polityka, społeczeństwo, autobiografia czy reportaż. Pedagodzy natomiast odkryli, że doskonale nadaje się do nauczania języków obcych, ponieważ prosty, zwięzły tekst w kombinacji z obrazem ułatwia zrozumienie tekstu w obcym języku.
Grupy zwiedzających były oprowadzanie i przygotowano dla nich quiz.

Więcej informacji o wystawie
Wystawa w współpracy z Goethe-Institut w Krakowie

Warsztaty z książką
Niemiecki na wesoło

18 czerwca 2013, godz. 10.00

Aleksandra Larysz, autorka zbioru materiałów do nauki niemieckiego dla przedszkoli i szkół podstawowych pt. "Niemiecki na wesoło" podczas warsztatów z dziećmi z Przedszkola Publicznego nr 51 w Opolu przedstawiła wybrane ćwiczenia, zabawy i piosenki.

Więcej informacji o warsztatach

Wakacyjne poranki z niemieckim

8-12 lipca oraz 12-19 sierpnia 2013

Już po raz trzeci Biblioteka Austriacka zaprosiła wszystkich chętnych na darmowe spotkania z językiem niemieckim. Spotkania Niemiecki od podstaw (8-12.07.) przeznaczone były dla osób, które nigdy nie uczyły się języka niemieckiego, natomiast spotkania Niemiecki w podróży (12-19.08.) dla wszystkim, którzy chcieli powtórzyć i sprawdzić zdobytą wiedzę, potrzebną do wyjazdów za granicę. Obydwa cykle składały się z 5 spotkań po 45 minut.

Wakacyjne poranki z niemieckim - aktualna oferta

Niemieckojęzyczny DKK dla dzieci
Spotkanie autorskie z Anną ONICHIMOWSKĄ

19 wrzesnia 2013, godz. 09.00

Klubowicze zapoznali się z dorobkiem literackim i życiorysem autorki. Bardzo zainteresowało ich podróżnicze życie pani Onichimowskiej, pytali o kraje i miejsca, które autorka zwiedziła. Klubowicze rozmawiali z pisarką o swoich ulubionych książkach i postaciach literackich, dowiedzieli się też od aurtoki jak wygląda jej praca pisarza - od pomysłu na książkę do druku.

Informacje o autorce w archiwum spotkań DKK

EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW w Bibliotece Austriackiej
26 września 2013

W ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków w Bibliotece Austriackiej w 2013 roku odbyły się warsztaty literacko-językowe Niemiecki z Grimmem, zajęcia językowe dla małych dzieci Niemiecki na wesoło oraz warsztaty językowe CV po niemiecku. Wszyscy, którzy w ten dzień odwiedzili Bibliotekę Austriacką mieli możliwość wzięcia udziału w quizie o językach europejskich i wygrać książkę w języku niemieckim. Dla nowych czytelników przygotowano specjalna ofertę - karta czytelnika o 50% taniej.

Zobacz plakat
Europejski Dzień Jezyków - ostatnia edycja

AUSTRIA CZYTA 2013
Spotkajmy się w Bibliotece Austriackiej w Opolu
14-21 października 2013

Akcja promocji czytelnictwa Austria czyta (www.oesterreichliest.at) organizowana jest od 8 lat przez Stowarzyszenie Bibliotek Austriackich pod patronatem honorowym Prezydenta Republiki Austrii. Kolejny już raz także Biblioteka Austriacka w Opolu wzięła udział w tej akcji.

W ramach Austria czyta można było przyjść do biblioteki na prelekcję Austria bliżej i wziąć udział w quizie o Austrii. W wtorek i czwartek (15 i 17.10.) odbyły się warsztaty literackie Piszemy LISTY - warsztaty z książką Annette Langen Neue Briefe von Felix.
W czasie trwania akcji Biblioteczny Klub Filmowy działający przy Bibliotece Obcojęzycznej (Opole, pl. Kopernika 10) zaprosił na Blok Filmów Austriackich. Codziennie, od poniedziałku do piątku (14-18.10.) można było przyjść na seans i zapoznać sie ze współczesnym kinem austriackim.

Zobacz plakat
Podstrona poświęcona projektowi

Otwarcie wystawy
ZAMKOWE OPOWIEŚCI. Szlachta na Śląsku

7 października 2013, godz. 17.00

Wystawa przygotowana przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Opolu we współpracy z Muzeum Ziemi Górnośląskiej w Ratingen(Hösel). Pokazano również eksponaty wypożyczene ze zbiorów Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu oraz Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu oraz trofea myśliwskie z prywatnej kolekcji Andrzeja Giedrojcia. Wystawa odbyła się w ramach 10 Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim.

W trakcie imprezy podpisana została Umowa o współpracy pomiędzy Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Opolu a Muzeum Ziemi Górnośląskiej w Ratingen (Hösel). Oprawę muzyczną imprezy przygotowali uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej w Opolu. Wystawę można było zwiedzać do 30 listopada. Grupy zorganizowane mogły zwiedzać wystawę z przewodnikiem.

Podstrona poświęcona wystawie
Zaproszenie w PDF
Plakat
Zdjęcia z wernisażu na facebooku

Spotkanie Niemieckojęzycznego DKK dla dzieci
LAURAS STERN (Gwiazdka Laury) Klausa Baumgarta

24 października 2013, godz. 09.00

Gwiazdka Laury jest bardzo popularną w Niemczech książką dla dzieci. W Polsce została wprawdzie wydana, ale nie cieszy się porównywalną popularnością. Historia Laury i jej gwiazdki bardziej znana jest polskim dzieciom jako serial animowany, który powstał na podstawie bajki i jest już od lat emitowany w polskiej telewizji.
Na spotkaniu dzieci poznały oryginalną książkę - pierwszą książkę o Laurze i jej gwiazdce - w oryginalnej wersji językowej (po niemiecku). Ponieważ książka nie ma dużo tekstu, dzieci nie miały za zadanie jej wcześniej przeczytać, za to na spotkaniu przeczytaliśmy ją razem - każdy po jednej stronie. Za każdą przeczytana stronę klubowicz otrzymał gwiazdkę (nalepkę). Dzieci chętnie zgłaszały się do czytania. Klubowiczom bardzo spodobala się nie tylko fajna historia, ale również styl rysowania autora. Na końcu spotkania dzieci zobaczyły razem pierwszy odcinek serialu Gwiazdka Laury w oryginalnej wersji językowej.

Spotkanie Niemieckojęzycznego DKK dla dzieci
Mein schönstes Wimmelbuch Weihnachten

12 grudnia 2013, godz. 09.00

Grudniowe spotkanie było poświęcone książce Mein schönstes Wimmelbuch Weihnachten. Książka opowiada w pięknych i pełnych życia obrazkach o dwóch świątecznych kotkach, które rozrabiają na jarmarku bożonarodzeniowym, w piekarni świątecznej, pomiędzy łyżwiarzami na zamrożonym jeziorze, w centrum handlowym czy też w zaśnieżonej wiosce górskiej ... . Dzieci wspólnie czytały i dyskutowały o książce. Miały teź okazję poczęstować się typowymi dla krajów niemieckojęzycznych słodkościami świątecznymi.
Moderator poprosił klubowiczów o namalowanie recenzji rysowanej do dowolnej książki, która w tym roku była omawiana w klubie. Powstały bardzo ciekawe i kolorowe prace.

2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
SPONSORZY
PARTNERZY
ODWIEDŹ STRONY
Wojewódzka Biblioteka Publiczna Biblioteka Austriacka w Opolu
Plac Piłsudskiego 5, 45-706 Opole
tel.: 77 47 47 085
E-mail: ba@wbp.opole.pl