home o nas WBP księgozbiór archiwum regulamin katalog online galeria kontakt linki

Wojewódzka Biblioteka
Publiczna w Opolu
Biblioteka Austriacka
Plac Piłsudskiego 5
tel. 77/ 47 47 085

GODZINY OTWARCIA

poniedziałek 10.00-18.00
wtorek 10.00-16.00
środa 10.00-18.00
czwartek 10.00-16.00
piątek 10.00-18.00

2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
Spotkanie Niemieckojęzycznego DKK dla dzieci
"Der Regenbogenfisch" (Błysk) Marcusa Pfistera

6 lutego 2014, godz. 08.30

Pierwsze spotkanie klubu w nowym roku poświęcone było książkom o rybce Błysk (tak nazwał tłumacz rybkę w polskim wydaniu książki). Klubowicze mieli przy lekturze trochę trudności z nieznanymi słówkami po niemiecku (nazwy ryb i innych stworzeń morskich). Na spotkaniu wyjaśniliśmy sobie wspólnymi siłami ich znaczenie i porozmawialiśmy o florze i faunie morskiej. Temat ten szczególnie zainteresował chłopców, którzy chętnie zabierali głos.

Akcja promocji edukacji bibliotecznej
Biblioteka z klasą

10-14 lutego 2014

W ramach akcji Biblioteka Austriacka zaprosiła na spotkania promujące różne formy edukacji bibliotecznej, które biblioteka ma w swojej stałej ofercie dla grup szkolnych. Z szerokiej oferty biblioteki zaproponowano wykłady multimedialne Austria blizej, Szwajcaria bliżej i German for Beginners oraz warsztaty literackie dla dzieci Kleine Raupe Nimmersatt i Neue Briefe von Felix. Oferta cieszyła się dużym zainteresowaniem grup szkolnych.

Podstrona poświęcona akcji

Spotkanie autorskie
JAKUBEM EKIEREM

20 lutego 2014, godz. 12.00

20 lutego w czytelni WBP w Opolu odbyło się spotkanie autorskie z polskim poetą i tłumaczem literatury niemieckojęzycznej Jakubem Ekierem, który w 2013 roku otrzymał prestiżową nagrodę dla tłumaczy, Nagrodę im. Karla Dedeciusa, przyznawaną przez fundację im. Roberta Boscha.

Spotkanie zorganizowane zostało we współpracy z Niemieckim Instytutem Kultury Polskiej.

W lutym w czytelni WBP w Opolu można było również zobaczyć wystawę pt. Laureaci Nagrody im. Karla Dedeciusa.

Podstrona poświęcona spotkaniu
Galeria zdjęć na facebooku

Otwarcie wystawy
Miejsca dziedzictwa światowego UNESCO w Nadrenii-Palatynacie

5 marca 2014, godz. 17.00

5 marca odbyło się uroczyste otwarcie wystawy Miejsca dziedzictwa światowego UNESCO w Nadrenii-Palatynacie. Wystawa powstała we współpracy z Centrum Bibliotek Landu Nadrenia-Palatynat w Koblencji. Wprowadzenie do wystawy wygłosił Gottfried Pahl z biblioteki w Koblencji, a o oprawę muzyczną uroczystości zadbała Państwowa Szkoła Muzyczna w Opolu.

Na wystawie pokazano historyczne i współczesne dzieła ze zbiorów Centrum Bibliotek Landu Nadrenia-Palatynat w Koblencji poświęcone osobliwościom miejsc dziedzictwa kulturowego w ich regionie. Do tematyki wystawy nawiązywały przedstawione zabytkowe mapy i grafiki ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu.

Podstrona poświęcona wystawie

Galeria zdjęć na facebooku

Spotkanie Niemieckojęzycznego DKK dla dzieci
"Freunde" Helme Heine

27 marca 2014, godz. 08.30

Książka niemieckiego autora i ilustratora Helme Heine opowiada o przygodach trójki przyjaciół: Franciszka Koguta, Johnny'ego Myszora i grubego Waldemara. Klubowicze chętnie przeczytali zabawną historię o tej trójce i uznali, że bohaterowie są bardzo sympatyczni. Najwięcej emocji u dzieci wzbudził epizod z jedzeniem czereśni i jego konsekwencjami... .

Finał XVII konkursu "Austria - kraj i mieszkańcy"

3 kwietnia 2014, godz. 12.00

W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu trzynastu (z szesnastu wyłonionych) finalistów eliminacji szkolnych XVII konkursu Austria - kraj i mieszkańcy stanęło do walki o zdobycie głównej nagrody - wycieczki do Wiednia, ufundowanej przez Biuro Podróży Almatur w Opolu. Laureatem wojewódzkim XVII konkursu Austria - kraj i mieszkańcy został Daniel STAJSZCZYK z Zespołu Szkół Rolniczych w Namysłowie, zdobywając najwięcej, bo 40 punktów. 2 miejsce zajęła Marta GOMOLLA z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr 2 w Opolu (35 punktów). 3 miejsce zajął Krzysztof KRÓL z Zespołu Szkół - LO nr 3 w Kłobucku (31 punktów)

Ponadto przyznano wyróżnienie za najciekawsze prezentacje tematu o Austrii. Otrzymali je : Piotr LARYSZ z LO nr 1 w Kędzierzynie-Koźlu za przedstawienie austriackich specjałów kulinarnych w prezentacji Przez żołądek do serca oraz Marcin NOWARA za gawędę O Austrii z humorem. Wszyscy finaliści otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

Finaliści wyłonieni zostali z grupy 760 uczestników, którzy 11 marca w Bibliotece Austriackiej oraz 50 szkołach województwa opolskiego i śląskiego przystąpiło do I etapu konkursu. Uczestnicy finału odpowiadali na pytania związane z Austrią, rozpoznawali utwory muzyczne i prezentowane fotografie oraz przedstawiali krótką wypowiedź na dowolny temat o Austrii.

W jury konkursu zasiedli :
- przewodnicząca komisji - Violetta Łabędzka - Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu
- dr Małgorzata Jokiel - Uniwersytet Opolski - Instytut Filologii Germańskiej
- Dominika Gorgosz - Radio Plus
- Janusz Wróbel - wiceprezes Biura Podróży Almatur w Opolu - sponsor głównej nagrody

Konkurs Austria - kraj i mieszkańcy organizowany jest przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczna w Opolu - Bibliotekę Austriacką od 1998 r. Tegoroczna impreza odbyła się w ramach 14. Wiosny Austriackiej pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Opolskiego i Ambasadora Republiki Austrii.

Dowiedz się więcej o konkursie
Zdjęcia z finału konkursu na facebooku

Wernisaż "Gwałtowna cisza przed burzą - Czas przed rokiem 1914"

8 kwietnia 2014, godz. 11.00

Wystawa przedstawiła okres przed wybuchem I wojny światowej, który często nazywany jest ciszą przed burzą. Kuratorzy wystawy: Manfred Thumberger i Stefan Kutzenberger pokazali, że tak wcale nie było. Był to, szczególnie w Austrii, okres bardzo burzliwy. We wszystkich dziedzinach poczyniono ostatni krok w kierunku modernizmu, który do dzisiaj odgrywa decydującą rolę: Zygmunt Freud zaczął badać nieświadomość naszej egzystencji, fizyka odkryła tajemnice atomu, kobiety się emancypowały, syjoniści chcieli utworzenia państwa żydowskiego, muzyka straciła fundamenty harmonii, a malarstwo uwolniło się od przedmiotowości.

Podczas uroczystości otwarcia wystawy studenci Instytutu Filologii Germańskiej UO oraz uczniowie II LO w Opolu zaprezentowali program artystyczny w duchu epoki będącej tematem wystawy. Opiekunami projektu były Agnieszka Garufo i dr Daniela Ploch.

Wystawa została zorganizowana w ramach 14. Wiosny Austriackiej przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczna w Opolu.

Dowiedz się więcej o wystawie
Zdjęcia z wernisażu na facebooku

Spotkanie autorskie z Simonem Deckertem - pisarzem z Liechtensteinu

9 kwietnia 2014, godz. 11.00

Biblioteka Austriacka zaprosiła do SCK-u na spotkanie autorskie z z Simonem Deckertem, młodym pisarzem z Liechtensteinu. W trakcie spotkania, które przeprowadzono w języku niemieckim, debiutujący pisarz zaprezentował opolskiej publiczności fragmenty swojej pierwszej powieści oraz opowiedział o swojej dotychczasowej twórczości i prozie życia współczesnego pisarza. Simon Deckert jest nie tylko pisarzem, ale i muzykiem. Uczestnicy spotkania mieli okazję się o tym przekonać słuchając utworów pisarza.

Spotkanie odbyło się w ramach 14. Wiosny Austriackiej w Studenckim Centrum Kultury UO.

Dowiedz się więcej o spotkaniu
Zdjęcia z spotkania na facebooku

Spotkanie z tłumaczem Ryszardem Wojnakowskim
Prezentacja tłumaczenia książek Hrabia Luna i Germania Alexandra Lerneta-Holenii

15 kwietnia 2014, godz. 13.00

Biblioteka Austriacka zaprosiła na spotkanie z tłumaczem literatury niemieckojęzycznej Ryszardem Wojnakowskim. Tłumacz przedstawił tłumaczenia na język polski powieści Austriaka Alexandra Lerneta-Holenii pt. Hrabia Luna oraz Germania.

Spotkanie odbyło się w ramach 14. Wiosny Austriackiej.

Przejdź do strony poświęconej spotkaniu
Zdjęcia z spotkania na facebooku

Spotkanie Niemieckojęzycznego DKK dla dzieci
"Mit Felix auf großer Deutschlandreise
Spannende Briefe vom abenteuerlustigen Kuschelhasen"

Annette Langen & Constanza Droop

24 kwietnia 2014, godz. 08.30

Książka Mit Felix auf großer Deutschlandreise napisana przez Annette Langen a ilustrowana przez Constanzę Drop opowiada o podróży pluszowego zajączka Felixa po Niemczech. Zajączek odkrywa ciekawe miejsca i zaskakujące skarby w własnym kraju. Felix dzieli się swoimi wrażeniami z podróży ze swoją najlepszą przyjaciółką Sophie, pisząc do niej listy.
Książka była dla klubowiczów okazją do poznania nieznanych im jeszcze zakątków Niemiec - ich walorów, tradycji i kultury, jak i do przypomnienia sobie miejsc w których sami już byli. Dzieci opowiadały o własnych podróżach do Niemiec, dzieliły się swoimi wrażeniami i porównywały swoje doświadczenia z opowiadaniem o podróży Felixa, którą podczas spotkania prześledziły na mapie Niemiec.

Wizyta Ambasadora Republiki Austrii w Polsce

30 kwietnia 2014

Podczas Wiosny Austriackiej wizytę w Opolu złożył Ambasador Republiki Austrii w Polsce, dr Thomas Buchsbaum, który objął projekt patronatem honorowym. Była to pierwsza wizyta w Opolu nowego Ambasadora Austrii, który objął to stanowisko jesienią 2013 roku. Działalność Biblioteki Austriackiej w Opolu i Wiosna Austriacka zrobiła na dyplomacie duże wrażenie

Koncert KREISLER TRIO WIEN
1914 - Świat wczorajszy

5 maja 2014, godz. 18.00

Koncert austriackiego trio smyczkowego Kreisler Trio Wien przybliżył licznie przybyłej publiczności utwory austriackich kompozytorów końca XIX i początku XX wieku. Zespół w składzie Bojidara Kouzmanova-Vladar (skrzypce), Axel Kircher (altówka) oraz Luis Zorita (wiolonczela) zagrał utwory Roberta Fuchsa, Ernsta Krenka, Antona Weberna i Ernsta von Dohnanyi.
Koncert zorganizowany we współpracy z Filharmonią Opolską poprzedziła degustacja win austriackich Austria w kieliszku sponsorowana przez opolską firmę Vogar, oferującą duży wybór win austriackich.
Impreza odbyła się w ramach 14. Wiosny Austriackiej pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Opolskiego i Ambasadora Republiki Austrii.

Przejdź do strony poświęconej koncertowi
Zdjęcia z koncertu na facebooku

Kino czytane Trick my film
"Ungläubig" (Niewierny) SAMA MAANI

15 maja 2014, godz. 12.00

Austriacki pisarz irańskiego pochodzenia Sama Maani przedstawił podczas odczytu scenicznego fragmenty wydanej wiosną 2014 r. książki Ungläubig (Niewierny) uzupełnione projekcjami animacyjnymi i efektami akustycznymi w wykonaniu Trick-my-Film. (Birte Brudermann & Bartek Kubiak)
Impreza odbyła się w ramach 14. Wiosny Austriackiej pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Opolskiego i Ambasadora Republiki Austrii.

Przejdź do strony poświęconej spotkaniu
Zdjęcia z odczytu na facebooku

Spotkanie autorskie z Marianne Gruber - pisarką z Austrii

21 maja 2014, godz. 12.00

Spotkanie autorskie z Marianne Gruber, austriacką pisarką oraz prezesem Austriackiego Towarzystwa Literackiego odbyło się w Instytucie Filologii Germańskieg UO. Autorka zaprezentowała fragmenty swoich powieści Zwischenstation oraz Erinnerungen eines Narren, wprowadziła studentów w tajniki swojego warsztatu pisarskiego oraz przedstawiła źródło swojego natchnienia - pluszowego misia Kalawapino.

Spotkanie odbyło się w ramach 14. Wiosny Austriackiej.
Dowiedz się więcej o autorce
Zdjęcia z spotkania na facebooku

Spotkanie Niemieckojęzycznego DKK dla dzieci
DER KLEINE RABE SOCKE gemeinsam bin ich stark!
Katja Grübel na podstawie opowiadań
Nele Moost (ilustr. Annet Rudolph)

5 czerwca 2014, godz. 08.30

Mały kruk Socke (niem. skarpetka) w trakcie zabawy w piratów wyjął z tamy na rzece gałąź. Przez to jednak zapora stała się niestabilna i grozi katastrofą. Cały las jest w niebezpieczeństwie a wszystkiemu winny jest Socke!

Mały kruk wybiera się więc razem ze swoimi przyjaciółmi - misiem Eddi i owcą Wolle (niem. wełna) na poszukiwanie bobrów - budowniczych tamy, by poprosić ich o pomoc w naprawie.

Autorką opowieści o Socke jest Nele Moost (niemiecka pisarka ur.1952 w Berlinie), która pisze nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych. Jej książki przetłumaczone zostały na 18 języków. Większość klubowiczów, uznała, że przygody opisane w książce są zabawne. Kilkoro dzieci uznało, że opisy były zbyt długie a przez to książka niepotrzebnie za obszerna.

Wakacyjne poranki z niemieckim

30 czerwca - 4 lipca oraz 4-8 sierpnia 2014

Już czwarty rok z kolei Biblioteka Austriacka zaprosiła wszystkich chętnych na darmowe spotkania z językiem niemieckim. Spotkania Niemiecki od podstaw (8-12.07.) przeznaczone były dla osób, które nigdy nie uczyły się języka niemieckiego, natomiast spotkania Niemiecki w podróży (12-19.08.) dla wszystkim, którzy chcieli powtórzyć i sprawdzić zdobytą wiedzę, potrzebną do wyjazdów za granicę. Obydwa cykle składały się z 5 spotkań po 45 minut.

Wakacyjne poranki z niemieckim - aktualna oferta

Spotkanie Niemieckojęzycznego DKK dla dzieci
Moja pierwsza podróż po Niemczech
Warsztaty z książka Felix auf großer Deutschlandreise

25 września 2014, godz. 08.30

Książka Mit Felix auf großer Deutschlandreise Annette Langen opowiada o podróży pluszowego zajączka Felixa po Niemczech. Na warsztatach dzieci śledzą przygody zajączka, odkrywają razem z nim ciekawe miejsca i niebywałe skarby. Podróż zaczyna się na wyspie Sylt w północnych Niemczech i prowadzi na południe przez takie miasta jak Hamburg, Berlin i Monachium, a następnie poprzez Schwarzwald i Zagłębie Ruhry do Münsteru - rodzimego miasta Felixa.

EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW w Bibliotece Austriackiej
26 września 2014

Biblioteka Austriacka zaprosiła w ramach Europejskiego Dnia Języków w 2014 roku na liczne zajęcia i zabawy związane z nauką języka niemieckiego. Odbyły się warsztaty literackie dla dzieci Moja pierwsza podróż po Niemczech oraz Bardzo głodna gąsienica. Na wykładzie multimedialnym Niemcy bliżej można było dowiedzieć się wiele ciekawych rzeczy o naszym zachodnim sąsiedzie. Zaś na warsztatach językowych Moje CV po niemiecku uczestnicy uczyli się pisania życiorysu po niemiecku.
Wszyscy, którzy w ten dzień odwiedzili Bibliotekę Austriacką mieli możliwość wzięcia udziału w quizie o językach europejskich i wygrać książkę w języku niemieckim. Dla nowych czytelników przygotowano specjalna ofertę - kartę czytelnika o 50% taniej.

Zobacz plakat
podstrona Europejskiego Dnia Języków w 2014 roku

Europejski Dzień Języków - ostatnia edycja

Wykład
Niemcy bliżej

9 października 2014, godz. 11.00

W ramach obchodów XI. Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim, Biblioteka Austriacka zaprosiła na wykład multimedialny Niemcy bliżej. Wykład został przygotowany dla grup szkolnych i jest w stałej ofercie zajęć w ramach Biblioteki z klasą.

Strona poświęcona wykładowi
XI. Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim
Galeria zdjęć z wykładu na facebooku

Wystawa
Historia Polski i stosunków polsko-niemieckich

ekspozycja 2-30 października 2014
otwarcie 14 października 2014

Wystawa została zorganizowana we współpracy z Niemieckim Instytutem Kultury Polskiej w Darmstadt i Goethe-Institut w Krakowie. Wystawa zaprezentowana została opolskiej publiczności w ramach XI. Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim. Zaproszony na wernisaż dyrektor Muzeum Ziemi Górnośląskiej (Oberschlesisches Landesmuseum) w Ratingen (Hösel) - dr Stephan Kaiser, wygłosił wykład pt. Współpraca polsko-niemiecka na przykładzie Muzeum Ziemi Górnośląskiej w Ratingen (Hösel).

Na wernisażu gościła delegacja bibliotekarzy z Norwegii. Norwescy bibliotekarze przybyli na Opolszczyznę w ramach projektu Biblioteka miejscem spotkań wielu kultur, mającym na celu zachęcenie do współpracy lokalnej społeczności, w której żyje wiele grup mniejszościowych.

Strona poświęcona wystawie
XI. Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim

Wykład
Współpraca polsko-niemiecka
na przykładzie Muzeum Ziemi Górnośląskiej w Ratingen (Hösel)

dr Stephan Kaiser

14 października 2014, godz. 12.00

Dyrektor Muzeum Ziemi Górnośląskiej w Ratingen (Hösel) dr Stephan Kaiser wygłosił wykład na temat współpracy muzeum z instytucjami kultury w Polsce i Czechach. Muzeum prowadzi swoją działalność w duchu porozumienia między narodami i przyjaźni polsko-czesko-niemieckiej. Promując kulturę śląską, prezentuje ono szerokiej publiczności nieprzemijające ślady przeszłości i teraźniejszości tego regionu.

W ramach XI. Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim

Strona poświęcona wykładowi
XI. Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim
Galeria zdjęć z wykładu na facebooku

Warsztaty literackie dla dzieci
Moja pierwsza podróż po Niemczech

17 października 2014, godz. 10.00

W ramach obchodów XI. Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim Biblioteka Austriacka zorganizowała premierę warsztatów literackich dla dzieci pt. Moja pierwsza podróż po Niemczech. Warsztaty zostały przygotowane na podstawie książki Annette Langen pt. Mit Felix auf großer Deutschlandreise.

W ramach XI. Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim

Strona poświęcona warsztatom
XI. Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim

Akcja promocji czytelnictwa
AUSTRIA CZYTA 2014 - Spotkajmy się w Bibliotece Austriackiej w Opolu

20-24 października 2014

Na 9-te obchody organizowanej przez Stowarzyszenie Bibliotek Austriackich pod patronatem honorowym Prezydenta Republiki Austrii akcji AUSTRIA CZYTA (ÖSTERREICH LIEST) Biblioteka Austriacka w Opolu przygotowała szereg interesujących imprez kulturalnych i edukacyjnych. Podczas trwającej tydzień akcji biblioteka zaprosiła m.in. na odczyt sceniczny pt. Odyseje cesarzowej Austrii Elżbiety Sissi, warsztaty dla nauczycieli Realioznawstwo? Tak, chętnie!, pierwsze spotkanie KOK-u i warsztaty literacko - językowe Podróż dookoła świata - Nowe listy Felixa.

pełny program akcji AUSTRIA CZYTA 2014
plakat imprezy

Odczyt sceniczny
ODYSEJE CESARZOWEJ AUSTRII ELŻBIETY SISSI

20 października 2014, godz. 11.00

Studenci opolskiej germanistyki i uczniowie PLO nr II pod kierunkiem Agnieszki Garufo i dr Danieli Ploch przedstawili i opatrzyli komentarzem w języku polskim i niemieckim wiersze słynnej austriackiej cesarzowej.
Klaudia Paterok wcieliła się w postać Elżbiety, Anita Zielonka powitała gości, Patryk Raczek przygotował prezentację multimedialną, Julita Nagórka przejęła rolę tłumacza a Carmen Sowada, Macin Hallek i Krzysztof Lubczyk czytali teksty.

W ramach akcji promocji czytelnictwa AUSTRIA CZYTA 2014

Strona poświęcona odczytowi
AUSTRIA CZYTA 2014
Galeria zdjęć z imprezy na facebooku

Warsztaty dla nauczycieli języka niemieckiego
Realioznawstwo? Tak, chętnie!
Efektywna nauka języka niemieckiego z tematami realioznawczymi.

21 października 2014, godz. 15.00-18.00

Warsztaty przeprowadzono w ramach ogólnopolskiego programu doskonalenia nauczycieli języka DELFORT realizowanego przez Goethe-Institut w Warszawie oraz ORE. Zajęcia prowadziła Małgorzata Kupis-Wielgus.

W ramach XI. Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim
oraz akcji promocji czytelnictwa AUSTRIA CZYTA 2014

Strona poświęcona warsztatom
AUSTRIA CZYTA 2014
plakat AUSTRII CZYTA 2014
XI. Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim
Galeria zdjęć z warsztatów na facebooku

Warsztaty literacko-językowe
Podróż dookoła świata - Nowe listy Felixa

22 października 2014, godz. 10.00

Podczas warsztatów z książką Annette Langen i Constanzy Droop pt. Abenteuerliche Briefe von Felix - Ein kleiner Hase erforscht unseren blauen Planeten, dzieci mogły zobaczyć kino obrazkowe, zagrać w memory z postaciami z książeczki oraz namalować pocztówki. Materiały na warsztaty zostały przygotowane i udostępnione przez Stowarzyszenie Bibliotek Austriackich.

pełny program akcji AUSTRIA CZYTA 2014
plakat imprezy

Spotkanie Niemieckojęzycznego DKK dla dzieci
Moja pierwsza podróz po Austrii
Das große Östereich-Wimmelbuch

23 października 2014, godz. 09.00

Spotkanie DKK było poświęcone książce Das große Österreich-Wimmelbuch autorstwa Sabine Wiemers i Saskii Hula. Książka opowiada o grupie turystów zwiedzających Austrię. Dzięki książce dzieci poznały pasażerów autokaru i razem z nimi wybrały się na podróż po Austrii, poznając przy tym nowe miejsca i ludzi, ich tradycje i styl życia oraz znane osobistości i wydarzenia historyczne.

W ramach akcji promocji czytelnictwa AUSTRIA CZYTA 2014

Podstrona poświęcona klubowi DKK
AUSTRIA CZYTA 2014

Spotkanie Niemieckojęzycznego DKK dla dzieci
Hexen, Nixen, Zauberspuk
Monika Auböck

27 listopada 2014, godz. 09.00

Od Jeziora Nezyderskiego po Jezioro Bodeńskie - austriacka autorka Monika Auböck zebrała podania i legendy ze wszystkich regionów Austrii. Przedstawione w bardzo ciekawy, przystępny i częściowo uproszczony sposób podania zaciekawiły klubowiczów. Opowieści o czarownicach i duszkach wodnych odbiegały bowiem od znanych im bajek, które prawie zawsze kończą się "happy end'em". Legendy, które opierały się na prawdziwych wydarzeniach i postaciach historycznych, często też kończyły się dla ich bohaterów tragicznie. Klubowicze dyskutowali o tym z dużym zainteresowaniem. Podczas spotkania moderatorka, przebrana za czarownic,ę czytała wybrane fragmenty książki.

Podstrona poświęcona klubowi DKK

Warsztaty literackie dla dzieci
Die kleine Hexe feiert Weihnachten

12 grudnia 2014, godz. 10.00

Na warsztatach z książką belgijskiej pisarki Lieve Baeten pt. Die kleine Hexe feiert Weihnachten (Boże Narodzenie z małą czarownicą) dzieci poznały treść książki w języku niemieckim i polskim, a także wykonały proste zadania ze słownictwem bożonarodzeniowym. Książka przedstawiona została także w formie kina obrazkowego.

Więcej informacji o warsztatach

Spotkanie Niemieckojęzycznego DKK dla dzieci
Flusi, das Sockenmonster
Bine Brändle

18 grudnia 2014, godz. 09.00

Spotkanie miało charakter świąteczny i z tej okazji było połaczone z małym poczęstunkiem. Tematem spotkania była książka Bine Brändle opowiadająca o małym potworku skarpetkowym o imieniu Flusi. Potworek Flusi zaprzyjaźnia się z Mają, małą dziewczynką, która przez przypadek odkryła go w swojej skarpetce. Dużą atrakcją dla klubowiczów było robienie skarpetkowego kalendarza adwentowego - Sockenmonsteradventskalender. Dzieci zrobiły z kolorowej tekturki 24 barwne skarpetki, które później zawiesiły na sznurku.

Podstrona poświęcona klubowi DKK

KOK
Konwersacje o książkach po niemiecku

Od paździerrnika 2014 Biblioteka Austriacka rozszerzyła swoją ofertę o nowy cykl spotkań - Konwersacje o książkach po niemiecku. KOK po niemiecku to oferta dla wszystkich osób czytających po niemiecku, którzy chcieliby porozmawiać w tym języku o dowolnie przeczytanych książkach. Spotkania odbywają się raz w miesiącu, zawsze we wtorki o godzinie 12-stej. W kameralnej atmosferze, z pomocą osoby prowadzącej i pomagającej w poprawnym sformułowaniu myśli, można za darmo szlifować swój język niemiecki.

W roku 2014 odbyły się 3 spotkania:
21 października 2014
18 listopada 2014
16 grudnia 2014

Podstrona poświęcona KOK

2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
SPONSORZY
PARTNERZY
ODWIEDŹ STRONY
Wojewódzka Biblioteka Publiczna Biblioteka Austriacka w Opolu
Plac Piłsudskiego 5, 45-706 Opole
tel.: 77 47 47 085
E-mail: ba@wbp.opole.pl