home o nas WBP księgozbiór usługi archiwum regulamin katalog online galeria kontakt linki

Wojewódzka Biblioteka
Publiczna w Opolu
Biblioteka Austriacka
Plac Piłsudskiego 5
tel. 77/ 47 47 085

GODZINY OTWARCIA

poniedziałek 10.00-18.00
wtorek 10.00-16.00
środa 10.00-18.00
czwartek 10.00-16.00
piątek 10.00-18.00

2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
Prezentacja antologii
Pod język wkładam ci słowo

22 stycznia 2015, godz. 11.00

Biblioteka Austriacka w Opolu we współpracy z Austriackim Forum Kultury w Warszawie i Oficyną Wydawniczą ATUT zaprosiła na prezentację antologii Pod język wkładam ci słowo. Austriacki poeta Semier Insayif i wydawca antologii, tłumacz literatury niemieckojęzycznej Ryszard Wojnakowski, przedstawili wybrane wiersze z publikacji w oryginale (po niemiecku) i w polskim tłumaczeniu a także opowiedzieli o antologii oraz o specyfice literatury austriackiej.

Więcej informacji o spotkaniu
Galeria zdjęć na facebooku

Akcja promocji edukacji bibliotecznej
Biblioteka z klasą

16-20 lutego 2015

Już po raz trzeci Biblioteka Austriacka zorganizowała w lutym tydzień poświęcony promocji edukacji bibliotecznej. Tym razem grupy szkolne zaproszone zostały na multimedialny wykład Austria bliżej, warsztaty literackie dla dzieci Moja pierwsza podróż po Austrii, prelekcję o zwyczajach wielkopostnych i wielkanocnych w krajach niemieckojęzycznych, warsztaty literackie dla dzieci z książką Stups, der kleine Osterkhase (DKK) oraz wykład Niemcy bliżej.

Podstrona poświęcona akcji
Plakat akcji

Spotkanie Niemieckojęzycznego DKK dla dzieci
"Blöde Ziege - dumme Gans" Isabel Abedi

26 lutego 2015, godz. 09.00

Pierwsze spotkanie klubu w nowym roku poświęcone było książce o dwóch kłótnikach. Mała kózka i mała gąska, bohaterowie książki niemieckiej autorki Isabel Abedi, kłócą się i godzą. Ich kłótnie uczą dzieci rozwiązywania konfliktów. Każda z czterech historyjek opowiedziana jest kolejno z perspektywy obu bohaterów, przez co uczy wczuwania się w innych i lepszego zrozumienia ich uczuć.
Książka spodobała sie dzieciom. Sytuacje były ich zdaniem przedstawoione w zabawny sposób. Klubowicze zainspirowani książką opowiadali również o podobnych sytuacjach w ich życiu.

Podstrona Niemieckojęzycznego DKK

XVII edycja
WOJEWÓDZKIEGO PRZEGLĄDU TEATRÓW OBCOJĘZYCZNYCH

pod hasłem Miłość nie jedno ma imię

9 marca 2015, godz. 9.00

W przeglądzie zorganizowanym przez Publiczne Gimnazjum nr 1 w Opolu zaprezentowano 12 przedstawień przygotowanych przez 17 nauczycieli i 96 uczniów. Na scenie zaprezentowano przedstawienia w trzech językach obcych: angielskim, niemieckim i francuskim, których tematyka dotyczyła szeroko pojętego pojęcia miłości. Pojawiły się zatem nowoczesne interpretacje znanych utworów W. Shaekspera, takich jak Romeo i Julia w tradycyjnej aranżacji, baśniowe scenerie z motywem miłosnym oraz sztuki napisane specjalnie na przegląd przez członków szkolnych grup teatralnych.

Raport organizatora w PDF

Przegląd odbył się w ramach 15. Wiosny Austriackiej pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Opolskiego i Ambasadora Republiki Austrii.

Podstrona poświęcona przegladowi
15. WIOSNA AUSTRIACKA
Zdjęcia z przeglądu na facebooku

Warszaty dla nauczycieli języka niemieckiego
Klucz do Austrii

20 marca 2015, godz. 16.00-18.00

Na warsztatach przedstawione zostały materiały realioznawcze o Austrii, przygotowane i zdydaktyzowane dla potrzeb uczących się języka niemieckiego. Warsztaty prowadziła Monika Wójcik-Bednarz, kierownik Biblioteki Austriackiej w Opolu.
Zorganizowano je we współpracy z opolskim oddziałem Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego.

Warsztaty odbyły się w ramach 15. Wiosny Austriackiej pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Opolskiego i Ambasadora Republiki Austrii.

Podstrona poświęcona warsztatom
15. WIOSNA AUSTRIACKA

Spotkanie Niemieckojęzycznego DKK dla dzieci
Warsztaty Moja pierwsza podróż po Austrii
"Wien Wimmelbuch" Sabine Wiemers, Saskia Hula

26 marca 2015, godz. 09.00

Książki z serii Wimmelbuch już w poprzednim roku cieszyły się dużą popularnością wśród naszych klubowiczów, dlatego także w tym roku kolejna książka z tej serii znalazła się na liście wybranych lektur. Książka Wien Wimmelbuch opowiada o wycieczce po Wiedniu grupy sympatycznych turystów.
Książka urzekła klubowiczów licznymi i naszpikowanymi szczegółami ilustracjami, które pomagały śledzić przygody bohaterów w stolicy Austrii. Klubowicze odkrywali razem z bohaterami ciekawe miejsca i poznali ich historię. Dodatkowo dzieci śledziły wycieczkę na mapce miasta a krótki filmik o Wiedniu w języku polskim uzupełnił ich wiedzę o austriackiej stolicy.

Spotkanie DKK odbyło się w ramach 15. Wiosny Austriackiej pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Opolskiego i Ambasadora Republiki Austrii.

Podstrona poświęcona warsztatom
Podstrona Niemieckojęzycznego DKK
15. WIOSNA AUSTRIACKA

Spotkanie autorskie z
MARTINEM POLLACKIEM

15 kwietnia 2015, godz. 17.00

Na spotkaniu autorskim austriacki dziennikarz i reportażysta Martin Pollack przedstawił opolskiej publiczności swoja najnowszą - wydaną w przekładzie na język polski w wydawnictwie Czarne książkę - esej Skażone krajobrazy. Spotkanie prowadziła dr Małgorzata Świder (Instytut Historii UO)

Spotkanie zorganizowane zostało we współpracy z Austriackim Forum Kultury w Warszawie oraz wydawnictwem Czarne. Opolska księgarnia Niebieski kredens sprzedawała na swoim stoisku dostępne na polskim rynku książki Pollacka. Książki sprzedały się jak ciepłe bułeczki!

Spotkanie odbyło się w ramach 15. Wiosny Austriackiej pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Opolskiego i Ambasadora Republiki Austrii.

Podstrona poświęcona spotkaniu
15. WIOSNA AUSTRIACKA
Zdjęcia z spotkania na facebooku

Finał XVIII konkursu "Austria - kraj i mieszkańcy"

24 kwietnia 2015, godz. 12.00

14(z 17) wyłonionych finalistów eliminacji szkolnych i indywidualnych XVIII konkursu Austria - kraj i mieszkańcy stanęło do walki o zdobycie głównej nagrody - wycieczki do Wiednia, ufundowanej przez Biuro Podróży Almatur w Opolu. Laureatem wojewódzkim został : DAWID PYTTEL, uczeń Publicznego Liceum nr II w Opolu.
Finaliści wyłonieni zostali z grupy 599 uczestników, którzy 24 marca w Bibliotece Austriackiej oraz prawie 50 szkołach województwa opolskiego, śląskiego, dolnośląskiego i podkarpackiego przystąpiłi do I etapu konkursu.

Pełna relacja z konkursu.

Konkurs Austria - kraj i mieszkańcy organizowany jest przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczna w Opolu - Bibliotekę Austriacką od 1998 r. Impreza odbyła się w ramach 15. Wiosny Austriackiej pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Opolskiego i Ambasadora Republiki Austrii.

15. WIOSNA AUSTRIACKA
Dowiedz się więcej o konkursie
Zdjęcia z finału konkursu na facebooku

Wykład multimedialny
STYRIA - zielone serce Austrii

29 kwietnia 2015, godz. 16.00

Biblioteka Austriacka zaprosiła na wykład o partnerskim regionie województwa opolskiego w Austrii - o Styrii. Wykład wygłosiła Monika Wójcik-Bednarz - kierownik Biblioteki Austriackiej w Opolu. Na wykładzie gościli Ambasador Republiki Austrii w Polsce dr Thomas M. Buchsbaum oraz konsul honorowy Republiki Austrii w Opolu, dr Edward Wąsiewicz.

Wykład odbył się w ramach 15. Wiosny Austriackiej pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Opolskiego i Ambasadora Republiki Austrii.

15. WIOSNA AUSTRIACKA
Strona poświęcona wykładowi
Zdjęcia na facebooku

Wykład
150 lat wiedeńskiej Ringstrasse

30 kwietnia 2015, godz. 11.00

W związku z obchodzonym w tym roku jubileuszem 150 lecia wiedeńskiego bulwaru Ringstrasse, Biblioteka Austriacka przygotowała spotkanie przybliżające historię, zabytki i osobliwości tej ulicy. Wykład o Ringstrasse wygłosiła Monika Wójcik-Bednarz - kierownik Biblioteki Austriackiej w Opolu. Na spotkaniu gościli Ambasador Republiki Austrii w Polsce
dr Thomas M. Buchsbaum, przyszły konsul honorowy Republiki Austrii w Opolu dr Edward Wąsiewicz oraz Grzegorz Sawicki - Członek Zarządu Województwa Opolskiego.

Wykład odbył się w ramach 15. Wiosny Austriackiej pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Opolskiego i Ambasadora Republiki Austrii.

15. WIOSNA AUSTRIACKA
Strona poświęcona wykładowi
Zdjęcia na facebooku

Wystawa
Spotkania międzykulturowe

30 kwietnia - 23 maja 2015

Wystawa jest pokłosiem konkursu fotograficznego Spotkania międzykulturowe - inicjatywy zespołu Dialog kultur w Federalnym Ministerstwie Europy, Integracji i Spraw Zagranicznych Republiki Austrii.
Otwarcia wystawy dokonał Ambasador Austrii w Polsce, dr Thomas M. Buchsbaum.

Wystawa zorganizowana została w ramach 15. Wiosny Austriackiej pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Opolskiego i Ambasadora Republiki Austrii.

15. WIOSNA AUSTRIACKA
Strona poświęcona wystawie
Zdjęcia z otwarcia wystawy oraz wykładu "150 lat Ringstraße"

Giełda współpracy
Dni Styrii w Województwie Opolskim

30 kwietnia - 1 maja 2015

Giełda współpracy odbywała się na Politechnice Opolskiej oraz w opolskich miejscowościach takich jak Olesno, Dobrodzień i Krasiejów. Podczas dwudniowego spotkania oba regiony prezentowały swoje walory, co w przyszłości ma im pomóc w realizowaniu wspólnych projektów i zdobywaniu inwestorów.
Dni Styrii zorganizowało Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarczego w ramach projektu Opolska Platforma Innowacji oraz we współpracy z Regionalnym Centrum Rozwoju Edukacji.

Artykuł o Dniach Styrii na portlalu Job-Profi.pl

Zorganizowano w ramach 15. Wiosny Austriackiej pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Opolskiego i Ambasadora Republiki Austrii.

15. WIOSNA AUSTRIACKA

Degustacja win
Austria w kieliszku
VOGAR - Winoikieliszki.pl

4 maja 2015, godz. 17.00

Opolski importer austriackich win - firma Vogar zaprosiła na degustację win ze swojej oferty.
Degustacja była imprezą towarzyszącą koncertowi DŹWIĘKI Z EMIGRACJI. Muzyka austriackich kompozytorów XX wieku na emigracji w USA i rodziny Straußów.

Degustacja zorganizowana została w ramach 15. Wiosny Austriackiej pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Opolskiego i Ambasadora Republiki Austrii.

15. WIOSNA AUSTRIACKA
Strona poświęcona degustacji
Zdjęcia z koncertu oraz degustacji

Koncert
DŹWIĘKI Z EMIGRACJI.
Muzyka austriackich kompozytorów XX wieku na emigracji w USA
i rodziny Straußów

4 maja 2015, godz. 18.00

Na koncercie zorganizowanym we współpracy z Filharmonią Opolską wystąpili artyści z Austrii: SIGRID HAGN (fortepian) oraz TANER TÜRKER (wiolonczela).
Austriacki duet zaprezentowwał utwory kompozytorów Ernsta Krenka, Ericha Wolfganga Korngolda, Arnolda Schönberga, Johanna Straussa (ojca) i Johanna Straussa (syna).

Koncert zorganizowano w ramach 15. Wiosny Austriackiej pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Opolskiego i Ambasadora Republiki Austrii.

15. WIOSNA AUSTRIACKA
Strona poświęcona koncertowi
Zdjęcia z koncertu oraz degustacjii

Spotkanie autorskie z
Barbarą Kosmowską

7 maja 2015, godz. 09.00

Spotkanie z Barbarą Kosmowską odbyło się w ramach działalnosci Niemieckojęzycznego Dyskusyjnego Klubu Książki. Oprócz klubowiczów, na spotkanie przybyła również młodzież z szkoły, z którą biblioteka regularnie współpracuje. Klubowicze byli zachwyceni autorką i zadawali jej wiele pytań. Nie pytali tylko o książki, ale również nie bali się zadawać pytań o samą autorkę. Pani Kosmowska doskonale radziła sobie z młodzieżą oraz chętnie i wyczerpująco odpowiadała na ich pytania.

Podstrona poświęcona spotkaniu
Podstrona Niemieckojęzycznego DKK
Fotogaleria na facebooku
plakat

Wykład
Tańczący kongres

12 maja 2015, godz. 17.00

Wykład z okazji 200. rocznicy Kongresu Wiedeńskiego wygłosiła dr Małgorzata Świder z Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego.

Wykład zorganizowano w ramach 15. Wiosny Austriackiej pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Opolskiego i Ambasadora Republiki Austrii.

Podstrona poświęcona wykładowi
Fotogaleria na facebooku

Wykład muzyczny
Johann Strauß syn

28 maja 2015, godz. 17.00

Wykład z okazji 190. rocznicy urodzin austriackiego kompozytora wygłosił Krzysztof Koss, kierownik Biblioteki Muzycznej w Opolu.
Spotkanie odbyło się w ramach prowadzonego przez Bibliotekę Muzyczną cyklu Muzyka w Klubowym Fotelu

Wykład zorganizowano w ramach 15. Wiosny Austriackiej pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Opolskiego i Ambasadora Republiki Austrii.

Podstrona poświęcona wykładowi
Fotogaleria na facebooku

Spotkanie Niemieckojęzycznego DKK dla dzieci
"Gerda Gelse" Heidi Trpak, Laura Momo Aufderhaar (il.)

18 czerwca 2015, godz. 09.00

Austriacka autorka Heidi Trpak w swojej nietuzinkowej książce pozwala komarzycy o imieniu Gerda opowiedzieć o swoim życiu. Z perspektywy komarzycy Gerdy Gelse poznajemy wiele, dotąd nieznanych nam, a wyjątkowo pięknych rzeczy. Ilustratorka Laura Momo Aufderhaar użyła techniki monotypii, by w oryginalny i bardzo szczegółowy sposób zilustrować filigranową bohaterkę.
Klubowicze docenili nie tylko interesujące i zabawne fakty o życiu komarów, ale i zainteresowali się technikami ilustratorskimi użytymi w tej publikacji.

Spotkanie w ramach 15. Wiosny Austriackiej pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Opolskiego i Ambasadora Republiki Austrii.

Podstrona Niemieckojęzycznego DKK

Wakacyjne poranki z niemieckim

13-17 lipca i 3-7 sierpnia 2015

Piąta edycja Wakacyjnych poranków z niemieckim cieszyła się, jak wszystkie poprzedne edycje, bardzo dużym zainteresowaniem. Jak w poprzednich latach zorganizowano dwa cykle składające się z 5 spotkań po 45 minut. Lipcowe spotkania Niemiecki od podstaw (13-17.07.) przeznaczone były dla osób, które nigdy nie uczyły się języka niemieckiego, natomiast odbywające się w sierpniu spotkania Niemiecki w podróży (3-7.08.) przygotowane zostały z myślą o wszystkim, którzy chcieli powtórzyć i sprawdzić zdobytą wiedzę, potrzebną do wyjazdów za granicę.

Wakacyjne poranki z niemieckim - aktualna oferta

Spotkanie Niemieckojęzycznego DKK dla dzieci
"Schweiz Wimmelbuch" Andrei Peter

24 września 2015, godz. 09.00

Klubowicze razem z bohaterami obrazkowej książki Schweiz Wimmelbuch odwiedzili ważne miasta i ciekawe miejsca w całej Szwajcarii, zobaczyli między innymi Zürich i Berno, alpejskie stoki z słynną górą Matterhorn oraz Jezioro Genewskie. Klubowicze z wielkim zainteresowaniem odkrywali kolejne zakątki w Szwajcarii.

Podstrona Niemieckojęzycznego DKK

EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW w Bibliotece Austriackiej
28 września 2015

Od 2009 roku Biblioteka Austriacka organizuje w ramach Europejskiego Dnia Języków liczne zajęcia i warsztaty związane z nauką języka niemieckiego. W 2015 roku w programie obchodów Europejskiego Dnia Języków biblioteka zaoferowała warsztaty literackie dla dzieci Schellen-Ursli oraz Moja pierwsza podróż po Szwajcarii, dla starszej młodzieży szkolnej wykłady multimedialne Niemcy bliżej oraz Styria bliżej, zaś dla dorosłych chętnych do nauki języka niemieckiego testy i rozmowy kwalifikacyjne na kursy niemieckiego oraz loterię z 3 bonami na kurs językowy w bibliotece o łącznej wartości 900 zł.

Podstrony warsztatów i wykładów w ramach EDJ 2015:
Styria bliżej
Schellen-Ursli
Moja pierwsza podróż po Szwajcarii

Zobacz plakat
podstrona Europejskiego Dnia Języków w 2015 roku
Europejski Dzień Języków - ostatnia edycja

XII. DNI KULTURY NIEMIECKIEJ
NA ŚLĄSKU OPOLSKIM

październik-listopad 2015

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu od lat współpracuje z Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Niemców na Śląsku Opolskim w organizacji Dni Kultury Niemieckiej. W 2015 roku biblioteka zorganizowała w ramach Dni Kultury m.in. wystawę o historii lotnictwa na Śląsku Orzeł nad Śląskiem oraz wykład o fascynacji Polską i święcie na zamku Hambach w 1832 roku pt. Na zamek Na zamek!.

Wszystkie imprezy są osobne opisane.

Pełny program imprez WBP w Opolu w ramach
XII Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim

Warsztaty literackie z książką
LILLY UNTER DEN LINDEN

12 października 2015, godz. 09.00
(pierwotny termin 15.10. został zmieniony z przyczyn niezależnych od organizatora)

Książka Anne C. Voorhoeve opowiada historię trzynastoletniej Lilly z Hamburga, która chce po śmierci matki zamieszkać u swojej ciotki w Jenie w ówczesnej NRD. Książka ukazuje problemy, jakie podział Niemiec na dwa kraje stwarzał ich mieszkańcom, jak komplikuje ich życie i przesądza losy.
Dzięki książce i też krótkiemu wprowadzeniu w tło historyczne powieści (w formie prezentacji multimedialnej z filmikami), uczestnicy poznali realia życia w dwóch niemieckich krajach RFN i NRD w latach osiemdziesiątych. Lilly Unter den Linden okazała się być ciekawą lekcją historii i zarazem wciągającą powieścią.

>Warsztaty odbyły się w ramach XII Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim i zostały zorganizowane z okazji jubileuszu 25 lat Zjednoczenia Niemiec.

Podstrona poświęcona warsztatom
Podstrona XII Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim

Otwarcie wystawy
ORZEŁ NAD ŚLĄSKIEM
historia lotnictwa - wydarzenia i pionierzy

13 października 2015, godz. 17.00

Na wystawie zorganizowanej w Galerii WuBePe Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu przedstawione zostały sylwetki śląskich pilotów i pionierów lotnictwa, a także lotniska i porty lotnicze. Powstała z inicjatywy Muzeum Ziemi Górnośląskiej w Ratingen ekspozycja, prezentowana została w języku polskim i niemieckim. Dr Stefan Kaiser - dyrektor Muzeum Ziemi Górnośląskiej w Ratingen (Hösel) wygłosił wprowadzenie.

Na wernisażu gościli trzej piloci z Jeżowa Sudeckiego: Stanisław Błasiak, Tadeusz Kaczmarek oraz Marek Koselski, którzy zaprezentowali publikację Lotnictwo Kotliny Jeleniogórskiej (aut. Stanisława Błasiaka i Tadeusza Kaczmarka). Prezentowane na wystawie eksponaty zostały wypożyczone z prywatnych zbiorów kapitana Stanisława Błasiaka.
Wystawę zorganizowano w ramach XII Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim.
Ekspozycję prezentowano do 10 listopada 2015.

Podstrona poświęcona wystawie
Podstrona XII Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim

Relacja z otwarcia wystawy - TVP Opole "Kurier Opolski" z dn. 13.10.2015

Wykład
NA ZAMEK! NA ZAMEK!...
Fascynacja Polską i święto na zamku Hambach w 1832 r.

20 października 2015, godz. 12.00

Wykład wygłosił Christoph Mayr z Landowego Centrum Bibliotek Nadrenii-Palatynatu - Biblioteki Palatynatu w Spirze, partnerskiej biblioteki WBP w Opolu.

Wykład zorganizowano w ramach XII Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim.

Zaproszenie w formacie PDF
Podstrona poświęcona wykładowi
Podstrona XII Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim
Zdjęcia z wernisażu na Facebooku

Otwarcie pokazu filatelistycznego ze zbiorów J.Lehmann D.Wandrowski
"Ostemplowania przesyłek
z rejencji opolskiej w latach 1740-1867"
"Ziemia Kozielska"

oraz prezentacja
"Stemple Poczty Prus w Rejencji Opolskiej"

21 października 2015, godz. 17.00

Autorzy wystawy, filateliści Jerzy Lehmmann i Dariusz Wandrowski, zaprezentowali opolskiej publiczności swoje zbiory dokumentujące pracę poczty pruskiej na ziemi opolskiej. Wystawę w czytelni WBP w Opolu można było oglądać do 3 listopada 2015..

Zorganizowano w ramach XII Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim.

Plakat promujący wystawę
Podstrona poświęcona wykładowi
Podstrona XII Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim

Akcja promocji czytelnictwa
AUSTRIA CZYTA 2015 - Spotkajmy się w Bibliotece Austriackiej w Opolu

19-27 października 2015

Na 10-te obchody organizowanej przez Stowarzyszenie Bibliotek Austriackich pod patronatem honorowym Prezydenta Republiki Austrii akcji AUSTRIA CZYTA (ÖSTERREICH LIEST) Biblioteka Austriacka w Opolu przygotowała szereg interesujących imprez kulturalnych i edukacyjnych. Podczas trwającej ponad tydzień akcji biblioteka zaprosiła m.in. na a spotkanie autorskie z młodą austriacką pisarką, tegoroczną laureatką Nagrody Literackiej Unii Europejskiej - Caroliną Schuttti, warsztaty dla dzieci Hundertwasser ręka dziecka oraz warsztaty literackie Poczta dla Hermannna.

pełny program akcji AUSTRIA CZYTA 2015
plakat imprezy

Warsztaty dla dzieci
Hundertwasser ręką dziecka

22 października 2015, godz. 9.00

Na warsztatach dzieci poznały życie i twórczość słynnego austriackiegi malarza, architekta i aktywistę ekologicznego freidensreicha Hunderwassera oraz zrobiły na wzór obrazów artysty kolorowe spirale.

Zdjęcia na facebooku
pełny program akcji AUSTRIA CZYTA 2015
plakat imprezy

Warsztaty literackie dla dzieci
POCZTA DLA HERMANNA Toma Percivala

23 października 2015, godz. 9.00

Podczas spotkania dzieci posłuchały opowieści w języku niemieckim i polskim oglądając piękne ilustracje książki. Następnie każdy z uczestników spotkania wykonał ilustracje do książki na specjalnie przygotowanej kartce pocztowej, zaadresował ją do swojego przyjaciela, który otrzymał ją z Austrii dzięki wsparciu Poczty Austriackiej.

Zdjęcia na facebooku
Podstrona poświęcona warsztatom
pełny program akcji AUSTRIA CZYTA 2015
plakat imprezy

Spotkanie autorskie z
CAROLINĄ SCHUTTI

27 października 2015, godz. 12.00

Spotkanie z laureatką tegorocznej Nagrody Literackiej Unii Europejskiej (2015) odbyło się w bibliotece Instytutu Filologii Germańskiej Uniwersytetu Opolskiego. Autorka przyjechała do Polski na zaproszenie Austriackiego Forum Kultury w Warszawie i spotkała się z publicznością polską nie tylko w Opolu, ale i Wrocławiu, Krakowie i Rzeszowie.

Zdjęcia na facebooku
Podstrona poświęcona spotkaniu
pełny program akcji AUSTRIA CZYTA 2015
plakat imprezy

Warsztaty literackie dla dzieci
MIT FELIX AUF GROSSER DEUTSCHLANDREISE

28 października 2015, godz. 10.00

W trakcie warsztatów dzieci śledziły przygody zajączka Felixa - bohatera książki Annette Langen i Constanza Droop - na mapce. Dzieci odkrywają razem z Felixem różne miasta i regiony w Niemczech oraz ich historię i walory krajoznawcze i przyrodnicze.

Zorganizowano w ramach XII Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim.

Podstrona poświęcona warsztatom
Podstrona XII Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim

Warsztaty literackie dla dzieci
DER WOLF IM NACHTHEMD

4 listopada 2015, godz. 10.00

Nowa wersja bajki o czerwonym kapturku! Na zajęciach dzieci poznały losy wilka w koszuli, przezabawnej historii belgijskiego autora Mario Ramosa, po niemiecku i po polsku. Następnie same mogły stworzyć własną wersję klasycznej bajki.

Zorganizowano w ramach XII Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim.

Podstrona poświęcona warsztatom
Podstrona XII Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim

Warsztaty literackie z książką
LILLY UNTER DEN LINDEN - kontynuacja

25 listopada 2015, godz. 09.00

Kontynuacja spotkania z 12 października.

Podstrona poświęcona warsztatom
Podstrona XII Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim

Prezentacja publikacji i sympozjum
„GRENZÜBERSCHREITUNGEN UND MIGRATIONSBEWEGUNGEN.
Fremdheits- und Integrationserfahrungen in der österreichischen, deutschen, schweizerischen und polnischen Literatur und Lebenswelt“

Wydanej pod red.
Gabrieli Jelitto-Piechulik, Małgorzaty Jokiel i Moniki Wójcik-Bednarz

9 grudnia 2015, godz. 8.45

Publikacja naukowa jest pokłosiem sesji naukowej "PRZEKRACZANIE GRANIC I RUCHY MIGRACYJNE. Doświadczenie obcości i zjawisko integracji w literaturze oraz w życiu codziennym Austrii, Niemiec, Szwajcarii i Polski", która odbyła sie z okazji jubileuszu 20-lecia Biblioteki Austriackiej 3 kwietnia 2013 roku.
Tom powstał we współpracy z Instytutem Filologii Germańskiej UO, Konsulatem Generalnym Austrii w Krakowie oraz z austriackim Ministerstwem ds. europejskich i międzynarodowych.
Sympozjum odbyło się w Instytucie Filologii Germańskiej Uniwersytetu Opolskiego. Podczas sympozjum wystąpili autorzy publikacji (m.in. prof dr hab. Andrea Rudolph, dr Marta Rostropowicz-Miśko) oraz prof. Maria Katarzyna Lasatowicz, dyrektor IFG UO i Wioletta Łabędzka, przedstawicielka Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu.

Zaproszenie z szczegółowym programem w formacie PDF
Podstrona poświęcona sympozjum
Album zdjęć na fanpage'u Instytutu Filologii Germańskiej UO

Spektakl
CURIE_MEITNER_LAMARR-niepodzielnie

w wykonaniu
Anity Zieher

w reżyserii
Sandry Schüddekopf

9 grudnia 2015, godz. 11.30

Stowarzyszenie Portraittheater z Wiednia przedstawiło trzy prekursorki w dziedzinie nauk ścisłych: Marie Curie-Skłodowską, Lisę Meitner oraz Hedy Lamarr. Anita Zieher wykreowała pasjonujący portret tych trzech kobiet.

Spektakl przedstawiony został opolskiej publiczności w Studenckim Centrum Kultury UO.

Podstrona poświęcona przedstawieniu
Zdjęcia na facebooku

Spotkanie Niemieckojęzycznego DKK dla dzieci
poświęcopne książce
Bambi Felixa Saltena

17 grudnia 2015, godz. 09.00

Spotkanie przedświąteczne poświęcone zostało klasycznej bajce w nieznanej dla klubowiczów odsłonie. Bajkę animowaną o małym jelonku Bambi zna każde dziecko, nie każdy jednak wie, że disneyowski hit z 1942 roku jest adaptacją książki Austriaka Felixa Saltena. Klubowicze sięgnęli więc po oryginał!

Podstrona Niemieckojęzycznego DKK

2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
SPONSORZY
PARTNERZY
ODWIEDŹ STRONY
Wojewódzka Biblioteka Publiczna Biblioteka Austriacka w Opolu
Plac Piłsudskiego 5, 45-706 Opole
tel.: 77 47 47 085
E-mail: ba@wbp.opole.pl