home o nas WBP księgozbiór usługi archiwum regulamin katalog online galeria kontakt linki

Wojewódzka Biblioteka
Publiczna w Opolu
Biblioteka Austriacka
Plac Piłsudskiego 5
tel. 77/ 47 47 085

GODZINY OTWARCIA

poniedziałek 10.00-18.00
wtorek 10.00-16.00
środa 10.00-18.00
czwartek 10.00-16.00
piątek 10.00-18.00

2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
Warsztaty motywacyjne
Warsztaty z elementami coachingu
wraz z zastosowaniem metody
Points of You

18 stycznia 2016, godz. 17.30-18.30

Barbara Bodziarczyk - trener, coach motywacyjny, certyfikowany praktyk Points of You - poprowadziła warsztaty motywacyjne dla uczestników kursów języka niemieckiego Biblioteki Austriackiej.
Warsztaty odbyły się w głównej siedzibie WBP w Opolu (ul.Piastowska 20).

Podstrona poświęcona warsztatom

Spotkanie Niemieckojęzycznego DKK dla dzieci
"Ich bin Malala" Malali Yousafzai

21 stycznia 2016, godz. 09.00

DKK zaprosił klubowiczów na dyskusję poświęconą autobiograficznej książce laureatki Pokojowej Nagrody Nobla w 2014 roku, pakistańskiej działaczki na rzecz praw kobiet, zwłaszcza na rzecz ich prawa do nauki, osiemnastoletniej Malali Yousafzai.

Podstrona Niemieckojęzycznego DKK

Akcja promocji edukacji bibliotecznej
Biblioteka z klasą

22-26 lutego 2016

Już po raz czwarty Biblioteka Austriacka zorganizowała w lutym tydzień poświęcony promocji edukacji bibliotecznej. Spotkania edukacyjne odbywały się w godzinach porannych i skierowane były do dzieci i młodzieży.
W ramach akcji odbył się multimedialny wykład Austria bliżej oraz warsztaty literackie dla dzieci Moja pierwsza podróż po Austrii przygotowujące do XIX edycji konkursu Austria - kraj i mieszkańcy. Można było wysłuchać prelekcji o zwyczajach wielkopostnych i wielkanocnych w krajach niemieckojęzycznych, a warsztaty literacko-językowe dla dzieci poświęcone były książce Mario Ramosa Wilk w koszuli nocnej. Na zakończenie akcji odbył się wykład Niemcy bliżej, na którym przedstawiona została kultura i ciekawostki dnia codziennego naszego zachodniego sąsiada.
Udział w spotkaniach był nieodpłatny.

Podstrona poświęcona akcji
Plakat akcji

16. WIOSNA AUSTRIACKA

marzec-maj 2016

W ramach 16-stej już edycji festiwalu kultury austriackiej WIOSNA AUSTRIACKA odbyły się liczne imprezy kulturalne m.in. koncert austriackiego zespołu Trio Alba, spotkanie autorskie z austriacką pisarką Hanną Sukare, czy też konkurs wiedzy o Austrii AUSTRIA - KRAJ I MIESZKAŃCY.

16. WIOSNA AUSTRIACKA zorganizowana została przez WBP w Opolu - Bibliotekę Austriacką pod patronatem honorowym: Marszałka Województwa Opolskiego Andrzeja Buły, Ambasadora Republiki Austrii w Polsce dra Thomasa M. Buchsbauma i Konsula Honorowego Republiki Austrii we Wrocławiu dra Edwarda Wąsiewicza.

Wszystkie imprezy kulturalne zorganizowane w ramach 16. WIOSNY AUSTRIACKIEJ zostały w osobnych wpisach opisane.

Podstrona poświęcona 16. WIOŚNIE AUSTRIACKIEJ

Wykład
AUSTRIA BLIŻEJ

1 marca 2016, godz. 16.00

Wykład inauguracyjny 16. Wiosny Austriackiej wygłosiła Monika Wójcik-Bednarz - kierownik Biblioteki Austriackiej w Opolu. Podczas wykładu zostały przedstawione podstawowe informacje na temat historii, kultury i gospodarki Austrii. Nie zabrakło też ciekawostek, które z pewnością przydały się podczas udziału w 19. konkursie Austria - kraj i mieszkańcy.

Wykład odbył się w ramach 16. Wiosny Austriackiej pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Opolskiego, Ambasadora Republiki Austrii oraz Konsula Honorowego Republiki Austrii we Wrocławiu

Podstrona poświęcona wykładowi
16. WIOSNA AUSTRIACKA

XVIII edycja
WOJEWÓDZKIEGO PRZEGLĄDU TEATRÓW OBCOJĘZYCZNYCH

pod hasłem Podróż w krainę baśni i bajek różnych narodów

2 marca 2016, godz. 9.00

W przeglądzie zorganizowanym przez Publiczne Gimnazjum nr 1 w Opolu amatorskie grupy teatralne z szkół podstawowych oraz gimnazjów zaprezentowały przedstawienia w językach obcych: angielskim i niemieckim, których fabuła nawiązywała do bajek i baśni. Pojawiły się zatem m.in. nowoczesne interpretacje znanych bajek i baśni, takich jak Królewna Śnieżka czy też Kopciuszek.
Równolegle wśród uczestników z miasta Opola przeprowadzone zostały eliminacje miejskie do programu Opolskie Ogrody Talentów.

Przegląd odbył się w ramach 16. Wiosny Austriackiej pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Opolskiego, Ambasadora Republiki Austrii oraz Konsula Honorowego Republiki Austrii we Wrocławiu

Podstrona poświęcona przeglądowi
16. WIOSNA AUSTRIACKA

Muzyczno-literackie
przedstawienie sceniczne
z tekstami Manesa Sperbera
MEHR ALS EINE TRÄNE IM OZEAN
/ WIĘCEJ NIŻ ŁZA W OCEANIE

9 marca 2016, godz. 11.00

Odczyt sceniczny fragmentów z najbardziej znanego dzieła Manesa Sperbera Jak łza w oceanie, w wykonaniu aktora teatralnego Gerharda Ballucha oraz dziennikarza radiowego Rolanda Knie, był uzupełniany komentarzami historycznymi autora projektu Gerharda M. Dienesa. Tekst spektaklu, przeplatany fragmentami utworów muzycznych w wykonaniu Petera Kunseka, został uzupełniony prezentacją multimedialną autorstwa Lindy Musenbichler.
Odczyt odbył się w języku niemieckim. Dostępne było tłumaczenie tekstu na język polski, przygotowane przez studentów opolskiej germanistyki.
Projekt powstał w Grazu w ramach współpracy Joanneum Graz i Styryjskiego Towarzystwa Kulturalnego. W Opolu był prezentowany przez WBP w Opolu - Bibliotekę Austriacką w ramach 16. Wiosny Austriackiej we współpracy z Austriackim Forum Kultury w Warszawie oraz Uniwersytetem Opolskim.

16. Wiosny Austriacka objęta jest patronatem honorowym Marszałka Województwa Opolskiego, Ambasadora Republiki Austrii oraz Konsula Honorowego Republiki Austrii we Wrocławiu

Podstrona poświęcona odczytowi
Zdjęcia z odczytu na Facebooku
16. WIOSNA AUSTRIACKA

Finał XIX konkursu "Austria - kraj i mieszkańcy"

30 marca 2016, godz. 12.00

Finał konkursu odbył się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. 11 finalistów, wyłonionych w eliminacjach szkolnych i indywidualnych XIX konkursu Austria - kraj i mieszkańcy stanęło do walki o zdobycie głównej nagrody - wycieczki do Wiednia, ufundowanej przez Biuro Podróży Almatur w Opolu, bonów na kurs języka niemieckiego oraz nagród rzeczowych.

Laureatem wojewódzkim XIX konkursu Austria - kraj i mieszkańcy został PATRYK DUDEK,
uczeń opolskiego Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr 2. Drugie miejsce zajął
ROBERT WALASEK, uczeń zespołu Szkół Rolniczych w Namysłowie. Trzecie miejsce zajęła NATALIA SZKUDLAREK, uczennica zespołu Szkół Rolniczych w Namysłowie.
Ponadto przyznano dwa wyróżnienia za najciekawsze prezentacje tematu o Austrii. Otrzymali je Natalia Szkudlarek za temat Linz - nowoczesność nad Dunajem i Anna Grabowski za temat Świat kryształów Swarovskiego. Wszyscy finaliści otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

Finaliści wyłonieni zostali z grupy 563 uczestników, którzy 10 marca w Bibliotece Austriackiej oraz prawie 40 szkołach województwa opolskiego, śląskiego, dolnośląskiego i podkarpackiego przystąpili do I etapu konkursu. W finale uczestnicy odpowiadali na pytania związane z Austrią, rozpoznawali utwory muzyczne i prezentowane fotografie oraz przedstawili krótką wypowiedź na dowolny temat o Austrii.

W jury konkursu zasiedli :

- przewodnicząca komisji - Violetta Łabędzka - Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu
- dr Małgorzata Jokiel - Uniwersytet Opolski - Instytut Filologii Germańskiej
- Janusz Wróbel - wiceprezes Biura Podróży Almatur w Opolu - sponsora głównej nagrody
- Jerzy Guć - dyrektor Konsulatu Austrii we Wrocławiu.

Pełna relacja z konkursu.

Konkurs Austria - kraj i mieszkańcy organizowany jest przez Wojewódzka Bibliotekę Publiczna w Opolu - Bibliotekę Austriacką od 1998 r. Tegoroczna impreza odbyła się w ramach 16 Wiosny Austriackiej pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Opolskiego, Ambasadora Republiki Austrii oraz Konsula Honorowego Austrii we Wrocławiu.

16. WIOSNA AUSTRIACKA
Dowiedz się więcej o konkursie
Zdjęcia z finału konkursu na facebooku

Warsztaty literacko-detektywistyczne
z książką Thomasa Breziny
Grusel-Club: Die Rückkehr der Titanic
(w ramach spotkań DKK)

17 marca 2016, godz. 9.00

Na warsztatach dzieci śledziły losy bohaterów książki - Jupitera, Vicky i Nicka z Klubu Grozy - klubu zajmującego się badaniem i wyjaśnianiem zjawisk nadprzyrodzonych. Razem z bohaterami dotarli do wraku Titanica i badali zjawy relacjonowane przez przepływających marynarzy.
Na warsztatach dzieci aktywnie włączyły się w szukanie śladów i analizę zdarzeń. Miały do rozwiązania zadania i ciekawe zagadki. Za poprawne odpowiedzi zbierały punkty na karcie członka Klubu Grozy. Kto zdobył najwyższą liczbę punktów zwyciężył i zdobył tytuł najlepszego detektywa w klubie.

16. WIOSNA AUSTRIACKA
Podstrona poświęcona warsztatom
Podstrona Niemieckojęzycznego DKK

Otwarcie wystawy
ŚWIADKOWIE CZASÓW
fotografia w Austrii po 1945 roku

30 marca 2016, godz. 17.00

Otwarcia wystawy w Galerii WuBePe, stanowiącej przegląd twórczości trzech pokoleń fotografów austriackich, dokonał Konsul Honorowy Republiki Austrii we Wrocławiu dr Edward Wąsiewicz. Opolskie władze reprezentował dr Roman Kolek, wicemarszałek województwa opolskiego. Wprowadzenie do wystawy wygłosił opolski fotograf Sławoj Dubiel.
Wystawa była prezentowana do 16. kwietnia.

W ramach 16. WIOSNY AUSTRIACKIEJ

16. WIOSNA AUSTRIACKA
Podstrona poświęcona wystawie

Wykład
MANIFEST WYZWOLONEGO LUDU
Maria Magdalena Friedricha Hebbla
jako wydarzenie sceniczne wiedeńskiego Burgtheater (1848)oraz scen współczesnych /

4 kwietnia 2016, godz. 10.00

Sekretarz Towarzystwa Hebbla w Wesselburen i znawca życia i twórczości Hebbla dr Hargen Thompsen wygłosił w Instytucie Filologii Germańskiej UO wykład o niemieckim dramaturgu i teoretyku teatru i jego dramacie Maria Magdalena.

W ramach 16. WIOSNY AUSTRIACKIEJ

16. WIOSNA AUSTRIACKA
Podstrona poświęcona wykładowi
Zdjęcia z wykładu na facebooku

Warsztaty literacko-plastyczne
z książką Erica Carle
ARTYSTA I NIEBIESKI KOŃ
(w ramach spotkań DKK)

14 kwietnia 2016, godz. 9.00

Uczestnicy warsztatów poznali na zajęciach życie i twórczość Franca Marca, którego 100-letnią rocznicę śmierci w tym roku obchodzimy. Za pomocą książki Der Künstler und das blaue Pferd Erica Carle dzieci poznały obrazy artysty, które wyróżniały się intensywnymi kolorami i często przedstawiały zwierzęta. Zwierzęta były dla artysty tak jak dla artystów Odrodzenia anioły: wysłannikami i świadectwami prawdy, piękna i łaski.

W ramach 16. WIOSNY AUSTRIACKIEJ

16. WIOSNA AUSTRIACKA
Podstrona poświęcona warsztatom
Podstrona Niemieckojęzycznego DKK

Spotkanie autorskie z
HANNĄ SUKARE

20 kwietnia 2016, godz. 13.00

Austriacka pisarka przedstawiła opolskiej publiczności zgromadzonej w bibliotece wydziałowej Instytut Filologii Germańskiej UO swoją debiutancką powieść "Staubzunge" (Zakurzony język) za którą otrzymała prestiżową nagrodę Rauriser Literaturpreis 2016 w kategorii debiut literacki.

W ramach 16. WIOSNY AUSTRIACKIEJ

16. WIOSNA AUSTRIACKA
Podstrona poświęcona spotkaniu
Zdjęcia z wykładu na facebooku

Degustacja win
Austria w kieliszku
VOGAR - Winoikieliszki.pl

4 maja 2016, godz. 17.00

Opolski importer austriackich win - firma Vogar zaprosiła na degustację win ze swojej oferty. Degustacja była imprezą towarzyszącą koncertowi zespołu TRIO ALBA pt.BOHEMIA NAD MORZEM .

Degustacja zorganizowana została w ramach 16. Wiosny Austriackiej.

16. WIOSNA AUSTRIACKA
Strona poświęcona degustacji
Zdjęcia z koncertu oraz degustacji

Koncert zespołu
TRIO ALBA
pt. BOHEMIA NAD MORZEM

4 maja 2016, godz. 18.00

Koncert wiedeńskiego zespołu w Opolu zorganizowany został przez WBP w Opolu - Bibliotekę Austriacką we współpracy z Filharmonią Opolską oraz Austriackim Forum Kultury w Warszawie.

Artyści zaprezentowali opolskiej publiczności utwory Josepha Haydna, Josefa Suka, Johanny Doderer i Bedricha Smetany.

Bohemia nad morzem to fikcyjne miejsce znane z Zimowej opowieści Williama Szekspira. Bajkowa kraina, która nie istnieje, utopia, do której zmierzają artyści, miejsce, w którym można swobodnie przekraczać wszelkie granice.

Dla Josepha Haydna muzyka oznaczała możliwość pokonywania granic języka. Jego trio fortepianowe C-dur nr 43 Hob XV:27 powstało w Londynie i zostało poświęcone słynnej londyńskiej pianistce Therese Jansen Bartolozzi. Na pytanie Mozarta, jak zamierza porozumiewać się w Londynie, Haydn odparł Mój język jest zrozumiały dla całego świata.

200 lat po śmierci Haydna, w roku 2009, austriacka kompozytorka Johanna Doderer poświęciła mu swoje drugie trio fortepianowe. Do dzieła najstarszego z klasyków wiedeńskich nawiązała poprzez utrzymaną w pogodnym klimacie tematykę i głęboką powagę wykonania kompozycji.

Josef Suk i Bedrich Smetana chcieli upamiętnić prawdziwe, nie fikcyjne Czechy. Smetanie, który właściwie miał na imię Friedrich, a czeskiego nauczył się dopiero, gdy był dorosły, udało się to poprzez cykl symfoniczny Moja Ojczyzna ze słynną Wełtawą. Także elegia op. 23 Josefa Suka nawiązuje do wiersza Vysehrad (Zamek Wyszehradzki) zmarłego nagle przyjaciela i poety Juliusa Zeyera. Suk wystawił ją w formie żywego obrazu.

Bedrich Smetana skomponował swoje jedyne trio fortepianowe po śmierci córeczki. Podobnie jak Czajkowski czy Szostakowicz, których tria fortepianowe powstały po stracie bliskich osób, uznał tę formę, łączącą intymność partii solistycznych z symfonicznym rozmachem, za najlepszy sposób wyrazu nie tylko bólu, ale także miłości, otuchy i pogodzenia się z losem. Trio fortepianowe stało się próbą przezwyciężenia poprzez muzykę rozpaczy wynikającej z nieodwołalności śmierci i hołdem oddanym życiu.

Koncert zorganizowany został w ramach 16. Wiosny Austriackiej.

16. WIOSNA AUSTRIACKA
Strona poświęcona koncertowi
Zdjęcia z koncertu oraz degustacji
Fragmenty koncertu na YouTube

Wykład muzyczny
LUDWIG VAN BEETHOVEN

5 maja 2016, godz. 16.30

WBP w Opolu - Biblioteka Muzyczna zaprosiła w ramach swojego cyklu Muzyka w Klubowym Fotelu oraz 16. Wiosny Austriackiej na spotkanie poświęcone słynnemu klasykowi wiedeńskiemu. Wykład o Beethovenie wygłosił Krzysztof Koss, kierownik Biblioteki Muzycznej w Opolu. Prelegent przedstawił fakty z życia, ciekawostki, a także wybrane utwory z twórczości tego kompozytora, wzbogacając wykład fragmentami nagrań.

Podstrona poświęcona wykładowi

CZERWONY PŁASZCZ
Warsztaty literackie z książką Heinza Janischa
Der rote Mantel - Die Geschichte vom heiligem Martin
(w ramach spotkań DKK)

19 maja 2016, godz. 9.00

Pochody z lampionami, jarmarki Marcińskie, pieśni i pieczona gęś Marcińska - żaden inny święty nie jest tak popularny w krajach niemieckojęzycznych jak święty Marcin. Aktualna sytuacja na świecie, liczne konflikty i problem uchodźców ukazują jak aktualne po dzień dzisiejszy jest przesłanie świętego Marcina: gotowość do niesienia pomocy, współczucie i empatia.

Na warsztatach dzieci poznały historię świętego Marcina opowiedzianą współczesnymi słowami i we współczesnym kontekście przez austriackiego autora literatury dziecięcej Heinza Janischa w książce Der rote Mantel (Czerwony płaszcz) oraz ilustrowaną w wymowny sposób przez Birgittę Heiskel.

16. WIOSNA AUSTRIACKA
Podstrona poświęcona warsztatom
Podstrona Niemieckojęzycznego DKK

Spotkanie Niemieckojęzycznego DKK dla dzieci
DRZEWO DARÓW "Der Baum, der sich nicht lumpen ließ" Shel Silverstein

9 czerwca 2016, godz. 09.00

Drzewo darów (tyt.pol.tłum.) to pozornie prosta i smutna historia. To jednak jest tylko pierwsza jej warstwa. Opowiadanie jest również pełne nadzieji i ciepła. Tytułowe drzewo poświęca wszystko co ma dla chłopczyka, którego kocha. Tematem dyskusji stało się więc dawanie i otrzymywanie.

Podstrona Niemieckojęzycznego DKK

Spotkanie autorskie z
MATTHIASEM NAWRATEM
Promocja książki
Wszystkie śmierci dziadka Jurka

18 czerwca 2016, godz. 15.00

Matthias Nawrat, urodzony w Opolu i żyjący od 10 roku życia w Niemczech pisarz ma na swoim koncie trzy ciepło przyjęte książki. Ostatnia, Wszystkie śmierci dziadka Jurka, nakładem wydawnictwa Bukowy Las ukazała się w czerwcu 2016 roku na polskim rynku. W związku z premierą autor przyjechał do Polski - odwiedził m.in. rodzinne miasto i przedstawił opolskiej publiczności współczesną opowieść łotrzykowską, która grozie i mrokowi czasów, w jakich przyszło żyć bohaterowi, przeciwstawia humor (często czarny) i życiową mądrość oraz po prostu spryt, broniący przed opresyjnością czasów i systemów w zmieniającej się Europie. Spotkanie prowadziła Monika Wójcik-Bednarz.

Spotkanie odbyło się w ramach FESTIWALU KSIĄŻKI organizowanego w dniach 17-18 czerwca 2016 w Opolu . Pomysłodawcą festiwalu promojącego cztelnictwo, w ramach którego odbyły się liczne spotkania z autorami, warsztaty oraz dwa koncerty są Fundacja Fabryka Inspiracji oraz Drukarnia Opolgraf.

Podstrona poświęcona spotkaniu

Wakacyjne poranki z niemieckim

4-8 lipca i 1-5 sierpnia 2016

Szósta edycja Wakacyjnych poranków z niemieckim cieszyła się, jak wszystkie poprzedne edycje, bardzo dużym zainteresowaniem. Jak w poprzednich latach zorganizowano dwa cykle składające się z 5 spotkań po 45 minut. Lipcowe spotkania Niemiecki od podstaw (4-8.07.) przeznaczone były dla osób, które nigdy nie uczyły się języka niemieckiego, natomiast odbywające się w sierpniu spotkania Niemiecki w podróży (1-5.08.) przygotowane zostały z myślą o wszystkim, którzy chcieli powtórzyć i sprawdzić zdobytą wiedzę, potrzebną do wyjazdów za granicę.

Wakacyjne poranki z niemieckim - aktualna oferta

Spotkanie autorskie z
PAWŁEM BERĘSEWICZEM

8 września 2016, godz. 09.00

Spotkanie z Pawłem Beręsewiczem odbyło się w ramach działalnosci Niemieckojęzycznego Dyskusyjnego Klubu Książki. Oprócz klubowiczów, na spotkanie przybyła również młodzież z szkoły, z którą biblioteka regularnie współpracuje.

Paweł Beręsewicz opowiedział najpierw dzieciom o swojej pracy jako nauczyciel, autor i tłumacz. Następnie przeprowadził z dziećmi bardzo zabawne dyskusje o swoich książkach Noskawery, Pieniądze albo kasa oraz Więcej niż klub. Klubowicze z dużą ochotą i zainteresowaniem brali udział w spotkaniu.

Podstrona poświęcona spotkaniu
Podstrona Niemieckojęzycznego DKK

plakat

EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW w Bibliotece Austriackiej
26 września 2016

Od 2009 roku Biblioteka Austriacka organizuje w ramach Europejskiego Dnia Języków liczne zajęcia i warsztaty związane z nauką języka niemieckiego. W 2016 roku w programie obchodów Europejskiego Dnia Języków biblioteka zaoferowała warsztaty literackie dla dzieci Akim rennt oraz Niemiecki z Grimmem, dla starszej młodzieży szkolnej wykłady multimedialne Niemcy bliżej oraz Austria bliżej, zaś dla wszystkich chętnych do nauki języka niemieckiego testy i rozmowy kwalifikacyjne na kursy niemieckiego oraz loterię z 3 bonami na kurs językowy w bibliotece o łącznej wartości 900 zł.

Zobacz plakat
podstrona Europejskiego Dnia Języków w 2016 roku
Europejski Dzień Języków - ostatnia edycja

XIII. DNI KULTURY NIEMIECKIEJ
NA ŚLĄSKU OPOLSKIM

październik-grudzień 2016

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu od lat współpracuje z Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Niemców na Śląsku Opolskim w organizacji Dni Kultury Niemieckiej. W 2016 roku biblioteka zorganizowała w ramach Dni Kultury wystawę NA DOBRY POCZĄTEK - przegląd najnowszych niemieckich książek dla dzieci i młodzieży wraz z warsztatami Pampa Blues, wykład dr Stephana Kaisera 25 lat polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy oraz warsztaty literacko-językowe dla dzieci i młodzieży Moja pierwsza podróż do Monachium, Moja pierwsza podróż do Berlina, St. Martin w Niemczech oraz Dziadek do orzechów.

Wszystkie imprezy są osobne opisane.

Pełny program imprez WBP w Opolu w ramach
XIII Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim

MOJA PIERWSZA PODRÓŻ DO MONACHIUM
Warsztaty z książką München Wimmelbuch Annegret Reimann

3 października 2016, godz. 10.00

Stolica Bawarii Monachium słynie z największego na świecie festynu ludowego tzw. Oktoberfestu. W ostatni dzień tegorocznego bawarskiego święta piwa biblioteka zaprosiła młodzież szkolną na warsztaty poświęcone Monachium.
Na warsztatach z książką München Wimmelbuch młodzieź udała się wraz z bohaterami książki na spacer po stolicy Bawarii. Zwiedzili z nimi nie tylko Oktoberfest, ale i wiele innych ciekawych miest, m.in. kąpielisko nad Izarą, plac targowy Viktualienmarkt, Ogród Angielski oraz Park Olimpijski.

Zorganizowano w ramach XIII Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim.

Podstrona poświęcona warsztatom
Podstrona XIII Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim

Warsztaty z książką
PAMPA BLUES Rolfa Lapperta

5 października 2016, godz. 11.00

Warsztaty dla młodzieży na zaawansowanym etapie nauki języka niemieckiego (B1) poprowadziła Małgorzata Kupis-Wielgus. Tematem warsztatów była książka dla młodzieży niemieckiego autora Rolfa Lapperta opowiadająca o problemach dojrzewania i o szukaniu tożsamości.

Zorganizowano w ramach XIII Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim.
We współpracy z Miejskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Opolu

Zdjęcia z warsztatów na Facebooku
Podstrona poświęcona warsztatom
Podstrona XIII Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim

Otwarcie wystawy
NA DOBRY POCZĄTEK
przegląd najnowszych niemieckich książek
dla dzieci i młodzieży

5 października 2016, godz. 13.00

Wystawa przedstawiła wybór osiemnastu pozycji z najnowszej literatury dla dzieci i młodzieży, zarówno autorów, którzy doczekali się polskiego tłumaczenia, jak i autorów nieznanych jeszcze polskim czytelnikom, a cieszących się ogromną popularnością w Niemczech. Ponadto na wystawie zaprezentowano książki z najnowszej Listy Białych Kruków (White Ravens - prestiżowej międzynarodowej nagrody literackiej) oraz wybrane polskie przekłady niemieckich książek dla dzieci i młodzieży.

Wystawę można było zobaczyć w Małej Galerii WBP w Opolu do 15 listopada 2016.

Zorganizowano w ramach XIII Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim.
We współpracy z Goethe-Institutem w Krakowie.

Zdjęcia z otwarcia wystawy na Facebooku
Podstrona poświęcona warsztatom
Podstrona XIII Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim

Akcja promocji czytelnictwa
AUSTRIA CZYTA 2016 - Spotkajmy się w Bibliotece Austriackiej w Opolu

3-7 października 2016

Na 11-stą edycję organizowanej przez Stowarzyszenie Bibliotek Austriackich pod patronatem honorowym Prezydenta Republiki Austrii akcji AUSTRIA CZYTA (ÖSTERREICH LIEST) Biblioteka Austriacka w Opolu przygotowała dla dzieci warsztaty z książką a dla młodzieży wykłady.
We wtorek 4 października odbył sie wykład Austria bliżej, we czwartek 6-tego warsztaty z książką dziecięcą Janoscha a w piątek z również warsztaty, ale tym razem z książką Österreich - ein Wimmelbuch

pełny program akcji AUSTRIA CZYTA 2016
plakat imprezy

Wykład
25 lat polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy

dr Stephan Kaiser
dyrektor
Muzeum Górnośląskiego w Ratingen

18 października 2016, godz. 12.00

Muzeum Górnośląskiego w Ratingen od lat współpracuje z WBP w Opolu. Dyrektor muzeum dr Stephan Kaiser przygotował w ramach tej współpracy wykład podsumowujący wspólny dorobek ostatnich 25 lat, które juz minęły od podpisania Polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.
Niemiecki gość nakreślił temat współpracy polsko-niemieckiej z perspektywy doświadczeń instytucji polskich i niemieckich, szczególnie tych działających na Śląsku. Podzielił się z licznie przybyłą publicznością swoimi doświadczeniami i przemyśleniami. Dr Kaiser podkreślił nasza współpraca przyniosła konkretne zmiany w Europie.

Zorganizowano w ramach XIII Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim.

Podstrona poświęcona wykładowi
Podstrona XIII Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim
Zdjęcia z wykładu na Facebooku

Wykład
Warsztaty literacko-językowe
MOJA PIERWSZA PODRÓŻ DO BERLINA
z książką
Berlin Wimmelbuch Judith Drews

9 listopada 2016, godz. 10.00

W dzień 27. rocznicy upadku Muru Berlińskiego biblioteka zaprosiła na warsztaty poświęcone niemieckiej stolicy. Wraz z bohaterami książki Judith Drews Berlin Wimmelbuch poznali m.in. Berliner Fernsehturm (wieżę telewizyjną), Park Muru, Plac Poczdamski i słynną aleję Unter den Linden.

Zorganizowano w ramach XIII Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim.

Podstrona poświęcona warsztatom
Podstrona XIII Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim

Wykład
ST. MARTIN W NIEMCZECH

10 listopada 2016, godz. 10.00

W wigilię dnia św. Marcina biblioteka zaprosiła na wykład o o popularnym świętym. Na wykładzie przedstawiono postać i legendy związanie ze świętym Marcinem. Słuchacze zapoznali się również z tradycjami kultywowanymi w Niemczech w dniu świętego Marcina, posłuchali piosenek i wierszy oraz poszperali w książkach o świętym.

Zorganizowano w ramach XIII Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim.

Podstrona poświęcona wykładowi
Podstrona XIII Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim

Warsztaty literacko-językowe
DZIADEK DO ORZECHÓW
z książką
Der Nussknacker E.T.A. Hoffmanna

8 grudnia 2016, godz. 10.00

W adwentowy czas biblioteka zaprosiła na warsztaty mające na celu zapoznanie się z jednym z najpopularniejszych niemieckich opowiadań bożonarodzeniowych.
Dziadka do orzechów (Der Nussknacker) autorstwa E.T.A. Hoffmanna zna w Niemczech każde dziecko. Książka, utrzymana w baśniowej, fantastycznej konwencji, opowiada o przygodach małej Klary w świecie, w którym zabawki ożywają, a księciem ich królestwa zostaje tytułowy Dziadek do Orzechów.

Zorganizowano w ramach XIII Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim.

Podstrona poświęcona wykładowi
Podstrona XIII Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim

Czytanie perfomatywne
ISTNIEJĘ TYLKO W LUSTRZANYM ODBICIU /
ES GIBT MICH NUR IM SPIEGELBILD

Teksty: Elfriede Jelinek, Ingeborg Bachmann

14 grudnia 2016, godz. 13.00

W Studenckim Centrum Kultury UO wystąpiła wiedeńska aktorka Maxi Blaha. Artystka zaprezentowała utwory dwóch ikon austriackiej literatury - Elfriede Jelineki i Ingeborg Bachmann. Przedstawoany monodram powstał z okazji 70. urodzin noblistki i 90. rocznicy urodzin Ingeborg Bachmann, której Elfriede Jelinek poświęciła teksty prezentowane podczas spektaklu.
Muzykę do monodramu skomponował Simon Raab akompaniujący artystce na fortepianie.

We współpracy z Austriackim Forum Kultury.
Podstrona poświęcona spektaklowi

2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
SPONSORZY
PARTNERZY
ODWIEDŹ STRONY
Wojewódzka Biblioteka Publiczna Biblioteka Austriacka w Opolu
Plac Piłsudskiego 5, 45-706 Opole
tel.: 77 47 47 085
E-mail: ba@wbp.opole.pl