home o nas WBP księgozbiór archiwum regulamin katalog online galeria kontakt linki

Wojewódzka Biblioteka
Publiczna w Opolu
Biblioteka Austriacka
Plac Piłsudskiego 5
tel. 77/ 47 47 085

GODZINY OTWARCIA

poniedziałek 10.00-18.00
wtorek 10.00-16.00
środa 10.00-18.00
czwartek 10.00-16.00
piątek 10.00-18.00

2022
2021
2020
2019
2018
2017
Otwarcie wystawy
LESSING PRZEDSTAWIA LESSINGA
Wystawa fotografii Ericha Lessinga

9 stycznia 2017, godz. 13.00

Wystawa przedstawiała prace słynnego austriackiego fotoreportera Ericha Lessinga. Na otwarcie przybyli m.in. Roman Kolek, wicemarszałek województwa opolskiego, Andrzej Tombiński, Konsul Honorowy Austrii w Krakowie oraz Edward Wąsiewicz, Konsul Honorowy Austrii we Wrocławiu. Przy organizacji wystawy wspierali bibliotekę opolscy fotograficy: Jerzy Stemplewski udostępnił aparaty fotograficzne z swojej kolekcji a Roman Hlawacz wprowadził do wystawy przedstawiając sylwetkę i dorobek austriackiego fotoreportera.
Ekspozycja w Galerii WuBePe do 27 stycznia.

Podstrona poświęcona wystawie
Fotogaleria na Facebooku

Spotkanie Niemieckojęzycznego DKK dla dzieci
Der Buchstabenbaum Leo Lionni

19 stycznia 2017, godz. 09.00

Pierwszą lekturą klubu w nowych roku była książka bardzo popularnego autora książek dla dzieci Leo Lionni. Książka zachęca dzieci do czytania. Drzewo literkowe (tł. aut.) pokazuje poprzez prostą i inspirujacą historię, opowiedzianą słowem i obrazem, jak ważna jest umiejętnonść czytania.

Klubowicze wzorując się na książce sami układali z literek i wyrazów słowa i całe zdania po niemiecku.

Podstrona Niemieckojęzycznego DKK

Akcja promocji edukacji bibliotecznej
Biblioteka z klasą

6-10 lutego 2017

Jak co roku w lutym zaprosiliśmy grupy szkolne na tydzień promocji edukacji bibliotecznej. W 2017 roku zaproponowaliśmy następujące lekcje biblioteczne z naszej stałej oferty: wyklady Austria bliżej i Styria bliżej, warsztaty dla dzieci Moja pierwsza podróż do Niemiec i Przyjaciele oraz wykład o zwyczajach karnawałowych Karneval, Fastnacht, Fasching. Udział w spotkaniach był nieodpłatny.

Podstrona poświęcona akcji
Plakat akcji

17. WIOSNA AUSTRIACKA

marzec-maj 2017

W ramach 17-stej edycji festiwalu kultury austriackiej WIOSNA AUSTRIACKA odbyły się liczne imprezy kulturalne m.in. koncert austriackiego zespołu Trio Immersio, spotkanie autorskie z austriackim pisarzem Martinem Pollackiem, czy też konkurs wiedzy o Austrii AUSTRIA - KRAJ I MIESZKAŃCY.

W 2017 roku WIOSNA AUSTRIACKA wyjątkowo trwała nie jak zwykle do początku maja, ale aż do połowy czerwca. W maju zaprosiliśmy dodatkowo na prezentację książki Wędrowne ptaki i na Kabaret Styryjski, zaś w czerwcu na wykład austriasckiego dyplomaty i historyka dr Jakuba Forst-Battaglii.

17. WIOSNA AUSTRIACKA zorganizowana została przez WBP w Opolu - Bibliotekę Austriacką pod patronatem honorowym: Marszałka Województwa Opolskiego Andrzeja Buły, Ambasadora Republiki Austrii w Polsce dra Thomasa M. Buchsbauma i Konsula Honorowego Republiki Austrii we Wrocławiu dra Edwarda Wąsiewicza.

Wszystkie imprezy kulturalne zorganizowane w ramach 17. WIOSNY AUSTRIACKIEJ zostały w osobnych wpisach opisane.

Podstrona poświęcona 17. WIOŚNIE AUSTRIACKIEJ

XIX edycja
WOJEWÓDZKIEGO PRZEGLĄDU TEATRÓW OBCOJĘZYCZNYCH

pod hasłem W magicznym świecie baśni i bajek różnych narodów

3 marca 2017, godz. 9.00

Do konkursu zgłoszono 14 przedstawień przygotowanych przez 17 nauczycieli i ok. 100 uczniów. Na scenie zaprezentowano przedstawienia w trzech językach obcych: angielskim, niemieckim i hiszpańskim, których tematyka koncentrowała się wokół różnorodnych baśni i bajek. Pojawiły się zatem baśniowe scenerie, fantastyczne scenografie oraz mnóstwo bajecznych postaci. Część przedstawień stanowiły klasyczne interpretacje znanych bajek (jak np. Czerwony Kapturek, Kopciuszek, Alicja w Krainie Czarów itp.), część z nich w nowej aranżacji, wykorzystującej inwencję własną nauczycieli i kreatywność uczniów. Były także sztuki autorskie napisane specjalnie na przegląd przez członków szkolnych grup teatralnych.

Przegląd został zorganizowany przez Publiczne Gimnazjum nr 1 w Opolu.

Przegląd odbył się w ramach 17. Wiosny Austriackiej pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Opolskiego, Ambasadora Republiki Austrii oraz Konsula Honorowego Republiki Austrii we Wrocławiu

Honorowy patronat nad tym przedsięwzięciem objęły ponadto po raz kolejny: Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu oraz Opolski Teatr Lalki i Aktora.

Sprawozdanie z konkursu w PDF
Podstrona poświęcona przeglądowi
17. WIOSNA AUSTRIACKA

Wykład
STYRIA BLIŻEJ - o czym każdy uczestnik konkursu o Austrii powinien usłyszeć

7 marca 2017, godz. 10.00

Styria to jeden z dziewięciu landów, składających sie na Republikę Austrii. Jest ona regionem partnerskim naszego województwa. Na wykładzie można było się dowiedzieć to i owo o tym zielonym sercu Austrii. Wykład wygłosiła Monika Wójcik-Bednarz - kierownik Biblioteki Austriackiej w Opolu.

Wykład odbył się w ramach 17. Wiosny Austriackiej.

Podstrona poświęcona wykładowi
17. WIOSNA AUSTRIACKA

Wykład
AUSTRIA BLIŻEJ - o czym każdy uczestnik konkursu o Austrii powinien usłyszeć

9 marca 2017, godz. 10.00

Wykład przygotowujący do udziału w konkursie Austria - kraj i mieszkańcy wygłosiła Monika Wójcik-Bednarz - kierownik Biblioteki Austriackiej w Opolu. Podczas wykładu zostały przedstawione podstawowe informacje na temat historii, kultury i gospodarki Austrii. Nie zabrakło też ciekawostek i najważniejszych aktualnych wiadomości.

Wykład odbył się w ramach 17. Wiosny Austriackiej.

Podstrona poświęcona wykładowi
17. WIOSNA AUSTRIACKA

Spotkanie autorskie z
ALOISEM HOTSCHNIGIEM

15 marca 2017, godz. 12.00

Autor przyjechał do Polski na zaproszenie Austriackiego Forum Kultury w Warszawie i wystąpił w Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Opolu. Spotkanie w Opolu w języku niemieckim poprowadziła Monika Wójcik-Bednarz. Spotkanie zostało zorganizowane we współpracy z Uniwersytetem Opolskim.

W ramach 17. Wiosny Austriackiej

Podstrona poświęcona spotkaniu
17. WIOSNA AUSTRIACKA

Spotkanie Niemieckojęzycznego DKK dla dzieci
Spotkanie autorskie z
AGNIESZKĄ TYSZKĄ

23 marca 2017, godz. 14.30

Autorka opowiedziała klubowiczom o swojej pracy, o czym pisze i jak jej własne dzieci są dla niej nieustannym źródłem inspiracji. Klubowicze pytali pisarkę m.in. o jej warsztat pracy, byli ciekawi, jak organizuje sobie pracę, kiedy (rano czy wieczorem) jej się najlepiej pisze. Pani Tyszka przygotowała dla klubowiczów także małą zabawę: rozdała kartki z "pozytywnymi wiadomościami", podany nagłówek uczestnicy spotkania mogli dowolnie w tekście artykułu rozwinąć. Klubowicze wykazali się pomysłowością i powstały bardzo ciekawe teksty.

Podstrona poświecona spotkaniu
Podstrona Niemieckojęzycznego DKK

Otwarcie wystawy
KALIOPE Austria
Kobiety w społeczeństwie,kulturze i nauce

4 kwietnia 2017, godz. 11.30

Wystawa przedstawiała biografie austriackich arystokratek, artystek, dam prowadzących salony, aktorek, reżyserek, kompozytorek, śpiewaczek, uczonych, działaczek politycznych, aktywistek walczących o prawa kobiet, obejmując okres od początku XIX wieku po pierwsze dekady trzeciego tysiąclecia. Każda z nim musiała przekroczyć ustalone granice ich roli społecznej, a wątkiem spajającym całą ekspozycję była emancypacja kobiet.
Studentki II roku filologii germańskiej pod kierownictwem Agnieszki Klimas z Zakładu Historii Literatury i Kultury Niemiec XIX i XX wieku IFG zaprezentowały na otwarciu wystawy w czytelni Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu program liryczno-sceniczny pt. Kalliope trifft Lilith (Kaliope spotyka Lilith).

We współpracy z Austriackim Forum Kultury w Warszawie.
Ekspozycja do 12 maja 2017.

W ramach 17. WIOSNY AUSTRIACKIEJ

17. WIOSNA AUSTRIACKA
Podstrona poświęcona wystawie

XX konkurs "Austria - kraj i mieszkańcy"

I etap - 14 marca 2017, godz. 15.30

Biblioteka Austriacka w Opolu (uczestnicy indywidualni)
szkoły zgłoszene do konkursu

finał - 4 kwietnia 2017, godz. 12.00

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu
czytelnia

Do walki o zdobycie głównej nagrody w konkursie wiedzy o Austrii, którą jest wycieczka do Wiednia, ufundowana przez Biuro Podróży Almatur w Opolu, stanęło piętnastu finalistów eliminacji szkolnych, które odbyły się w ponad 40 szkołach na terenie województwa opolskiego, śląskiego, dolnośląskiego, łódzkiego i mazowieckiego, a w których udział wzięło w sumie 665 osób.

Uczestnicy odpowiadali na wylosowane pytania związane z historią, geografią i kulturą Austrii oraz aktualnymi wydarzeniami w tym kraju, rozpoznawali utwory muzyczne, postacie i obiekty na prezentowanych fotografiach, a także zaprezentowali krótką wypowiedź na wybrany przez siebie temat o Austrii.

Pytania przygotowały i konkurs prowadziły Monika Wójcik-Bednarz i Joanna Waleska z Biblioteki Austriackiej.

Wypowiedzi oceniła komisja, w której zasiedli przedstawiciele różnych środowisk :

Janusz Wróbel - wiceprezes Biura Podróży Almatur w Opolu, sponsora głównej nagrody, który pełnił rolę przewodniczącego komisji,
dr Małgorzata Jokiel z Instytutu Filologii Germańskiej Uniwersytetu Opolskiego,
Dominika Gorgosz z Radia Doxa oraz
dr Magdalena Mączyńska z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu.

Laureatką XX konkursu Austria - kraj i mieszkańcy została Natalia Szkudlarek z Zespołu Szkół Rolniczych w Namysłowie, która bezbłędnie odpowiedziała na wszystkie pytania i w nagrodę pojedzie na wycieczkę do Wiednia z biurem podróży Almatur w Opolu

Drugie miejsce zajęła Ewelina Szołdra z Zespołu Szkół Rolniczych w Namysłowie. Trzecie miejsce zajął Adam Trojok z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Zawadzkiem. Obydwie osoby wygrały bon na kurs języka niemieckiego organizowanego przez Bibliotekę Austriacką.

Ponadto przyznano dwa wyróżnienia za najciekawsze prezentacje tematów o Austrii. Otrzymały je:Paulina Myślińska z Zespołu Szkół nr 3 w Kłobucku za przedstawienie historii kolędy Cicha noc oraz Lucyna Sycz z Zespołu Szkół nr 5 we Wrocławiu za prezentacje o jodłowaniu.

Wszyscy finaliści otrzymali dyplomy za udział w finale konkursu oraz nagrody rzeczowe.

W ramach 17. Wiosny Austriackiej

17. WIOSNA AUSTRIACKA
Dowiedz się więcej o konkursie
Zdjęcia z finału konkursu na facebooku

Spotkanie autorskie z
MARTINEM POLLACKIEM
Promocja książki Topografia pamięci

6 kwietnia 2017, godz. 17.00

Autor przedstawił fragmenty ze zbioru Topografia pamięci, który Wydawnictwo Czarne opublikowało w 2016 roku w przekładzie Karoliny Niedenthal. Spotkanie w Opolu w języku polskim poprowadziła Monika Wójcik-Bednarz.

W ramach 17. Wiosny Austriackiej

Podstrona poświęcona spotkaniu
17. WIOSNA AUSTRIACKA
Zdjęcia z spotkania na facebooku
Nagranie z spotkania na kanale YouTube - fragmenty
Wywiad z Martinem Pollackiem na kanale YouTube

Degustacja win
Austria w kieliszku
VOGAR - Winoikieliszki.pl

4 maja 2017, godz. 17.00

Opolski importer austriackich win - firma Vogar zaprosiła na degustację win ze swojej oferty. Degustacja była imprezą towarzyszącą koncertowi zespołu TRIO IMMERSIO pt.Trzy wieki wielokulturowej tradycji muzycznej Wiednia .

Degustacja zorganizowana została w ramach 17. Wiosny Austriackiej.

17. WIOSNA AUSTRIACKA
Strona poświęcona degustacji
Zdjęcia z koncertu oraz degustacji

Koncert zespołu
TRIO IMMERSIO
pt. Trzy wieki wielokulturowej tradycji muzycznej Wiednia

4 maja 2017, godz. 18.00

Koncert międzynarodowego zespołu z Wiednia (artystki pochodzą z Ukrainy, Polski i Gruzji) zorganizowany został przez WBP w Opolu - Bibliotekę Austriacką we współpracy z Filharmonią Opolską oraz Austriackim Forum Kultury w Warszawie.

Zespół Trio Immersio w składzie Vira Zhuk - skrzypce, Anna Maria Niemiec - wiolonczela i Miriam Vardzelashvili - fortepian, zaprezentował opolskiej publiczności między innymi utwory Brahmsa i Haydna.

Koncert zorganizowany został w ramach 17. Wiosny Austriackiej.

17. WIOSNA AUSTRIACKA
Strona poświęcona koncertowi
Zdjęcia z koncertu oraz degustacji

Prezentacja książki
Michaela Rohera
WĘDROWNE PTAKI

9 maja 2017, godz. 10.00

Wydawnictwo Prószyński i spółka wydało w maju książkę Michaela Rohera Wędrowne ptaki (Zugvögel) w tłumaczeniu Krystyny Bratkowskiej. Znakomicie ilustrowana przez Rohera książka to opowieść o spotkaniu chłopca z grupą Obcych, o szukaniu porozumienia i wzajemnym poznawaniu się, o szacunku wobec odmienności i fascynacji nią oraz o potrzebie niesienia pomocy wędrownym ptakom. Ale i o tym, co nam dają. Ucząca tolerancji książka podejmuje aktualną problematykę migracji i stosunku do migrantów.
Na spotkaniu, dzieci z uwagą wysłuchały wzruszającej historii przyjaźni Paulinki i Łukasza, a także dzieliły się swoimi spostrzeżeniami na temat pomocy osobom w potrzebie.

Spotkanie odbyło się w ramach Tygodnia Bibliotek, Dnia Europy i 17. Wiosny Austriackiej.

17. WIOSNA AUSTRIACKA
Podstrona poświęcona prezentacji

WIECZÓR STYRYJSKI
Kabaret o winie i polityce
przy styryjskim winie

25 maja 2017, godz. 19.00

Pochodzący z Styrii Ewald Dworak, austriacki kabareciarz, autor, karykaturzysta, a także pedagog i reżyser, który od wielu lat bawi nie tylko czytelników prześmiesznymi książkami satyrycznymi zaprezentował program kabaretowe O winie i o polityce przy styryjskim winie (w języku niemieckim). Satyry Dworaka przeplatane były występem flecistki, Karin Kleindienst oraz utworami muzyki styryjskiej, żywiołowo zagranymi i zaśpiewanymi przez mistrza akordeonu, Stefana Kerna.

Wieczór zgromadził liczną publiczność i wielu znaczących gości. Gości i organizatorów swoja obecnością zaszczycili: konsul Republiki Federalnej Niemiec w Opolu, Sabine Haake, konsul honorowy Republiki Austrii we Wrocławiu, reprezentujący województwo dolnośląskie i opolskie, Edward Wąsiewicz oraz konsul honorowy Rzeczpospolitej Polskiej w Styrii, Manfred Kainz. Obecni byli ponadto przedstawiciele środowiska naukowego, kultury oraz branży turystycznej i biznesu. Spotkanie było okazją do poznania osobliwości kulturowych, turystycznych i kulinarnych Styrii, prezentowanych przez trzy kolejne dni podczas targów turystycznych na opolskim rynku. Prezesi dwóch regionów turystycznych Hochsteiermark, Claudia Flatscher oraz Süd- & Weststeiermark, Guido Jaklitsch i Thomas Brandner przywieźli z sobą specjały kulinarne: dziczyznę, wędzone boczki, pasztety i pasty serwowane na olbrzymich dechach oraz wyśmienite wina z mającej ponad 300-letnią tradycję winnicy rodziny Straussów, spokrewnionych z kompozytorami walców i marszów. Ogromną wiedzą o serwowanych winach z obecnymi gośćmi dzielili się obecny nestor rodu, Karl Strauss oraz prezydent Stowarzyszenia Sommelierów Styryjskich, Sabine Flieser-Just.

W ramach 17. Wiosny Austriackiej

17. WIOSNA AUSTRIACKA
Podstrona poświęcona spotkaniu
Zdjęcia na Facebooku

Wykład
MIĘDZY WIEDNIEM A GALICJĄ, AUSTRIĄ A POLSKĄ
Kalejdoskop stosunków kulturalnych od XVIII do XX wieku
JAKUB FORST-BATTAGLIA

1 czerwca 2017, godz. 17.00

Jakub Forst-Battaglia jest wnukiem wybitnego wiedeńskiego historyka, dyplomaty i krytyka literackiego profesora Ottona Forst de Bataglii (1889-1965). Słowo wstępne na temat rodu Forst-Battagliów wygłosił towarzyszący Forst-Battagli wrocławski germanista, dr Krzysztof Huszcza, badacz dziejów tego rodu.
Jakub Forst-Battaglia jest z wykształcenia historykiem, autorem m.in. prac z zakresu dziejów Galicji, mającego kilka wydań obszernego przewodnika po Polsce oraz ciekawej książki wydanej z okazji trzechsetnej rocznicy odsieczy wiedeńskiej książki Polnisches Wien [Polski Wiedeń]. Jako dyplomata bierze czynny udział w życiu politycznym Europy, uświetniając również imprezy poświęcone tematyce polskiej.
W spotkaniu uczestniczył Konsul Honorowy Republiki Austrii we Wrocławiu, dr Edward Wąsiewicz. Dzięki wsparciu pana konsula gości poczęstowano winem z winnicy Straussów z Gamlitz.

W ramach 17. Wiosny Austriackiej

17. WIOSNA AUSTRIACKA
Podstrona poświęcona wykladowi
Zdjęcia na Facebooku

Warsztaty dla dzieci
MAŁE JA-TO-JA
z książką
DAS KLEINE ICH-BIN-ICH Miry Lobe

29 maja 2017, godz. 10.00

Warsztaty poświęcone były znanej książce austriackiej Astrid Lindgren Miry Lobe. Das kleine Ich-bin-ich (pol. tł. Małe ja-to-ja) opowiada o małym stworzonku, które wędruje po świecie w poszukiwaniu odpowiedzi na najbardziej podstawowe pytanie: Kim jestem? Na swej drodze spotyka żabę, konia, krowę, ryby, hipopotama, ale rozmowy i zabawy z nimi niczego nie wyjaśniają...
Dzieci podzieliły sie swoimi własnymi doświadczeniami z chęcią bycia częścią grupy i podzieliły się swoimi reflekcjami na ten temat.

Podstrona pświęcona warsztatom

Wakacyjne poranki z niemieckim

10-14 lipca oraz 21-25 sierpnia 2017

Siódma edycja Wakacyjnych poranków z niemieckim cieszyła się, jak wszystkie poprzedne edycje, dużym zainteresowaniem. Jak w poprzednich latach zorganizowano dwa cykle składające się z 5 spotkań po 45 minut. Lipcowe spotkania Niemiecki od podstaw (10.-14.07.) przeznaczone były dla osób, które nigdy nie uczyły się języka niemieckiego, natomiast odbywające się w sierpniu spotkania Niemiecki w podróży (21-25.08.) przygotowane zostały z myślą o wszystkim, którzy chcieli powtórzyć i sprawdzić zdobytą wiedzę, potrzebną do wyjazdów za granicę.

Wakacyjne poranki z niemieckim - aktualna oferta

EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW w Bibliotece Austriackiej
25-26 września 2017

Od 2009 roku Biblioteka Austriacka organizuje w ramach Europejskiego Dnia Języków liczne zajęcia i warsztaty związane z nauką języka niemieckiego. W 2017 roku w programie obchodów Europejskiego Dnia Języków biblioteka zaoferowała wykłady o Austrii i Niemczech, warsztaty literackie dla dzieci, zaś dla wszystkich chętnych do nauki języka niemieckiego testy i rozmowy kwalifikacyjne na kursy niemieckiego oraz loterię z 3 bonami na kurs językowy w bibliotece o łącznej wartości 900 zł.

Zobacz plakat
podstrona Europejskiego Dnia Języków w 2017 roku
Europejski Dzień Języków - aktualna edycja

Akcja promocji czytelnictwa
AUSTRIA CZYTA 2017 - Spotkajmy się w Bibliotece Austriackiej w Opolu

9-20 października 2017

Od 2011 roku Biblioteka Austriacka w Opolu włączą sie w austriacką akcję promocji czytelnictwa AUSTRIA CZYTA. W tym roku zaprosiliśmy w ramach akcji na spotkanie z austriackim pisarzem Danielem Wisserem, wykład Austria bliżej oraz warsztaty dla dzieci Zemsta nietoperza.
Wszyskie imprezy w ramach akcji AUSTRIA CZYTA 2016 zostały poniżej w osobnych wpisach opisanie.

pełny program akcji AUSTRIA CZYTA 2017
plakat imprezy

Spotkanie autorskie z DANIELEM WISSEREM

9 października 2017, godz. 11.00

Autor przyjechał do Polski na zaproszenie Austriackiego Forum Kultury w Warszawie i spotkał się z publicznością we Wrocławiu i Opolu. W Opolu w Instytucie Filologii Germańskiej Uniwersytetu Opolskiego zaprezentował opolskiej publiczności dwa rozdziały ze swojej powieści Löwen in der Einöde [Lwy na pustkowiu]. Spotkanie prowadziła Monika Wójcik-Bednarz.

W ramach akcji promocji czytelnictwa Austria czyta 2017

podstrona poświęcona spotkaniu
Zdjęcia na Facebook'u
pełny program akcji AUSTRIA CZYTA 2016
plakat imprezy

Wystawa LIFE IS LIVE Graphic Novel - niemiecka powieść graficzna

16 października - 17 listopada 2017

Wystawa prezentowana w Małej Galerii WBP w Opolu, została przygotowana przez Goethe-Institut. Wystawa przedstawiała wybór najwybitniejszych niemieckich powieści graficznych/komiksów narracyjnych z ostatnich lat, których twórcami są zarówno znani już artyści jak i cenieni debiutanci.

W ramach XIV Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim.

podstrona poświęcona wystawie

Spotkanie Niemieckojęzycznego DKK dla dzieci
Sisi - erzählt für Kinder Nory Rath-Hodann i Anemone Kloos

13 października 2017, godz. 14.30

Spotkanie poświęcone było książce dla młodzieży opowiadającym o słynnej austriackiej cesarzowej Elżbiecie, zwanej Sisi. Klubowiczom spodobała się nowoczesna forma graficzna (m.in. piękne ilustracje) publikacji oraz przedstawione w tekście liczne ciekawostki z życie codziennego monarchów, takie jak np. jakie sporty cesarzowa uprawiała, jak dbała o swoją urodę i co przedstawiał tatuaż na jej ramieniu.

Podstrona Niemieckojęzycznego DKK

Warsztaty dla dzieci ZEMSTA NIETOPERZA

19 października 2017, godz. 10.00

Zemsta nietoperza to operetka Johanna Straussa syna. Strauss syn był najwybitniejszym przedstawicielem złotego okresu operetki wiedeńskiej a Zemsta nietoperza jego majstersztykiem.
Na warsztatach przedstawiono, z muzycznymi przerywnikami, historię tej sławnej operetki i jej jeszcze sławniejszego kompozytora posiłując się przy tym książką Die Fledermaus. Operette von Johann Strauß Christopha Wagnera-Trenkwitzai Lisy Manneh.

W ramach akcji promocji czytelnictwa Austria czyta 2017

podstrona poświęcona warsztatom
pełny program akcji AUSTRIA CZYTA 2016

Warsztat literacko-językowy DZISIAJ CZYTAMY KOMIKSY

31 października 2017, godz. 9.00

Warsztat był imprezą towarzyszącą do wystawy o niemieckojęzycznych powieściach graficznych. Zajęcia przygotowała i poprowadziła Małgorzata Kupis-Wielgus, konsultantka Miejskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Opolu.

W ramach XIV Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim.

podstrona poświęcona warszatowi

Wykład multimedialny LEIBNIZ - ostatni geniusz uniwersalny

31 października 2017, godz. 10.00

Wykład przygotowany w ramach Dni Kultury Niemeickiej na Śląsku Opolskim przybliżył młodzieży postać Leibniza.
Leibniz był niemieckim filozofem, matematykiem, inżynierem-mechanikiem, fizykiem i dyplomatą. Powszechnie uważany jest za ostatniego geniusza uniwersalnego.

W filozofii był kontynuatorem Kartezjusza. Starał się swoją koncepcją monad rozwiązać dylemat dualizmu systemu kartezjańskiego.

W ramach XIV Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim.

podstrona poświęcona wykładowi

Spotkanie Niemieckojęzycznego DKK dla dzieci
Die Fledermaus - perette von Johann Strauß
Christoph Wagner-Trenkwitz, Lisa Manneh

13 listopada 2017, godz. 8.30

Książka Die Fledermaus opowiada zabawną fabułę słynnej operetki Johanna Straussa syna, znanej polskim melomanom pod nazwą Zemsta nietoperza. Dołączona do barwnej publikacji płyta przedstawia zaś najpiękniejsze kompozycje z operetki.
Moderator na początku spotkania przedstawił krótką prezentacje multimedialną o Johanne Straussie synie, jego dorobku i czasach w jakich żył. Następnie klubowicze dyskutowali o swoich ulubionych scenach z książki i posłuchali wspólnie kilka utworów z operetki.

Podstrona Niemieckojęzycznego DKK

Spotkanie autorskie Literacki przewodnik po Górnym Śląsku MARCIN WIATR

23 listopada 2017, godz. 17.00

Marcin Wiatr przedstawił opolskiej publiczności swoją ksiażkę O Górnym Śląsku.
Górny Śląsk to miejsce, którego złożoną tożsamość po wielokroć przedstawiano w literaturze - równie wielojęzycznej, wieloetnicznej, bogatej i obejmującej różne gatunki i formy.

W ramach XIV Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim.

podstrona poświęcona spotkaniu
Zdjęcia z spotkania na facebook'u

Odczyt sceniczny O Cyceronie z Gwiazd ludzkości Stefana Zweiga - MARTIN WALTZ

30 listopada 2017, godz. 11.30

Austriacki aktor i reżyser Martin Waltz w ramach swojego światowego tournée odwiedził również Polskę, gdzie zaprezentował tekst Stefana Zweiga o Cyceronie. Z tym słynnym rzymskim mówcą łączy Waltza radość ze słowa mówionego oraz żywe zainteresowanie polityką i problemami społecznymi. Odczyt sceniczny zorganizowano we współpracy z Austriackim Forum Kultury w Warszawie i Uniwersytetem Opolskim.

podstrona poświęcona odczytowi
Zdjęcia z odczytu na facebook'u

Spotkanie autorskie z RADKIEM KNAPPEM

5 grudnia 2017, godz. 17.00

Urodzony w Warszawie austriacki autor, ceniony głównie za dowcipny, żywiołowy język, błyskotliwy żart, humor oraz ironię opowiadanych historii, w których znaleźć można ślady biografii pisarza - Polaka mieszkającego w Wiedniu - przedstawił swoją najnowszą powieść Osioł na ósmym pietrze.

Zorganizowano we współpracy z Austriackim Forum Kultury we Warszawie.

podstrona poświęcona spotkaniu
Zdjęcia z spotkania na facebook'u

Spotkanie Niemieckojęzycznego DKK dla dzieci
Mein großes Wimmelbuch Dresden
Christian und Fabian Jeremies

8 grudnia 2017, godz. 14.30

Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci w czas adwentu zajął się książką o niemieckim mieście Dreźnie - w którym co roku w tymczasie odbywa się słynny jarmark bożonarodzeniowy.

Podstrona Niemieckojęzycznego DKK

2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
SPONSORZY
PARTNERZY
ODWIEDŹ STRONY
Wojewódzka Biblioteka Publiczna Biblioteka Austriacka w Opolu
Plac Piłsudskiego 5, 45-706 Opole
tel.: 77 47 47 085
E-mail: ba@wbp.opole.pl