home o nas WBP księgozbiór usługi archiwum regulamin katalog online galeria kontakt linki

Wojewódzka Biblioteka
Publiczna w Opolu
Biblioteka Austriacka
Plac Piłsudskiego 5
tel. 77/ 47 47 085

GODZINY OTWARCIA

poniedziałek 10.00-18.00
wtorek 10.00-16.00
środa 10.00-18.00
czwartek 10.00-16.00
piątek 10.00-18.00

2022
2021
2020
2019
2018
Akcja promocji edukacji bibliotecznej
Biblioteka z klasą

12-16 lutego 2018

Jak co roku w lutym zaprosiliśmy na tydzień promocji lekcji bibliotecznych. Codziennie zaprezentowano wybraną lekcję z naszej stałej oferty. W 2018 roku były to m.in. zajęcia o zwyczajach karnawałowych oraz o tradycjach wielkopostnych i wielkanocnych. Udział w spotkaniach był nieodpłatny.

Podstrona poświęcona akcji
Plakat akcji

Spotkanie Niemieckojęzycznego DKK dla dzieci
Mein großes Wimmelbuch Dresden
Christian und Fabian Jeremies

26 lutego 2018, godz. 14.30

Omawiana książka pokazała klubowiczom najpiękniejsze zakątki Drezna. Dodatkowo moderator przygotował krótką prezentację o miejscach omówionych w książce.

Podstrona Niemieckojęzycznego DKK

18. WIOSNA AUSTRIACKA

1 marzec- 10 maja 2018

Organizator i partnerzy 18. Wiosny Austriackiej:
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu - Biblioteka Austriacka - Österreich-Bibliothek
Uniwersytet Opolski - Instytut Filologii Germańskiej
Austriackie Forum Kultury w Warszawie
Państwowa Szkoła Muzyczna w Opolu

Patronat medialny:
TVP 3 Opole, Radio Opole, NTO, Gazeta Wyborcza, Radio Doxa, Pro Futura,
opowiecie.info, Polen Journal.de, Punkt.media, 24opole.pl

Sponsorzy i mecenasi:
dr Edward Wąsiewicz - Konsul Honorowy Republiki Austrii we Wrocławiu,
Almatur Opole, Vogar Opole.

Wszystkie imprezy kulturalne zorganizowane w ramach 18. WIOSNY AUSTRIACKIEJ
zostały w osobnych wpisach opisane.

Podstrona poświęcona 18. WIOŚNIE AUSTRIACKIEJ

Wykład
AUSTRIA BLIŻEJ - o czym każdy uczestnik konkursu o Austrii powinien usłyszeć

1 marca 2018, godz. 11.00

Na rozpoczęcie 18. WIOSNY AUSTRIACKIEJ odbył się wykład o Austrii, podczas którego przedstawione zostały informacje i ciekawostki, które z pewnością przydały się kandydatom do XXI. konkursie Austria - kraj i mieszkańcy.

Wykład odbył się w ramach 18. Wiosny Austriackiej.

Podstrona poświęcona wykładowi
18. WIOSNA AUSTRIACKA

Wykład
STYRIA BLIŻEJ - o czym każdy uczestnik konkursu o Austrii powinien usłyszeć

2 marca 2018, godz. 10.00

Wykład miał na celu przybliżenie publiczności austriackiego kraju związkowego Styria - partnerskiego regionu Opolszczyzny. Przedstawione zostały ciekawe - ze względu na ich walory naturalne, kulturalne i architektoniczne - miejsca oraz osobistości związane z tym regionem.

Wykład odbył się w ramach 18. Wiosny Austriackiej.

Podstrona poświęcona wykładowi
18. WIOSNA AUSTRIACKA

XX edycja
WOJEWÓDZKIEGO PRZEGLĄDU TEATRÓW OBCOJĘZYCZNYCH

pod hasłem Opowieści różnych treści

6 marca 2018, godz. 9.00

Do konkursu zgłoszono 10 przedstawień przygotowanych przez 14 nauczycieli i ok. 100 uczniów. Na scenie zaprezentowano przedstawienia w dwóch językach obcych: angielskim i niemieckim, a ich tematyka koncentrowała się wokół różnorodnych baśni, bajek i legend. Pojawiły się zatem baśniowe scenerie, fantastyczne scenografie oraz mnóstwo bajecznych postaci. Część przedstawień stanowiły klasyczne interpretacje znanych utworów (jak np. Czerwony Kapturek, Kopciuszek, Mały Książę Janko Muzykant itp.), część z nich w nowej aranżacji, wykorzystującej inwencję własną nauczycieli i kreatywność uczniów. Były także sztuki autorskie napisane specjalnie na przegląd przez członków szkolnych grup teatralnych.

Przegląd został zorganizowany przez Publiczną Szkołę Podstawową nr 5 w Opolu.

W ramach 18. Wiosny Austriackiej

Honorowy patronat nad tym przedsięwzięciem objęły ponadto po raz kolejny: Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu oraz Opolski Teatr Lalki i Aktora.

Sprawozdanie z konkursu w PDF
Podstrona poświęcona przeglądowi
18. WIOSNA AUSTRIACKA

I etap XXI. konkurs "Austria - kraj i mieszkańcy"

6 marca 2018, godz. 15.30

Eliminacje do organizowanego już po raz 21 konkursu odbyły się w Bibliotece Austriackiej dla uczestników indywidualnych oraz w ponad 70 szkołach na terenie ośmiu województw. Udział wzięło w nich w sumie 775 osób. Spośród uczestników 25 osób zakwalifikowało się do finału konkursu.

W ramach 18. Wiosny Austriackiej

18. WIOSNA AUSTRIACKA
Dowiedz się więcej o konkursie

Warsztat
MĘŻCZYŹNI Z RÓŻOWYM TRÓJKĄTEM

14 marca 2018, godz. 10.00-12.00

Krytyk literacki, pisarz i animator kultury Rafał Grzenia poprowadził warsztat o bardzo głośnych w końcu lat siedemdziesiątych i w latach osiemdziesiątych w Niemczech i Austrii wspomnieniach austriackiego homoseksualisty Josefa Kohouta, który za swoją orientację seksualną osadzony został w czasie wojny w obozach koncentracyjnych.
Celem warsztatów była refleksja nad problemem, jak omawiać tego rodzaju książki na spotkaniach z publicznością? Perspektywa doświadczeń Kohouta stawia na głowie większość tego, co w Polsce przywykliśmy myśleć o hitlerowskiej machinie obozowej. Książka Mężczyźni z różowym trójkątem była jednak tylko punktem wyjścia do opracowania metod przydatnych w pracy z książkami, których energia bierze się właśnie z zapisu wspomnień - w tym biografiami i autobiografiami.

W ramach 18. Wiosny Austriackiej

Podstrona poświęcona warsztatom
18. WIOSNA AUSTRIACKA
Zdjęcia z warsztatu na facebooku

Warsztaty
MOJA PIERWSZA PODRÓŻ PO AUSTRII

21 marca 2018, godz. 10.00

Na warsztatach dzieci poznały bohaterów książki Österreich-Wimmelbuch, aby razem z nimi wybrać się w podróż po całej Austrii, poznając przy tym nowe miejsca i ludzi, ich tradycje i styl życia oraz znane osoby i wydarzenia historyczne.

W ramach 18. Wiosny Austriackiej

Podstrona poświęcona warsztatom
18. WIOSNA AUSTRIACKA

Spotkanie Niemieckojęzycznego DKK dla dzieci
Ich bin ein toller Hecht
Lindy Wolfsgruber

23 marca 2018, godz. 14.30

Wszechstronną artystkę Lindę Wolfsgruber do stworzenia książki Ich bin ein toller Hecht zainspirowała pieczątka z ziemniaka. Postać szczupaka-samochwały zaprasza do żartobliwej zabawy ze słowami i rysunkami. Na każdej stronie szczupak wciela się w inną "postać". Raz jest to "ein bunter Hund", następnie "ein verrücktes Huhn" itd.
Klubowicze dowiedzieli się przy okazji lektury tej książki, co to są idiomy i jakie znaczenie mają przedstawiane w książce "postacie" (idiomy niemieckie).

Podstrona Niemieckojęzycznego DKK

Wykład muzyczny
HERBERT VON KARAJAN

4 kwietnia 2018, godz. 16.30

Z okazji 110. rocznicy urodzin, Krzysztof Koss wygłosił wykład muzyczny o słynnym austriackim dyrygencie Herbercie von Karajanie. Wykład odbył sie w Bibliotece Muzycznej.
Z cyklu: Muzyka w Klubowym Fotelu

W ramach 18. Wiosny Austriackiej

Podstrona poświęcona wykładowi
18. WIOSNA AUSTRIACKA
Zdjęcia z wykładu na facebooku

Wystawa
25 LAT BIBLIOTEKI AUSTRIACKIEJ

5 marca - 27 kwietnia 2018

Na prezentowanej w marcu i kwietniu przed wejściem do wypożyczalni WBP wystawie dokonano posumowania 25-letniej działalności Biblioteki Austriackiej (wystawę można obejrzeć na stronie Biblioteki Austriackiej : http://www.ba.wbp.opole.pl/wyst25.html), na której pokazano subiektywny wybór zdjęć zrealizowanych wydarzeń. Dokonano podsumowania ilości wydarzeń i frekwencji na imprezach.
W sumie w latach 1993-2017 zorganizowano 918 wydarzeń kulturalnych, a udział w nich wzięło ponad 77 770 uczestników (statystyka nie uwzględnia wydarzeń 18 Wiosny Austriackiej. Konkretnie było to : 98 wystaw, 88 dyskusji i warsztatów, 65 spotkań autorskich, 58 wykładów i sesji, 35 koncertów, 21 konkursów o Austrii, 19 przedstawień scenicznych. Część z nich odbyła się w ramach organizowanych od 2000 roku Dni Kultury Austriackiej, od 2006 r. funkcjonujących pod szyldem Wiosna Austriacka. Szczegółowe informacje o wydarzeniach zamieszczone są w fotorelacjach prowadzonych na bieżąco od 2006 roku w archiwum Biblioteki Austriackiej oraz w linkach do licznych artykułów opublikowanych na łamach różnych pism, do których dane dostępne są na stronie: http://www.ba.wbp.opole.pl/archiwum.html. Do tego dodać należy 880 spotkań edukacyjnych: lekcji bibliotecznych, wykładów i warsztatów literackich dla dzieci i młodzieży, w których uczestniczyło już ponad 17 300 osób

W ramach 18. Wiosny Austriackiej

Podstrona poświęcona wystawie
18. WIOSNA AUSTRIACKA
Wystawa na facebooku

XXI ogólnopolski konkurs AUSTRIA - KRAJ I MIESZKAŃCY - finał
6 kwietnia 2018, godz. 11.00

W finale XXI ogólnopolskiego konkursu Austria - kraj i mieszkańcy do walki o zdobycie głównej nagrody - wycieczki do Wiednia ufundowanej przez Biuro Podróży Almatur w Opolu - stanęło w dniu 6 kwietnia 2018 r. w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu 24 z 25 zakwalifikowanych finalistów, którzy uzyskali co najmniej 32 (na 40 możliwych) punkty w eliminacjach konkursu. Uczestnicy odpowiadali na wylosowane pytania związane z historią, geografią i kulturą Austrii oraz aktualnymi wydarzeniami w tym kraju, rozpoznawali utwory muzyczne, postacie i obiekty na prezentowanych fotografiach, a także zaprezentowali krótką wypowiedź na wybrany przez siebie temat o Austrii. Pytania konkursowe przygotowały Monika Wójcik-Bednarz i Joanna Waleska z Biblioteki Austriackiej, a wypowiedzi oceniła komisja, w której zasiedli Barbara Giedrojć z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu, pełniąca rolę przewodniczącej komisji, dr Małgorzata Jokiel z Instytutu Filologii Germańskiej Uniwersytetu Opolskiego, Konsul Honorowy Republiki Austrii we Wrocławiu, dr Edward Wąsiewicz, fundator nagród rzeczowych w formie tabletów dla zdobywców drugiego i trzeciego miejsca oraz Janusz Wróbel, wiceprezes Biura Podróży Almatur w Opolu, sponsor głównej nagrody, któremu z okazji jubileuszu biblioteki wręczono statuetkę w dowód uznania za wspieranie konkursu o Austrii nagrodami od pierwszej jego edycji, to jest od 1998 roku.

Laureatką XXI konkursu Austria - kraj i mieszkańcy została Ewelina Szołdra, uczennica Zespołu Szkół Rolniczych w Namysłowie, która bezbłędnie odpowiedziała na wszystkie zadane pytania. W nagrodę pojedzie na wycieczkę do Wiednia z biurem podróży Almatur w Opolu. Drugie miejsce wywalczyła Wiktoria Gröhlich z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr II w Opolu, a trzecie miejsce zajęła Paulina Gawałkiewicz z Liceum Ogólnokształcącego w Tarnobrzegu. Obydwie osoby wygrały tablety ufundowane przez Konsula Honorowego Austrii we Wrocławiu. Ponadto przyznano trzy wyróżnienia za najciekawsze prezentacje tematów o Austrii. Otrzymali je: Adam Trojok z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Zawadzkiem za przedstawienie licznych ciekawostek o Austrii w prezentacji "Austriackie to i owo", Aleksandra Zaremba z Zespołu Szkół nr 1 w Namysłowie za prezentację o Friedensreichu Hundertwasserze oraz Aleksandra Jaworska z Zespołu Szkół nr 5 we Wrocławiu za prezentację o pałacu Schönbrunn. Wszyscy finaliści odebrali dyplomy za udział w finale konkursu oraz nagrody rzeczowe. Konkurs Austria - kraj i mieszkańcy organizowany jest przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Opolu - Bibliotekę Austriacką od 1998 roku, a tegoroczny turniej odbył się pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Opolskiego, Opolskiego Kuratora Oświaty, Ambasadora Republiki Austrii oraz Konsula Honorowego Austrii we Wrocławiu.

W ramach 18. Wiosny Austriackiej

18. WIOSNA AUSTRIACKA
Dowiedz się więcej o konkursie
Zdjęcia z finału konkursu na facebooku

Obchody Jubileuszu 25-lecia działalności Biblioteki Austriackiej w Opolu
10-11 kwietnia 2018

Najważniejszym wydarzeniem obchodów jubileuszu była dwudniowa międzynarodowa konferencja naukowa i warsztaty Lilith spotyka Kaliope. Austria czyta, dyskutuje i tłumaczy, która odbyła się 10 kwietnia w Studenckim Centrum Kultury UO i 11 kwietnia w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. 10 kwietnia odbyło się ponadto otwarcie wystawy pt. Kalliope Austria. Kobiety w społeczeństwie, kulturze i nauce, na którym zaprezentowali się studenci Instytutu Filologii Germańskiej z występem przygotowanym pod opieką naukową Agnieszki Klimas i Emanueli Jandy. Tego samego dnia w Państwowej Szkole Muzycznej w Opolu odbył się jubileuszowy koncert kwartetu fortepianowego Stratos Quartett. Kolejnego dnia poza kontynuacją konferencji odbyło się spotkanie autorskie z austriacką pisarką Lidią Mischkulnig.

W ramach 18. Wiosny Austriackiej

18. WIOSNA AUSTRIACKA
Dowiedz się więcej o konferencji
Zaproszenie w j.polskim (dokument PDF)
Program w j.polskim (dokument PDF)
Zaproszenie w j.niemeickim (dokument PDF)
Program w j.niemieckim (dokument PDF))

Zdjęcia z konferencji na facebooku

Otwarcie wystawy
KALLIOPE AUSTRIA. KOBIETY W SPOŁECZEŃSTWIE, KULTURZE I NAUCE

10 kwietnia 2018, godz. 9.00

Wystawa przedstawiała osiągnięcia kobiet, które ukształtowały Austrię i wpisały się w jej historię, chociaż w oficjalnej historiografii swego kraju były często zapominane, niedostrzegane lub wręcz marginalizowane. Tym większą wagę ma podjęta na wystawie próba ukazania minionych 200 lat w świetle biografii wybitnych Austriaczek, których talent, siła woli, determinacja i odwaga współtworzyły i wzbogacały oblicze kraju. Ich życie i dokonania, którym Austria zawdzięcza co najmniej w połowie swoją kulturową tożsamość.
Wystawa w porządku chronologicznym opowiadała dzieje arystokratek, artystek, dam prowadzących salony, aktorek, reżyserek, kompozytorek, śpiewaczek, uczonych, działaczek politycznych, aktywistek walczących o prawa kobiet. Obejmowała okres od początku XIX wieku po teraźniejszość. Wątkiem przewijającym się przez całą ekspozycję była emancypacja kobiet, ze wszystkimi swoimi zwycięstwami i porażkami. Emancypantki odnotowały wiele sukcesów od czasu wolnościowego zrywu w epoce biedermeieru aż po XXI wiek. Ale też widać wyraźnie, że równouprawnienie nie zostało jeszcze w pełni osiągnięte i że nadal jest sporo do zrobienia.
Koncepcję wystawy przygotował Austriak, Manfred Thumberger, a jej ekspozycję umożliwiło Austriackie Forum Kultury w Warszawie.

Utrzymany w teatralnej atmosferze występ grupy studentów Instytutu Filologii Germańskiej Uniwersytetu Opolskiego: Anny Walecko, Natalii Patrzek, Moniki Puzik, Macieja Hendlika, Dominiki Rzonsa, Eweliny Niklas, Agnieszki Paździor, Julii Gross, Julii Grzonka, Pauliny Porada, Martyny Głomb, Natalii Jakubik, Agnieszki Gabor, Laury Jonienc oraz Dawida Orlika, przygotowany pod kierunkiem Agnieszki Klimas z Zakładu Historii Literatury i Kultury Niemiec XIX i XX wieku IFG oraz Emanueli Jandy, pokazał jak kreatywne i wszechstronne impulsy daje organizowana konferencja. Przedstawiono zderzenie dwóch wielkich, a zarazem kontrastujących ze sobą, kobiecych osobistości: Kalliope - greckiej muzy poezji epicznej, filozofii i nauki oraz Lilith - pierwszej żony Adama. Zestawieniem barw i muzyki - odzianej w marmurową biel Kalliope towarzyszyła heroiczna muzyka, a spowitej w różne kolory Lilith towarzyszyła muzyka ruchu feministycznego lat 70-tych - studentki wielowymiarowo zestawiły obrazy kobiet antyku i chrześcijaństwa, co spotęgowała żywa i zasypana słowami wielkich kobiet dyskusja. Podczas gdy Kalliope, córka Zeusa i muza heroicznych eposów, dążyła do ukazania starych męskich wzorców w nowym blasku, przytaczając znane komentarze Fryderyka Hebbla, Artura Schopenhauera oraz Fryderyka Nietzschego, buntowniczka Lilith stawiała trudne pytania oraz negowała prezentowaną przez rozmówczynię męską perspektywę, cytując wybitne kobiece osobistości, tj. Simone de Beauvoir, Virginię Woolf, Olympię de Gouges czy Louise Otto Peters.

W ramach 18. Wiosny Austriackiej

18. WIOSNA AUSTRIACKA
Podstrona pościęcona wystawie

Zdjęcia z konferencji wraz z otwarciem wystawy na facebooku

Międzynarodowa konferencja i warsztaty
LILITH SPOTYKA KALLIOPE. AUSTRIA CZYTA, DYSKUTUJE I TŁUMACZY

Część I : Wykłady

10 kwietnia 2018, godz. 9.30-17.30

Zorganizowana w dniach 10-11 kwietnia 2018 w Opolu przez Uniwersytet Opolski - Instytut Filologii Germańskiej i w Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Opolu - Bibliotekę Austriacką - Österreich-Bibliothek konferencja była szczególnym akcentem obchodzonego jubileuszu, podkreślającym wieloletnią współpracę obydwu instytucji.

Patronat honorowy nad organizowaną w ramach obchodów jubileuszu biblioteki międzynarodową konferencją objęli: Andrzej Buła - Marszałek Województwa Opolskiego oraz prof. dr hab. Marek Masnyk - Rektor Uniwersytetu Opolskiego, a także przybyli do Opola dyplomaci : ambasador dr Teresa Indjein, Dyrektor Departamentu Polityki Kulturalnej z Ministerstwa do spraw Europy, Integracji i Spraw Zagranicznych Republiki Austrii, dr Werner Almhofer, Ambasador Republiki Austrii w Polsce, Rupert Weinmann, dyrektor Austriackiego Forum Kultury w Warszawie, dr Edward Wąsiewicz, Konsul Honorowy Republiki Austrii we Wrocławiu oraz Sabine Haake, Konsul Republiki Federalnej Niemiec w Opolu.

Na otwarciu obchodów jubileuszu i konferencji obecni byli zaproszeni przedstawiciele władz Uniwersytetu Opolskiego na czele z prorektor, prof. dr hab. Izabellą Pisarek i dyrektor Instytutu Filologii Germańskiej Uniwersytetu Opolskiego, prof. dr hab. Marią Katarzyną Lasatowicz, także przedstawiciele władz samorządu województwa opolskiego, Józef Kotyś i Hubert Kołodziej i środowiska mniejszości niemieckiej, Bernard Gajda, Rafał Bartek i Zuzanna Donath-Kasiura. Obecni byli przedstawiciele środowiska naukowego Uniwersytetu Opolskiego, a w szczególności z Instytutu Filologii Germańskiej oraz bibliotek opolskich i Bibliotek Austriackich w Poznaniu, Rzeszowie i Wrocławiu oraz Sandra Diepenseifen, kierownik referatu do spraw Bibliotek Austriackich w Ministerstwie do spraw Europy, Integracji i Spraw Zagranicznych Republiki Austrii.

Na otwarciu obchodów jubileuszu i konferencji obecni byli zaproszeni przedstawiciele władz Uniwersytetu Opolskiego na czele z prorektor, prof. dr hab. Izabellą Pisarek i dyrektor Instytutu Filologii Germańskiej Uniwersytetu Opolskiego, prof. dr hab. Marią Katarzyną Lasatowicz, także przedstawiciele władz samorządu województwa opolskiego, Józef Kotyś i Hubert Kołodziej i środowiska mniejszości niemieckiej, Bernard Gajda, Rafał Bartek i Zuzanna Donath-Kasiura. Obecni byli przedstawiciele środowiska naukowego Uniwersytetu Opolskiego, a w szczególności z Instytutu Filologii Germańskiej oraz bibliotek opolskich i Bibliotek Austriackich w Poznaniu, Rzeszowie i Wrocławiu oraz Sandra Diepenseifen, kierownik referatu do spraw Bibliotek Austriackich w Ministerstwie do spraw Europy, Integracji i Spraw Zagranicznych Republiki Austrii.

Podczas przemowy otwarcia konferencji, jej inicjatorka i współorganizatorka, profesor dr hab. Andrea Rudolph z Instytutu Filologii Germańskiej Uniwersytetu Opolskiego, nawiązując do postaci tytułowych konferencji stwierdziła, że "wyzwania współczesności pozwalają nadać postaci Lilith, również w konstelacji z Kalliope, nowych znaczeń. Podczas gdy w latach 70-ych i wczesnych 80-ych XX wieku Lilith stanowiła atrakcyjny wzorzec dla feministek jako uosobienie kobiety niezależnej, a jednocześnie kobieta, która oparła się męskim próbom stłamszenia i kwestionowała stereotypy kobiecości oraz istniejące hierarchie. Postać ta jest dla nas bodźcem, pobudzającym do nowych przemyśleń, do świeżego spojrzenia. W powiązaniu z pojęciem wolności pozostaje ona subwersywnym przeciwieństwem postawy Kaliope, która z godnością zgadza się zaprząc swoją inteligencję w służbie historiografii państwa, w której nie liczy się prawda, lecz pięknie brzmiący homogeniczny obraz historii, odpowiadający zgromadzonym na Olimpie bogom".

Otwarcie konferencji miało wzniosły, jubileuszowy charakter. Profesor Maria Katarzyna Lasatowicz, dyrektor Instytutu Filologii Germańskiej Uniwersytetu Opolskiego, wskazała na wieloletnią współpracę Instytutu Filologii Germańskiej z Wojewódzką Biblioteką Publiczna w Opolu, szczególnie po podpisaniu Porozumienia o współpracy w 2012 roku. Zrealizowano przez te lata wiele wspólnych projektów z dziedziny literaturoznawstwa - pod opieką naukową profesor Andrei Rudolph - oraz językoznawstwa. W działalności translatorskiej szczególną aktywnością wykazała się dr Małgorzata Jokiel, która pełniła rolę tłumaczki podczas konferencji. Organizowane wykłady, spotkania z pisarzami, przedstawienia sceniczne i wystawy profesor Lasatowicz postrzega jako wzbogacenie oferty dydaktycznej, albowiem zawsze licznie uczestniczą w nich studenci, jak również jako poszerzenie pola badawczego Instytutu Filologii Germańskiej, gdyż powstaje wiele prac licencjackich, magisterskich oraz doktorskich na temat różnych aspektów literatury austriackiej. Wskazała przy tym na dalsze możliwości współpracy w zakresie językoznawstwa w badaniach nad specyfiką języka niemieckiego w Austrii.

Ambasador dr Teresa Indjein, dyrektor Departamentu Polityki Kulturalnej Ministerstwa do spraw Europy, Integracji i Spraw Zagranicznych Republiki Austrii składając wyrazy podziękowania osobom zaangażowanym w organizację konferencji jubileuszowej i warsztatów translatorskich, a także inicjatorowi otwartej przed laty Biblioteki Austriackiej, dyrektorowi Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu, Tadeuszowi Chrobakowi oraz wieloletniej kierownik placówki, Monice Wójcik-Bednarz, podkreśliła, że "Biblioteka Austriacka w Opolu stanowi platformę dialogu interkulturowego, adresowaną do szerokiego grona publiczności i w sposób istotny przyczynia się do poznawania i zrozumienia kultury niemieckiego obszaru językowego na Śląsku Opolskim". Nawiązując do historii powstania Bibliotek Austriackich - których w Polsce jest sześć, a na świecie w sumie 65 - dodała , że dzięki możliwej jeszcze w tamtych czasach "kreatywnej biurokracji" i wizjonerstwa Austriaków, otwarcie pierwszej Biblioteki Austriackiej w 1986 roku w Krakowie stało się początkiem tworzenia infrastruktury polityki kulturalnej, która rozwinęła się w sposób szczególny wraz z głęboką przemianą polityczną w Europie w końcu lat 80-ych, wywołując falę nowych zjawisk.

Ambasador Republiki Austrii w Polsce, dr Werner Almhofer, zaakcentował, że na austriacką politykę kulturalną w Polsce duży wpływ ma działalność Austriackiego Forum Kultury w Warszawie, reprezentowanego na konferencji przez dyrektora, Ruperta Weinmanna, jak również cała sieć Bibliotek Austriackich, lektorów austriackich, a także powstała w ostatnich latach sieć konsulatów honorowych Austrii. Obecny konsul honorowy Republiki Austrii we Wrocławiu, dr Edward Wąsiewicz, zwrócił uwagę na owocną i elastyczną współpracę z opolską Biblioteką Austriacką, a przede wszystkim docenił wsparcie działalności biblioteki przez władze samorządu województwa opolskiego, będącego jej organem prowadzącym.

W zorganizowanej międzynarodowej konferencji "Lilith spotyka Kalliope. Austria czyta, dyskutuje i tłumaczy udział wzięło wielu znakomitych znawców literatury austriackiej z wielu ośrodków akademickich całej Polski, Austrii i Niemiec: prof. dr hab. Joanna Jabłkowska (Uniwersytet Łódzki), prof. dr hab. Maria Krysztofiak-Kaszyńska (Poznań), prof. dr hab. Stefan H. Kaszyński (Poznań), prof. dr hab. Paul Martin Langner (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie), dr Barbara Hindinger (Uniwersytet w Monachium), prof. dr hab. Johann Sonnleitner (Uniwersytet Wiedeński), dr hab. Beate Sommerfeld (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu), dr hab. Joanna Drynda (Uniwersytet Adama Mickiewicza, w Poznaniu), dr hab. Anna Majkiewicz (Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie), dr Joanna Ławnikowska-Koper (Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie), dr hab. Artur Pełka (Uniwersytet Łódzki) oraz dr Ewa Cwanek-Florek (Uniwersytet Rzeszowski), natomiast Uniwersytet Opolski reprezentowały dr Gabriela Jelitto-Piechulik i Monika Wójcik-Bednarz. Zaprezentowali efekty swoich badań dotyczących dorobku literackiego Austriaczek w kontekście historycznym oraz różnych aspektów twórczości współczesnych pisarek austriackich, takich jak Elfiede Jelinek, Marlene Streeruwitz, Kathrin Röggla, Anna Mitgutsch, Angelika Reitzer, Friederike Mayröcker oraz Eva Menasse.

Wygłoszone referaty związane były z tematem przewodnim konferencji: Lilith spotyka Kaliope, metaforą, zawierającą w sobie otwarcie na pytania o świadome spojrzenie na pamięć kulturową i tradycje myślowe w Polsce, Austrii i w Niemczech oraz szeroko rozumianą problematykę emancypacji kobiet na przestrzeni dziejów. Jako pierwszy wystąpił prof. Paul Martin Langner (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie) z prelekcją na temat aktorskich osiągnięć artystycznych Christine Enghaus, żony niemieckiego dramatopisarza i poety Friedricha Hebbla. Dr Barbara Hindinger (Uniwersytet Monachijski) podjęła tematykę kobiecych wyobrażeń męskości na podstawie wybranych utworów austriackich dramatopisarek od Marie von Ebner-Eschenbach po Elfriede Jelinek i Marlene Streeruwitz. Kolejny referent, prof. Johann Sonnleitner (Uniwersytet Wiedeński) poświęcił swoje wystąpienie owianej tabu i częstokroć przemilczanej sprawie fali samobójstw wśród kobiet w okresie międzywojennym, która znalazła swoje odzwierciedlenie w ówczesnej literaturze austriackiej. Dr hab. Anna Majkowska, prof. Akademii im. J. Długosza w Częstochowie, nawiązała do pojawiającej się w tytule konferencji legendarnej postaci Lilith i dokonała analizy bohaterek kobiecych w prozie Elfriede Jelinek z perspektywy przełamywania tabu.

W popołudniowym panelu obrady przebiegały w dwóch sekcjach. Pierwsza z nich, prowadzona przez prof. Stefana Kaszyńskiego (UAM) rozpoczęła się od wystąpienia prof. dr hab. Joanny Jabłkowskiej (UŁ), która poświęciła swój referat kwestiom "fantastycznego dokumentaryzmu" i "dokumentarnej fantastyki" w twórczości Kathrin Röggla. Dr hab. Joanna Drynda, prof. UAM, podjęła tematykę konstrukcji postaci kobiecych w prozie Anny Mitgutsch, a kolejna referentka, dr hab. Beate Sommerfeld, prof. UAM, przedstawiła swoje przemyślenia dotyczące ekfrazy Friederike Mayröcker, nawiązującej do dzieł młodych austriackich artystek. Sekcję zamknęła prelekcja dr Ewy Cwanek-Florek (Uniwersytet Rzeszowski), która przybliżyła ślady obecności znanych Polaków w Wiedniu.

Debatę w drugiej sekcji otworzyła dr Joanna Ławnikowska-Koper (Akademia im. J. Długosza w Częstochowie) prezentując re-lekturę powieści Wir Erben Angeliki Reitzer, w której referentka odnalazła zasadnicze pytania egzystencjalne, aktualne również w XXI wieku. Dr hab. Artur Pełka (UŁ) mówił o motywach mitycznych i religijnych w najnowszych tekstach teatralnych Elfriede Jelinek. Następna referentka, dr Gabriela Jelitto-Piechulik (UO), zaprezentowała wpływ państwowości austriackiej na ukształtowanie tożsamości i postawy intelektualnej Ricardy Huch, a Monika Wójcik-Bednarz (UO/Biblioteka Austriacka) omówiła rolę anegdot i humoru żydowskiego w dyskursie pamięci na przykładzie powieści rodzinnej Vienna Evy Menasse.

W ramach 18. Wiosny Austriackiej

18. WIOSNA AUSTRIACKA
Dowiedz się więcej o konferencji
Zaproszenie w j.polskim (dokument PDF)
Program w j.polskim (dokument PDF)
Zaproszenie w j.niemeickim (dokument PDF)
Program w j.niemieckim (dokument PDF))

Zdjęcia z konferencji na facebooku

Koncert jubileuszowy
STRATOS QUARTETT

10 kwietnia 2018, godz. 18.00

Miłośnicy muzyki mieli okazję 10 kwietnia w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Opolu wysłuchać uroczystego koncert jubileuszowego wykonanego przez kwartet fortepianowy Stratos Quartett. Wystąpili Katharina Engelbrecht na skrzypcach, Magdalena Eber na altówce, Jan Ryska na wiolonczeli i Mari Sato na fortepianie. Zespół czterech młodych muzyków zdobył już wiele nagród na konkursach krajowych i międzynarodowych i może poszczycić się bogatą historią występów jako soliści, kameraliści i muzycy w orkiestrach. Kwartet tworzą muzycy trzech narodowości: dwie Austriaczki, Japonka i Czech, dzięki czemu młodzi muzycy wnoszą do zespołu bogaty ładunek swoich indywidualnych doświadczeń, wpływający na rozbrzmiewający dźwięk muzyki powstałej w ich kwartecie fortepianowym. W programie znalazły się utwory kompozytorów z trzech wieków i trzech krajów. Kwartet fortepianowy nr 1 g-moll, KV 478 austriackiego, XVIII-wiecznego kompozytora Wolfganga Amadeusza Mozarta, współczesny utwór polskiego kompozytora, Tomasza Skweresa "Grenzgänge" i kwartet fortepianowy nr 2 g-moll op. 45 Francuza, Gabriela Fauré.

Uroczystość Jubileuszu 25-lecia działalności Biblioteki Austriackiej byłą okazją do podziękowania partnerom za wieloletnią współpracę. Tworzący Bibliotekę Austriacką 25 lat temu dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu, Tadeusz Chrobak i kierownik Biblioteki Austriackiej WBP, Monika Wójcik-Bednarz, złożyli na ich ręce listy gratulacyjne, statuetki i dyplomy. Statuetki otrzymała profesor Andrea Rudolph, od wielu lat otaczająca naukową opieką realizowane we współpracy z Instytutem Filologii Germańskiej Uniwersytetu Opolskiego działania Biblioteki Austriackiej oraz sekretarz Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim, Zuzanna Donath-Kasiura, za wspieranie działalności biblioteki i współpracę podczas organizowanych od 14 lat wydarzeń w ramach Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim. Wiceprezes Biura Podróży Almatur, Janusz Wróbel, otrzymał statuetkę już podczas finału konkursu o Austrii, natomiast obecnemu na uroczystym koncercie prezesowi opolskiego oddziału Almaturu, Czesławowi Chorosiowi, wręczony został dyplom w podziękowaniu za 21-letnie wspieranie organizowanego konkursu "Austria - kraj i mieszkańcy". Dyplomami uhonorowani zostali także Wicemarszałek Województwa Opolskiego, Stanisław Rakoczy - który odebrał także wyróżnienie w imieniu Marszałka Województwa Opolskiego, Andrzeja Buły - oraz dyrektor Austriackiego Forum Kultury w Warszawie, Rupert Weinmann. Nieobecny już podczas koncertu Konsul Honorowy Republiki Austrii we Wrocławiu, dr Edward Wąsiewicz, otrzyma dyplom z wyróżnieniem przy najbliższej wizycie w Opolu.

W ramach 18. Wiosny Austriackiej

18. WIOSNA AUSTRIACKA
Podstrona poświęcona koncertowi
Zaproszenie w j.polskim
Zaproszenie w j.niemieckim

Zdjęcia z koncertu na facebooku

Międzynarodowa konferencja i warsztaty
LILITH SPOTYKA KALLIOPE. AUSTRIA CZYTA, DYSKUTUJE I TŁUMACZY

Część II : Warsztat, panel, spotkania z literaturą austriacką

11 kwietnia 2018, godz. 9.00-15.00

Drugi, mający charakter warsztatowy dzień obrad, przeniesiony do czytelni Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu, rozpoczęto dyskusją panelową na temat "Roli Bibliotek Austriackich i Austriackiego Forum Kultury w transferze kultury i nauki: Efekt synergii, współpraca, zadania i strategie". Uczestnikami debaty byli Rupert Weinmann, dyrektor Austriackiego Forum Kultury w Warszawie, Sandra Diepenseifen, kierownik referatu do spraw Bibliotek Austriackich w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Republiki Austrii, kierownicy Bibliotek Austriackich: dr Ewa Cwanek-Florek (Rzeszów), Dalia Żminkowska (Wrocław), Aleksandra Wiśniewska i Anna Szewczuk (Poznań) oraz Monika Wójcik-Bednarz (Opole).

Sandra Diepenseifen nakreśliła najważniejsze zadania ministerstwa, mające na celu powiązanie działań Bibliotek Austriackich w sieci, w tym stworzenie nowego portalu internetowego, będącego nowoczesną platformą wymiany informacji w sieci 65 bibliotek funkcjonujących na całym świecie. Podkreśliła znaczenie Instytutów Austriackich, zajmujących się nauczaniem języka niemieckiego, jak i współpracujących z Bibliotekami Austriackimi lektorów austriackich, wysyłanych na uczelnie zagraniczne. Sandra Diepenseifen przedstawiła także formy dokształcania bibliotekarzy podczas organizowanych dwa razy w roku Seminariów Wiedeńskich, umożliwiających zapoznanie się z bieżącymi nowościami wydawniczymi, trendami literackimi oraz wydarzeniami związanymi z obchodzonymi rocznicami historycznymi. W 2018 roku seminaria poświęcone są sytuacji w Europie po roku 1918. Natomiast Rupert Weinmann, dyrektor Austriackiego Forum Kultury w Warszawie, będącego ważną instytucją realizującą misję polityki kulturalnej Austrii za granicą, nakreślił rolę kierowanej przez niego placówki w wspieraniu inicjatyw Bibliotek Austriackich w Polsce, przedstawił także działania koordynowane przez forum takie jak spotkania autorskie, wykłady, wystawy, przedstawienia sceniczne, koncerty i festiwale kultury.

Następnie swoją działalność zaprezentowały kierowniczki czterech - z sześciu - aktywnie działających w Polsce Bibliotek Austriackich. Aleksandra Wiśniewska i Anna Szewczuk omówiły działania Austriackiego Ośrodka Kultury Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, pełniącego funkcję samodzielnego centrum kultury, biblioteki oraz certyfikowanego centrum egzaminacyjnego ÖSD. Dalia Żminkowska z Biblioteki Austriackiej Uniwersytetu Wrocławskiego pokazała nowe wnętrza biblioteki, liczne publikacje wydane w serii Biblioteka Austriacka oraz realizowane z dużym rozmachem cykliczne wydarzenia takie jak Festiwal Muzyki Wiedeńskiej. Zbiory, działania kulturalne i edukacyjne oraz projekty kulturalne Biblioteki Austriackiej w Opolu przedstawiła Monika Wójcik-Bednarz. Te trzy biblioteki zostały założone w latach 1992-1993 i mają już duży dorobek, ale także powstała w 2015 roku na bazie zbiorów zlikwidowanego NKJO w Przemyślu Biblioteka Austriacka Uniwersytetu Rzeszowskiego, kierowana przez dr Ewę Cwanek-Florek wykazała się ogromną ilością ciekawych tematów zajęć bibliotecznych o kulturze Austrii, wśród których "hitem" okazał się zaproponowany w okresie karnawału kurs walca wiedeńskiego. Podczas dyskusji wyłonił się obraz ośrodków kultury austriackiej udostępniających zbiory i organizujących szerokie spektrum spotkań kulturalnych przeznaczonych dla ogółu publiczności: spotkania autorskie, wystawy, wykłady, wystawy i koncerty oraz edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Trzeba jednak podkreślić, że organizują one także sesje i konferencje naukowe oraz wydają serie wydawnicze (Wrocław, Poznań). Podkreślono, że Biblioteki Austriackie są nowoczesnymi, prężnymi, kreatywnymi i multifunkcyjnymi instytucjami promującymi nie tylko naukę i literaturę austriacką, ale i pełniącymi funkcję centrum kulturalnego i edukacyjnego, uczącego języka niemieckiego.

W ramach 18. Wiosny Austriackiej

18. WIOSNA AUSTRIACKA
Podstrona poświęcona konferencji
Zaproszenie w j.polskim (dokument PDF)
Program w j.polskim (dokument PDF)
Zaproszenie w j.niemeickim (dokument PDF)
Program w j.niemieckim (dokument PDF))

Zdjęcia z konferencji na facebooku

Prezentacja książki prof. Stefana H. Kaszyńskiego
ÖSTERREICHISCHE LITERATUR ZWISCHEN MODERNE UND POSTMODERNE
prowadzenie
prof. dr hab. Andrea Rudolph

11 kwietnia 2018, godz. 10.00

Prezentacja książki prof. Stefana H. Kaszyńskiego pt. Österreichische Literatur zwischen Moderne und Postmoderne, wydanej w 2017 r. w międzynarodowym wydawnictwie naukowym Peter Lang, była okazją do poznania głównych założeń tego ważnego przewodnika po literaturze austriackiej XX i XXI wieku.
W centrum badań autora znalazły się dwa kierunki, które ukształtowały austriacką literaturę: modernizm i postmodernizm. Autor przedstawił charakterystyczne cechy tych kierunków, między innymi na podstawie utworów Arthura Schnitzlera, Roberta Musila, Rainera Marii Rilkego, Franza Kafki, Eliasa Canettiego, Paula Celana, Ingeborg Bachmann i Petera Handkego. Publikacja ukazała się wcześniej w 2016 r. w języku polskim pt. Literatura austriacka od Moderny do Postmoderny w poznańskim wydawnictwie Telgte. Spotkanie poprowadziła prof. dr hab. Andrea Rudolph, kierownik katedry historii i kultury literatury niemieckiej Instytutu Filologii Germańskiej Uniwersytetu Opolskiego.

W ramach 18. Wiosny Austriackiej

18. WIOSNA AUSTRIACKA
Podstrona poświęcona prezentacji
Zaproszenie w j.polskim (dokument PDF)
Program w j.polskim (dokument PDF)
Zaproszenie w j.niemeickim (dokument PDF)
Program w j.niemieckim (dokument PDF))

Zdjęcia z konferencji na facebooku

Spotkanie ze autorką
LYDIĄ MISCHKULNIG

prowadzenie
Monika Wójcik-Bednarz

11 kwietnia 2018, godz. 11.30

Podczas spotkania ze współczesną autorką austriacką, Lydią Mischkulnig publiczność wysłuchała fragmentów wydanego w 2016 r. zbioru opowiadań autorki zatytułowanego Die Paradiesmaschine [Rajska maszyna]. Pisarka urodziła się w 1963 r. w Klagenfurcie, ale obecnie mieszka i pracuje w Wiedniu. Otrzymała wiele nagród m.in. im. Vezy Canetti i im. Johanna Beera oraz w konkursie im. Ingeborg Bachmann. W swojej twórczości Mischkulnig z dużą wrażliwością, ale i w humorystyczny sposób opisuje wybuch i wdarcie się w codzienne życie popędów, namiętności i zła, które przebijają gładką i cienką warstwę cywilizowanej moralności. Lydią Mischkulnig jest uważną obserwatorką detali na linii żeńsko-męskiej, sprawnie opisującą relacje międzyludzkie. Akcja jej najnowszych opowiadań rozgrywa się pomiędzy Karyntią, Wiedniem, Wenecją i Nagoyą, gdzie autorka mieszkała.
Podczas prowadzonego przez Monikę Wójcik-Bednarz spotkania publiczność mogła zadać autorce wiele pytań na temat jej twórczości, roli sztuki, stosunku do świata i sytuacji w Austrii, natomiast studenci Instytutu Filologii Germańskiej zaprezentowali fragmenty przetłumaczonych w ramach omówionych w dalszej części warsztatów tekstów pisarki, powstałych podczas jej wcześniejszej podróży do Polski.

W ramach 18. Wiosny Austriackiej

18. WIOSNA AUSTRIACKA
Podstrona poświęcona konferencji
Zaproszenie w j.polskim
Zaproszenie w j.niemieckim

Zdjęcia z konferencji na facebooku

Warsztaty translatorskie
TŁUMACZENIE AUSTRII - dr Małgorzata Jokiel oraz
Wykład
O TRADYCJI PRZEKŁADU LITERATURY AUSTRIACKIEJ W POLSCE
prof. dr hab. Maria Krysztofiak-Kaszyńska

11 kwietnia 2018, godz. 13.00

Prezentację wybranych tekstów pisarzy austriackich przetłumaczonych w ramach zrealizowanego projektu studenckiego "Warsztaty translatorskie Tłumaczenie Austrii" na zajęciach z translatoryki prowadzonych przez dr Małgorzatę Jokiel z Instytutu Filologii Germańskiej Uniwersytetu Opolskiego poprzedził wykład wprowadzający w tematykę zatytułowany "O tradycji przekładu literatury austriackiej w Polsce", wygłoszony przez emerytowaną profesor Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. dr hab. Marię Krysztofiak-Kaszyńską, pełniącą także funkcję opiekuna naukowego zrealizowanych warsztatów.
Biblioteka Austriacka i opolski Instytut Filologii Germańskiej mogą pochwalić się długą tradycją współpracy, w ramach której m.in. tłumaczone były utwory literackie autorów austriackich. W roku jubileuszu biblioteki w centrum zainteresowania znaleźli się Lydia Mischkulnig, Maxi Obexer i Daniel Wisser. Przekład ich tekstów ma po raz kolejny przybliżyć polskiej publiczności kawałek Austrii.

W ramach 18. Wiosny Austriackiej

18. WIOSNA AUSTRIACKA
Podstrona poświęcona konferencji
Zaproszenie w j.polskim (dokument PDF)
Program w j.polskim (dokument PDF)
Zaproszenie w j.niemeickim (dokument PDF)
Program w j.niemieckim (dokument PDF))

Zdjęcia z konferencji na facebooku

Warsztat literacko-językowy
SZCZUPAK SAMOCHWAŁA

8 maja 2018, godz. 13.30

Na warsztacie przedstawiono młodym czytelnikom nagradzaną literaturę z Austrii. Wszechstronna ilustratorka Linda Wolfsgruber w swej pieknej książce Ich bin ein toller Hecht pokazuje, jak w formie żartobliwej zabawy z słowami i rysunkami można wykorzystać niemieckie idiomy.

W ramach 18. Wiosny Austriackiej i Tygodnia Bibliotek.

18. WIOSNA AUSTRIACKA
Podstrona poświęcona warsztatom

Warsztat literacko-językowy
ZAKOCHANY KUCHARZ

10 maja 2018, godz. 14.30

Na warsztacie przedstawiono młodym czytelnikom nagradzaną literaturę z Austrii. Verena Hochleitner opowiada w książce Der verliebte Koch dzień z życia tytułowego zakochanego kucharza w krótkich, powiązanych ze sobą historyjkach, używając przy tym tylko parę subtelnych kolorów.

W ramach 18. Wiosny Austriackiej i Tygodnia Bibliotek.

18. WIOSNA AUSTRIACKA
Podstrona poświęcona warsztatom

Spotkanie Niemieckojęzycznego DKK dla dzieci
Der verliebte Koch
Vereny Hochleitner 14 maja 2018, godz. 14.30

Verena Hochleitner opowiada historię zakochanego kucharza w krótkich, powiązanych ze sobą historyjkach. Nietuzinkowe ilustracje stworzyła używając przy tym tylko parę subtelnych kolorów. Na tle wyciszonych, niebieskich i szarych odcieni życia codziennego, tylko zakochanie lśni świeżym odcieniem zieleni.
Autorka opublikowała online bardzo ciekawe "kino obrazkowe" do książki. Na spotkaniu klubowicze zobaczyli ten krótki filmik i porównali do książki.

Podstrona Niemieckojęzycznego DKK

Spotkanie Niemieckojęzycznego DKK dla dzieci
Schweizer Sagen und Heldengeschichten
Meinrad Lienert

11 czerwca 2018, godz. 8.30

Książka Meinrada Lienerta przedstawia bogaty wybór podań i legend szwajcarskich. Klubowicze zapoznali się między innymi z legendą o założeniu Szwajcarii czyli o tak zwanej przysiędze na Rutli, czy też o szwajcarskim bohaterze narodowym, słynnym kuszniku Wilhelmie Tellu.

Podstrona Niemieckojęzycznego DKK

Konwersacje po niemiecku w Bibliotece Austriackiej w Opolu

lipiec - sierpień 2018

Osoby chcące porozmawiać w wakacje po niemiecku mogły wziąć udział w darmowych konwersacjach, odbywających się w lipcu i sierpniu w każdy wtorek o godzinie 16:30 w Bibliotece Austriackiej w Opolu.

Podstrona poświęcona konwersacjom

Wystawa
Niemieckie ilustracje książek dla dzieci
JULIA FRIESE, NADIA BUDDE I JANOSCH

10 września - 31 października 2018

Wystawa została zorganizowana we współpracy z Goethe-Institut we Krakowie. Wystawę tworzyły ilustracje książek dla dzieci współczesnych niemieckich ilustratorów. Obok znanych na całym świecie nazwisk pojawiły się publikacje zdobione ilustracjami młodego pokolenia niemieckich rysowników. Prezentowane na wystawie ilustracje książek cechuje ogromne bogactwo tematyczne i estetyczne. Prezentowani rysownicy to artyści, którzy w ostatnich latach gościli w Polsce na zaproszenie Goethe-Institut, Nadia Budde, Julia Friese oraz Janosch.

W ramach XV Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim.

Podstrona poświęcona wystawie

Niemieckojęzyczne DKK dla dzieci
Spotkanie autorskie z MAŁGORZATĄ ŻÓŁTASZEK

13 września 2018, godz. 9.00

Autorka przeprowadziła z klubowiczami bardzo interesującą pogadankę o pisaniu książek i zaangażowała ich w przedstawienie teatralne. Inscenizacja oparta była na historyjce autorstwa pani Żółtaczek "Jak Anitce uciekły zabawki". Dzieci chętnie wzięły udział w zabawie z książką.

Podstrona poświęcona spotkaniu

Wizyta delegacji władz parlamentu Styrii w Bibliotece Austriackiej

25 września 2018, godz. 9.00

W dniu 25 września 2018 r. z wizytą w Bibliotece Austriackiej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu zagościli przedstawiciele oficjalnej delegacji władz parlamentu partnerskiego kraju związkowego Styria z Austrii pod przewodnictwem dr Bettiny Vollath (SPÖ), prezydent Landtagu Styrii. W skład delegacji ze Styrii, która przebywała na terenie województwa opolskiego w dniach 24 - 26 września 2018 roku na zaproszenie władz Województwa Opolskiego, weszli także: Manuela Khom (ÖVP), wiceprezydent Landtagu Styrii, Erich Hafner, poseł Landtagu (FPÖ) oraz Gunter Peternell z biura wiceprezydenta Landtagu, dr Kurzmanna Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu, Tadeusz Chrobak oraz kierownik Biblioteki Austriackiej, Monika Wójcik-Bednarz przedstawili gościom z Austrii działalność biblioteki ze szczególnym uwzględnieniem projektów kulturalnych biblioteki związanych z kulturą austriacka i styryjską. Na spotkanie przybyli także przedstawiciele sejmiku oraz samorządu województwa opolskiego z wicemarszałkiem, Stanisławem Rakoczym na czele, jak również Konsul Honorowy Austrii w Wrocławiu, dr Edward Wąsiewicz.

Podstrona poświęcona wizycie
Fotorelacja na facebook'owym fanpage'u biblioteki

EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW w Bibliotece Austriackiej

26 września 2018

W ramach Europejskiego Dnia Języków Biblioteka Austriacka zorganizowała przed popołudniem wykłady i konwersacje, a po południu miało miejsce uroczyste otwarcie STREFY CZYTELNIKA powstałe pod patronatem firmy PwC Service Delivery Center. Przecięcia wstęgi dokonała kierownik Biblioteki Austriackiej Monika Wójcik-Bednarz wraz z przedstawicielkami firmy, Małgorzatą Kozą (Recruitment and Attraction Senior Coordinator) i Martą Długajczyk (Recruitmant & Employer Branding Senior Specialist). Następnie licznie zgromadzona publiczność wysłuchała wykładu Katarzyny Gabler (Supervisor, Team Leader w PwC Service Delivery Center) na temat wykorzystania języka niemieckiego w biznesie. Ogromne podziękowania składamy na ręce zaangażowanych pracowników firmy PwC Service Delivery Center za inicjatywę ufundowania naszym użytkownikom komfortowej Strefy Czytelnika oraz uatrakcyjnienie programu imprezy wykładem, a także licznymi prezentami. Dziękujemy i liczymy na dalszą współpracę! Podczas Europejskiego Dnia Języków w Bibliotece Austriackiej od wielu lat odbywa się spotkanie organizacyjne dla kandydatów na kursy języka niemieckiego, którego najbardziej oczekiwanym momentem było losowanie trzech kuponów o wartości 300 zł do wykorzystania do nauki języka niemieckiego w Bibliotece Austriackiej. Szczęśliwym zdobywcom kuponów serdecznie gratulujemy!

Zobacz plakat
podstrona Europejskiego Dnia Języków w 2018 roku
Europejski Dzień Języków - aktualna edycja

Otwarcie wystawy ŚWIAT ŚLASKIEJ KOLEI

9 października 2018, godz. 17.00

Wystawa została przygotowana przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Opolu - Bibliotekę Austriacką we współpracy z Muzeum Górnośląskim w Ratingen i prezentowana w Opolu w ramach XV Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim. Na otwarcie wystawy przybyli goście mogli wysłuchać wspaniałego wykładu prof. Stanisława M. Koziarskiego pt. Kolej na Śląsku. Wystawę można było zwiedzać do 3 listopada 2018.

W ramach XV Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim.

podstrona poświęcona wystawie
Zdjęcia z wernisażu na facebook'u

Warsztaty ZŁOTY POCIĄG

11 października 2018, godz. 10.00

Podczas warsztatów w Galerii WuBePe dzieci wykonały z kartonów i złotego papieru złoty pociąg, ucząc się przy okazji słówek związanych z koleją w języku niemieckim. Uczestnicy zwiedzili również wystawę Świat śląskiej kolei. 175 lat modernizacji i mobilności. Złoty pociąg można było obejrzeć na wystawie do końca ekspozycji (3 listopada).

W ramach XV Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim.

podstrona poświęcona warsztatom
Zdjęcia z warsztatów na facebook'u

Warsztaty PODRÓŻ KOLEJĄ Z PHOTONEM

18 października 2018, godz. 10.00

Uczestnicy warsztatów mieli za zadanie zaprogramowanie działań Photona, tak, aby pokonał zaplanowaną na planszy trasę kolejową. Podczas warsztatów wykorzystano słownictwo w języku niemieckim związane z historią kolejnictwa na Śląsku, kształcone zostaną umiejętności wyszukiwania informacji oraz programowania robotów.

W ramach XV Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim.

podstrona poświęcona warsztatom

Akcja promocji czytelnictwa
AUSTRIA CZYTA 2018 - Spotkajmy się w Bibliotece Austriackiej w Opolu

15-21 października 2018

Od 2011 roku Biblioteka Austriacka w Opolu włączą sie w austriacką akcję promocji czytelnictwa AUSTRIA CZYTA. W ramach akcji biblioteka zaprosiła dzieci na czytanie na kolanie oraz warsztaty o Austrii, młodzież zaś na wykład multimedialny o Austrii.

pełny program akcji AUSTRIA CZYTA 2018
plakat imprezy

Spotkanie Niemieckojęzycznego DKK dla dzieci
DER HELLE BAHNSINN Migiela Fernandeza

24 października 2018, godz. 13.00

Miguel Fernandez przedstawił w swoim zbiorze karykatur zabawne historyjki związane z podróżowaniem koleją, które każdemu, który często jeździ pociągami z pewnością już sie zdarzyły. Zabawna lektura uzupełniona była zwiedzaniem mwystawy Świat kolei śląskiej.

Gościem specjalnym spotkania był pan Adam Łabno, pasjonata kolei i makiet modelarskich z Grudzic, który swoimi makietami wzbogacił wystawę Świat śląskiej kolei

Podstrona Niemieckojęzycznego DKK

Wykład
200 lat najbardziej znanej kolędy świata CICHA NOC, ŚWIĘTA NOC

15 listopada 2018, godz. 10.00

Na wykładzie przybliżono sylwetki twórców kolędy - księdza Josefa Mohra i organisty Franza Xavera Grubera, okoliczności powstania jak i miejsca związane z historią słynnej pieśni, która 200 lat temu pierwszy raz zabrzmiała w małej austriackiej miejscowości Oberndorf.
Uzupełnieniem do wykładu była eksponowana w bibliotece wystawa w języku niemieckim Stille Nacht! Heilige Nacht! Das Weihnachtslied und seine Friedensbotschaft. 200 Jahre nach der Erstaufführung

W ramach XV Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim.

Podstrona poświęcona wykładowi

Spotkanie Niemieckojęzycznego DKK dla dzieci
Rosas Montag in Köln Jörga Wolfradta
21 listopada 2018, godz. 13.00

Róża - mała dziewczynka z dużą fantazją - zabiera czytelników w fascynującą i pełną przygód wycieczkę ulicami Kolonii... Dzięki sympatycznej bohaterce klubowicze dowiedzieli się wiele ciekawych rzeczy o karnawale w Kolonii, o słynnej katadrze, czy tez o rzece Ren.

Podstrona Niemieckojęzycznego DKK

Spotkanie autorskie z
BERNDEM SCHUCHTEREM
29 listopada 2018, godz. 13.00

Spotkanie z austriackim pisarzem, którego powieść Föhntage ukazała sie w przekładzie na język polski pt. Wiatr od gór, odbyło się w bibliotece Instytutu Filologii Germańskiej UO. Spotkanie zorganizowane zostało we współpracy z Austriackim Forum Kultury w Warszawie.

Podstrona poświęcona spotkaniu
Fotorelacja ze spotkania na Facebooku

Warsztat literacko-językowy z książką
Stille Nacht! Heilige Nacht! Ein weltberühmtes Lied entsteht.

3 grudnia 2018, godz. 10.00

Podczas warsztatu dzieci poprzez urocze opowiadanie austriackiej autorki książek dla dzieci Christiny Rettl pt. Stille Nacht! Heilige Nacht! Ein weltberühmtes Lied entsteht poznały historię powstania najsłynniejszej kolędy na świecie oraz zrobiły kartki świąteczne z motywem słynnej kolędy.

W ramach XV Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim.

podstrona poświęcona warsztatom

Spotkanie Niemieckojęzycznego DKK dla dzieci
Stille Nacht, heilige Nacht Christine Rettl
12 grudnia 2018, godz. 13.00

Przedświąteczną lekturą w DKK była w tym roku książka opowiadająca historię powstania najsłynniej kolędy na świecie - pięśni Cicha noc, święta noc, która 200 lat temu pierwszy raz została zaśpiewana w małej miejscowości Oberndorf w Austrii.

Podstrona Niemieckojęzycznego DKK

2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
SPONSORZY
PARTNERZY
ODWIEDŹ STRONY
Wojewódzka Biblioteka Publiczna Biblioteka Austriacka w Opolu
Plac Piłsudskiego 5, 45-706 Opole
tel.: 77 47 47 085
E-mail: ba@wbp.opole.pl