home o nas WBP księgozbiór archiwum regulamin katalog online galeria kontakt linki

Wojewódzka Biblioteka
Publiczna w Opolu
Biblioteka Austriacka
Plac Piłsudskiego 5
tel. 77/ 47 47 085

GODZINY OTWARCIA

poniedziałek 10.00-18.00
wtorek 10.00-16.00
środa 10.00-18.00
czwartek 10.00-16.00
piątek 10.00-16 8.00

2022
2021
2020
2019
Spotkanie Niemieckojęzycznego DKK dla dzieci
Die besten Beerdigungen der Welt Ulf Nilsson

23 stycznia 2019, godz. 13.00

Pierwszą lekturą w nowym roku była zabawna książka szwedzkiego autora Ulfa Nilssona opowiadająca o trójce dzieci z niesamowitym pomysłem do zabawy - urządzanie pogrzebów dla zwierząt.

Podstrona Niemieckojęzycznego DKK

Akcja promocji edukacji bibliotecznej
Biblioteka z klasą

18-22 lutego 2019

Jak co roku w lutym zaprosiliśmy na tydzień promocji lekcji bibliotecznych. Codziennie zaprezentowano wybraną lekcję z naszej stałej oferty. W 2019 roku były to m.in. wykłady o Austrii i Niemczech, a dla dzieci zajęcia z książkami. Udział w spotkaniach był nieodpłatny.

Podstrona poświęcona akcji
Plakat akcji

Akcja promocji edukacji bibliotecznej
Karnawał w Bibliotece Austriackiej

25 lutego - 5 marca 2019

Biblioteka Austriacka zaprosiła po raz pierwszy na karnawał w bibliotece! W ostatnie dni karnawału przeprowadzono lekcje przedstawiające tradycje i zwyczaje karnawałowe w krajach niemieckojęzycznych. Udział w spotkaniach był nieodpłatny.

Podstrona poświęcona akcji
Plakat akcji

19. WIOSNA AUSTRIACKA

marzec- maj 2019

Organizator i partnerzy 19. Wiosny Austriackiej:
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu - Biblioteka Austriacka - Österreich-Bibliothek
Uniwersytet Opolski - Instytut Filologii Germańskiej
Austriackie Forum Kultury w Warszawie
Filharmonia Opolska
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Karola Musioła w Opolu

Patronat medialny:
TVP 3 Opole, Radio Opole, NTO, Gazeta Wyborcza, Radio Doxa, Pro Futura,
opowiecie.info, Polen Journal.de, Punkt.media, 24opole.pl

Sponsorzy i mecenasi:
dr Edward Wąsiewicz - Konsul Honorowy Republiki Austrii we Wrocławiu,
Almatur Opole, Vogar Opole.

Sponsorzyi mesenasi:
Austriackie Forum Kultury w Warszawie
Dr Edward Wąsiewicz - Konsul Honorowy Republiki Austrii we Wrocławiu
Vogar Opole
Almatur Opole

Wszystkie imprezy kulturalne zorganizowane w ramach 19. WIOSNY AUSTRIACKIEJ
zostały w osobnych wpisach opisane.

Podstrona poświęcona 19. WIOŚNIE AUSTRIACKIEJ

Wykład
AUSTRIA BLIŻEJ - o czym każdy uczestnik konkursu o Austrii powinien usłyszeć

1 marca 2019, godz. 11.00

Na rozpoczęcie 19. WIOSNY AUSTRIACKIEJ odbył się wykład o Austrii, podczas którego przedstawione zostały informacje i ciekawostki, które z pewnością przydały się kandydatom do XXII. konkursie Austria - kraj i mieszkańcy.

W ramach 19. Wiosny Austriackiej.

Podstrona poświęcona wykładowi
19. WIOSNA AUSTRIACKA

Rosenmontag z Biblioteką Austriacką
wykład multimedialny
Karneval, Fastnacht, Fasching czyli jak obchodzony jest karnawał w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

4 marca 2019, godz. 17.00

W dzień najhuczniejszych obchodów karnawału u naszych zachodnich sąsiadów, czyli w Rosenmontag (Różany poniedziałek) biblioteka zaprosiła na wolny wykład o zwyczajach i tradycjach karnawałowych z Niemiec, Austrii i Szwajcarii. Wykład przeplatany był występami tanecznymi młodych tancerzy z klubu tanecznego Róża Olesno Kai Żylak i Tobiasza Skowronka.

Podstrona poświęcona spotkaniu
Zdjęcia z spotkania na facebook'u

impreza towarzysząca
XXI PRZEGLĄD TEATRÓW OBCOJĘZYCZNYCH
pod hasłem SHOW TIME. WARUM NICHT?

5 marca 2019, godz. 9.00

W tym roku do konkursu zgłoszono 7 przedstawień przygotowanych przez 8 nauczycieli i ok. 90 uczniów. Na scenie zaprezentowano przedstawienia w dwóch językach obcych: angielskim i niemieckim, których tematyka nawiązywała do hasła przewodniego przeglądu. Pojawiły się zatem fantastyczne scenografie, stroje oraz mnóstwo bajecznych postaci. Część przedstawień stanowiły klasyczne interpretacje znanych utworów (jak np. Kopciuszek, Mały Książę, Jaś i Małgosia itp.), w nowej aranżacji. Były także sztuki autorskie napisane specjalnie na przegląd przez członków szkolnych grup teatralnych.

Przegląd został zorganizowany przez Publiczną Szkołę Podstawową nr 5 w Opolu.

W ramach 19. Wiosny Austriackiej

Honorowy patronat nad tym przedsięwzięciem objęły ponadto po raz kolejny: Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu oraz Opolski Teatr Lalki i Aktora.

Sprawozdanie z konkursu w PDF
Podstrona poświęcona przeglądowi
19. WIOSNA AUSTRIACKA

I etap XXII konkursu "Austria - kraj i mieszkańcy"

12 marca 2019, godz. 15.30

Eliminacje do organizowanego już po raz 22 ogólnopolskiego konkursu odbyły się w Bibliotece Austriackiej dla uczestników indywidualnych oraz w szkołach na terenie sześciu województw i wzięło w nich udział w sumie 729 osób. Spośród uczestników 25 osób zakwalifikowało się do finału konkursu.

W ramach 19. Wiosny Austriackiej

19. WIOSNA AUSTRIACKA
Dowiedz się więcej o konkursie

Spotkanie Niemieckojęzycznego DKK dla dzieci
Das Städtchen drumherum Miry Lobe

13 marca 2019, godz. 13.00

Klubowicze zapoznali się z twórczością Miry Lobe, jednej z najlepszych austriackich autorek książek dla dzieci XX wieku. Mira Lobe urodziła się 17 września 1913 w Görlitz jako Hilde Mirjam Rosenthal. Po skończeniu szkoły zamierzała podjąć studia na wydziale germanistyki i historii sztuki. Jednak z powodu żydowskiego pochodzenia musiała zrezygnować z tych planów. W 1936 wyjechała do Palestyny wraz z rodziną. Jej najbardziej znaną powieścią jest wydana w 1965 Babcia na jabłoni (Die Omama im Apfelbaum). Klubowicze poznali książkę Miry Lobe Das Städtchen Drumherun w nietypowy sposób - zobaczyli przygotowaną przez Wiedeńską Operę Państwową operę dla dzieci bazującą na książce.

Podstrona Niemieckojęzycznego DKK

Spotkanie autorskie z
KARIN PESCHKA

prowadzenie
dr Małgorzata Joliel

27 marca 2019, godz. 11.30

Spotkanie z austriacką autorką Biblioteka Auastriacka w Opolu zorganizowała we współpracy z Austriackim Forum Kultury w Warszawie oraz Instytutem Filologii Germańskiej Uniwersytetu Opolskiego.

W ramach 19. Wiosny Austriackiej

19. WIOSNA AUSTRIACKA
Podstrona poświęcona spotkaniu

Zdjęcia z spotkania na facebooku

Koncert zespołu
ARON QUARTETT

1 kwietnia 2019, godz. 18.00

Biblioteka Austriacka zorganizowała we współpracy z Austriackim Forum Kultury we Warszawie oraz Filharmonią Opolską koncert z okazji 19. Wiosny Austriackiej. Przed licznie przybyłą publicznością wystąpił austriacki kwartet smyczkowy ARON QUARTETT. Zespół zagrał trzy kwartety smyczkowe: Viktora Ullmanna, Ericha Wolfganga Korngolda oraz premierowo w Opolu (!) współczesnego kompozytora Gerharda Deissa. Kompozytor z tej okazji przebył osobiście na koncert w Opolu. Przed koncertem można było poznać smaki austriackich win, opolska firma VOGAR - Winoikieliszki.pl - która już od lat współpracuje z biblioteką - zaprosiła na bezpłatną degustację importowanych z Austrii win.

W ramach 19. Wiosny Austriackiej

19. WIOSNA AUSTRIACKA
Podstrona poświęcona koncertowi

Zdjęcia z koncertu na facebooku

XXII ogólnopolski konkurs AUSTRIA - KRAJ I MIESZKAŃCY - półfinał i finał

4 kwietnia 2019, godz. 11.00

W półfinale i finale, które odbyły się w siedzibie WBP w Opolu do walki o główną nagrodę - wycieczkę do Wiednia sponsorowaną przez Biuro Podrózy Almatur - stanęło wyłonionych z pośród ponad 700 uczestników I etapu 25 młodych osób. Odpowiadali na pytania oraz prezentowali ciekawe tematy związane z Austrią przed jury w składzie: Violetta Łabędzka - Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu - kierownik Działu Udostępniania - przewodnicząca komisji, dr Małgorzata Jokiel - Uniwersytet Opolski - Instytut Filologii Germańskiej, dr Edward Wąsiewicz - Konsul Honorowy Austrii we Wrocławiu oraz Janusz Wróbel - Wiceprezes Biura Podróży Almatur w Opolu. 1 miejsce i nagrodę główną zdobyła BARBARA GOZDEK, uczennica II Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie. Nagrody rzeczowe (tablety) ufundowane przez Konsula Honorowego republiki Austrii, dra Edwarda Wąsiewicza za zajęcie : 2 miejsca otrzymała KAROLINA PIETRAS uczennica III Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie oraz 3 miejsca otrzymał MICHAŁ GZYL uczeń Zespołu Szkół nr 5 we Wrocławiu. Wyróżnienie za najciekawszą prezentację tematu o Austrii otrzymali: Wiktoria Ernst (II LO w Opolu) za Tort Sachera oraz Iwo Frączek (Zes. Szkol.-Przedszk. Nr 6 w Rzeszowie za Wiedeński Chór Chłopięcy. Wszyscy finaliści otrzymali dyplomy i nagrody książkowe ufundowane przez Bibliotekę Austriacka oraz Biuro Podróży Almatur w Opolu.

W ramach 19. Wiosny Austriackiej

19. WIOSNA AUSTRIACKA
Dowiedz się więcej o konkursie
Zdjęcia z finału konkursu na facebooku

"Z PRZYJEMNOŚCIĄ ODWIEDZIŁABYM KIEDYŚ WIEDEŃ" wczoraj i dzisiaj 'przestrzeni miejskich'
spacer literacko-multimedialny.

10 kwietnia 2019, godz. 17.00

Dr Gabriela Jelitto-Piechulik i studenci Instytutu Filologii Germańskiej Uniwersytetu Opolskiego przedstawili w ramach 19. Wiosny Austriackiej prelekcję i prezentację. Tematyka wystąpienia oscylowała wokół zagadnień przestrzeni miejskich (K. Schlögel) w ujęciu historyczno-literackim opartym na biogramach wybranych miast niemieckich wykreowanych przez Ricardę Huch.

W ramach 19. Wiosny Austriackiej

19. WIOSNA AUSTRIACKA
Dowiedz się więcej o spotkaniu
Zdjęcia z spotkania na facebooku

ZAJĄCZEK w Bibliotece Austriackiej

15-27 kwietnia 2019

Każda osoba, która w okresie wokół Świąt Wielkanocnych 2019 tj. w dniach 15.04.-27.04. 2019 odwiedziła Bibliotekę Austriacką i wypożyczyła min. jedną książkę otrzymałą BON na darmową książkę, upoważniający do wyboru jednej książki z przygotowanej oferty.

Dowiedz się więcej o akcji

Wystawa
Gustav Klimt - Prekursor modernizmu.

1-30 kwietnia 2019

Liczne grono zainteresowanych przybyło w kwietniu 2019 roku do Małej Galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu, aby obejrzeć wystawę o życiu i twórczości wiedeńskiego prekursora modernizmu, malarza i grafika Gustava Klimta. Jej kuratorką jest Sandra Tretter, a za graficzne opracowanie odpowiada Manfred Thumberger.

W ramach 19. Wiosny Austriackiej

19. WIOSNA AUSTRIACKA
Dowiedz się więcej o wystawie

Spotkanie dla dzieci z literaturą
Rainer Maria Rilke - austriacki wirtuoz słowa
(w ramach spotkań DKK)

8 maja 2019, godz. 13.00

Piękna seria książek pt. Poesie für Kinder (po polsku Poezja dla dzieci) z berlińskiego wydawnictwa Kindermann zaprasza młodych ludzi do zapoznania się z klasyką poezji niemieckojęzycznej, oferując książki przedstawiające wyszukane, pojedyncze wiersze oraz bogate, oryginalne ilustracje. W serii ukazały się m.in. dwa najpopularniejsze wiersze wielkiego niemieckojęzycznego poety Rainera Marii Rilke. Klubowicze po raz pierwszy sięgnęli więc po poezję.

Oryginalne ilustracje przyciągnęły uwagę klubowiczów i rozwinęła się dyskusja na temat interpretacji niektórych ilustracji. Same wiersze jednak okazały się być zbyt trudne językowo zarówno w oryginale (po niemiecku) jak i w tłumaczeniu.

W ramach 19. Wiosny Austriackiej

19. WIOSNA AUSTRIACKA
Dowiedz się więcej o spotkaniu

Konwersacje po niemiecku w Bibliotece Austriackiej w Opolu

lipiec - sierpień 2019

Osoby chcące porozmawiać w wakacje po niemiecku mogły wziąć udział w darmowych konwersacjach, odbywających się w lipcu i sierpniu w każdy wtorek o godzinie 16:30 w Bibliotece Austriackiej w Opolu.

Podstrona poświęcona konwersacjom

Niemieckojęzyczne DKK dla dzieci
Spotkanie autorskie z JOANNĄ JAGIEŁŁO

24 września 2019, godz. 11.30

Autorka książek dla dzieci i młodzieży Joanna Jagiełło przedstawiła klubowiczom i specjalnie na spotkanie przybyłym dzieciom swoje najciekawsze książki, opowiedziała również o tym jak to jest być autorkĄ książek dla dzieci, jak wygląda jej praca i proces tworzenia postaci i akcji w jej książkach.
Dzieci chętnie zadawały pytania i też odpowiadały na zadane im przez autorkę pytania.

Podstrona poświęcona spotkaniu

EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW w Bibliotece Austriackiej

26 września 2019

Biblioteka Austriacka po raz jedenasty zaprosiła do wzięcia udziału w wykładach i konwersacjach w ramach Europejskiego Dnia Języków.
W tym dniu odbyło się spotkanie dla dzieci z książeczką obchodzącego w tym roku 90 urodziny Erica Carle Bardzo głodna gąsienica, która od 50 lat jest chętnie czytana na całym świecie. Dla młodzieży szkolnej odbył się wykład i interaktywna gra mobilna Kahoot o Niemczech oraz spotkanie poświęcone 100 rocznicy architektury Bauhausu. W samo południe zorganizowano godzinne konwersacje po niemiecku, natomiast o godz. 16.30 się wykład pt. Goedemiddag! Czyli czy znajomość języka niemieckiego ułatwia rozumienie niderlandzkiego? oraz spotkanie organizacyjne dla kandydatów na kursy języka niemieckiego
Spośród osób obecnych na popołudniowym spotkaniu wylosowano kupony na kurs języka niemieckiego w Bibliotece Austriackiej. Dla wszystkich gości przygotowano nagrody w postaci książek oraz mały poczęstunek. Udział w spotkaniach był bezpłatny.

Zobacz plakat
podstrona Europejskiego Dnia Języków w 2019 roku
Europejski Dzień Języków - aktualna edycja

Wykład i gra mobilna
Sprawdź swoją wiedzę o Niemczech 26 września 2019, godz. 10.00

Biblioteka zaprosiła na wykład multimedialny pt. Niemcy bliżej oraz interaktywną grę mobilną Kahoot o Niemczech. Do przeprowadzenia quizu uczestnicy wykorzystali swoje urządzenia mobilne, weszli w aplikację Kahoot lub na stronę Kahoot.it i po wpisaniu pinu do gry oraz swojego dowolnego loginu odpowiadali na pytania związane z prezentacją. Liczyła się nie tylko wiedza ale i refleks. Wygrał uczestnik, który zdobył największą liczbę punktów.

Spotkanie odbyło się w ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków

Podstrona poświęcona spotkaniu podstrona Europejskiego Dnia Języków w 2019 roku
Europejski Dzień Języków - aktualna edycja

Warsztaty dla młodzieży
100 lat BAUHAUSU
26 września 2019, godz. 14.00

Zajęcia miały na celu przybliżenie histori i idei Bauhausu i zostały urozmaicone elementami warsztatowymi. Zajęcia przygotowane w oparciu o książki : Was ist das Bauhaus? Ingolfa Kerna oraz Bauhaus Spiel- und Bastelbuch Alfreda Meurera.

Spotkanie odbyło się w ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków

Podstrona poświęcona spotkaniu
podstrona Europejskiego Dnia Języków w 2019 roku
Europejski Dzień Języków - aktualna edycja

Wykład
Goedemiddag! Czyli czy znajomość języka niemieckiego ułatwia rozumienie niderlandzkiego?
26 września 2019, godz. 16.30

Wykład przybliżył słuchaczom język niderlandzki, zasady wymowy oraz podobeństwa i różnice w stosunku do języka niemieckiego.

Wykład odbył się w ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków
podstrona Europejskiego Dnia Języków w 2019 roku
Europejski Dzień Języków - aktualna edycja

Warsztaty dla młodzieży
100 lat BAUHAUSU
4 października 2019

Zajęcia miały na celu przybliżenie historii i idei Bauhausu i zostały urozmaicone elementami warsztatowymi. Zajęcia przygotowane w oparciu o książki : Was ist das Bauhaus? Ingolfa Kerna oraz Bauhaus Spiel- und Bastelbuch Alfreda Meurera.

Podstrona poświęcona spotkaniu
W ramach XVI Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim.

JugendForumMłodych
5 października 2019

Biblioteka Austriacka została zaproszona przez Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce do udziału w organizowany poraz drugi w Opolu JugenForumMłodych. Biblioteka na swoim stoisku oferowała materiały informacyjne o bibliotece i jej ofercie edukacyjnej i kulturalnej. W programie był m.in. wykład multimedialny Niemcy bliżej oraz Kahoot Live Game, warsztaty dla młodszych dzieci Raupe Nimmersat oraz warsztaty dla młodzieży 100 lat Bauhausu.

Zobacz plakat
podstrona o ofercie Biblioteki Austriackiej podczas JugenForumMłodych
W ramach XVI Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim.

Premiera wykładu multimedialnego
ŚLADAMI ALEXANDRA VON HUMBOLDTA
10 października 2019

W ramach Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim zaprosiliśmy na premierę wykładu multimedialnego o słynnym niemieckim naukowcu, którego 250-tą rocznicę urodzin obchodziny w 2019 roku. Słuchacze poznali życie i dorobek naukowy niemieckiego przyrodnika i poróżnika. Poznali również najciekawsze miejsca geograficzne, rośliny i zwierzęta nazwane jego imieniem.

Podstrona poświęcona spotkaniu
W ramach XVI Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim.

Premiera wykładu multimedialnego
ŚLADAMI THEODORA FONTANEGO
17 października 2019

W ramach Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim biblioteka zaprosiła na premierę wykładu multimedialnego o słynnym niemieckim pisarzu, którego 200-tną rocznicę urodzin obchodzono w 2019 roku. Theodor Fontane ukształtował tożsamość Brandenburgii, prezentując ją poza granicami kraju. Wpisał się zarazem do historii literatury jako najbardziej znaczący niemiecki realista.

Podstrona poświęcona spotkaniu
W ramach XVI Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim.

Wykład
'ŻĄDNI KRWI' O wampirach i wampiryzmie
prof. dr Clemens Ruthner
15 października 2019, godz. 17.00

Prof. dr Clemens Ruthner w swoim wykładzie opisał, w jaki sposób poprzez kontakt między oddziałami Habsburgów w Serbii z miejscową ludnością w XVIII wieku wampir wyłonił się jako fantazmat a na jego podłożu stał się w literaturze i popkulturze rozpoznawalnym zjawiskiem międzykulturowego nieporozumienia. Spotkanie w języku niemieckim poprowadziła prof. dr hab. Andrea Rudolph.

Zobacz plakat
podstrona o wykładzie
W ramach XVI Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim.
oraz AUSTRIA CZYTA 2019 Fotorelacja ze spotkania na Facebooku.

Premiera wykładu multimedialnego
ŚLADAMI THEODORA FONTANEGO
17 października 2019

W ramach Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim biblioteka zaprosiła na premierę wykładu multimedialnego o słynnym niemieckim pisarzu, którego 200-tną rocznicę urodzin obchodzono w 2019 roku. Theodor Fontane ukształtował tożsamość Brandenburgii, prezentując ją poza granicami kraju. Wpisał się zarazem do historii literatury jako najbardziej znaczący niemiecki realista.

Zobacz plakat
Podstrona poświęcona spotkaniu
Zdjęcia z spotkania na fanpage'u naszej bibliteki
W ramach XVI Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim.

Akcja promocji czytelnictwa
AUSTRIA CZYTA 2019 - Spotkajmy się w Bibliotece Austriackiej w Opolu 14-20 października 2019

Od 2011 roku Biblioteka Austriacka w Opolu włączą sie w austriacką akcję promocji czytelnictwa AUSTRIA CZYTA. W ramach akcji biblioteka zaprosiła najmłodszych na zajęcia z książką wyszukiwanką "Das große Österreich-Wimmelbuch", młodzież na wykład o Austrii pt. "Austria bliżej". Zorganizowano równiez wykład pt"'ŻĄDNI KRWI' o wampirach i wampiryźmie" (w j. niemieckim) prof. dr Clemensa Ruthnera.

pełny program akcji AUSTRIA CZYTA 2019
plakat imprezy

Otwarcie wystawy
PIERNIKI - podróż do krainy zmysłów ...
przez Śląsk, Łużyce Górne i 900-letnią kulturę kulinarną w Europie Środkowej
25 października 2019, godz. 17.00

Wystawa prezentowana w Galerii WuBePe przedstawiała europejskie tradycje piernikarskie. Oprócz historii piernika i jego kulturotwórczej roli, wystawa szczególnie zajmiowała się rodzimą odmiennością aromatycznego ciasta. Wykład na otwarcie wystawy wygłosił dr Gerhard Schiller. Swój kunszt dekorowania pierników zaprezentowały Opolskie Dziouchy a Ligockie Wrzosy zadbały o muzyczne urozmaicenie wieczoru. Ekspozycja do 28 listopada 2019

Koncepcja wystawy: Haus Schlesien w Königswinter

Zobacz plakat
Podstrona poświęcona wystawie
W ramach XVI Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim.

Warsztaty dekorowanie pierników
28 października 2019, godz. 10.00

Pani Irena Zawadzka ze Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Opolu poprowadziła warszaty dekorowania pierników. Zajęcia były imprezą towarzyszącą do prezentowanej w Galerii WuBePe w Opolu wystawy PIERNIKI - Podróz do krainy zmysłów ... .

Podstrona poświęcona warsztatom
W ramach XVI Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim.

Warsztaty literackie dla dzieci
z baśnią braci Grimm
JAŚ I MAŁGOSIA
połączone z dekoracją i budową chatki czarownicy z piernika.
30 października 2019, godz. 9.30

Warsztaty literackie dla dzieci z baśnią braci Grimm JAŚ I MAŁGOSIA połączone z dekoracją i budową chatki czarownicy z piernika. Zajęcia były imprezą towarzyszącą do prezentowanej w Galerii WuBePe w Opolu wystawy PIERNIKI - Podróz do krainy zmysłów ... .

Podstrona poświęcona warsztatom
W ramach XVI Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim.

Przedstawienie sceniczno-muzyczne
Wind & Vergänglichkeit
poezja Thomasa Bernharda
7 listopada 2019, godz. 11.00

Austriaccy artyści Manuela Maria Mitterer (flety, głos, koncepcja) i Valentin Malanetchi(dźwięki i elektronika) w nowoczesny sposób podeszli do dzieł lirycznych Thomasa Bernharda. W procesie twórczym oddają jego wiersze poprzez dźwięki, tworząc tym samym modernistyczne syntetyczne dzieło sceniczne. Przedstawienie w jęztyku niemieckim zostało zorganizowane we współpracy z Austriackim Forum Kultury.

Zobacz plakat
Podstrona poświęcona przedstawieniu
Zdjęcia z przedstawienia na fanpage'u naszej bibliteki
W ramach LiteratourSalonLiteracki

Gra miejska
MY SOM STOND
10 listopada 2019, godz. 10.00-14.00

Biblioteka Austriacka współpracowała z opolskim Hufcem Harcerek "Tęcza" w organizacji gry miejskiej MY SOM STOND. Projekt był organizowany z okazji rocznicy powstań śląskich i odzyskania niepodległości przez Polskę. Gra miała na celu krzewienie kultury Śląska i historii powstań.
Biblioteka zaprosiła harcerki w ramach gry na wystawę Pierniki .... Tam przygotowano dla uczestniczek i uczestników gry miejskej ciekawe zadania.

Strona projektu na Facebooku: https://www.facebook.com/My-s%C5%8Dm-st%C5%8Dnd-102918364462021/?ref=content_filte

Podstrona poświęcona grze miejskiej

Spotkanie Niemieckojęzycznego DKK dla dzieci
PAN RIBBECK Z RIBBECK Z KRAINY NAD HAWELĄ Theodor Fontane

12 listopada 2019, godz. 14.30

Klubowicze poznali wiersz, który jest znany każdemu dziecku w Niemczech, w oryginale oraz historię jego powstania. Razem też tworzyli przekład na język polski. Spotkanie zostało urozmaicone prezentacją multimedialną o autorze przygotowaną przez moderatora klubu.

Podstrona Niemieckojęzycznego DKK

MIKOŁAJ w Bibliotece Austriackiej
6 grudnia 2019, godz. 12.00

W dniu Świętego Mikołaja biblioteka zaprosiła na prelekcje "Zwyczaje adwentowe i bożonarodzeniowe w Austrii i w Niemczech" oraz "Historia najbardziej znanej kolędy świata Cicha noc" (w j.niemieckim) oraz słodką niespodziankę. Strona spotkania na Facebooku: https://www.facebook.com/events/419389358952123/?active_tab=about

Podstrona poświęcona spotkaniu

2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
SPONSORZY
PARTNERZY
ODWIEDŹ STRONY
Wojewódzka Biblioteka Publiczna Biblioteka Austriacka w Opolu
Plac Piłsudskiego 5, 45-706 Opole
tel.: 77 47 47 085
E-mail: ba@wbp.opole.pl