home o nas WBP księgozbiór archiwum regulamin katalog online galeria kontakt linki

Wojewódzka Biblioteka
Publiczna w Opolu
Biblioteka Austriacka
Plac Piłsudskiego 5
tel. 77/ 47 47 085

GODZINY OTWARCIA
od 15 czerwca 2020
do odwołania:
poniedziałek 10.00-16.00
wtorek 11.00-18.00
środa 10.00-16.00
czwartek 11.00-18.00
piątek 10.00-16\8.00

2022
2021
2020
Spotkanie Niemieckojęzycznego DKK dla dzieci
Śladami Aleksandra Humboldta
"Alexander und Wilhelm - Die Humboldts. Das aufregende Leben der Gebrüder Alexander und Wilhelm von Humboldt"
Magdaleny Schupelius
oraz "Die Abenteuer des Alexander von Humboldt. Eine Entdeckungsreise"
Andrei Wulf,

17 stycznia 2020, godz. 13.30

Pierwszymi lekturami w nowym roku były książki opowiadające o wielkim niemieckim przyrodniku i odkrywcy Alexandrze von Humboldcie, którego 250. rocznicę urodzenia Niemcy oraz Ameryka Południowa w 2019 roku hucznie obchodzili.
Wybrane tytułu książkowe w barwny i odpowiedni dla grupy wiekowej sposób przedstawiały sylwetkę naukowcy, jego ekspedycje naukowe, jak i prawie równie słynnego brata, Wilhelma. Moderator klubu przygotował i przedstawił prezentację o Humboldcie. Klubowicze wcześniej nie znali niemieckiego naukowca, jego odkrycia i przygody poznali dopiero dzięki omawianym książkom. Większości uczestników spotkania spodobała się bardziej książka Andrei Wolf, przede wszystkim dzięki nowoczesnym ilustracjom Lillian Melcher.

Podstrona Niemieckojęzycznego DKK

Akcja promocji edukacji bibliotecznej
Biblioteka z klasą

3-7 lutego 2020

Jak co roku w lutym zaprosiliśmy na tydzień promocji lekcji bibliotecznych. Codziennie zaprezentowano wybraną lekcję z naszej stałej oferty. W 2020 roku były to m.in. wykłady o Austrii i Niemczech, a dla dzieci zajęcia z książka "Regenbogenfisch"Marcusa Pfistera. 7 lutego zaprosilismy na wykład pasjonatki gier planszowych Dominiki Gorgosz pt. "SPIEL DES JAHRES - nagroda za najlepsze gry planszowe" Udział w spotkaniach był nieodpłatny.
Spotkanie realizowane było w ramach projektu "Patchwork językowo-kulturowy", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Podstrona poświęcona akcji
Plakat akcji

OH CARNEVALE! Karnawał w krajach niemieckojęzycznych - prelekcja czyli
Rosenmontag w Bibliotece Austriackiej

24 luty 2020

Na preklekcji przedstawione zostały tradycje i zabawy karnawałowe nie tylko ze znanych z karnawału niemieckich miast, takich jak Kolonia czy Moguncja. Przybliżone zostały równie barwne i ciekawe, ale mniej u nas znane tradycje z innych regionów Niemiec, z Austrii i Szwajcarii. Goście z Niemiec przedstawili swoje lokalne tradycje, Rosa Marie Wesle (ifa) opowiedziała o tradycjach w Badenii-Wirtembergii a nauczycielka języka niemieckiego z Bawarii Lisa Braunreuther o jej regionie.

Podstrona poświęcona akcji
Plakat akcji

20. WIOSNA AUSTRIACKA

marzec- maj 2020

Organizator i partnerzy 19. Wiosny Austriackiej:
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu - Biblioteka Austriacka - Österreich-Bibliothek
Uniwersytet Opolski - Instytut Filologii Germańskiej
Austriackie Forum Kultury w Warszawie
Filharmonia Opolska

Patronat medialny:
TVP 3 Opole, Radio Opole, NTO, Gazeta Wyborcza, Radio Doxa, Pro Futura,
opowiecie.info, Polen Journal.de, Punkt.media, 24opole.pl

Sponsorzy i mecenasi:
dr Edward Wąsiewicz - Konsul Honorowy Republiki Austrii we Wrocławiu,
Almatur Opole, Vogar Opole.

Sponsorzy i mesenasi:
Austriackie Forum Kultury w Warszawie
Dr Edward Wąsiewicz - Konsul Honorowy Republiki Austrii we Wrocławiu
Vogar Opole
Almatur Opole

Z powodu pandemii SARS-CoV-2 większosć imprez musiała być odwołana. Część z nich została jesienią zrealizowana. Wszystkie imprezy kulturalne zorganizowane w ramach 20. WIOSNY AUSTRIACKIEJ zostały w osobnych wpisach opisane.

Podstrona poświęcona 20. WIOŚNIE AUSTRIACKIEJ

Wykład
AUSTRIA BLIŻEJ - o czym każdy uczestnik konkursu o Austrii powinien usłyszeć

2 marca 2020, godz. 11.00

Na rozpoczęcie 20. WIOSNY AUSTRIACKIEJ odbył się wykład o Austrii, podczas którego przedstawione zostały informacje i ciekawostki, które z pewnością przydały się kandydatom do XXIII. konkursie Austria - kraj i mieszkańcy.

W ramach 20. Wiosny Austriackiej.

Spotkanie realizowane było w ramach projektu "Patchwork językowo-kulturowy", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Podstrona poświęcona wykładowi
20. WIOSNA AUSTRIACKA

I etap XXIII konkursu "Austria - kraj i mieszkańcy"

3 marca 2020, godz. 15.30

W eliminacjach do 23 edycji konkursu wzięło udział 601 osób z 53 szkół różnych typów z terenu 7 województw. Zaplanowany pierwotnie na 7.04. w ramach 20. Wiosny Austriackiej półfinał i finał konkursu został przesunięty ze względu na sytuację pandemiczną na jesień.

W ramach 20. Wiosny Austriackiej

20. WIOSNA AUSTRIACKA
Dowiedz się więcej o konkursie

XVII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w Bibliotece Austriackiej

7-15 maja 2020, online i w bibliotece

ZASMAKUJ W BIBLIOTECE - to hasło tegorocznych obchodów Tygodnia Bibliotek. Aby rozbudzić apetyt na czytani,e online na FB fanpage'u biblioteki "serwowaliśmy" ciekawe posty, fotki i informacje o wartych przeczytania książkach, dobrych filmach i audiobookach. Dodatkowo każda osoba, która odwiedziła Bibliotekę Austriacką w dniach 7.05.-15.05. 2020 i wypożyczyła książkę otrzymała BON na darmową książkę, upoważniający do wyboru jednej książki z przygotowanej oferty.

Podstrona akcji
Wydarzenie na FB fanpage'u naszej biblioteki

Akcja online DRUGIE ŻYCIE KSIĄŻKI

2-30 czerwca 2020

Podczas akcji przeprowadzonej na naszym FB fanpage'u oferowaliśmy książki do rozdania, które wcześniej przynieśli nam czytelnicy, ale z racji braku mijsce na półkach, nie mogliśmy przyjąć je do księgozbioru. Kto pierwszy się zgłosił, otrzymał ją.

Podstrona akcji
Strona FB biblioteki

Darmowe konwersacje po niemiecku w Bibliotece Austriackiej w Opolu

lipiec - sierpień 2020

Osoby chcące porozmawiać w wakacje po niemiecku mogły wziąć udział w darmowych konwersacjach w języku niemieckim, odbywających się online w lipcu i sierpniu w każdy wtorek o godzinie 17:00-18:00 poprzez Google Hangouts.

Podstrona poświęcona konwersacjom

LETNI PASZPORT CZYTELNIKA - akcja z nagrodami

22 czewca - 20 września 2020

Akcja promocji czytelnictwa w okresie letnim. Każdy zainteresowany czytelnik otrzymał "paszport" z miejscem na cztery stemple. Stempel otrzymać można było za odwiedzenie biblioteki i wypożyczenie przynajmniej jednej ksiażki. Każdy, kto w czasie akcji otrzymał cztery stemple, dostał nagrodę książkową.

Podstrona poświęcona akcji

EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW w Bibliotece Austriackiej

24 września 2020

Biblioteka Austriacka po raz dwunastysty zaprosiła do wzięcia udziału w wykładach i konwersacjach w ramach Europejskiego Dnia Języków.
W 2020 roku przygotowaliśmy wykłady online o Austrii i Niemczech oraz o języku holenderskim. Przez cały dzień można było sprawdzić swój poziom znajomości języka niemieckiego. Przygotowano na ten dzień prezentację książek i materiałów multimedialnych do nauki języka niemieckiego w lokalu Biblioteki Austriackiej oraz na fanpage'u FB.
Spośród osób obecnych na popołudniowym spotkaniu informacyjnym o kursach języka niemieckiego w naszej bibliotece wylosowano kupony na kurs języka niemieckiego

Zobacz plakat
podstrona Europejskiego Dnia Języków w 2020 roku
Europejski Dzień Języków - aktualna edycja

Wystawa
TYPOWO ŚLĄSKIE!?
Świadomość regionalna i śląskie tożsamości
23 września - 19 listopada 2020,

Wystawa „Typowo śląskie!?” jest efektem zorganizowanej przez Haus Schlesien w Königswinter polsko-niemieckiej konferencji poświęconej świadomości regionalnej w kontekście Śląska. Udział w konferencji i przygotowaniu wystawy wzięli przedstawiciele instytucji naukowych i muzeów zarówno polskich, jak i niemieckich.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Oplu prezentowała wystawę w ramach XVII Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim w Galeria WuBePe.

Zobacz plakat
Zaproszenie na otwarcie w PDF
Podstrona poświęcona otwarciu wystawy
Podstrona poświęcona wystawie

W ramach XVII Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim.

WIOSNA AUSTRIACKA jesienią

wrzesień - październik 2020

Z powodu pandemii większość zaplanowanych w ramach 20. Wiosny Austriackiej imprez nie mogło odbyć sie w planowanym terminie. Zostały one przeniesione na jesień i zaprezentowane opolskiej publiczności w ramach WIOSNY AUSTRIACKIEJ jesienią. Biblioteka zaprosiła na finał konkursu wiedzy o Austrii, koncert zespołu Trio Guschlbauer-Blachuta oraz na wystawy o Wittgensteinie i o cmentarzach w Wiedniu.

Wiosna Austriacka jesienią

XXII ogólnopolski konkurs AUSTRIA - KRAJ I MIESZKAŃCY - półfinał i finał

29 września 2020

Do półfinału konkursu przystąpiło 18 osób z 25 zakwalifikowanych uczestników I etapu konkursu. I etap konkursu przeprowadzono w dniu 03.03.2020. Wzięło w nim 601 osób z 53 szkół różnych typów z terenu 7 województw. Zaplanowany pierwotnie na 7.04. w ramach 20. Wiosny Austriackiej półfinał i finał konkursu został przesunięty ze względu na sytuację pandemiczną.

W półfinale uczestnicy mieli za zadanie rozwiązanie testu wielokrotnego wyboru składającego się z 30 pytań. Do finału zakwalifikowało się 11 osób, które uzyskały przynajmniej 16 punktów na 30 możliwych. Finaliści najpierw odpowiedzeli ustnie na 4 pytania z wylosowanego zestawu pytań oraz zaprezentowali wybraną przez siebie postać związaną z Austrią.

Zadania konkursowe przygotowały i poprowadziły Monikę Wójcik-Bednarz, Joannę Waleska i Sylwia Pietruszka, a wypowiedzi oceniła komisja w składzie : Violetta Łabędzka – zastępca dyrektora Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu (przewodnicząca komisji), dr Małgorzata Jokiel z Germanistyki Uniwersytetu Opolskiego, Daria Ogon, przedstawicielka Biura Podróży Almatur Opole, sponsora głównej nagrody konkursu oraz dr Edward Wąsiewicz, Konsul Honorowy Republiki Austrii we Wrocławiu, który ufundował nagrody dla laureatów 2 i 3 miejsca w konkursie.

LAUREATEM XXIII edycji ogólnopolskiego konkursu Austria – kraj i mieszkańcy został BARTOSZ FOPKE, uczeń Zespół Szkół Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Opolu, zdobywając w nagrodę – wycieczkę weekendową do Wiednia ufundowaną przez Biuro Podróży Almatur w Opolu.

2 miejsce zajął MAREK GOŁBA, uczeń Zespółu Szkół DGiL w Jarosławiu, natomiast 3 miejsce zajęła NATALIA DYCZYŃSKA, uczennica Zespółu Szkół Rolniczych im. Tadeusza Kościuszki w Namysłowie. Obydwie osoby otrzymały nagrodę w postaci tabletu ufundowanego przez Konsula Honorowego Republiki Austrii we Wrocławiu, dr Edwarda Wąsiewicza.

Komisja przyznała także trzy wyróżnienia za najciekawszą prezentację o Austrii, którą otrzymały: Paulina Rabczak z IX LO w Rzeszowie (Hedy Lamrr), Agnieszka Dudek z PLO nr 9 w Opolu (Gustav Klimt) oraz Zuzanna Maziarz z Zespołu Szkół Rolniczych w Namysłowie (Ingeborg Bachmann).

Laureatom gratulujemy! Wszyscy finaliści i półfinaliści otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe (książki i drobne upominki ufundowane przez Almatur Opole)

W ramach Wiosny Austriackiej Jesienią

Wiosna Austriacka Jesienią
Dowiedz się więcej o konkursie
Zdjęcia z finału konkursu na facebooku

Otwarcie wystawy
TYPOWO ŚLĄSKIE!?
Świadomość regionalna i śląskie tożsamości
1 października 2020, godz. 17.00

Wystawa prezentowana w Galerii WuBePe została przygotowana przez HAUS SCHLESIEN (Dom Śląski) w Königswinter i pokazywała z wielu perspektyw, jaki jest Śląsk, jak rozległy i różnorodny jest ten region.

Otwarcie wystawy uświetnił występ muzyczny opolskiego zespołu Zaginione Archiwum w składzie: Dariusz Kownacki - akordeon hybrydowy, przetwarzanie elektroniczne dźwięku, Anna Dzwonkowska - Pucia – śpiew, Mariusz Pucia - klarnet oraz słowo wiążące.

Do zebranej publiczności przemówili m.in. Rafał Bartek - przewodniczący Mniejszości Niemieckiej na Śląsku Opolskim (wystawa prezentowana była w ramach Dni Niemieckich na Śląsku Opolskim), oraz konsul Republiki Niemiec w Opolu Birgit Fisel-Rösle. Jarosław Gałęza - dyrektor Muzeum Wsi Opolskiej wygłosił mowę na temat działalności Muzeum Wsi Opolskiej na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego Ślaska Opolskiego.

Na koniec uroczystości Stowarzyszenie Opowiadamy zaprezentowało film pt."Konflikt Oleski", który powstał z inicjatywy tej grupy. Podczas wieczoru można było zapoznać się z ofertą literatury o Śląsku i po Śląsku wydawnictwa Silesia Progress.

Zobacz plakat
Zaproszenie na otwarcie w PDF
Podstrona poświęcona otwarciu wystawy
Podstrona poświęcona wystawie

W ramach XVII Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim.

Koncert zespołu
TRIO GUSCHLBAUER-BLACHUTA

13 października 2020, godz. 18.00

Biblioteka Austriacka zorganizowała we współpracy z Austriackim Forum Kultury we Warszawie oraz Filharmonią Opolską koncert z okazji 20. Wiosny Austriackiej Jesienią. Przed opolską publicznością, przy zachowaniu reżimu sanitarnego dyktowanego epidemią COVID-19, wystąpił austriacki zespół muzyczny TRIO GUSCHLBAUER-BLACHUTA. Zespół zagrał utwory Josepha Haydna, Phillippe'a Gauberta, Olivera Madasa oraz Bohuslava Martinu.

W ramach Wiosny Austriackiej jesienią

Wiosna Austriacka jesienią
Podstrona poświęcona koncertowi

Teatrzyk opowieści
Die kleine Maus sucht einen Freund
Erica Carle.
od 13 października 2020, godz. 9.00 - Facebook

Nagranie wideo teatrzyku z cyklu MOJE KAMISHIBAI - prezentujemy książki obrazkowe dla dzieci było dostępne na fanpage'u Biblioteki Austriackiej od 13 października godz. 9.00 do końca Dni Kultury Niemieckiej na Ślasku Opolskim. Spotkanie na temat "jak znaleźć przyjaciela" i "poznajemy nazwy zwierząt po niemiecku" przeznaczone było dla dzieci do 9 roku życia. Po polsku i niemiecku poprowadziła Monika Wójcik-Bednarz.

Podstrona poświęcona teatrzykowi

W ramach XVII Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim.

Akcja promocji czytelnictwa
AUSTRIA CZYTA 2020 - Spotkajmy się w Bibliotece Austriackiej w Opolu
17-25 października 2020

Od 2011 roku Biblioteka Austriacka w Opolu włącza się w austriacką akcję promocji czytelnictwa AUSTRIA CZYTA. Po raz pierwszy w ramach "Österreich liest. Treffpunkt Bibliothek" biblioteka oferowała program online. Przez cały tydzień udostępnialiśmy linki do spotkań autorskich zorganizowanych przez Austriackie Towarzystwo Literackie / Österreichische Gesellschaft für Literatur oraz popularnych niemieckojęzycznych książek obrazkowych w formie kina obrazkowego. Kino z książkami obrazkowymi było pokazywane na kanale YouTube Büchereiverband Österreichs (Stowarzyszenia Bibliotekarzy Austriackich) od 19 do 25 października. Nagrania były dostępne do końca roku.

podstrona akcji AUSTRIA CZYTA 2020

Wystawa
LUDWIG WITTGENSTEIN - ODYSEJA TRAKTATU - stulecie "Traktatu logiczno-filozoficznego"

23 września - 19 listopada 2020

Biblioteka Austriacka zorganizowała we współpracy z Austriackim Forum Kultury we Warszawie wystawę w ramach 20. Wiosny Austriackiej Jesienią. Opolskiej publiczności zaprezentowano w Galerii WuBePe wystawę przedstawia drogę, jaka zaprowadziła Ludwiga Wittgensteina do spisania „Traktatu logiczno-filozoficznego”. Fotografie, wyimki z listów filozofa i jego bliskich, a wreszcie komentarze autorów wystawy składają się na opowieść o człowieku, który bez reszty oddał się refleksji nad językiem i myśleniem. Pod wpływem lektury Tołstoja i przeżyć wojennych refleksja ta splotła się z medytacjami natury egzystencjalnej i właśnie ta niezwykła mieszanka znalazła swój wyraz w słynnym Traktacie.

W ramach Wiosny Austriackiej jesienią

Wiosna Austriacka jesienią
Podstrona poświęcona wystawie

Teatrzyk opowieści
"Czerwony kapturek" / "Rotkäppchen"

od 22 października 2020

Biblioteka Austriacka przygotowała w ramach cyklu "Moje kamishibai - prezentujemy książki obrazkowe dla dzieci" tearzyk opowieści "Czerwony kapturek" / "Rotkäppchen". Nagranie teatrzyku kamishibai zostało nagrane i udostępione na Facebooku biblioteki. Nagranie było dostępne online do końca Dni Kultury Niemieckiej na Ślasku Opolskim. Spotkanie było przeznaczone dla dzieci do 9 roku życia. Po polsku i niemiecku prowadziła Monika Wójcik-Bednarz.

W ramach
XVII Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim

Podstrona poświęcona spotkaniu

Prezentacja książki
„Lilith trifft Kalliope. Österreich liest, debattiert und übersetzt”

3 grudnia 2020, godz. 10.00

Prezentowana książka jest pokłosiem organizowanej w 2018 roku konferencji i warsztatów z okazji 25-lecia Biblioteki Austriackiej w Opolu. Podczas prezentacji online głos zabrały i przedstawiły swój wkład wydawczynie i autorki artykułów wchodzących w skład publikacji. Książka została wydana w serii Germanistische Werkstatt = Prace Germanistyczne. Spotkanie wirtualne uświetniła Sandra Diepenseifen Z Ministerstwa Spraw Europejskich i Międzynarodowych Republiki Austrii oraz dr Edward Wąsiewicz - konsul honorowy Republiki Austrii we Wrocławiu. Wydarzenie było transmitowana na żywo via Facebook, a jego nagranie jest dostępnie na fanpage'u biblioteki pod zakładką filmy https://www.facebook.com/200069830055448/videos/1713229535504620

Podstrona poświęcona spotkaniu

Adwent w Niemczech, Austrii i Szwajcarii
realioznawcza lekcja biblioteczna online na zamówienie

4-18 grudnia 2020,online

Biblioteka przygotowała nagranie prelekcji multimedialnej o adwencie w krajach niemieckojęzycznych. Prezentacja ma na celu przedstawienie tradycji i symboli adwentowych w tych krajach. Podczas trwającego 22 minuty wykładu można się dowiedzieć, w jaki sposób św. Mikołaj obdarowuje dzieci, gdzie i jakie atrakcje znaleźć można na jarmarkach bożonarodzeniowych oraz wiele innych ciekawostek. Zaintersowani wykładem otrzymywali link dostępu.
Korzystanie z udostępnionego wykładu było nieodpłatne. Warunkiem wykorzystania prelekcji podczas zajęć było podanie ilości transmisji i liczby uczestników.

Podstrona poświęcona wykładowi

Boże Narodzenie w Niemczech, Austrii i Szwajcarii
realioznawcza lekcja biblioteczna online na zamówienie

10-24 grudnia 2020,online

Biblioteka przygotowała nagranie prelekcji multimedialnej o Bożyn Narodzeniu w krajach niemieckojęzycznych. Prezentacja ma na celu przedstawienie tradycji i symboli bozonarodzeniowych w tych krajach. Podczas trwającego 24 minuty wykładu można dowiedzieć się między innymi, jakie potrawy wigilijne znajdują się na stołach w poszczególnych krajach, od kiedy stawiana jest podczas świąt choinka, kto obdarowuje dzieci prezentami oraz wiele innych ciekawostek.
Korzystanie z udostępnionego wykładu było nieodpłatne. Warunkiem wykorzystania prelekcji podczas zajęć było podanie ilości transmisji i liczby uczestników.

Podstrona poświęcona wykładowi

Cicha noc, święta noc : austriacka kolęda, którą zna cały świat
realioznawcza lekcja biblioteczna online na zamówienie

10-24 grudnia 2020,online

Biblioteka przygotowała nagranie prelekcji multimedialnej pt. Cicha noc. Realioznawcza lekcja biblioteczna online na zamówienie (21 minut) o austriackiej kolędzie, jednej z najbardziej znanych kolęd na świecie. Podczas prelekcji przedstawione są m.in. sylwetki twórców kolędy - Josepha Mohra oraz Franza Xavera Grubera.
Korzystanie z udostępnionego wykładu było nieodpłatne. Warunkiem wykorzystania prelekcji podczas zajęć było podanie ilości transmisji i liczby uczestników.

Podstrona poświęcona wykładowi

2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
\
SPONSORZY
PARTNERZY
ODWIEDŹ STRONY
Wojewódzka Biblioteka Publiczna Biblioteka Austriacka w Opolu
Plac Piłsudskiego 5, 45-706 Opole
tel.: 77 47 47 085
E-mail: ba@wbp.opole.pl