home o nas WBP księgozbiór usługi archiwum regulamin katalog online galeria kontakt linki

Wojewódzka Biblioteka
Publiczna w Opolu
Biblioteka Austriacka
Plac Piłsudskiego 5
tel. 77/ 47 47 085

GODZINY OTWARCIA
od 15 czerwca 2020
do odwołania:
poniedziałek 10.00-16.00
wtorek 11.00-18.00
środa 10.00-16.00
czwartek 11.00-18.00
piątek 10.00-18.00

2022
2021
FERIE ZIMOWE z Biblioteka Austriacką

4-17 stycznia 2021

Podczas ferii zimowych 2021 Biblioteka Austriacka zaprosiła dzieci na swój fanpage'e na Facebooku. Codziennie o 9 rano udostępniano ciekawe nagrania przygotowane z myślą o młodych czytelnikach: kino obrazkowe, teatrzyki kamishibai, warsztaty rysowania i wykłady. Prezentowane materiały były online dostępne 24 godziny. Na podstronie poświęconej wydarzeniu są podane tytuły i opisy materiałów.

Podstrona poświęcona akcji
Plakat akcji

Akcja promocji edukacji bibliotecznej
Biblioteka z klasą online

11-17 lutego 2021

W 2021 roku akcja promocji edukacji bibliotecznej BIBLIOTEKA Z KLASĄ odbyła się online na facebooku Biblioteki Austriackiej. Codziennie prezentowano inna lekcję online. Prezentowane tematy były dostępne 24 godziny. Osoby zainteresowane prelekcją w innym terminie mogły wysłać zgłoszenie z prośbą o udostępnienie linku do prelekcji i zaplanować spotkanie dla grupy uczniów w dogodnym czasie. Warunkiem wykorzystania prelekcji podczas zajęć było podanie liczby transmisji i uczestników oraz nazwy szkoły. Na podstronie akcji są podane tytuły i opisy lekcji.

Podstrona poświęcona akcji
Plakat akcji

21. WIOSNA AUSTRIACKA

marzec- maj 2021

W związku z pandemią SARS-CoV-2 i obowiazującymi z tego powodu obostrzeń, większosć imprez została zrealizowana online. W ramach 21. Wiosny Austriackiej zorganizowano m.in. wystawa "Wiedeńczycy z Galicji" w Małej Galerii WBP w Opolu, spotkania autorskie online z pisarzami Andreasem Jungwirthem oraz Eriką Wimmer Mazohl (w języku niemieckim), wykłady online o Austrii oraz koncert plenerowy austriackiego kwartetu saksofonowego Aureum. Wszystkie imprezy kulturalne zorganizowane w ramach 21. WIOSNY AUSTRIACKIEJ zostały opisane w osobnych wpisach.

Podstrona poświęcona 21. WIOŚNIE AUSTRIACKIEJ

Wystawa
WIEDEŃCZYCY Z GALICJI
1 marca - 30 kwietnia 2021

Wystawa przedstawia osobistości, takie jak Helena Rubinstein, Billy Wilder, Freda Zinneman, Sam Spiegel, Otto Preminger, Max Fleischer i Salka Viertel. A co ich łączy? To, że wszyscy oni pochodzili z Galicji, mają żydowskie korzenie, a za swoje rodzinne miasto uważali Wiedeń. Na wystawie przedstawione zostały w sumie 15 sylwetek znanych ludzi, którzy dzięki swojemu dorobkowi przeszli do historii, odnieśli sukces i zmienili postrzeganie świata: naukowców, polityków, a przede wszystkim artystów różnych sztuk - malarstwa, literatury, teatru i filmu, a łączyły ich Galicja i Wiedeń. I chociaż nie urodzili się w Wiedniu, ich pobyt w tym mieście i doświadczenie w nim zdobyte stały się odskocznią do ich wielkich karier.
Prezentowaną we współpracy z Austriackim Forum Kultury w Warszawie wystawę oglądać było można w Małej Galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu mieszczącej się w holu przy wejściu przy ul. Piastowskiej 18.

Zobacz plakat
Podstrona poświęcona wystawie

W ramach 21. Wiosny Austriackiej.

Wykład
Austria - kraj w centrum globu? Ogólne informacje o Austrii
w ramach cyklu
Austriacki przekładaniec

16 marca 2021, od godz. 8.00 - Facebook

Na prelekcji przedstawione zostały nie tylko ogólne informacje o współczesnej Austrii lecz także zasygnalizowane przełomowe wydarzenia mające wpływ na ponad tysiącletnie dzieje Austrii. Wykład udostępniono na fanpage'u Biblioteki Austriackiej

Podstrona cyklu Austriacki Przekładaniec

W ramach 21. Wiosny Austriackiej

Wykład
Wielkanoc w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

23 marca 2021, od godz. 8.00 - Facebook

Na prelekcji przedstawione zostały tradycje i zwyczaje wielkanocne w krajach niemieckojęzycznych, czyli w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Wykład udostępniono na fanpage'u Biblioteki Austriackiej

Podstrona poświęcona wykładowi

W ramach 21. Wiosny Austriackiej

Wykład
Tyś ojczyzną wielkich synów (i córek)
w ramach cyklu
Austriacki przekładaniec

6 kwietnia 2021, od godz. 8.00 - Facebook

Biblioteka Austriacka w Opolu przygotowała nagranie prelekcji multimedialnej, podczas której przedstawiony został subiektywny wybór słynnych Austriaczek i Austriaków - wybitnych naukowców, artystów, literatów, sportowców i gwiazd show biznesu. Wykład udostępniono na fanpage'u Biblioteki Austriackiej

Podstrona cyklu Austriacki Przekładaniec

W ramach 21. Wiosny Austriackiej

Spotkanie autorskie online z
ERIKĄ WIMMER MAZOHL
19 kwietnia 2021, godz. 10.00

Spotkanie przełożone z powodu pandemii z 2020 na 2021 rok, udało się zorganizować w formie zdalnej i było transmitowane na żywo na fanpage'u Biblioteki Austriackiej w Opolu . Rozmowę z austriacką autorką żyjącą w Tyrolu Połodniowym (Włochy) prowadziła w języku niemieckim Monika Wójcik-Bednarz.
Spotkanie popularyzujące literaturę austriacką w Polsce zorganizowano w ramach współpracy Germanistyki Uniwersytetu Opolskiego z Wojewódzką Biblioteką Publiczną im E. Smołki w Opolu - Biblioteką Austriacką oraz Austriackim Forum Kultury w Warszawie.

Zobacz plakat
Podstrona poświęcona wystawie
Nagranie z transmisji na żywo na Facebooku

W ramach 21. Wiosny Austriackiej.

Wykład
Kraju gór, kraju rzek - o dziewięciu krajach związkowych, landach Austrii
w ramach cyklu
Austriacki przekładaniec

22 kwietnia 2021, od godz. 8.00 - Facebook

Biblioteka Austriacka w Opolu przygotowała nagranie prelekcji multimedialnej z informacjami i ciekawoskami o austriackich krajach związkowych (landach), czyli o Burgenlandzie, Dolnej Austrii, Górnej Austri, Karyntii, Salzburgu, Styrii i Tyrolu, Vorarlbergu i Wiedniu. Wykład udostępniono na fanpage'u Biblioteki Austriackiej

Podstrona cyklu Austriacki Przekładaniec

W ramach 21. Wiosny Austriackiej

Wykład
Beethoven
w ramach cyklu
Austriacki przekładaniec

8-10 maja 2021, od godz. 8.00 - Facebook

Z okazji Dnia Unii Europejskiej biblioteka zaprosiła na wykład online przybliżający sylwetkę kompozytora hymnu Unii Europejskiej "Ody do radości" Ludwiga van Beethovena - genialnego kompozytora i pianisty niemieckiego. Wykład udostępniono na fanpage'u Biblioteki Austriackiej

Podstrona cyklu Austriacki Przekładaniec
Podstrona z szczegółami o wykładzie.

W ramach 21. Wiosny Austriackiej

Wykład
Ukochany Wiedeń (majówka w Wiedniu)
w ramach cyklu
Austriacki przekładaniec

14 maja 2021, od godz. 8.00 - Facebook

Celem prelekcji online było zabrać widzów na majówkę do austriackiej stolicy, pokazać wybrane subiektywnie wiedeńskie ABC i zainspirować do zgłębienia wiedzy o tym naddunajskiej metropolii, a może nawet do wybrania się na kilka dni do Wiednia. Wykład udostępniono na fanpage'u Biblioteki Austriackiej

Podstrona cyklu Austriacki Przekładaniec

W ramach 21. Wiosny Austriackiej

XVIII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w Bibliotece Austriackiej
pod hasłem ZNAJDZIESZ MNIE W BIBLIOTECE

8-15 maja 2021, online i w bibliotece

ZNAJDZIESZ MNIE W BIBLIOTECE - to hasło obchodów Tygodnia Bibliotek w 2021 roku. Co można znaleźć w bibliotece? Oprócz ksiażek, to ciekawe zajęcia, spotkania itp. program akcji na podstronie

Podstrona akcji
Wydarzenie na FB fanpage'u naszej biblioteki

ROZCZYTAJMY SIĘ!
"Dedecius 100" - promocja tłumaczeń Karla Dedeciusa w 100 rocznicę urodzin

7-28 maja 2021, facebook.com/Biblioteka-Austriacka-w-Opolu

20 maja 2021 roku tłumacz i ambasador polskiej kultury w Niemczech Karl Dedecius ukończyłby 100 lat. Pod hasłem "Dedecius 100" Fundacja im. Karla Dedeciusa zaprasiła do organizacji wydarzeń, projektów i działań mających na celu upamiętnienie i kontynuację pracy tłumacza.

Co tydzień przez cały maj zawsze w piątkiprezentowaliśmy na Facebooku Biblioteki Austriackiej jeden polski aforyzm a następnie tłumaczenie na język niemiecki Dedeciusa.

W ramach:
ROZCZYTAJMY SIĘ! to cykl poświęcony czytaniu literatury zarówno dla młodszych jak i starszych miłośników czytania.
21. Wiosny Austriackiej,
akcji "Dedecius 100" Fundacji im. Karla Dedeciusa,

oraz XVIII Tygodnia Bibliotek

Podstrona akcji
Wydarzenie na FB fanpage'u naszej biblioteki

ROZCZYTAJMY SIĘ!
z okazji Dnia Dziecka
"Die kleine Eule" / "Mała Sowa" Leny Mayer-Skumanz

1-7 czerwca 2021, facebook.com/Biblioteka-Austriacka-w-Opolu

Z okazji Dnia Dziecka przygotowaliśmy dla naszych najmłodszych czytelników film z fragmentem książki "Die kleine Eule" / "Mała sowa" Leny Mayer-Skumanz po niemiecku, a następnie po polsku. Zadaniem dzieci było uważne wysłuchanie historii małej sowy, a następnie dokończenie opowiadania.

Tłumaczenie na język polski powstało w ramach projektu "DIE KLEINE EULE - Eine Geschichte in 45 Sprachen" (tłum.: Mała sowa - opowiadanie w 45 językach) i jest dostępne online (link do projektu https://www.kleine-eule.net/ ) Tłumaczenie na język polski - Monika Wójcik-Bednarz.

W ramach:
ROZCZYTAJMY SIĘ! to cykl poświęcony czytaniu literatury zarówno dla młodszych jak i starszych miłośników czytania.

Podstrona akcji

Kulinarna Austria
z serii
Austriacki przekładaniec

7 czerwca 2021, facebook.com/Biblioteka-Austriacka-w-Opolu

Zaprezentowaliśmy na naszym fanpage'u na Facebooku przez 24 godziny nagranie wideo z prelekcją o kuchni austriackiej.
W prelekcji przedstawione zostały informacje o kuchni austriackiej. Jest ona połączeniem tradycji kulinarnych narodowości wchodzących dawniej w skład monarchii, stąd zauważalne są nie tylko wpływy alpejskie, ale także czeskie, węgierskie, słoweńskie, włoskie.

Podstrona poświęcona projektowi

Literatura polska i modernizm austriacki
- konferencja naukowa

17-18 czerwca 2021, online

Celem konferencji "Literatura polska i modernizm austriacki. Inspiracje, powinowactwa, dysonanse (w setną rocznicę śmierci Tadeusza Rittnera 1921 – 2021)" było opisanie powinowactw, wzajemnych inspiracji i estetyczno-mentalnych różnic pomiędzy fin de siecle’m / modernizmem wiedeńskim a pozostającymi w jego orbicie pisarzami polskimi.

Szczególną okazję do refleksji dała setna rocznica śmierci polsko-wiedeńskiego pisarza, Tadeusza Rittnera, utalentowanego dramaturga, wnikliwego recenzenta, błyskotliwego felietonisty, autora powieści i wspomnień, realisty i modernisty, pisarza dwu obszarów językowych, który sam o sobie mówił: "stoję zawsze jedną nogą tu, a drugą gdzie indziej". Pokłosiem konferencji ma być tematyczna publikacja czasopisma "Wiek XIX". Rocznik TLiAM.

Organizatorami konferencji byli:
Katedra Literatury Polskiej w Instytucie Nauk o Literaturze Uniwersytetu Opolskiego,
Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza,
Biblioteka Austriacka w Opolu i
Austriackie Forum Kultury w Warszawie impreza towarzysząca:
21. Wiosny Austriackiej

Podstrona poswięcona konferencji

Koncert plenerowy
KWARTET SAKSOFONOWY AUREUM

21 czerwca 2021, ogród WBP w Opolu

Koncert plenerowy w ogrodzie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu odbył sie z racji warunków meterologicznych w specjalnie przygotowanym namiocie. Wystąpił austriacki kwartet saksofonowy Aureum w młodym, dynamicznym składzie : Viola Jank, Martina Stückle, Lukas Seifried oraz Johannes Weichinger. Zespół bez ograniczeń poruszał się między tradycją a nowoczesnością. Wszyscy czterej muzycy wnieśli do wykonywanego repertuaru swoje muzyczne preferencje, łącząc na najwyższym poziomie klasykę, jazz, standardy muzyki światowej i tradycyjną muzykę ludową. Koncert odbył się dzięki wsparciu Austriackiego Forum Kultury w Warszawie.

Wstęp na koncert był bezpłatny, ale obowiązywały wejściówki (dostępne w Bibliotece Austriackiej).

Podstrona poświęcona projektowi

Darmowe konwersacje po niemiecku
w Bibliotece Austriackiej w Opolu

lipiec-siernień 2021, w środy

W lipcu i sierpniu biblioteka zorganizowała konwersacje po niemiecku na trzech poziomach zaawansowania. Spotkania były prowadzone na miejscu oraz hybrydowo w wybrane środy. Zajęcia były bezpłatne dla użytkowników posiadających ważną kartę biblioteczną po sprawdzeniu poziomu zaawansowania.

Podstrona poświęcona konwersacjom

LETNI PASZPORT CZYTELNIKA - akcja z nagrodami

21 czerwca - 22 września 2021

Akcja promocji czytelnictwa w okresie letnim. Każdy zainteresowany czytelnik otrzymał "paszport" z miejscem na cztery stemple. Stempel otrzymać można było za odwiedzenie biblioteki i wypożyczenie przynajmniej jednej ksiażki. Każdy, kto w czasie akcji otrzymał cztery stemple, dostał nagrodę książkową.

Podstrona poświęcona akcji

EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW w Bibliotece Austriackiej

22 września 2021

Biblioteka Austriacka po raz trzynastysty zaprosiła do wzięcia udziału w wykładach i konwersacjach w ramach Europejskiego Dnia Języków.
W 2021 roku przygotowaliśmy wykłady online i na żywo o Niemczech, o skrótach w języku niemieckim, o niemieckim w Austrii oraz o języku holenderskim. Przez cały dzień można było sprawdzić swój poziom znajomości języka niemieckiego. Przygotowano na ten dzień prezentację książek i materiałów multimedialnych do nauki języka niemieckiego w lokalu Biblioteki Austriackiej.
Spośród osób obecnych na popołudniowym spotkaniu informacyjnym o kursach języka niemieckiego w naszej bibliotece wylosowano kupony na kurs języka niemieckiego

Zobacz plakat
podstrona Europejskiego Dnia Języków w 2021 roku
Europejski Dzień Języków - aktualna edycja

XVIII Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim

Od lat współpracujemy z TSKN-en w organizacji Dni Kultury Niemieckiej. W 2021 roku zorganizowaliśmy dwie wystawy, teatrzyki kamishibai, warsztaty dla dzieci oraz spotkania edukacyjne.

Podstrona poświecona spotkaniu

Wykład / Vortrag
NIEMCY KRÓTKO I ZWIĘŹLE / DEUTSCHLAND KURZ UND BÜNDIG
po niemiecku / auf deutsch

4 października 2021, godz. 18.00

Podczas wykładu wygłoszonego w języku niemieckim "Niemcy krótko i zwięźle" przedstawione zostały aktualne informacje o Niemczech i jego mieszkańcach. Opowiedziano o przełomowych wydarzeniach w historii Niemiec, przedstawiono federacyjny system, a także regiony i krajobrazy kraju oraz jego ważne osobowości. Można było pogłębić nie tylko wiedzę o Niemczech, ale i język niemiecki, w którym wykład był wygłoszony.

w ramach:
XVIII Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim

Podstrona wykładu

Moje Kamishibai czyli Teatrzyk opowieści dla dzieci
/ Mein Kamishibai - Erzähltheater für Kinder
KRECIK JESIENIĄ / DER MAULWURF IM HERBST
po polsku i niemiecku / auf Polnisch und Deutsch

7 października 2021, godz. 10.00

Przybyłym na warsztaty dzieciem zaprezentowano ksiażkę "Der Maulwurf im Herbst" w formie teatrzyku kamishibai. Dzieci poznały historię o kreciku, który jesienią wykorzystał śliwki do upieczenia pysznych ciasteczek i zrobił zapasy na zimę robiąc z owoców powidła.
W dalszej części spotkania dzieci poznały nazwy wybranych owóców po niemiecku oraz mogły wykazać się wiedzą, co z nich mozna zrobić.

w ramach:
XVIII Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim

Podstrona warsztatów

Wykład / Vortrag
100 LAT SOPHIE SCHOLL / 100 JAHRE SOPHIE SCHOLL
O niemieckiej działaczce antynazistowskiego ruchu oporu
w 100-tą rocznicę urodzin.
Über die deutsche Widerstandskämpferin
zum 100. Geburtstag.
po polsku / auf Polnisch

12 października 2021, godz. 10.00

W setną rocznicę jej urodzin zaprosiliśmy na wykład o życiu i śmierci niemieckiej bohaterki ruchu oporu podczas II wojny światowej. Sophie Scholl należała do grupy oporu Biała Róża. Urodzona 9 maja 1921 roku Niemka, została zamordowana przez nazistów 22 lutego 1943 roku.

w ramach:
XVIII Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim

Podstrona wykładu

Wykład / Vortrag

(NIE)TOLERACJA W TWÓRCZOŚCI KLEISTA DAWNIEJ I DZISIAJ
/(UN)TOLERANZ BEI KLEIST FRÜHER UND JETZT

13 października 2021, godz. 18.00

Podczas wykładu przygotowanego podczas praktyki zawodowej, studentka germanistyki Uniwersytetu Opolskiego, Karolina Kilian, przedstawiła problem (nie)tolerancji w twórczość Heinricha von Kleista i to w jaki sposób czytanie Kleista w dzisiejszych czasach może uczyć tolerancji.

w ramach:
XVIII Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim

Podstrona wykładu

Warsztaty dla dzieci
RYSUJ (Z) RĘKĄ. DINOZAUR
(po polsku i po niemiecku)

15 października 2021, godz. 10.00

Każde dziecko nauczyło się rysować dinozaura za pomocą ręki. Ciekawe i proste rysunki pozwoliły mu rozwinąć wyobraźnię, a podczas zajęć poznac również podstawowe pojęcia z języka niemieckiego.

w ramach:
XVIII Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim

Podstrona wykładu

Wykład
JOHANN SEBASTIAN BACH
O wielkim niemieckim kompozytorze barokowym
(po polsku)

19 października 2021, godz. 10.00

Zaprosiliśmy na wykład o słynnym niemieckim kompozytorze epoki baroku Johannie Sebastianie Bachu. Bach jest dzisiaj wszystkim znany jako geniusz muzyczny, tymczasem za życia kompozytor nie doświadczył słusznego mu uznania. Dopiero w XIX wieku doszło do renesansu Bacha.

w ramach:
XVIII Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim

Podstrona wykładu

Otwarcie wystawy

SĄSIEDZI
- o jednej z najtrwalszych granic w Europie.
Na wschodniej rubieży Górnego Śląska

19 października 2021, godz. 13.00

Wystawa stanowiła podróż historyczną tropami nieistniejącej już wschodniej granicy Śląska, oddzielającej go od Królestwa Polskiego/zaboru rosyjskiego i ponownie odrodzonej Rzeczypospolitej. Linia, którą w uproszczeniu wyznacza bieg rzeki Przemszy, Brynicy, Liswarty i Prosny, była jedną z najtrwalszych granic w historii Polski, a zarazem jedną z najstabilniejszych w Europie Środkowej. Przez niemalże 600 lat oddzielała ziemie śląskie i Królestwo Polskie. Na otwarciu wystawy przemówili: konsul RFN w Opolu Birgit Fisel-Rösle oraz dyrektor Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej Lucjan Dzumla. W współpracy z
Domem Współpracy Polsko-Niemieckiej

Wernisaż połączony z otwarciem wystawy "W kręgu kultury niemieckiej". Ekspozycja do 13 listopada 2021.

w ramach:
XVIII Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim

Podstrona wykładu

Wernisaż

W KRĘGU KULTURY NIEMIECKIEJ
- grafika zabytkowa ze zbiorów
Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu

19 października 2021, godz. 13.00

Na wystawie przedstawiono perełki zabytkowej niemieckiej grafiki i najcenniejsze ilustracje starych druków wydanych w Niemczech, gromadzone od 70 lat w zbiorach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Pokazano grafiki wykonane w różnych technikach. Były to drzeworyty, miedzioryty, staloryty rytowników niemieckich, reprodukujące obrazy znanych mistrzów europejskich. Ponadto zaprezentowana została niemiecka grafika książkowa od XVI do XVIII wieku. Wiele z prezentowanych grafik poddanych zostało konserwacji.
Na otwarciu wystawy przemówiła kurator wystawy Mirosława Koćwin.

Wernisaż połączony z otwarciem wystawy "Sąsiedzi". Ekspozycja do 13 listopada 2021.

w ramach:
XVIII Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim

Podstrona wykładu

Spotkanie Niemieckojęzycznego DKK dla dzieci
"Mysz miejska i mysz wiejska" Ezopa

20 października 2021, godz. 13.00

Na spotkaniu dzieci poznają legendarną postać greckiego bajkopisarza i po niemiecku jego bajkę "Mysz miejska i mysz wiejska", która uczy nas być szczęśliwym z tego co się ma.

Podstrona Niemieckojęzycznego DKK

Moje Kamishibai czyli Teatrzyk opowieści dla dzieci
TĘCZOWA RYBKA Marcusa Pfistera
po polsku i niemiecku

21 października 2021, godz. 10.00

Zaprosiliśmy dzieci na spotkanie z książką "Der Regenbogenfisch" Marcusa Pfistera. Historię pieknej rybki dzieci poznali za pomocą teatrzyku kamishibai. Następnie dzieci mogły same namalować "swoją" tęczową rybkę. Bajka była prezentowana w języku niemieckim.

w ramach:
XVIII Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim

Podstrona spotkania

Austria czyta 2021. Spotkajmy się w Bibliotece Austriackiej
Akcja promocji czytelnictwa

18-24 października 2021

Po raz drugi oferowaliśmy program online. Przez cały tydzień udostępnialiśmy na naszym Fanpage'u nagrania wykładów z serii "Austriacki przekładaniec" oraz teatrzyków kamishibai. Zaprosiliśmy do biblioteki dzieci na zajęcia z Krecikiem i Tęczową Rybką.

Podstrona akcji ze szczegółowym programem

Albert Einstein. O słynnym niemieckim fizyku - spotkanie edukacyjne

26 października 2021, godz. 10.00

Przedstawiono wykład multimedialny w języku polskim przygotowany dla grup szkolnych o Albercie Einsteinie. Zaprezentowano jego sylwetkę i dorobek naukowy. Młodzież mogła się np. dowiedzieć ile obywatelstw miał słynny i ekscentryczny fizyk, noblista i autor prawa równoważności masy i energii, czyli E=mc2.

W ramach
XVIII Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim

Podstrona poświęcona spotkaniu

Spotkanie Niemieckojęzycznego DKK dla dzieci
"Sophie Scholl" Achima Seiffarth

29 października 2021, godz. 13.00

Moderator jeszcze przed lekturą opisał klubowiczom tło historyczne i prawdziwą postać Sophie Scholl - niemieckiej ikony ruchu oporu w czasach nazistowskich. Prosta i krótka lektura, która przybliżała sylwetkę Sophie Scholl zyskała aprobatę większości klubowiczów, chociaż dla niektórych historie wojenne są trudne do czytania, ponieważ są prawdziwe i smutne.

Podstrona Niemieckojęzycznego DKK

Poezja w życiu Ingeborg Odelgi

28 października 2021, godz. 18.00

Zaprosiliśmy na premierę online filmu, w którym rozmawiamy z poetką z Prószkowa pod Opolem o życiu, upływie czasu oraz naturze. Rozmowa jest przeplatana wierszami, które są prezentowane dwujęzycznie.

W ramach
XVIII Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim

Podstrona poświecona filmowi

Legenda o świętym Marcinie (po niemiecku)

9-12 listopada 2021, online - Facebook

Czytamy literaturę po niemiecku dzieciom. Przygotowaliśmy nagranie z czytaniem książki austriackiego autora Anselma Grüna pt. Die Legende vom heiligen Martin. Nagranie było dostępnie przez 3 dni na Facebooku Biblioteki Austriackiej. Zostało również dodane do naszej stałej oferty edukacyjnej "Biblioteka z klasą online".

Podstrona poświecona spotkaniu

Spotkanie Niemieckojęzycznego DKK dla dzieci
"Furzipups der Knatterdrache" Kai Lüftner oraz Wiebke Rauers

17 listopada 2021, godz. 13.00

O czym była omawiana książka? Mały smok Furzipups ma problem. Wszystkie smoki zieją ogniem na zawołanie, tylko on jeden nie potrafi, mimo starań, wyzionąć chociażby płomyka. Zamiast tego ... puszcza bąki. Zabawna historia o byciu innym i jak się z tym poradzić. Klubowiczom bardzo podobał się styl ilustratora książki, mocne kolory i kontrasty. Historia smoka, który zamiast ziać ogiem, to puszcza bąki, rozbawiła dzieci.

Podstrona Niemieckojęzycznego DKK

Spotkanie Niemieckojęzycznego DKK dla dzieci
"Die richtige Taste: J.S. Bach" Achim Seiffarth

26 listopada 2021, godz. 14.00

Omawiana książka Achima Seiffartha w prostych słowach (dostosowanych do poziomu A2 sprawności językowej) przedstawia postać wielkiego barokowego wirtuoza gry na organach oraz kompozytora Johanna Sebastiana Bacha. Klubowicze poznali nie tylko jego dorobek artystyczny, ale i jak wyglądało jego życie codzienne.

Podstrona Niemieckojęzycznego DKK

Advent, Advent, ein Lichtlein brennt (po polsku)

29 listopada 2021, godz. 10.00

Zaprosiliśmy na premierę prelekcji multimedialnej mającej celu przedstawienie tradycji i symboli adwentowych w krajach niemieckojęzycznych. Podczas wykładu można było się dowiedzieć, w jaki sposób św. Mikołaj obdarowuje dzieci, gdzie i jakie atrakcje znaleźć można na jarmarkach bożonarodzeniowych, które niemieckie miasto słynie z produkcji marcepanu oraz wiele innych ciekawostek.

Podstrona poświęcona wykładowi

Adventsmarkt, Weihnachtsmarkt, Christkindlemarkt - prelekcja

1 grudnia 2021, godz. 10.00

Bożonarodzeniowe jarmarki w krajach niemieckiejęzycznych stanowią od prawie 600 lat nieodłączny element kultury. Prelekcje przygotowano aby przenieść publiczność w bajkowy, przepełniony blaskiem i zapachem przypraw piernika świat jarmarków do Drezna, Berlina, Norymbergi czy Wiednia.

Podstrona poświęcona wykładowi

"Wach auf, Siebenschläfer, Sankt Nikolaus ist da"

6 grudnia 2021, online

W ramach naszej serii "Prezentujemy opowiadanie po niemiecku" przedstawiliśmy książkę Eleonore Schmid o popielicy, która przez to, że zapadała w sen zimowy, nigdy jeszcze nie spotkała św. Mikołaja.

Podstrona poświęcona projektowi

Weihnachten - prelekcja o tradycjach bożonarodzeniowych

13 grudnia 2021, online

Zaprosiliśmy do wysłuchania na facebookowym fanpage'u biblioteki prelekcji w języku polskim na ten temat tradycji bożonarodzeniowych w krajach niemieckiego obszaru językowego. Prelekcja jest również dostępna w naszej ofercie lekcji online.

Podstrona poświęcona prelekcji.

Weihnachten - prelekcja o tradycjach bożonarodzeniowych

13 grudnia 2021, online

Zaprosiliśmy do wysłuchania na facebookowym fanpage'u biblioteki prelekcji w języku polskim na ten temat tradycji bożonarodzeniowych w krajach niemieckiego obszaru językowego. Prelekcja jest również dostępna w naszej ofercie lekcji online.

Podstrona poświęcona prelekcji.

Alle Jahre wieder. Weihnachtstraditionen in Deutschland ..

14 grudnia 2021, online

Przygotowaliśmy prelekcję w języku niemieckim o wybranych tradycjach bożonarodzeniowych typowych dla krajów niemieckojęzycznych, kto przynosi pod choinkę prezenty i co można znaleźć na świątecznym stole w poszczególnych krajach.

Podstrona poświęcona prelekcji.

Kalendarz adwentowy

1-24 grudnia 2021, online

Przygotowaliśmy kalendarz z książką - niespodzianką na każdy dzień adwentu. Codziennie od 1 do 24 grudnia na naszym facebookowym fanpage’u o godz. 19.00 otworzyliśmy kolejne okienko naszego kalendarza. W środku była książka i pytanie. Pytaniea związane były z tradycjami adwentowymi i bożonarodzeniowymi w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Kto pierwszy odpowiedział poprawnie na pytanie otrzymał proponowaną książkę. Książkę można było odebrać osobiście w Bibliotece Austriackiej w Opolu, pl. Piłsudskiego 5.

Podstrona poświęcona akcji

"Stille Nacht, Heilige Nacht. Ein weltberühmtes Lied entsteht"

23-27 grudnia 2021, online

Zaprezentowaliśmy po niemiecku opowiadanie austriackiej autorki książek dla dzieci Christiny Rettl o historii powstania najsłynniejszej kolędy na świecie "Cicha noc,Święta noc".

Podstrona poświęcona projektowi

2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
SPONSORZY
PARTNERZY
ODWIEDŹ STRONY
Wojewódzka Biblioteka Publiczna Biblioteka Austriacka w Opolu
Plac Piłsudskiego 5, 45-706 Opole
tel.: 77 47 47 085
E-mail: ba@wbp.opole.pl