home o nas WBP księgozbiór usługi archiwum regulamin katalog online galeria kontakt linki

Wojewódzka Biblioteka
Publiczna w Opolu
Biblioteka Austriacka
Plac Piłsudskiego 5
tel. 77/ 47 47 085

GODZINY OTWARCIA

poniedziałek 10.00-18.00
wtorek 10.00-16.00
środa 10.00-18.00
czwartek 10.00-16.00
piątek 10.00-18.00

Koncert jubileuszowy
MUZYKA KAMERALNA Z SALZBURGA

11 kwietnia 2013, godz.18.00,
Filharmonia Opolska
(sala koncertowa)

Darmowe wejściówki
można odebrać w Bibliotece Austriackiej
(pl. Piłsudskiego 5, tel. 77 47 47 085)

Z okazji 20-lecia działalności Biblioteki Austriackiej w Opolu serdecznie zapraszamy na koncert jubileuszowy. Wystąpi międzynarodowe trio muzyków, w składzie: Michaela Girardi - skrzypce, Jeremy Findlay - Wiolonczela i Per Rundberg - fortepian.

Program:
Joseph Haydn
Trio fortepianowe A-dur (Hob. XV:18)
Allegro moderato
Andante
Allegro
HK Gruber
Cztery utwory na skrzypce op. 11
Jiri Gemrot
Wariacje na temat Dvoráka na wiolonczelę i fortepian

Przerwa

Franz Schubert
Trio fortepianowe Es-dur op. 100
Allegro
Andante con moto
Scherzando - Allegro moderato
Allegro moderato
O artystach:

MICHAELA GIRARDI / skrzypce

Urodziła się w Salzburgu. Jest absolwentką Mozarteum w Salzburgu, studiowała także w Indiana University w USA oraz Musikhochschule Lübeck w Niemczech. Jej nauczycielami byli Paul Roczek, Mauricio Fuks i Shmuel Ashkenasi. Od czasu swojego debiutu solistycznego w wieku 11 lat z Orkiestrą Symfoniczną Salzburga występuje regularnie jako solistka z różnymi orkiestrami (Camerata Salzburg, Mozarteum Orchester, Bruckner Orchester Linz, Junge Philharmonie, Bad Reichenhaller Philharmonie, Nizhny
Novgorod Philharmonie, Deutsche Kammerakademie Neuss). Obok występów solistycznych koncertuje także jako kameralistka. W tej dziedzinie jej styl trwale ukształtowała współpraca z takimi artystami jak: Jürgen Geise, Thomas Riebl i Erich Höbarth (Wiener Streichsextett) oraz muzycy Hagen Quartett. W ramach swojej intensywnej działalności koncertowej występowała i występuje w Berliner Philharmonie oraz Wiener Konzerthaus, na festiwalach Beethovenfest Bonn, Kammermusikfest Prussia Cove, Salzburger Mozartwoche, Carinthischen Sommer i Attergauer Kultursommer. Jako członkini zespołu Callino Quartett koncertowała na licznych festiwalach w całej Europie z następującymi muzykami: Jörg Widmann, Barry Douglas und Nicholas Daniel. Od 2008 Michaela Girardi jest członkiem orkiestry Camerata Salzburg, gdzie pełni funkcję kierownika artystycznego. Jest również koncertmistrzem w Salzburg Orchester Solisten i Camerata Carinthia.

Ponadto artystka prowadzi także aktywną działalność pedagogiczną w Mozarteum Salzburg.

Michaela Girardi gra na skrzypcach "Ex-Oppenheim" Antonio Stradivariego, które są własnością Narodowego Banku Austrii i zostały udostępnione artystce w uznaniu jej dotychczasowych osiągnięć.

JEREMY FINDLAY / wiolonczela

Jeremy Findlay jako młody i utalentowany wiolonczelista, wystąpił w przeszło czterdziestu krajach świata, w tym w Ameryce Północnej, Ameryce Południowej, Rosji, Europie, Azji, Australii i na Bliskim Wschodzie. Pierwsze lekcje gry na wiolonczeli pobierał u swojego ojca, Williama Findlay'a, jako stypendysta Royal Conservatory of Music w Toronto. Następnie kontynuował studia pod kierunkiem Daniela Domba na Uniwersytecie w Toronto, który ukończył w r. 1992. Stypendia Canada Council oraz Ontario Arts Council pozwoliły mu na dalsze studia pod opieką Christopha Richtera w Niemczech oraz Josefa
Chuchro w Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze. Findlay uczestniczył też w kursach mistrzowskich Borisa Pergamenschikowa i Yo-Yo Ma. Jako solista, muzyk kameralny i wykonawca recitali artysta wystąpił w wielu prestiżowych salach koncertowych, m.in.: Théâtre des Champs Elysées w Paryżu, Konzerthaus w Berlinie, Mozarteum w Salzburgu, Rudolfinum w Pradze, Filharmonia Warszawska, Metropolitan Hall w Tokio, Izumi Hall w Osace, Coliseo w Buenos Aires, Teatr Miejski w S?o Paulo, Roy Thomson Hall w Toronto, Weill Hall w Carnegie oraz Alice Tully Hall w nowojorskim Lincoln Center. Jako solista koncertował z takimi zespołami jak: Toronto Symphony Orchestra, Camerata Salzburg, Filharmonia Praska. Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Orkiestra Filharmonii Krakowskiej, Orkiestra Filharmonii Wrocławskiej, Orkiestra Filharmonii Łódzkiej, Orkiestra Filharmonii Poznańskiej, Śląska Orkiestra Kameralna, Orkiestra Filharmonii Północnoczeskiej, Czeska Kameralna Orkiestra Filharmoniczna, Południowoczeska Kameralna Orkiestra Filharmoniczna, Orkiestra Maltańskiej Filharmonii Narodowej, Deutsche Kammerakademie Neuss am Rhein, Moskiewska Orkiestra Kameralna Ermitażu, Oratorio Sinfonica z Japonii, Orkiestra Symfoniczna Hangzhou w Chinach, Orquestra Sinfonica do Teatro Nacional Claudio Santoro Brasilia czy Orkiestra Symfoniczna Teatru Miejskiego w S?o Paulo. W marcu 2010 roku Findlay zaprezentował premierowe wykonanie koncertu wiolonczelowego napisanego dla niego przez czeskiego kompozytora, Jiři'ego Gemrota. Towarzyszyła mu w tym Orkiestra Filharmonii Północnoczeskiej pod batutą Charlesa Olivieri-Munroe. Sir Roger Norrington tymi słowami wychwalał zarejestrowany przez niego album zawierający nagranie I i II koncertu wiolonczelowego Saint-Saënsa z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Poznańskiej: "Ten wspaniały młody wiolonczelista wykonuje znakomitą muzykę i zasługuje na to, żeby usłyszał go cały świat". Artysta był także gościem takich festiwali, jak: Festival d'Aix-en-Provence we Francji, Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena w Krakowie, Festiwal w Mariborze (Słowenia), Międzynarodowe Seminarium Muzyczne w Cornwall (Anglia), Festiwal "Muzyka w Starym Krakowie", Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Polsce, Festiwal w Villach (Austria), Festiwale "Pietre che cantano" , "Pontino" oraz "Incontri di Canna" we Włoszech. Jeremy Findlay jest ponadto współautorem "Dni Muzyki Feliksa Mendelssohna w Krakowie". Artysta ma na swoim koncie wiele nagrań płytowych, zarówno z repertuarem solowym, jak i kameralnym. Występował też na antenie radiowej i telewizyjnej, między innymi dla takich sieci, jak ORF w Austrii, Czeskie Radio Narodowe, Polskie Radio, NHK w Japonii, CBC w Kanadzie oraz National Public Radio w USA.

PER RUNDBERG / fortepian

Urodził się w Skelleftea w Szwecji. Jest absolwentem Royal Academy of Music w Sztokholmie oraz Yehudi Menuhin School w Anglii. Studia muzyczne kontynuował w Ecole Normale de Musique Alfred Cortot w Paryżu oraz w Franz Liszt Akademie w Budapeszcie a ponadto w Rzymie u prof. Murray Perahia.
Per Rundberg prowadzi intensywną działalność koncertową w całej Europie, a także w Azji i USA. Występował wielu prestiżowych salach koncertowych, takich jak:
Concertgebouw w Amsterdamie, Konzerthaus i Musikverein w Wiedniu, Konserthuset w Sztokholmie, Tonhalle w Zurychu oraz Konzerthaus w Berlinie.
Jako solista koncertował m.in. z orkiestrami: Orchester Mozarteum Salzburg, Swedish Radio Symphony Orchestra, Morávska Filharmonie, Ostrobothnian Chamber Orchestra Finland i Umea Symphony Orchestra. Pianista był często zapraszany do udziału w festiwalach, takich jak: Salzburger Festspiele, Schleswig - Holstein Festival, Feldkirch Festival, Nuovi Spazi Musicali, Festival di Nuova Consonanza, Festival di Pasqua Rome, Beethovenfest Bonn, Heidelberger Frühling oraz Aspekte Salzburg. Jako kameralista występował z D. Fischer-Dieskau, M. Grubingerem, A. Kontarskym, B. Schmidem i J. Widmannem.

Wraz z Martinem Grubingerem został nominowany do udziału w projekcie zainicjowanym przez Konzerthaus Wien Rising Stars - Tour 2008, którego trasa koncertowa obejmowała występy w Philharmonie Cologne, Palais des Beax Arts w Brukseli, Carnegie Hall w Nowym Jorku i Philharmonie Luxemburg.

Ma na swoim koncie nagrania CD i DVD (Accent Music, Deutsche Grammophon, Polymnia Records i KcClassics), transmisje radiowe i telewizyjne. Jest interpretatorem wielu prawykonań muzyki współczesnej, często napisanej specjalnie dla niego przez prominentnych kompozytorów.

Zobacz pełny program 13. Wiosny Austriackiej

SPONSORZY
PARTNERZY
ODWIEDŹ STRONY
Wojewódzka Biblioteka Publiczna Biblioteka Austriacka w Opolu
Plac Piłsudskiego 5, 45-706 Opole
tel.: 77 47 47 085
E-mail: ba@wbp.opole.pl