home o nas WBP księgozbiór usługi archiwum regulamin katalog online galeria kontakt linki

Wojewódzka Biblioteka
Publiczna w Opolu
Biblioteka Austriacka
Plac Piłsudskiego 5
tel. 77/ 47 47 085

GODZINY OTWARCIA

poniedziałek 10.00-18.00
wtorek 10.00-16.00
środa 10.00-18.00
czwartek 10.00-16.00
piątek 10.00-18.00

Wykład multimedialny
LEIBNIZ
ostatni geniusz uniwersalny

31 października 2017, godz. 10.00
WBP - Biblioteka Austriacka w Opolu
pl. Piłsudskiego 5

Zgłoszenia tel. 77 47 47 085

Leibniz był niemieckim filozofem, matematykiem, inżynierem-mechanikiem, fizykiem i dyplomatą. Powszechnie uważany jest za ostatniego geniusza uniwersalnego.

W filozofii był kontynuatorem Kartezjusza. Starał się swoją koncepcją monad rozwiązać dylemat dualizmu systemu kartezjańskiego.

W matematyce niezależnie od Newtona stworzył rachunek różniczkowy, przy czym jego notacja tego rachunku okazała się wygodniejsza i jest stosowana do dzisiaj, podczas gdy newtonowska poszła w zapomnienie. Stworzył też podstawy topologii. Jako inżynier-mechanik Leibniz zajmował się konstrukcją zegarów, maszyn wydobywczych i zbudował jedną z pierwszych mechanicznych maszyn liczących. W fizyce stworzył pojęcie momentu pędu i momentu siły. Oprócz tego, jako wieloletni bibliotekarz księcia Hannoveru, opracował wciąż powszechnie stosowany w bibliotekach uniwersyteckich na całym świecie system katalogowy, zwany dzisiaj klasycznym, numerycznym systemem katalogów rzeczowych.

W ramach XIV Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim.

XIV Dni Kultury Niemieckiej na Ślasku Opolskim
WBP w Opolu od lat współpracuje z Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Niemców na Ślasku Opolskim w organizacji Dni Kultury Niemieckiej. Zapraszamy do zapoznania sie z pozostałymi imprezami organizowanymi przez bibliotekę w ramach tegorocznej edycji imprezy.

Oferta lekcji lekcji realioznawczych i warsztatów literackich dla grup szkolnych i przedszkolnych
Zapraszamy grupy zorganizowane na lekcje biblioteczne. Oferujemy ciekawe tematy z zakresu wiedzy o krajach niemieckojęzycznych, ich historii, kultury i osobliwości. Zapraszamy do zapoznania się z naszą pełną ofertą.
więcej

SPONSORZY
PARTNERZY
ODWIEDŹ STRONY
Wojewódzka Biblioteka Publiczna Biblioteka Austriacka w Opolu
Plac Piłsudskiego 5, 45-706 Opole
tel.: 77 47 47 085
E-mail: ba@wbp.opole.pl