home o nas WBP księgozbiór usługi archiwum regulamin katalog online galeria kontakt linki

Wojewódzka Biblioteka
Publiczna w Opolu
Biblioteka Austriacka
Plac Piłsudskiego 5
tel. 77/ 47 47 085

GODZINY OTWARCIA

poniedziałek 10.00-18.00
wtorek 10.00-16.00
środa 10.00-18.00
czwartek 10.00-16.00
piątek 10.00-18.00

Wernisaż
LESSING PRZEDSTAWIA LESSINGA
Wystawa fotografii Ericha Lessinga

Wprowadzenie do wystawy:
Hannah Lessing (córka artysty)
Roman Hlawacz
Edward Wąsiewicz,
Konsul Honorowy Republiki Austrii

Zaproszenie w formacie PDF

9 stycznia 2017, godz. 13.00
Galeria WuBePe
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu, ul. Piastowska 20

Wystawa zorganizowana ze zbiorów Muzeum Żydowskiego w Wiedniu, przy współpracy z Konsulatem Austrii we Wrocławiu i
Austriackim Forum Kultury w Warszawie

ekspozycja do 27 stycznia 2017
wtorek-sobota 10-16

Fot. na plakacie : pierwsze wybory Miss Polonii w powojennej Polsce w sierpniu 1956(57?) r. na plaży w Sopocie. Na pierwszym planie zwyciężczyni Alicja Bobrowska.

Wystąpi duet akordeonowy :
Piotr Słodkowski i Grzegorz Kuryła
z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Opolu
przygotowany przez Pana Dariusza Kownackiego.

W programie:
Jan Sebastian Bach - Koncert podwójny d-moll cz. II
Gorka Hermora - Arantango

Wystawa zdjęć Ericha Lessinga, jednego z najważniejszych austriackich fotografów XX wieku. Do dziś jest on uznawany za jednego z głównych kronikarzy powojennej historii nie tylko Austrii, ale i Europy.

Lessingowi, mimo że nie uważał się za portrecistę, udało się stworzyć jedyny w swoim rodzaju fotograficzny katalog najważniejszych polityków XX wieku. Jedna z jego legendarnych fotografii przedstawia Ministrów Spraw Zagranicznych Austrii i Wielkiej Czwórki (ZSRR, Wielkiej. Brytanii, USA i Francji) stojących na tarasie Belwederu, w dniu podpisania Austriackiego Traktatu Państwowego (15 maja 1955 r.). Zdjęcie to stało się ikoną nowej, współczesnej Austrii, odbudowującej swoją demokratyczną państwowość, w co Lessing osobiście się angażował.

Lessing urodził się w Wiedniu, w żydowskiej rodzinie. Narastające prześladowania Żydów w Austrii zmusiły go w 1939 roku do opuszczenia kraju. Jego matka pozostała w Wiedniu i ostatecznie została zamordowana w Auschwitz.

Sam Lessing wyemigrował do Palestyny, gdzie pracował w kibucu i jako taksówkarz. Jego młodzieńcze hobby - fotografia - wkrótce stało się profesją. Po powrocie do Austrii w 1945 roku zaczął pracować jako fotoreporter dla Associated Press, został też członkiem prestiżowej agencji fotograficznej Magnum Photos.

Hannah Lessing wraz z Danielle Sperą, dyrektorką Muzeum Żydowskiego w Wiedniu, dokonały bardzo subiektywnego wyboru fotografii, nadając projektowi Lessing przedstawia Lessinga intymny charakter. Dzięki temu powstała intrygująca wystawa obejmująca swym zakresem twórczość Ericha Lessinga począwszy od znanych fotoreportaży politycznych, aż po prace dotąd nigdy nie pokazywane, takie jak cykl Girls of the Sixties o wyborach Miss Polski w latach 60. ubiegłego wieku, zdjęcia belle femme na plaży w Cesenatico we Włoszech, czy zmysłowe ujęcia striptizerek.

Oferta lekcji lekcji realioznawczych i warsztatów literackich dla grup szkolnych i przedszkolnych
Zapraszamy grupy zorganizowane na lekcje biblioteczne. Oferujemy ciekawe tematy z zakresu wiedzy o krajach niemieckojęzycznych, ich historii, kultury i osobliwości. Zapraszamy do zapoznania się z naszą pełną ofertą.
więcej

SPONSORZY
PARTNERZY
ODWIEDŹ STRONY
Wojewódzka Biblioteka Publiczna Biblioteka Austriacka w Opolu
Plac Piłsudskiego 5, 45-706 Opole
tel.: 77 47 47 085
E-mail: ba@wbp.opole.pl