home o nas WBP księgozbiór usługi archiwum regulamin katalog online galeria kontakt linki

Wojewódzka Biblioteka
Publiczna w Opolu
Biblioteka Austriacka
Plac Piłsudskiego 5
tel. 77/ 47 47 085

GODZINY OTWARCIA
poniedziałek 10.00-18.00
wtorek 10.00-16.00
środa 10.00-18.00
czwartek 10.00-16.00
piątek 10.00-18.00

XVIII TYDZIEŃ BIBLIOTEK
w Bibliotece Austriackiej w Opolu
pod hasłem
ZNAJDZIESZ MNIE W BIBLIOTECE

8-15 maja 2021
wydarzenie online

ZNAJDZIESZ MNIE W BIBLIOTECE - to hasło tegorocznych obchodów Tygodnia Bibliotek. Co dokładnie znajdziecie?
Poniżej program.

8-10.05.2021
Beethoven - lekcja biblioteczna online
online na Facebooku Biblioteki Austriackiej

Z okazji Dnia Unii Europejskiej zapraszamy na wykład przybliżający sylwetkę kompozytora hymnu Unii Europejskiej "Ody do radości" Ludwiga van Beethovena - genialnego kompozytora i pianisty niemieckiego. Uznawany jest za ostatniego z tzw. klasyków wiedeńskich, a zarazem prekursora romantyzmu w muzyce oraz za jednego z największych twórców muzycznych wszech czasów.
więcej

7 - 28.05.2021
Rozczytajmy się „Dedecius 100“
promocja tłumaczeń Karla Dedeciusa w 100 rocznicę urodzin
(nowy odcinek w każdy piątek maja)
online na Facebooku Biblioteki Austriackiej

20 maja 2021 roku tłumacz i ambasador polskiej kultury w Niemczech Karl Dedecius ukończyłby 100 lat. Pod hasłem "Dedecius 100" Fundacja im. Karla Dedeciusa zaprasza do organizacji wydarzeń, projektów i działań mających na celu upamiętnienie i kontynuację pracy tłumacza.
ROZCZYTAJMY SIĘ! to cykl poświęcony czytaniu literatury zarówno dla młodszych jak i starszych miłośników czytania. Co tydzień przez cały maj zawsze w piątki zaprezentujemy na Facebooku Biblioteki Austriackiej jeden polski aforyzm a następnie tłumaczenie na język niemiecki Dedeciusa.
więcej

14.05.2021
Ukochany Wiedeń
wirtualna majówka w Wiedniu
online na Facebooku Biblioteki Austriackiej

Wiedeń uchodzi w rankingach za miasto najlepsze do życia. Wielokrotnie znalazł się na szczycie rankingu Quality of Living, a w 2020 roku został zwycięzcą w rankingu 10 najbardziej zielonych miast na świecie. Walory miasta doceniają nie tylko jego mieszkańcy, ale także licznie odwiedzający go goście. Wiedeńczycy do perfekcji opanowali umiejętność wykorzystania swojej bogatej tradycji oraz dziedzictwa kulturowego i naturalnego, a poprzez połączenie tych walorów z nowoczesnością potrafią przyciągać do siebie zwolenników nawet najbardziej wyszukanych gustów. Przy tym dostęp do dóbr kultury i miejsc aktywnego spędzania czasu wolnego jest w Wiedniu tak duży, że trudno z wszystkich atrakcji skorzystać. Podczas prelekcji Ukochany Wiedeń pragniemy zabrać was na majówkę do austriackiej stolicy, pokazać wybrane subiektywnie wiedeńskie ABC i zainspirować do zgłębienia wiedzy o tym naddunajskiej metropolii, a może nawet do wybrania się na kilka dni do Wiednia.

DODATKOWO: Każda osoba, która odwiedzi Bibliotekę Austriacką w dniach 7.-14. maja 2021 i poda hasło "Znajdziesz mnie w bibliotece" otrzyma darmową książkę z przygotowanej oferty.

XVIII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek
Tydzień Bibliotek to akcja społeczna realizowana przez wszystkie rodzaje bibliotek, szkoły, ale także media, wydawnictwa i samorządy. Głównym celem programu jest promocja czytelnictwa, popularyzacja bibliotek, ich pracy i osiągnięć jako ważnego elementu rozwoju intelektualnego oraz kulturalnego Polaków.
Więcej na stronie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich
SPONSORZY
PARTNERZY
ODWIEDŹ STRONY
Wojewódzka Biblioteka Publiczna Biblioteka Austriacka w Opolu
Plac Piłsudskiego 5, 45-706 Opole
tel.: 77 47 47 085
E-mail: ba@wbp.opole.pl