home o nas WBP księgozbiór usługi archiwum regulamin katalog online galeria kontakt linki

Wojewódzka Biblioteka
Publiczna w Opolu
Biblioteka Austriacka
Plac Piłsudskiego 5
tel. 77/ 47 47 085

GODZINY OTWARCIA

poniedziałek 10.00-18.00
wtorek 10.00-16.00
środa 10.00-18.00
czwartek 10.00-16.00
piątek 10.00-18.00

Spotkanie autorskie
Literacki przewodnik po Górnym Śląsku
MARCIN WIATR

prowadzenie
Monika Wójcik-Bednarz
(po niemiecku z tłumaczeniem)

23 listopada 2017, godz. 17.00
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu
ul. Piastowska 20

Zaproszenie w PDF

Górny Śląsk to miejsce, którego złożoną tożsamość po wielokroć przedstawiano w literaturze - równie wielojęzycznej, wieloetnicznej, bogatej i obejmującej różne gatunki i formy.

Literacki przewodnik po Górnym Śląsku, którego polskie wydanie w 2018 roku ukaże się nakładem Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jest dziełem monumentalnym i na pewno, tak jak jej niemieckie wydanie, będzie publikacją ważną i szeroko w regionie komentowaną.

Pierwszy rozdział książki, zatytułowany Barokowy i humanistyczny Górny Śląsk, poświęcony jest Opolszczyźnie: Nysie i Opolu. Opis krajobrazu kulturowego regionu nakreślony przez autora przewodnika przeplatany jest wspomnieniami wierszami i fragmentami prozy autorów, którzy dawniej lub obecnie mieszkają lub przebywali czasowo na terenie Śląska Opolskiego. W przewodniku znajdziemy więc teksty autorów niemieckich, polskich i austriackich jak: Joseph von Eichendorff, August Scholtis, Arnold Zweig, Horst Bienek, Arno Lubos, Max Hermann-Neiße, Andrzej Sapkowski, Tadeusz Różewicz, a także austriackich autorów jak Joseph Roth i Karl-Markus Gauß. Niektóre cytowane postacie, jak Leo Beck, Alfons Nossol, Tomasz Różycki, Jan Goczoł, Max Glauer, związane są z regionem Opolskim. Górny Śląsk to miejsce, którego złożoną tożsamość po wielokroć przedstawiano w literaturze - równie wielojęzycznej, wieloetnicznej, bogatej i obejmującej różne gatunki i formy.

Marcin Wiatr, pochodzi z Gliwic. Jest historykiem i germanistą. Pracuje w Instytucie im. Georga Eckerta ds. Międzynarodowych Badań Podręcznikowych w Braunschweig.

W ramach XIV Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim.

Partner:
Towarzystwo Społeczno - Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim

Zapraszamy równiez na:
Wystawa DZISIAJ CZYTAMY KOMIKSY / HEUTE LESEN WIR COMICS

Wystawa przygotowana przez Goethe-Institut prezentuje wybór najwybitniejszych niemieckich powieści graficznych/komiksów narracyjnych z ostatnich lat, których twórcami są zarówno znani już artyści jak i cenieni debiutanci.

XIV Dni Kultury Niemieckiej na Ślasku Opolskim
WBP w Opolu od lat współpracuje z Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Niemców na Ślasku Opolskim w organizacji Dni Kultury Niemieckiej. Zapraszamy do zapoznania sie z pozostałymi imprezami organizowanymi przez bibliotekę w ramach tegorocznej edycji imprezy.

Oferta lekcji lekcji realioznawczych i warsztatów literackich dla grup szkolnych i przedszkolnych
Zapraszamy grupy zorganizowane na lekcje biblioteczne. Oferujemy ciekawe tematy z zakresu wiedzy o krajach niemieckojęzycznych, ich historii, kultury i osobliwości. Zapraszamy do zapoznania się z naszą pełną ofertą.
więcej

SPONSORZY
PARTNERZY
ODWIEDŹ STRONY
Wojewódzka Biblioteka Publiczna Biblioteka Austriacka w Opolu
Plac Piłsudskiego 5, 45-706 Opole
tel.: 77 47 47 085
E-mail: ba@wbp.opole.pl