Komplett Kafka / Cały ten Kafka - wystawa plakatów Nicolasa Mahlera

Zapraszamy od 4 marca do 12 kwietnia 2024 do WBP w Opolu - Małej Galerii na wystawę plakatów Nicolasa Mahlera pt. "Komplett Kafka" / "Cały ten Kafka". Wystawa prezentowana jest w 100. rocznicę śmierci Franza Kafki w ramach 24. Wiosny Austriackiej. Organizatorami wystawy są Goethe-Institut i Literaturhaus Stuttgart.

Franz Kafka nie tylko tworzył prozę, lecz także namiętnie rysował. „Wiesz, byłem kiedyś wielkim rysownikiem” - tak na poły ironicznie na poły z dumą pisał o własnych ambicjach artystycznych w 1913 r. w liście do Felice Bauer, swojej narzeczonej.

Książka „Komplett Kafka” (Cały ten Kafka) autorstwa Nicolasa Mahlera, opublikowana przez niemieckie wydawnictwo Suhrkamp w 2023 r., jest częścią obchodów stulecia śmierci Kafki. Komiks oryginalnie i dowcipnie łączy biografię pisarza z wprowadzeniem do jego najważniejszych dzieł. Wystawę plakatów tworzy dwadzieścia wielkoformatowych ilustracji wybranych z tej książki. Wkrótce na portalu dla nauczycieli i osób uczących się języka niemieckiego Deutschstunde będą gotowe materiały dydaktyczne do wystawy przygotowanej przez Goethe-Institut i Dom Literatury w Stuttgarcie.

Nicolas Mahler, ur. 1969, autor komiksów i ilustrator, mieszka w Wiedniu. Jego komiksy i karykatury ukazują się na łamach niemieckojęzycznych czasopism i magazynów “Die Zeit“, “NZZ am Sonntag“, „Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung“ oraz “Titanic“. Za swoje prace Mahler był wielokrotnie nagradzany, m.in. w 2010 r. otrzymał nagrodę im. Maksa i Moritza dla najlepszego niemieckojęzycznego autora komiksów, w 2015 r. nagrodę Domów Literatury, a w 2019 r. nagrodę im. Sondermanna.

Wystawa w języku niemieckim (w polskiej wersji tytuł „Cały ten Kafka”) składa się z 20 nieoprawionych plakatów w formacie A1. Są to wybrane ilustracje z tekstem (próbkę rysunków i tekstu można znaleźć na stronie internetowej: www.goethe.de/komplett-kafka z książki pod tym samym tytułem autorstwa Nicolasa Mahlera, która ukazała się w ubiegłym roku w wydawnictwie Suhrkamp. Książkę udostępniona jest również z wystawą. Rozmowę z Nicolasem Mahlerem można przeczytać w magazynie internetowym „Zeitgeister“    https://www.goethe.de/prj/zei/de/art/25222961.html.

04.03.-12.04.2024. WBP Opole – Mała Galeria
(Opublikowano 2024-02-20 16:50:00)